Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston Egis 24 - piec dwufunkcyjny - nagły wzrost ciśnienia

03 Gru 2018 20:41 228 6
  • Poziom 8  
    Witam
    Jestem użytkownikiem pieca dwufunkcyjnego Ariston Egis 24 od 10 lat. Do tej pory jego praca przebiegała bez zarzutu. Jednak od 2 lat w sezonie grzewczym, przy uruchomieniu ogrzewania w mieszkaniu, nagle zdarza się przyrost ciśnienia. Staram się aby cały czas ciśnienie było utrzymywane na poziomie 1,0 - 1,5 bara, lecz pomimo tego ciśnienie nagle wzrasta do 3-bar, a to powoduje otwarcie zaworu bezpieczeństwa i zalewanie łazienki. W zeszłym roku piec przechodził przegląd techniczny i serwisant nie stwierdził żadnych wad. Znalazłem w internecie opis: "Jednym z typowych i występujących podczas uruchomionego centralnego ogrzewania jest przyrost objętości wody wraz ze wzrostem temperatury.
    Brak kompensacji ciśnienia w naczyniu wzbiorczym powoduje wzrost wartości ciśnienia wskazywanej przez piec do 3 barów lub więcej. Wtedy dochodzi do wycieku wody z zaworu bezpieczeństwa." Może ktoś posłużyć pomocą i polecić rozwiązanie tego problemu ? Dodam, że wzrost ciśnienia nie jest częstym zjawiskiem - zdarza się losowo - raz na 3 miesiące, a czasem raz na miesiąc. Z góry dziękuję za wskazówki.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Tak jak pisałeś:
    Znalazłem w internecie opis: "Jednym z typowych i występujących podczas uruchomionego centralnego ogrzewania jest przyrost objętości wody wraz ze wzrostem temperatury.
    Brak kompensacji ciśnienia w naczyniu wzbiorczym powoduje wzrost wartości ciśnienia wskazywanej przez piec do 3 barów lub więcej. Wtedy dochodzi do wycieku wody z zaworu bezpieczeństwa."
    Uszkodzeniu uległo naczynie przeponowe w kotle. Albo wezwiesz serwisanta, który wymieni uszkodzone naczynie, bądź wezwij instalatora, który zamontuje Ci zewnętrzne naczynie przeponowe do c.o.
  • Poziom 28  
    Prawdopodobnie uszkodzone naczynie przeponowe w kotle. W kotle nie piecu i piszę to tu celowo. Uszkodzona strona powietrza stąd nie ma wycieku a jedynie nagły wzrost ciśnienia wody przy wzroście temperatury. Trzeba spróbować dopompowywać ciśnienia powietrza np zwykła pompka rowerowa do naczynia przy zimnym kotle. Jakie jest ciśnienie na zimnym kotle?
    Ustaw na zimnym 0,5 bara i zobaczysz.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Kocio%C5%82_centralnego_ogrzewania
    Moderatora proszę o uwzględnianie definicji.

Dodano po 5 [minuty]:

Kolego mitsurugi niekoniecznie. Może trzeba dopompować powietrza.
  • Poziom 25  
    barteksmrek napisał:

Kolego mitsurugi niekoniecznie. Może trzeba dopompować powietrza.

Kolego barteksmrek
    Jeżeli "guma" pękła to nawet pompka (nawet rowerowa) nie pomoże, ponieważ pęcherzyki powietrza połączą się z wodą i "polecą" do instalacji - tak jak w organizmie ludzkim tlen łączy się z krwią i pływa po krwioobiegu.
    Naczynia przeponowe są wstępnie napompowane przez producenta. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie przepona (guma) ciśnienie w naczyniu już nie będzie takie same, bo część powietrza dostanie się do instalacji, więc dopompowanie pompką nic tu nie pomoże, ewentualnie na chwilę - jakiś czas. Ale to nie rozwiąże problemu, tylko go na jakiś czas zamaskuje.
  • Poziom 35  
    mitsurugi napisał:
    Jeżeli "guma" pękła to nawet pompka (nawet rowerowa) nie pomoże

Jeżeli pękła ale może to tylko zwykły brak ciśnienia w naczynia i wystarczy dopompować i wymienić np. zaworek.
    Jest to taki sam zaworek jak przy kołach samochodowych, więc nie ma problemu z kupnem i wymianą.
    Lepiej najpierw zrobić test z zaworkiem i dopompowaniem niż od razu kupować nowe naczynie, które może jest sprawne.

Ja po roku odnotowuję spadek ciśnienia rzędu 0,1 bar, więc po kilku latach może zabraknąć ciśnienia.
    Gdyby przepona była całkowicie walnięta to raczej problem byłby stały i notoryczny, a tutaj jest losowy, więc zakładam, że jakieś ciśnienie jest ale poniżej normy.

barteksmrek napisał:
    Trzeba spróbować dopompowywać ciśnienia powietrza np zwykła pompka rowerowa do naczynia przy zimnym kotle. Jakie jest ciśnienie na zimnym kotle?
    Ustaw na zimnym 0,5 bara i zobaczysz.

Ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym powinno się sprawdzać i uzupełniać po uprzednim spuszczeniu wody z kotła i na zostawionym otwartym zaworze spustowym. Jeśli mamy zawory odcinające kocioł od instalacji c.o. to wtedy spuszczamy wodę tylko z samego kotła, w przeciwnym wypadku wyleci też trochę wody z instalacji c.o..

Nowy zaworek kosztuje grosze, jego wymiana i napompowanie powietrza to pikuś, więc tak jak sugeruje barteksmrek warto zacząć od rzeczy najprostszych. Jeśli to nie pomoże to wtedy można myśleć o wymianie naczynia na nowe oryginalne lub zamiennik montowany obok kotła.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za wszystkie wskazówki. A jaki jest orientacyjny koszt nowego naczynia przeponowego wraz z wymianą ? Mam na myśli dwa warianty wspomniane przez mitsurugi: wymiana naczynia lub montaż zewnętrznego.
  • Poziom 35  
    Vorphalac napisał:
    A jaki jest orientacyjny koszt nowego naczynia przeponowego wraz z wymianą ?

Nie wiem ile kosztuje oryginał do Twojego kotła ale do mojego starego Vaillanta oryginał to był koszt rzędu 600zł + koszt wymiany.
    Na domiar złego w moim kotle wymiana oryginalnego naczynia nie jest możliwa jesli kocioł wisi na ścianie, więc trzeba by go zdemontować i odłączyć od instalacji gazowej, co jest trochę problematyczne.

Z powodu kosztów i problemów podjąłem decyzję o kupnie zamiennika, który wisi na ścianie obok kotła.
    Zwykłe zamienniki były dostepne za kwotę nieco ponad 100zł ale nie odpowiadały mi kolorystycznie oraz gabarytowo i kształtem.
    Mój kocioł wisi w kuchni, więc miałem większe wymagania co do kształtu i wielkości oraz koloru.
    Kupiłem okrągłego Reflexa 8l w kolorze szarym wraz ze specjalnym zaworem odcinającym za niecałe 300zł + stalowy, elastyczny wężyk połączeniowy + redukcje + moja własna robocizna.

Jak jest w Twoim kotle to nie mam pojęcia.
    Musisz ustalić ile kosztuje oryginał i jaki jest koszt wymiany.
    Ale najpierw ustal na 100%, że faktycznie naczynie kwalifiluje się do wymiany, a nie jest to problem tylko zaworka i uzupełnienia powietrza w naczyniu.