Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gigabyte X299 - Nie startuje i nic nie wyświetla.

FakerSkt3 05 Gru 2018 00:09 702 45
  • #1 05 Gru 2018 00:09
    FakerSkt3
    Poziom 7  

Witam
    Mam problem z płytą X299 Aorus Gaming 7, zbudowałem kompa w oparciu o ta płytę do tego i5 7640X + 2x 8GB Vengence RGB Pro 3200MHz CL16.
    Złożyłem komputer zgodnie ze sztuką, po wciśnięciu przycisku power świeci się radiator na pamięciach ram niestety wentylatory się nie kręcą, nic nie wyświetla na wyświetlaczu błędów post i żadna dioda się nie świeci. Na procesorze chłodzenie Corsair H100i GTX.

Czy to możliwe żeby płyta nie wyświetlała żadnych kodów?

0 29
  • #2 05 Gru 2018 00:33
    badboy84
    Poziom 37  

Ano mozliwe, wszystko zalezy od tego w ktorym momencie rozruchu płyta się zatrzymuje.
    Zamiast tych wyświetlaczy i innych kodów masz tez podłączony stary dobry glosniczek systemowy? Czy on tez milczy?
    Wyjmowales pamięci?

0
  • #3 05 Gru 2018 00:35
    FakerSkt3
    Poziom 7  

Właśnie do płyty nie był dodany ale podłączyłem zapasowy ale milczy.

0
  • #4 05 Gru 2018 00:51
    badboy84
    Poziom 37  

Glosniczek zawsze jest z obudowa albo w obudowie.
    Socket nie został uszkodzony podczas montażu?
    Co z tymi pamieciami?

0
  • #5 05 Gru 2018 09:49
    FakerSkt3
    Poziom 7  

Pamięci nie wyjmowalem jutro jeszcze sprawdze soket i napiszę .

Dodano po 8 [godziny] 19 [minuty]:

Po wyjęciu pamięci speaker nie pikał i nic się nie wyświetlało, socket nie ma pogiętych pinów. Gigabyte X299 - Nie startuje i nic nie wyświetla. Gigabyte X299 - Nie startuje i nic nie wyświetla.

Dodano po 28 [minuty]:

Zapomniałem napisać o zasilaczu corsiar vs450w. Po wciśnięciu przycisku z tyłu zasilacza mrugnął wszystkie diody rgb na płycie i po wciśnięciu przycisku power na płycie mrugnie dioda cpu i ewentualnie jak są pamięci to świecą się cały czas i nic więcej się nie dzieje.

0
  • #6 05 Gru 2018 10:02
    badboy84
    Poziom 37  

I tu by się sprawa rozwiązała, jak widzę płyta ma 2 złącza zasilania 8pin i 1 złącze 24pin.
    Wypadałoby to zweryfikować z instrukcją ale bez nowego zasilacza który ma te wtyki płyta prawdopodobnie nie ruszy. Może są jakieś przejściówki (tylko uwaga bo musi to być rozgałęźnik do ATX a nie PCI-E) ale podłączanie takiego budżetowego zasilacza do takiej platformy to średni pomysł.

0
  • #7 05 Gru 2018 10:15
    FakerSkt3
    Poziom 7  

Właśnie miałem problem bo zasilacz ma wtyczke cpu 4 pin użylem adatera z 3 pin na 2 x 4 pin którego używałem do karty nie myślałem że to może mieć znaczenie.

Dodano po 1 [minuty]:

zamiast 4 powinno być 8 a zamiast 3,6 literówka

0
  • #8 05 Gru 2018 10:17
    badboy84
    Poziom 37  

Tak, ma znaczenie. Te złącza nie są ze sobą kompatybilne, nie wiem jak to podłączyłeś bo wtyki są inne. Rozkład linii również, mam nadzieję że płyta na tym nie ucierpiała ...

0
  • #9 05 Gru 2018 10:18
    FakerSkt3
    Poziom 7  

A jak bym wpiął tylko jedną wtyczke 8 pin a jedną zostawił wolną?

0
  • Pomocny post
    #10 05 Gru 2018 10:21
    badboy84
    Poziom 37  

Post nr 8 ---> instrukcja.

0
  • #11 05 Gru 2018 10:23
    FakerSkt3
    Poziom 7  

Myślisz że mogło się coś uszkodzić? Czyli muszę kupić nowy zasilacz bo na tym nawet nie sprawdze.

