Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston Egis 24 - piec dwufunkcyjny - nag造 wzrost ci郾ienia

Vorphalac 03 Dec 2018 20:41 753 6
    Vorphalac
    Level 9  
    Witam
    Jestem u篡tkownikiem pieca dwufunkcyjnego Ariston Egis 24 od 10 lat. Do tej pory jego praca przebiega豉 bez zarzutu. Jednak od 2 lat w sezonie grzewczym, przy uruchomieniu ogrzewania w mieszkaniu, nagle zdarza si przyrost ci郾ienia. Staram si aby ca造 czas ci郾ienie by這 utrzymywane na poziomie 1,0 - 1,5 bara, lecz pomimo tego ci郾ienie nagle wzrasta do 3-bar, a to powoduje otwarcie zaworu bezpiecze雟twa i zalewanie 豉zienki. W zesz造m roku piec przechodzi przegl康 techniczny i serwisant nie stwierdzi 瘸dnych wad. Znalaz貫m w internecie opis: "Jednym z typowych i wyst瘼uj帷ych podczas uruchomionego centralnego ogrzewania jest przyrost obj皻o軼i wody wraz ze wzrostem temperatury.
    Brak kompensacji ci郾ienia w naczyniu wzbiorczym powoduje wzrost warto軼i ci郾ienia wskazywanej przez piec do 3 bar闚 lub wi璚ej. Wtedy dochodzi do wycieku wody z zaworu bezpiecze雟twa." Mo瞠 kto pos逝篡 pomoc i poleci rozwi您anie tego problemu ? Dodam, 瞠 wzrost ci郾ienia nie jest cz瘰tym zjawiskiem - zdarza si losowo - raz na 3 miesi帷e, a czasem raz na miesi帷. Z g鏎y dzi瘯uj za wskaz闚ki.
  • Helpful post
    mitsurugi
    Level 25  
    Tak jak pisa貫:
    Znalaz貫m w internecie opis: "Jednym z typowych i wyst瘼uj帷ych podczas uruchomionego centralnego ogrzewania jest przyrost obj皻o軼i wody wraz ze wzrostem temperatury.
    Brak kompensacji ci郾ienia w naczyniu wzbiorczym powoduje wzrost warto軼i ci郾ienia wskazywanej przez piec do 3 bar闚 lub wi璚ej. Wtedy dochodzi do wycieku wody z zaworu bezpiecze雟twa."
    Uszkodzeniu uleg這 naczynie przeponowe w kotle. Albo wezwiesz serwisanta, kt鏎y wymieni uszkodzone naczynie, b康 wezwij instalatora, kt鏎y zamontuje Ci zewn皻rzne naczynie przeponowe do c.o.
    barteksmrek
    Level 28  
    Prawdopodobnie uszkodzone naczynie przeponowe w kotle. W kotle nie piecu i pisz to tu celowo. Uszkodzona strona powietrza st康 nie ma wycieku a jedynie nag造 wzrost ci郾ienia wody przy wzro軼ie temperatury. Trzeba spr鏏owa dopompowywa ci郾ienia powietrza np zwyk豉 pompka rowerowa do naczynia przy zimnym kotle. Jakie jest ci郾ienie na zimnym kotle?
    Ustaw na zimnym 0,5 bara i zobaczysz.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Kocio%C5%82_centralnego_ogrzewania
    Moderatora prosz o uwzgl璠nianie definicji.

Dodano po 5 [minuty]:

Kolego mitsurugi niekoniecznie. Mo瞠 trzeba dopompowa powietrza.
    mitsurugi
    Level 25  
    barteksmrek wrote:

Kolego mitsurugi niekoniecznie. Mo瞠 trzeba dopompowa powietrza.

