Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Czy dobrze podłączyłem. Przepraszam za jakość...

Mateuszekmario 05 Gru 2018 20:26 945 30
  • #1 05 Gru 2018 20:26
    Mateuszekmario
    Poziom 3  

Witam wszystkich mam takie pytanie czy wszystko dobrze podłączyłem na schemacie. Przepraszam za jakość rysunku.

0 29
  • #2 05 Gru 2018 21:22
    plum1978
    Poziom 21  

Ciężko coś wywnioskować, ale zabezpieczenie dajesz na zasilaniu, później stycznik zabezpieczony od zaniku fazy (na odbiorze). Cewka stycznika powinna być dobezpieczona S 191 B2, B4.

0
  • #3 05 Gru 2018 21:30
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Układ jest źle podłączony, bo jaki sens (i działanie) ma obecność przełącznika 0-1.

1
  • #4 06 Gru 2018 08:19
    Mateuszekmario
    Poziom 3  

elpapiotr napisał:
    Układ jest źle podłączony, bo jaki sens (i działanie) ma obecność przełącznika 0-1.

Przełącznik jest potrzebny do uruchomienia silnika elektrycznnego bo ten zestaw będzie podłączony do łuparki hydraulicznej. Przepraszam że na początku nie napisałem.

0
  • #5 06 Gru 2018 20:33
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Gdzie jest poza tym PE?

0
  • #6 06 Gru 2018 20:48
    mychaj
    Poziom 30  

Ja się zastanawiam co kieruje ludźmi robiącymi takie cyrki?
    Gdzieś usłyszał że jest coś co się nazywa CKF i myśli że to załatwi wszystko...
    1. wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym to zabezpiecz gniazdo
    2. jak już chcesz korzystać ze stycznika to dołóż do niego termik i przyciski zał-wył z funkcją stopu awaryjnego (popularny grzybek)
    3. wyłącznik 0-1 ok. ale na zasilaniu...nawet razem z gniazdem
    4.jak już się uprzesz na sterowaniu zał-wył to raczej w oparciu o wyłącznik silnikowy ( w obudowie).
    I rozglądnij się za elektrykiem bo ten ,,rysunek" dobrze nie wróży...

2
  • #7 06 Gru 2018 21:07
    Mateuszekmario
    Poziom 3  

mychaj napisał:
    Ja się zastanawiam co kieruje ludźmi robiącymi takie cyrki?
    Gdzieś usłyszał że jest coś co się nazywa CKF i myśli że to załatwi wszystko...
    1. wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym to zabezpiecz gniazdo
    2. jak już chcesz korzystać ze stycznika to dołóż do niego termik i przyciski zał-wył z funkcją stopu awaryjnego (popularny grzybek)
    3. wyłącznik 0-1 ok. ale na zasilaniu...nawet razem z gniazdem
    4.jak już się uprzesz na sterowaniu zał-wył to raczej w oparciu o wyłącznik silnikowy ( w obudowie).
    I rozglądnij się za elektrykiem bo ten ,,rysunek" dobrze nie wróży...

Wyłącznik silnikowy mam spokojnie. Wyłącznik awaryjny(grzybek) nie jest mi potrzebny. I to jest łącznik do uruchomienia silnika elektrycznnego 7,5kw

0
  • #8 06 Gru 2018 22:27
    homo_sapiens
    Poziom 4  

Mateuszekmario
    Co innego rysujesz co innego pokazujesz na forum. Gniazdo jest zasilaniem a z przełącznika idziesz bezpośrednio na silnik?

0
  • #10 06 Gru 2018 22:41
    Rezystor240
    Poziom 35  

Mateuszekmario napisał:
    Wyłącznik awaryjny(grzybek) nie jest mi potrzebny.

Człowiek który to dziś nie ma ręki, również mówił: "grzybek mi nie potrzebny" A komu to potrzebne!?

A jednak, był by w pełni sprawny, ale co tam to tylko łuparka hydrauliczna z naciskiem 'zaledwo' kilku(nastu) ton.

Kiedyś wspomnisz te słowa, i będziesz pluł sobie w brodę.

0
  • #11 07 Gru 2018 07:19
    mychaj
    Poziom 30  

No szafeczka fajna - tym bardziej zastosował bym przyciski start - stop, do tego awaryjny.
    Listwa zaciskowa pod aparatami,
    zasilanie na wyłącznik 01 - nadmiarowo prądowy - stycznik - wyłącznik silnikowy.
    Jakiej mocy masz ten motor?

0
  • #12 07 Gru 2018 07:52
    Mateuszekmario
    Poziom 3  

homo_sapiens napisał:
    Mateuszekmario
    Co innego rysujesz co innego pokazujesz na forum. Gniazdo jest zasilaniem a z przełącznika idziesz bezpośrednio na silnik?

Tak, rysuje tylko ten stycznik z czujnikiem czy dobrze go podłączam.

Dodano po 57 [sekundy]:

mychaj napisał:
    No szafeczka fajna - tym bardziej zastosował bym przyciski start - stop, do tego awaryjny.
    Listwa zaciskowa pod aparatami,
    zasilanie na wyłącznik 01 - nadmiarowo prądowy - stycznik - wyłącznik silnikowy.
    Jakiej mocy masz ten motor?