0
  • #12 05 Gru 2018 10:33
    badboy84
    Poziom 37  

Cytat:
    The 12V power connector mainly supplies power to the CPU. If the 12V power connector is not connected, the computer will not start.

29 str instrukcji.

0
  • #13 05 Gru 2018 10:37
    FakerSkt3
    Poziom 7  

Dobra kupie zasilacz i modle się żeby odpalił.

0
  • #14 05 Gru 2018 11:52
    Piotr160292
    Poziom 36  

Jak nie to najprawdopodobniej płyta główna. Wlącz komputer bez pamięci. Jeżeli nie zapika, sprawdź procesor. Jeżeli sprawny, płyta na złom. W przeciwnym razie można domniemywać, że płyta jest sprawna, aczkolwiek nie daje to gwarancji.

0
  • #15 05 Gru 2018 14:04
    FakerSkt3
    Poziom 7  

Takie pytanko czy są serwisy prywatne które naprawiają płyty główne i czy są takie uszkodzenia płyty których serwis nie może naprawić?

Dodano po 17 [minuty]:

badboy84 napisał:
    Tak, ma znaczenie. Te złącza nie są ze sobą kompatybilne, nie wiem jak to podłączyłeś bo wtyki są inne. Rozkład linii również, mam nadzieję że płyta na tym nie ucierpiała ...

Zobacz ten zasilacz SilentiumPC 650W Supremo FM2 Gold te same gniazdo oznaczone są jako pci/cpu

0
  • #16 05 Gru 2018 14:06
    Piotr160292
    Poziom 36  

FakerSkt3 napisał:
    Takie pytanko czy są serwisy prywatne które naprawiają płyty główne i czy są takie uszkodzenia płyty których serwis nie może naprawić?

Są, ale niekiedy się nie opłaca, ponieważ po cenie naprawy płyty kupisz używaną. Wpisz w youtube wymiana socketu serwis i dostaniesz namiary nawet. Typ się reklamował nawet że zapraszają z płytami z gwarancją nawet w przypadku uszkodzenia socketu, ponieważ socket montowany przez nich jest taki sam jak ten monetowany przez producenta i są w stanie zrobić to tak profesjonalnie, że najmniejszy ślad nie zostanie i serwis gw. nie kapne, że było coś majstrowane. Jeżeli chodzi o rzeczy nienaprawialne to nie wiem. Na pewno pęknięcie laminatu.

0
  • #17 05 Gru 2018 14:11
    FakerSkt3
    Poziom 7  

Ale socket jest cały a jeśli chodzi o jakieś przepięcie czy płyta ma jakieś zabezpieczenie tak samo jak zasilacz?

0
  • #18 05 Gru 2018 14:13
    Piotr160292
    Poziom 36  

Są płyty, które są zabezpieczone przed ESD. Jeżeli chodzi o zwarcia to niestetry z tego co mi wiadomo porty USB wiszą na bezpieczniku. Reszta takowego zabezpieczenia nie ma, więc jak pójdzie strzał to wszystko się pali w cholerę.

0
  • #19 05 Gru 2018 14:17
    FakerSkt3
    Poziom 7  

Ale czy jeżeli podłączyłem przez przejściówka to mogło się coś spalić?

0
  • #20 05 Gru 2018 14:17
    Piotr160292
    Poziom 36  

Szczerze? Ja podszedłbym do tematu tak że olać to. Oddałbym na gwarancję tą płytę jak nie wstanie i tyle. Mój kolega miał tak że kupił sobie plytę tego samego producenta pod AM3, podkręcił swojego Phenoma X4 i okazało się, że niestety płyta nie wytrzymała. Komp pochodził tydzień i się wyłączył. Odesłał płytę i fakt faktem miesiąc czekał, ale płytę naprawili. Po cholerę masz płacić stówę czy więcej za naprawę, skoro masz na gwarancji i mogą naprawić za darmo. Odmówią, będziesz się martwił. Jeżeli zależy Ci na kompie to kup sobie byle jaką najtańszą płytę, potem ta wróci z serwisu to drugą sprzedasz i tyle. Nie wiadomo, płyta mogła mieć już defekt od samego początku, a mogłeś i Ty równie dobrze zrobić zwarcie. Dlatego przy składaniu komputera trzeba być pewnym co się robi, a jak się nie wie co się robi, tylko podchodzi się do tematu nie wiem co robię, ale będzie może ok, lepiej oddać komuś kto się zna, bo robiąc na własną rękę takie są właśnie efekty.

