Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet EcoCondens Gold Plus 25kW - modulacja pompy

Jachu 04 Dec 2018 17:03 4548 1
    Jachu
    Level 11  
    Witam,

po zalaczeniu kotla przez sygnal RT bardzo dlugo ciepla jest tylko gora grzejnika.
    Domyslam sie, ze to przez modulacje pompa CO.
    Pompa modulujac chce utrzymac roznice temp dT miedzy zasilaniem i powrotem.
    Ktory z parametrow moge ruszyc, zeby zwiekszyc przeplyw wody przez grzejniki.
    Czy moze tego nie ruszac wogole, bo pokoj pomalu sie dogrzewa a ja zapewniam dluzsza stalopalnosc kotla.
    Prosze o porade.
    JackDeJack
    Level 1  
    Miałem podobny problem z Ecocondens 20 Gold.

5 małych grzejników i podłogówka - mieszacz, pompa podłogowa itp wszysto zgodne ze sztuką.
    Nowy dom dobrze zaizolowany ok 100m2, podłogówka na jakichś może 50m2 chyba 5 linii, grzejniki tylko w sypialniach, wiatrołapie i łazience.
    Na piecu. 55st.C, na podłogę termostat by wchodziło ok 35-38st.C zależnie od wymagań domowników.

Grzejniki grzały tylko na górze. I co dziwne te najbliżej pieca grzały najsłabiej.
    Odpowietrzanie i inne cuda.
    Podejrzenie padało na podłogę że bierze za dużo wody (nowy dom, niewygrzany, pierwsza zima itp.) i nie starcza cisnienia na grzejniki.
    Dodano regulatory przepływu i ograniczono podłogę.

Nie pomogło.

Dołożyłem sprzęgło hydrauliczne i dodatkową pompe zasilającą na grzejniki i dalej kaloryferki chłodne.
    I kicha.
    Efekt był taki że nawet jak na piecu ustawiłem 70st.C (co jest chore) zasilanie na sprzęgle było gorące a za sprzęgłem chłodno z delikatnym pulsowaniem ciepłej wody.

Rozwiązanie.
    Przy pompie modulowanej zmiana parametru mocy minimalnej !!!
    Tu dwie próby i u mnie 60% wystarcza by grzejniki były całe gorące jak na 55st.C idące z pieca.

Po dwóch latach problem powrócił - czyszczenie filtrów pieca ograniczających przepływy pomogło.
    Obecnie pompa pada i hałasuje, a że mam sprzęgło więc włożę zwykłą bez modulacji.

Sprawdź parametry:
    P12 Rodzaj pompy (0 - tradycyjna, 1 – z modulacjąPWM)
    P14 Minimalny wydatek pompy (15%-100%) - domyślnie jest 15% u mnie zmienione na 60%