Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

[Rozwiązano] Zamel SRP-01 a centralne sterowanie roletami

kwba 04 Gru 2018 13:09 1077 5
  • Zamel SRP-01 a centralne sterowanie roletami

Poziom 3  

Posiadam rolety zewnętrzne ze sterownikami Zamel SRP-01 (6 rolet, do każdej oddzielny sterownik).
    Do każdej z rolet jest łącznik sterowania lokalnego (2 klawisze: góra i dół) oraz dodatkowo do wszystkich rolet
    jest 1 wspólny łącznik sterowania centralnego (również 2 klawisze: góra i dół).
    Wszystko podłączone jak należy, działa zgodnie z opisem w instrukcji producenta.

Jest jednak jeden mały problem, którego rozwiązanie trochę ułatwiłoby mi korzystanie z rolet:

Korzystając z łączników sterowania lokalnego można ustawić poszczególne rolety w dowolnej pozycji pośredniej.
    Robi się to wciskając dowolny klawisz w trakcie ruchu rolety. Po zwolnieniu klawisza roleta stoi.
    Ponowne wciśnięcie i zwolnienie klawisza powoduje, że roleta jedzie dalej, aż do pozycji krańcowej lub ponownego zatrzymania.

Natomiast klawisze sterowania centralnego umożliwiają tylko pełne zamknięcie albo otwarcie wszystkich rolet.
    Wciśnięcie i zwolnienie klawisza sterowania centralnego w trakcie ich otwierania lub zamykania powoduje ich zatrzymanie tylko na chwilę, po czym "jadą" one dalej, aż do momentu, gdy ostatnia z nich osiągnie punkt krańcowy. Tak to działa zgodnie z instrukcją.

Jednak czasami przydałaby się możliwość zatrzymania wszystkich rolet w pozycji pośredniej przy pomocy sterowania centralnego.
    Na przykład w sytuacji, gdy mam szczelnie zamknięte wszystkie rolety, a chciałbym tylko minimalne "podciągnąć" je wszystkie do góry, żeby wpuścić do mieszkania trochę światła.
    Teraz muszę robić to oddzielnie dla każdej rolety jej klawiszem sterowania lokalnego.
    Aż się prosi, żeby dało się to zrobić "za jednym zamachem", tzn. przy pomocy klawisza sterowania centralnego.

Czy ktoś orientuje się, czy jest możliwość takiego podłączenia sterowników SRP-01 (bez konieczności ich wymiany),
    aby była możliwość zatrzymania wszystkich rolet w pozycji pośredniej przy pomocy łącznika centralnego?

Gdzieś słyszałem taką propozycję, żeby łącznik sterowania centralnego podłączyć nie do zacisków "CENTRAL" poszczególnych sterowników, ale do ich zacisków "LOCAL" (tzn. tych samych, do których podłączone są łączniki lokalne) poprzez diody, jak na schemacie poniżej (modyfikację zaznaczyłem czerwonym kolorem). Diody miałyby być tu po to, żeby zamknięcie łącznika lokalnego danego sterownika nie miało wpływu na sterowniki pozostałych rolet. Jednak nie do końca jestem przekonany do tego rozwiązania.
    Zamel SRP-01 a centralne sterowanie roletami

Będę wdzięczny za opinie na temat tego rozwiązania, ewentualnie propozycje innych rozwiązań.

0 5
  • Pomocny post
    Poziom 30  

Witam

kwba napisał:
    czy jest możliwość takiego podłączenia sterowników SRP-01
    Proponuję po prostu wysłać e-maila do serwisu producenta ZAMEL z takim pytaniem.

1
    Poziom 3  

antek1cza napisał:
    Witam
    kwba napisał:
    czy jest możliwość takiego podłączenia sterowników SRP-01
    Proponuję po prostu wysłać e-maila do serwisu producenta ZAMEL z takim pytaniem.

Raczej miałem nadzieję, że ktoś z forumowiczów już przetestował takie rozwiązanie.
    Nie wiem, czy otrzymam odpowiedź z Zamelu "na piśmie", gdyż takie podłączenie nie jest zgodne ze schematem podanym w instrukcji. Ale jak nie będzie opinii lub propozycji, to tak zrobię - dziękuję.

0
  • Pomocny post
    Poziom 30  

kwba napisał:
    Gdzieś słyszałem taką propozycję, żeby łącznik sterowania centralnego podłączyć nie do zacisków "CENTRAL" poszczególnych sterowników, ale do ich zacisków "LOCAL"
    Nie mając schematu blokowego lub lepiej ideowego tego sterownika trudno oceniać taką zmianę czy będzie skuteczna.
    Z tego co widzę na obudowie sterownika SRP-01 to taka zmiana nie da zamierzonego efektu choćby z tego powodu, że faza L podawana raz na jeden zacisk a raz na drugi (góra-dół) wej. CENTRAL nie ma nic wspólnego (mimo , że na obudowie wej.CENTRAL i LOCAL łączą się razem w p.L) z wejściami LOCAL, po prostu sterowane są inne wejścia mikrokontrolera.
    Podawanie więc na wej. LOCAL wyprostowanej jednopołówkowej (przez diodę) fazy L nic nie zmieni tylko może zakłócić te wejścia.
    Oczywiście to są tylko Moje dywagacje - nie miałem tego sterownika.
    kwba napisał:
    Nie wiem, czy otrzymam odpowiedź z Zamelu "na piśmie"
    A dla czego nie ? przecież producentowi zależy na zadowolonych klientach !
    Po za tym to odbiorcy tak naprawdę powodują ewolucję sprzętu informując producentów o swoich nowych potrzebach.
    Jest jeszcze jedna metoda nie mając schematu : rozebranie sterownika i zrysowanie schematu montażowego tych wejść i jego przeanalizowanie (odwrotna inżynieria).
    Powodzenia

1
    Poziom 3  

antek1cza napisał:
    A dla czego nie ? przecież producentowi zależy na zadowolonych klientach !
    Po za tym to odbiorcy tak naprawdę powodują ewolucję sprzętu informując producentów o swoich nowych potrzebach.

To brzmi rozsądnie. Napisałem właśnie do działu technicznego ZAMELa w tej sprawie, dam znać jak tylko otrzymam odpowiedź.
    Dziękuję!

Dodano po 17 [godziny] 15 [minuty]:

Otrzymałem dziś z Zamelu informację, że modyfikacja jak na powyższym schemacie spowoduje, że będzie można zatrzymywać rolety łącznikiem centralnym. W wolnej chwili przetestuję, dam znać jaki będzie efekt.

0
    Poziom 3  

Podłączyłem sterowniki zgodnie z pokazanym wyżej schematem z diodami, działa jak należy. W związku z tym zamykam temat.

Dodano po 1 [minuty]:

Skontaktowałem się z producentem sterownika (ZAMEL), który zaproponował rozwiązanie.

0