Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki dobrać rodzaj kabla, jaki przekrój?

iDest 07 Gru 2018 09:39 1245 41
  • #31 07 Gru 2018 09:39
    stonefree
    Poziom 24  

kkas12 napisał:
    o przekroju mniejszym niż 10mm2
    Sprostuję - nie mniejszym niż 16mm2.

• Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #33 07 Gru 2018 10:33
    zbich70
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    I zagadka: skąd pochodzi cytat?
    Cytat:
    przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2,
    §183.1.9

• #34 07 Gru 2018 11:49
    stonefree
    Poziom 24  

kkas12 napisał:
    w błąd wprowadzasz.

Nie sądzę. Minimalny przekrój kabla/przewodu aluminiowego jaki można zastosować, to 16mm2.

• #35 07 Gru 2018 12:00
    kkas12
    Poziom 41  

Nie ma znaczenia co sądzisz bo tu liczy się podstawa a bez niej bzdura i tak pozostanie bzdurą, ponieważ 16mm2 Al to jest wymóg dla PEN a jeśli tej żyły w kablu/przewodzie nie ma to 10mm2 jest przekrojem wystarczającym.
    I takiej sytuacji moja wypowiedź dotyczyła gdy padła propozycja zastosowania YKY 3x6 a więc z rozdzielonymi PE i N.

Ale zawsze możesz przytoczyć zapis potwierdzający twoje zdanie.

• #36 07 Gru 2018 12:53
    stonefree
    Poziom 24  

Rozporządzenie mówi : "W instalacjach elektrycznych należy stosować: (...) 9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2". Rozumując odwrotnie - można stosować przewody z żyłami wykonanymi z materiałów innych niż miedź, jeżeli ich przekrój przekracza 10mm2. I mowa o instalacjach elektrycznych, a nie o instalacjach w systemie TN-C, czy tez innym, więc o co chodzi w zdaniu

kkas12 napisał:
    bzdura i tak pozostanie bzdurą
    ?

• #37 07 Gru 2018 13:38
    kkas12
    Poziom 41  

Interpretuj sobie jak chcesz.
    Ja swoje wiem :)
    A wiem to z dyskusji na ten właśnie temat podczas z jednego w kursów we wrocławskim SEP prowadzonym przez dr Osińskiego I dr Danielskiego. Mam jeszcze gdzieś w domu luźne notatki na ten temat.

I tu też taka była dyskusja, z której Akrzy treści jakie głosisz do kosza wywalił a może i cały temat.
    Szkukać tego nie będę.

• #38 07 Gru 2018 13:57
    stonefree
    Poziom 24  

O, jeżeli dwóch doktorów potwierdziło, że 10mm2 jest o przekrój który przekracza 10mm2 to ja jestem w stanie w to uwierzyć :)

• #39 07 Gru 2018 14:53
    zbich70
    Specjalista elektryk

Nie bardzo rozumiem o co Kolegom stonfree i kkas12 chodzi...
    Przecież to proste jak świński ogon:
    - aluminium w przekroju 10mm² ma prawo istnieć i dla tego materiału jest to minimum, poniżej (6, 4, 2,5, 1,5) tylko miedź;
    - jeśli w obwodzie jest żyła ochronno-neutralna PEN, to dla aluminium poprzeczka ustawiona jest oczko wyżej, czyli minimum 16mm².
    O czym tu gdybać?

stonefree napisał:
    Rozumując odwrotnie - można stosować przewody z żyłami wykonanymi z materiałów innych niż miedź, jeżeli ich przekrój przekracza 10mm2.
    Ale po co "rozumować odwrotnie"? Rozumuj wprost, a nie odwrotnie, będzie łatwiej... :D

• #41 07 Gru 2018 15:34
    retrofood
    Moderator

kkas12 napisał:
    co oznacza i skąd pochodzi cytat?
    Cytat:
    ...przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2,

Skoro wyjaśniono skąd pochodzi, to wypada wytłumaczyć co oznacza. Otóż, co to znaczy "nie przekracza 10 mm²"? Według matematyki której ja się uczyłem, oznacza, że "jest mniejszy lub równy dziesięciu milimetrom kwadratowym". Innej matematyki nie znam.
    Więc jeśli przekrój przewodu elektrycznego ma być mniejszy lub równy 10 mm² to wolno zastosować wyłącznie przewody elektryczne z żyłami wykonanymi z miedzi!!! Wszystkie przewody, gdyż rozporządzenie nie rozróżnia żył przewodów PE, N czy L. Amen!!!

Dodano po 57 [sekundy]:

zbich70 napisał:

- aluminium w przekroju 10mm² ma prawo istnieć

Istnieć sobie może, ale nie może być stosowane w instalacjach elektrycznych.

• #42 07 Gru 2018 16:24
    zbich70
    Specjalista elektryk

W sumie racja.
    Zatem 16mm² jest dolną granicą dla AL, bez względu na PEN. Amen.