Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Akumulator Bosch S4 44Ah - ładowanie lub tzw. Jump-Start z prostownika.

04 Dec 2018 16:16 9081 10
 • #1
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #2
  vodiczka
  Level 43  
  sylvi91 wrote:
  Chciałem naładowac akumulator ale zastanawia mnie, że w jego instrukcji jest napisane. Nie otwierać akumulatorów bezkorkowych
  Po naszemu "bezobsługowych" :|
  Ładujesz normalnie jak każdy akumulator, prądem 4-4.5A (0,1C) pilnując by nadmiernie nie gazował.
  sylvi91 wrote:
  W jego pokrywie, są dwa małe otworki po dwóch stronach bocznych krótszych krawędzi. Mógłby mi ktoś powiedzieć czemu one służą? Może one zastępują tradycyjne otwory odgazowania w starego typu akumulatorach?
  Tak.

  Ładuję a raczej doładowuję bezobsługowe Centry od 8 lat i nie mam problemu. Końcowe napięcie ładowania 14,8-14,9V.
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  vodiczka
  Level 43  
  sylvi91 wrote:
  to czy jedna Ah mniej pojemności akumulatora niż zalecana granica bezpieczeństwa z instrukcji prostownika naprawdę może spowodować uszkodzenie tej baterii.
  1Ah z 45Ah to 2,22%
  Moim zdaniem, nawet o 10% mniejsza pojemność nie powinna zaszkodzić ale nie wiem czym się kierował producent prostownika przyjmując 45Ah jako minimum. Czy dał większy margines bezpieczeństwa niż 5% czy nie.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  piotrekwoj1
  Level 39  
  Coś nie do końca wierzę w Twój prostownik. Ostatnio z ciekawości zakupiłem taki ale model wyższy i po sprawdzeniu jak jest skonstruowany oddałem go, ponieważ jest to przerost formy nad treścią. Nie do końca wierzę w ten niby jego pomiar naładowania akumulatora.
 • #7
  vodiczka
  Level 43  
  sylvi91 wrote:
  Moje pytanie dotyczy poziomu naładowania akumulatora wskazywanego przez ten prostownik.
  Pomińmy wskazania prostownika dotyczące stanu naładowania bo nie wiemy w jaki sposób ten stan określa. Odniosę się do poniższego:
  sylvi91 wrote:
  Wczoraj podłączyłem więc ten akumulator do ładowania. Wyświetlacz pokazał napięcie 12.4V... Po niespełna 2 godzinach od załączenia napięcie doszło do 14.6V
  Jak na dwie godziny ładowania to początkowe napięcie po podłączeniu prostownika jest podejrzanie małe. Jeżeli masz multimetr to powinieneś sprawdzić napięcie na akumulatorze w stanie spoczynku a następnie prąd ładowania o ile prostownik go nie pokazuje.
  Z opisu który podałeś widzę dwie możliwości - albo akumulator utracił większą część swojej pojemności albo szwankuje twój samochód.
 • #8
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  vodiczka
  Level 43  
  sylvi91 wrote:
  Rozumiem, że sugerujesz, iż napięcie było zbyt niskie aby w dwie godziny zdążył to prostownik doładować do 14.6 V w normalnym trybie.
  Sugeruję, że jeżeli akumulator doładował się w 2 godz. lub mniej to początkowe napięcie ładowania powinno być bliższe 13,0V niż 12,5V. Nie wiem jakim prądem ładowałeś więc nie rozwinę swojej myśli.
  sylvi91 wrote:
  Sprawdzę też napięcia przy wyłączonym silniku i następnie przy pracy silnika i ładowaniu z alternatora.
  Sprawdź i podaj wyniki. Zrób tak - zmierz przy wyłączonym silniku, odpal silnik na 4-5 min (wystarczą wolne obroty) zmierz napięcie tuż po włączeniu oraz tuz przed wyłączeniem a następnie 30 min po wyłączeniu silnika.
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  User removed account
  Level 1