0
  • #21 05 Gru 2018 14:21
    FakerSkt3
    Poziom 7  

I gdyby było zwarcie to płyta by na nic nie reagowała Ledy na płycie by się nie świeciły a banki pamięci ram tez by się uszkodziły? Bo skoro świeca radiatory led i płyta tez się przez chwile podświetla.

Dodano po 50 [sekundy]:

Problem jest w tym że nie mam gwarancji na ta płytę.

Dodano po 1 [minuty]:

Składałem kilka kompów ale pierwszy raz taki błąd popełniłem

0
  • #22 05 Gru 2018 14:23
    Piotr160292
    Poziom 36  

Wcale nie. Może być uszkodzona elektronicznie pamięć z UEFI i też tak będzie że wentylatory tylko się będą kręciły i tyle. Może być uszkodzony socket, może być uszkodzony slot na RAM. Możliwości jest w cholerę, tak więc gwarancji nie masz że jak komputer sie włącza to płyta jest ok.

0
  • #23 05 Gru 2018 14:32
    FakerSkt3
    Poziom 7  

Ale tak jak wcześniej pisałem gdybym się nie znał to bym się nie podejmował składania, złożyłem już kilkanaście komputerów i wszystko było w porządku tego nie przewidziałem z tym rodzieleniem prądu i czy to możliwe żeby to mogło uszkodzić płytę. Wiadomo że pod x299 potrzebny jest lepszy zasilacz a ten Corsair tez nie jest żadnym noname czy z czarnej listy miałem go wymienić za miesiąc góra tym bardziej że sprawdzałem pobór prądu i ten komp by tyle nie pociągnął tym bardziej że jest to i5.

0
  • #24 05 Gru 2018 14:41
    Piotr160292
    Poziom 36  

Nic nie ma tego. Jakbyś przeciążył zasilacz to by się wył. i tyle i teraz każdy jest zabezpieczony przed przeciążeniem. Druga sprawa jest taka, że jakby przejściówki mialy uwalać płtę i zasilacz to producenci by ich nie dołączali - proste. Kolejna sprawa to to, że nawet jakby się nie wyłączył, to trudno byłoby nie zauważyć przeciażenia, bo pojawiłby się niezwiemski swąd i chmura dymu idąca z zasilacza.

0
  • #25 05 Gru 2018 14:52
    badboy84
    Poziom 37  

Ale o czym ta gadka? Jeżeli przejściówki używa się do czegoś czego producent nie przewidział to trudno go obwiniać za jakieś uszkodzenie.

FakerSkt3 napisał:
    ...

Zobacz ten zasilacz SilentiumPC 650W Supremo FM2 Gold te same gniazdo oznaczone są jako pci/cpu

To nie ma znaczenia, złącza po stronie zasilacza mogą być identyczne ale wtyki po stronie podłączenia są inne i inne są układy linii w takim wtyku. Musisz szukać zasilacza który ma 2 wtyki 8 pinowe EPS. Ceny takich zasilaczy to okolice 400zł i więcej.

Do póki nie podłączysz konkretnego zasilacza to można sobie gdybać.

0
  • #26 05 Gru 2018 14:57
    FakerSkt3
    Poziom 7  

SilentiumPC 650W Supremo FM2 Gold to ten zasilacz ma te 2 wtyczki 8 pin eps?

0
  • #28 05 Gru 2018 15:21
    FakerSkt3
    Poziom 7  

Dobra nie mogłem wytrzymać podłączyłem wtyczke jedną od cpu i atx i na kodzie post pokazuje błąd c1 i speaker 3 długie sygnały

0
  • #29 05 Gru 2018 15:26
    Piotr160292
    Poziom 36  

Błąd pamięci. Możliwe, że prostu płyta nie potrafi się dogadać z pamięciami. Jesteś pewny, że obsadziłeś prawidłową parę banków? Wydaje się to bez znaczenia, jednak niestety mobasy mają to do siebie, że ma to znaczenie które banki obsadzisz i inaczej nie wystartują. Dlatego proponuję przełożyć w inne banki pamięć i wtedy spróbować a jak nie to odpalić na jednej. Jak dalej to samo, zostaje podłożenie innych pamięci, bo albo te są uwalone, albo po prostu bios nie potrafi ich ustawić prawidłowo żeby zaprądziły.

0
  • #30 05 Gru 2018 15:28
    badboy84
    Poziom 37  

3 długie sygnały to błąd pamięci, w których gniazdach masz obsadzone pamięci?

Co mówi instrukcja o kodzie C1 ?

0