Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miele Novotronic W921 - Pralka nadmiernie grzeje/gotuje

04 Dec 2018 23:44 771 4
  • Level 9  
    Witam,
    Nie wiem czy temat nie powinien trafić do "retro", bo pralka ma już ponad 20 lat... ;)

Generalnie rzecz ujmując - od jakiegoś roku (może więcej) pralka podgrzewa wodę powyżej ustawień programu (zwykle kochwasche/buntwasche 30 - 40 st. C lub miniprogram 40 st. C). Sprawa się nasiliła - od niedawna regularnie podgrzewa, a często gotuje. Nie używałem nigdy programu 95 st.C, ale w przypadku tego niechcianego "gotowania" para intensywnie ulatuje przez szczeliny przy szufladzie na proszek. Temperatura powierzchni drzwiczek sprawdzona pirometrem to ponad 90 st C, zapewne w bębnie nieco więcej.

Tymczasowe rozwiązanie to przerwanie programu w momencie przegrzania wody i puszczenie od nowa programu "kalt", zimnego. Nie jestem pewien, ale być może po włączeniu nowego programu (zimnego) grzałka nadal jeszcze podgrzewa wodę.

W podobnym temacie na forum znalazłem, że może to być wina przekaźnika grzałki, który nie wyłącza jej z uwagi uszkodzone styki.
    Ponadto znalazłem, że może to być wina czujnika NTC/termostatu. Czy to jest to samo?

Pytanie - czy może być inna przyczyna takiego zachowania?
    Czy przekaźnik grzałki jest w jakiś sposób rozbieralny lub czy jest jeszcze do kupienia? Podobnie termostat - czy jest do kupienia?
    No i na koniec - czy po otwarciu frontu pralki dostęp do tych elementów jest w miarę łatwy?

Dzięki.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post
    Level 40  
    Jeżeli kolega nie miał styczności z elektroniką to nie wiem czy kolega podoła naprawie. Wszystko by wskazywało na to, że przyczyną jest przekaźnik grzałki, ale by go sprawdzić należy wpierw zdemontować moduł sterujący, a następnie wylutować sam przekaźnik z płyty elektroniki by go sprawdzić. Czujnik temperatury również można sprawdzić, ale na temat Miele nie ma za wielu informacji w sieci bo to nie tak popularny sprzęt jak choćby Amica. Zatem by stwierdzić czy z czujnikiem jest coś nie tak trzeba znać jego prawidłową rezystancję.
  • Helpful post
    Level 24  
    Witam.
    Miele ma przekaźnik grzałki podłączony na kabelkach i przyczepiony do obudowy pralki (żeby go sprawdzić nie trzeba nic lutować). Czujnik i grzałka do sprawdzenia.
    Pozdrawiam maniek475.
  • Level 9  
    Dzięki!
    Zacznę od przekaźnika zgodnie z sugestią. Jeśli to taki 6-stykowy jak w innym temacie na forum, to znajdę i sprawdzę naocznie lub miernikiem.
    Elektronikiem nie jestem, ale jeszcze z pokolenia, które potrafi coś rozłożyć i złożyć ;)
    Pewnie w okolicy weekendu zabiorę się za naprawę.
  • Level 9  
    Znalazłem przekaźnik. Jest to zamiennik bez nazwy Eberle, ale 6-stykowy 6V DC i 250V 16A AC. Wszystkie styki były czarne. Zostały zregenerowane ;) przy pomocy drobnego pilniczka. Przy okazji popatrzyłam na termostat - niewielki nalot kamienia usunąłem octem. Nic w okolicy grzałki (dwóch grzałek nawet...) nie wyglądało na uszkodzone - styki, kabelki jak nowe. Otworzyłem też pudełeczko na elektronikę (prawo-dół w drzwiczkach) - nic nie spalone.

Testowy mini program wypadł pomyślnie - 40°C, szyba lekko ciepła, hauptwasche (pranie główne) - 8 minut, bez przestojów, itd...

Pralka wygląda na naprawioną, dzięki za pomoc.