Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer wyłącza się w losowych sytuacjach

krzyyhhek 04 Gru 2018 18:04 186 11
  • #1 04 Gru 2018 18:04
    krzyyhhek
    Poziom 12  

Witam
    Mój komputer wyłącza się w kompletnie losowych sytuacjach. Nieraz potrafi działać 2-3 godz, a czasem już przy starcie systemu się wyłączy.

Specyfikacja:
    Płyta główna Gigabyte ga-m61sme-s2
    Procesor AMD Athlon x2 4200+
    Pamięć RAM Hynix 8GB 800MHz
    Zasilacz Corsair VS550
    Karta graficzna Radeon 4850 512MB
    Dysk twardy Seagate 500GB

Co zrobiłem do tej pory: wymieniłem zasilacz z jakiegoś noname'a na Corsair - komputer nadal się wyłączał. Podmieniałem dysk twardy - to samo. Wypiąłem wcześniejszą kartę graficzna (bodajże Pallit GeForce 9500gt) i podłączyłem monitor do grafiki zintegrowanej - komputer przestał się wyłączać. Założyłem, że uwalona jest karta graficzna więc zamontowałem w/w Radeona i sytuacja wróciła do punktu początkowego. Pasty na procesorze i karcie graficznej wymieniłem. Kończą mi się już powoli pomysły...

0 11
  • #2 04 Gru 2018 18:10
    rtj71
    Spec od komputerów

Wyłączy w sensie od razu czarny ekran i zero reakcji czy coś poprzedza ten efekt? Temperatury w porządku?

0
  • #3 04 Gru 2018 18:15
    krzyyhhek
    Poziom 12  

Żadnego bluescreen'a wcześniej ani nic. Tak jakby ktoś wyłączył wtyczkę z gniazdka. Temperatura procesora w stresie jakieś 60 stopni, na karcie graficznej jakieś 65-70 stopni.

0
  • #4 07 Gru 2018 10:18
    Piotr160292
    Poziom 36  

Jedyne co mi przychodzi do głowy to problem z instalacją elektryczną. Następuje po prostu spadek napięcia w instalacji i kicha. Dobrze byłoby podrzucić do kogoś ten komputer i sprawdzić, albo podlączyć przez UPS. Jedno jest pewne. Grafika zintegrowana bierze dużo mniej prądu niż dedyk, więc definitywnie ma to związek z zasilaniem.

Dodano po 10 [minuty]:

A powiedz, czy jak komputer się wyłączy to można go włączyć od razu czy trzeba wyłączyć go pierw z prądu i dopiero?

0
  • #5 07 Gru 2018 11:03
    krzyyhhek
    Poziom 12  

Też mi to przyszło do głowy więc komputer na jakiś czas wylądował u kumpla - bez zmian, nadal losowo się wyłączał.
    Po takim wyłączeniu mogę go bez problemu znowu uruchomić. Nie muszę wyłączać komputera z gniazdka.

0
  • #6 07 Gru 2018 11:14
    Piotr160292
    Poziom 36  

No to nie wiem. Problem definitywnie jest z zasilaniem. Tak jakby spadki napięcia były na zasilaniu podzespołów i włączało się zabezpieczenie UVP, bo skoro na integrze, która ma dużo mniejsze zużycie jest okej, natomiast na dedyku jest kicha, widocznie jest jakiś problem na zasilaniu PCI-E. Zasilacz to widzi i się wyłącza.

0
  • #7 07 Gru 2018 11:26
    krzyyhhek
    Poziom 12  

przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz o której nie pomyślałem i nie wziąłem pod uwagę. Otóż nie w całym domu mam wymienioną instalację w związku z czym nie wszędzie mam trzeci przewód ochronny. tam gdzie komputer jest używany nie mam uziemienia i po dotknięciu obudowy komputera czuć lekkie mrowienie. Czy to może mieć jakiś związek ?

0
  • #8 07 Gru 2018 11:49
    rtj71
    Spec od komputerów

krzyyhhek napisał:
    Czy to może mieć jakiś związek ?

Jasne że tak, zasilacz reaguje na to pod obciążeniem i wyłącza PC.

0
  • #9 07 Gru 2018 11:51
    karolark
    Poziom 40  

rtj71 napisał:
    krzyyhhek napisał:
    Czy to może mieć jakiś związek ?

Jasne że tak, zasilacz reaguje na to pod obciążeniem i wyłącza PC.

Trochę naciągana teoria :D
    RCD wyłącza się?

Sprawdzić PWRon może on wariuje?

1
  • #10 07 Gru 2018 12:01
    krzyyhhek
    Poziom 12  

RCD nie wywala, bo go na starej części instalacji nie ma.
    Póki co przeniosłem komputer w miejsce gdzie instalacja jest nowa i czekam na wyniki "eksperymentu".

0
  • #11 07 Gru 2018 16:43
    siasku
    Poziom 14  

1. Sprawdź napięcia na zasilaczu pod obciążeniem.
    2. Przyjrzyj się dokładnie pinom gdzie zasilacz podłączony jest do płyty głównej czy nie ma tam żadnej korozji.

0
  • #12 07 Gru 2018 23:10
    krzyyhhek
    Poziom 12  

Napięcia sprawdziłem na początku i jak do tej pory żadnych odchyłek nie ma. Odpaliłem jednostkę gdzieś koło południa, co prawda na jałowych obrotach, bez obciążenia, w miejscu gdzie mam rcd i instalacje trójprzewodową i o dziwo pcet nie wyłączył się. Zostanie zapewne podłączony jeszcze na całą noc i pewnie jutro zapuszcze mu jakiś test grafiki. Faktycznie wygląda na to, że to wina braku uziemienia... Tylko czy to nie jest zbyt piękne aby było prawdziwe ?

0