Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piekarnik Bosch HBA38B750 - Zwarcie i dziwne trzaski przy włączonym zasilaniu.

mmatuszewski12 04 Dec 2018 19:10 954 4
    mmatuszewski12
    Level 5  
    Witam,
    Ponownie odwiedzam forum, ponieważ tym razem mam problem z piekarnikiem Bosch HBA38B750. Wczoraj w ciągu dnia nagle wywaliło bezpiecznik topikowy. Zgasło światło w całym mieszkaniu i trzeba było wymienić bezpiecznik. Po wymianie w kuchni zauważyłem, że nie działają niektóre urządzenia tj. zmywarka, okap, piekarnik, więc poszedłem sprawdzić elektryczną skrzynkę (tablicę) i odskoczył jeden bezpiecznik - właśnie dotyczący kontaktu do, którego są przyłączone powyższe urządzenia. Zauważyłem również charakterystyczny swąd, unoszący się niezbyt przyjemny zapach jakby spalenizny. Po sprawdzeniu podłączenia pod szafką piekarnika usłyszałem również jakieś trzaski i brzęczenie. Piekarnik wyświetla zegar i tak jakby wszystko się włącza, ale trzaski i unoszący się swąd niepokoją, więc piekarnik jest obecnie odłączony.

Moje pytanie brzmi:
    Co może być przyczyną powyższego stanu? W dniu wczorajszym piekarnik w ogóle nie był włączany, tzn. pokazywał zegar jak zawsze w stanie wyłączonym dlatego jestem zaskoczony, że nagle bez żadnej funkcji pieczenia zadziała się powyższa rzecz. Jeśli chodzi o gniazdko to nie zauważyłem żadnej przyczyny, ponieważ wczoraj przełączyłem też piekarnik na inne gniazdko żeby sprawdzić, ale również były takie trzaski i swąd.

Czyżby kabel od piekarnika miał jakąś wadę i to jego trzeba wymienić? Może to moduł zasilający, ale oby nie bo święta się zbliżają i chciałbym uniknąć wydatku na wymianę dość drogich części do piekarnika.

Proszę o pomoc.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    stanislaw1954
    Level 43  
    mmatuszewski12 wrote:
    Jeśli chodzi o gniazdko to nie zauważyłem żadnej przyczyny, ponieważ wczoraj przełączyłem też piekarnik na inne gniazdko żeby sprawdzić, ale również były takie trzaski i swąd. Czyżby kabel od piekarnika miał jakąś wadę i to jego trzeba wymienić?
    Jest możliwe, że to przewód zasilający, ale i choćby listwa, do której jest on podłączony. To tylko zgadywanie. Więcej można stwierdzić tylko zaglądając do piekarnika.
    mmatuszewski12
    Level 5  
    Okazało się, że przewód oraz gniazdko do którego podłączony był przewód było chyba spalone, nastąpiło zwarcie. Oprócz tego jedna z grzałek - grzałka opiekająca górna, ale wewnętrzna ma przebicie do masy. Gniazdko i przewód wymienione... ale grzałka jest dość droga i chyba na razie obędzie się bez niej... Jestem ciekaw tylko czemu nastąpiło to zwarcie, czy tak się czasem zdarza? Piekarnik ma już w sumie 9 lat.
    stanislaw1954
    Level 43  
    mmatuszewski12 wrote:
    Okazało się, że przewód oraz gniazdko do którego podłączony był przewód było chyba spalone
    Chyba, czy były ?
    mmatuszewski12 wrote:
    Gniazdko i przewód wymienione...
    Jednak nie"chyba" skoro pomogła wymiana. Zwarcie było spowodowane wzrostem prądu w trakcie, gdy grzałka miała przebicie, a może też źle, słabo dokręconymi przewodami, lub zbyt słabym stykiem na przejściu grzałka- wtyczka.
    mmatuszewski12 wrote:
    ale grzałka jest dość droga i chyba na razie obędzie się bez niej...
    To nie wiem, czy żona będzie zadowolona, bo być może placki będą niedopieczone.
    mmatuszewski12
    Level 5  
    No tak, tylko, że wybicie bezpieczników nastąpiło gdy piekarnik był w stanie czuwania, tzn. tylko zegar, a normalnie wszystko było wyłączone, więc to jest dziwne. Natomiast co do grzałki to możliwe, że ona już od dłuższego czasu była niedziałająca, bo faktycznie ostatnio ciasta miały zakalec, ale trudno, na razie musi się obyć bez niej. Części są strasznie drogie.