Kolego barteksmrek
    Je瞠li "guma" p瘯豉 to nawet pompka (nawet rowerowa) nie pomo瞠, poniewa p璚herzyki powietrza po陰cz si z wod i "polec" do instalacji - tak jak w organizmie ludzkim tlen 陰czy si z krwi i p造wa po krwioobiegu.
    Naczynia przeponowe s wst瘼nie napompowane przez producenta. Je瞠li uszkodzeniu ulegnie przepona (guma) ci郾ienie w naczyniu ju nie b璠zie takie same, bo cz窷 powietrza dostanie si do instalacji, wi璚 dopompowanie pompk nic tu nie pomo瞠, ewentualnie na chwil - jaki czas. Ale to nie rozwi捫e problemu, tylko go na jaki czas zamaskuje.
    BUCKS
    Level 39  
    mitsurugi wrote:
    Je瞠li "guma" p瘯豉 to nawet pompka (nawet rowerowa) nie pomo瞠

Je瞠li p瘯豉 ale mo瞠 to tylko zwyk造 brak ci郾ienia w naczynia i wystarczy dopompowa i wymieni np. zaworek.
    Jest to taki sam zaworek jak przy ko豉ch samochodowych, wi璚 nie ma problemu z kupnem i wymian.
    Lepiej najpierw zrobi test z zaworkiem i dopompowaniem ni od razu kupowa nowe naczynie, kt鏎e mo瞠 jest sprawne.

Ja po roku odnotowuj spadek ci郾ienia rz璠u 0,1 bar, wi璚 po kilku latach mo瞠 zabrakn望 ci郾ienia.
    Gdyby przepona by豉 ca趾owicie walni皻a to raczej problem by豚y sta造 i notoryczny, a tutaj jest losowy, wi璚 zak豉dam, 瞠 jakie ci郾ienie jest ale poni瞠j normy.

barteksmrek wrote:
    Trzeba spr鏏owa dopompowywa ci郾ienia powietrza np zwyk豉 pompka rowerowa do naczynia przy zimnym kotle. Jakie jest ci郾ienie na zimnym kotle?
    Ustaw na zimnym 0,5 bara i zobaczysz.

Ci郾ienie powietrza w naczyniu przeponowym powinno si sprawdza i uzupe軟ia po uprzednim spuszczeniu wody z kot豉 i na zostawionym otwartym zaworze spustowym. Je郵i mamy zawory odcinaj帷e kocio od instalacji c.o. to wtedy spuszczamy wod tylko z samego kot豉, w przeciwnym wypadku wyleci te troch wody z instalacji c.o..

Nowy zaworek kosztuje grosze, jego wymiana i napompowanie powietrza to piku, wi璚 tak jak sugeruje barteksmrek warto zacz望 od rzeczy najprostszych. Je郵i to nie pomo瞠 to wtedy mo積a my郵e o wymianie naczynia na nowe oryginalne lub zamiennik montowany obok kot豉.
    Vorphalac
    Level 9  
    Dzi瘯uj za wszystkie wskaz闚ki. A jaki jest orientacyjny koszt nowego naczynia przeponowego wraz z wymian ? Mam na my郵i dwa warianty wspomniane przez mitsurugi: wymiana naczynia lub monta zewn皻rznego.
    BUCKS
    Level 39  
    Vorphalac wrote:
    A jaki jest orientacyjny koszt nowego naczynia przeponowego wraz z wymian ?

Nie wiem ile kosztuje orygina do Twojego kot豉 ale do mojego starego Vaillanta orygina to by koszt rz璠u 600z + koszt wymiany.
    Na domiar z貫go w moim kotle wymiana oryginalnego naczynia nie jest mo磧iwa jesli kocio wisi na 軼ianie, wi璚 trzeba by go zdemontowa i od陰czy od instalacji gazowej, co jest troch problematyczne.

Z powodu koszt闚 i problem闚 podj掖em decyzj o kupnie zamiennika, kt鏎y wisi na 軼ianie obok kot豉.
    Zwyk貫 zamienniki by造 dostepne za kwot nieco ponad 100z ale nie odpowiada造 mi kolorystycznie oraz gabarytowo i kszta速em.
    M鎩 kocio wisi w kuchni, wi璚 mia貫m wi瘯sze wymagania co do kszta速u i wielko軼i oraz koloru.
    Kupi貫m okr庵貫go Reflexa 8l w kolorze szarym wraz ze specjalnym zaworem odcinaj帷ym za nieca貫 300z + stalowy, elastyczny w篹yk po陰czeniowy + redukcje + moja w豉sna robocizna.

Jak jest w Twoim kotle to nie mam poj璚ia.
    Musisz ustali ile kosztuje orygina i jaki jest koszt wymiany.
    Ale najpierw ustal na 100%, 瞠 faktycznie naczynie kwalifiluje si do wymiany, a nie jest to problem tylko zaworka i uzupe軟ienia powietrza w naczyniu.