Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja fotowoltaiczna z opcją przyszłej rozbudowy, Jaki inwerter wybrać

04 Gru 2018 20:35 1092 4
  • Poziom 11  
    Planuje na początek zakup 3 do 5kw-ej instalacji, na jednej połaci dachu.
    W przyszłości chciałbym dokupić kolejne "kw-ty" w sumie do 10-12kw ,gdzie reszta umieszczona zostałaby na budynku gospodarczym
    Czy są inwertery z opcja przyszłej rozbudowy. Interesuje mnie użycie JEDNEGO inwertera do podłaczenie obydwóch zestawu paneli (tych z połaci dachowej i z budynku gospodarczego)

Wiem, ze mógłbym zastosować 2,3 inwertery , ale chciałbym wiedzieć, czy mam opcje wyboru
    Jeśli jest taki inwerter prosiłbym szanownych kolegów o namiary na producenta i model
  • Fabryka prądu
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Inwerter Fronius z 2 MPPT rozwiąże problem.
  • Fabryka prądu
  • Poziom 11  
    Na stronie froniusa znalazłem dwa modele:

1 Fronius primo( Moc znamionowa AC (Pac,r) 8200,0 W) W ofercie nie znalazłem większych
    https://www.fronius.com/pl-pl/poland/energia-...ty/falownik/fronius-primo/fronius-primo-8-2-1
    DANE WEJŚCIOWE
    Liczba trackerów MPP
    2,0
    Maks. prąd wejściowy (Idc max)
    18 / 18 A
    Maks. prąd zwarciowy pola modułów
    27 / 27 A
    Zakres napięć wejściowych DC (Udc min – Udc max)
    80 - 1000 V
    Napięcie rozpoczęcia pracy (Udc start)
    80,0 V
    Znamionowe napięcie wejściowe (Udc,r)
    710,0 V
    Zakres napięć MPP (Umpp min – Umpp max)
    270 - 800 V
    Użyteczny zakres napięcia MPP 80 - 800 V
    Liczba przyłączy DC 2 + 2
    Maks. moc generatora fotowoltaicznego (Pdc max)
    12,3 kWpeak

2 fronius symo (Moc znamionowa AC (Pac,r) - 10,0 kW)
    https://www.fronius.com/pl-pl/poland/energia-...y/falownik/fronius-symo/fronius-symo-10-0-3-m
    DANE WEJŚCIOWE
    Liczba trackerów MPP
    2,0
    Maks. prąd wejściowy (Idc max)
    18 / 18 A
    Maks. prąd zwarciowy pola modułów
    27 / 27 A
    Zakres napięć wejściowych DC (Udc min – Udc max)
    80 - 1000 V
    Napięcie rozpoczęcia pracy (Udc start)
    80,0 V
    Znamionowe napięcie wejściowe (Udc,r)
    710,0 V
    Zakres napięć MPP (Umpp min – Umpp max)
    270 - 800 V
    Użyteczny zakres napięcia MPP 80 - 800 V
    Liczba przyłączy DC 2 + 2
    Maks. moc generatora fotowoltaicznego (Pdc max)
    12,3 kWpeak

Czy chodzi o ta liczbę trackerów (2,0)?
    Chciałbym sie jeszcze upewnić czy do tych inwerterów mogę podpiąć na początek np 3kw-e panele a dopiero za jakis czas (powiedzmy pół roku) dopiąć resztę.
    No i własnie czy panele muszą być od jednego producenta i mieć te same parametry?
    Czym się kierować przy doborze paneli (na jakie parametry zwracać szczególną uwagę przy ewentualnej możliwości mieszania modeli paneli.
  • Poziom 33  
    Tak chodzi o 2 trackery, możesz podłączyć tak jak napisałeś na początek 3 kW a resztę później co do paneli to w jednym trackerze muszą by takie same w drugim możesz mieć innego producenta.
  • Poziom 19  
    Można podpiąć 3kW do jednego stringu a potem dołożyć, z tym że jak dołożysz gorsze to ucierpi cały string.
    Symo 10 można przewymiarować do 12,3 kW więc to nie problem, pytanie czy będziesz to montował sam, czy wołał za każdym razem człowieka do montażu?
    Kwestia montażu jest dość istotna jeśli chodzi o VAT. A jak będziesz wołał ludka co jakiś czas na kilka paneli to albo nie przylezie albo dowali cenę zaporową żeby mu d. nie zawracać ;P