7.5kw

0
  • #13 07 Gru 2018 08:36
    Zutket
    Poziom 30  

Mateuszekmario napisał:
    Wyłącznik silnikowy mam spokojnie. Wyłącznik awaryjny(grzybek) nie jest mi potrzebny. I to jest łącznik do uruchomienia silnika elektrycznnego 7,5kw
    Jak możesz coś takiego pisać "Wyłącznik awaryjny(grzybek) nie jest mi potrzebny". Jeżeli już podejmujesz się wykonania nowego sterowania silnika, to awaryjne zatrzymanie maszyny powinno być dla twojego i użytkowników bezpieczeństwa. Przyglądałem się temu co tu piszesz i jedno umknęło uwadze. Przełącznik silnika gwiazda / trójkąt, a na schemacie nic na ten temat.

0
  • #14 07 Gru 2018 09:14
    Mateuszekmario
    Poziom 3  

Zutket napisał:
    Mateuszekmario napisał:
    Jak możesz coś takiego pisać "Wyłącznik awaryjny(grzybek) nie jest mi potrzebny". Jeżeli już podejmujesz się wykonania nowego sterowania silnika, to awaryjne zatrzymanie maszyny powinno być dla twojego i użytkowników bezpieczeństwa. Przyglądałem się temu co tu piszesz i jedno umknęło uwadze. Przełącznik silnika gwiazda / trójkąt, a na schemacie nic na ten temat.

Łącznik gwiazda-trójkąt i wyłącznik silnikowy(termik) jest już podpięty do silnika wszystko działa jak powinno, ale na razie bez zabezpieczeń. Dlatego piszę na forum czy dobrze polaczylem stycznik z czujnikiem na schemacie bo jeszcze to muszę dołożyć.

A na schemacie dałem byle jaki przełącznik żeby było widać o co chodzi.

0
  • #15 07 Gru 2018 09:56
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 33  

Mateuszekmario napisał:
    Witam wszystkich mam takie pytanie czy wszystko dobrze podłączyłem na schemacie.

Nie.
    Mateuszekmario napisał:
    Przepraszam za jakość rysunku.

Po co robisz zdjęcie ekranu, zamiast plik z Painta wkleić bezpośrednio?

0
  • #16 07 Gru 2018 10:39
    Rezystor240
    Poziom 35  

Mateuszekmario napisał:
    na schemacie dałem byle jaki przełącznik żeby było widać o co chodzi

Właśnie nie wiadomo o co chodzi.

0
  • #17 07 Gru 2018 10:45
    Mateuszekmario
    Poziom 3  

Rezystor240 napisał:
    Mateuszekmario napisał:
    na schemacie dałem byle jaki przełącznik żeby było widać o co chodzi

Właśnie nie wiadomo o co chodzi.

Chcę zabezpieczyć silnik 7,5kw gwiazda-trójkąt w łuparce, czujnik zaniku i kolejności faz oraz wyłącznik silnikowy. Łącznik gwiazda-trójkąt jest już zamontowany do silnika oraz wyłącznik silnikowy. Teraz pytanie czy czujnik zaniku i stycznik tylko to dobrze rozrysowalem połączenie na schemacie.

0
  • #18 07 Gru 2018 12:27
    Zutket
    Poziom 30  

Mateuszekmario napisał:

Chcę zabezpieczyć silnik 7,5kw gwiazda-trójkąt w łuparce, czujnik zaniku i kolejności faz oraz wyłącznik silnikowy. Łącznik gwiazda-trójkąt jest już zamontowany do silnika oraz wyłącznik silnikowy. Teraz pytanie czy czujnik zaniku i stycznik tylko to dobrze rozrysowalem połączenie na schemacie.
    Tu nie czujnik zaniku faz, a dobre zabezpieczenie termiczne dla silnika jest potrzebne.

0
  • #19 07 Gru 2018 12:32
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 33  
  • #20 07 Gru 2018 13:04
    Zutket
    Poziom 30  

Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    @Zutket co racja to racja, ale przed pracą niepełnofazową też bym jednak zabezpieczył.
    Wydaje mi się, że to zbędny wydatek. Przekaźnik zaniku faz owszem zapobiegnie załączeniu stycznika przy braku fazy, ale wyłączyć przy zaniku fazy podczas pracy i to jeszcze jak całość jest podłączona przedłużaczem, to już nie, a zabezpieczenie termiczne i owszem, zadziała.
    Tym bardziej, że silnik jest ręcznie załączany i przełączany tryb pracy. Jak brak fazy, to słychać i widać, że nie rusza.

0
  • #21 07 Gru 2018 13:15
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Zutket napisał:
    Przekaźnik zaniku faz owszem zapobiegnie załączeniu stycznika przy braku fazy, ale wyłączyć przy zaniku fazy podczas pracy i to jeszcze jak całość jest podłączona przedłużaczem, to już nie,

Ale przecież on też wykryje asymetrię zasilania więc i zanik fazy też :-)

0
  • #22 07 Gru 2018 13:55
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 33  

technikabasenowa napisał:
    Zutket napisał:
    Przekaźnik zaniku faz owszem zapobiegnie załączeniu stycznika przy braku fazy, ale wyłączyć przy zaniku fazy podczas pracy i to jeszcze jak całość jest podłączona przedłużaczem, to już nie,

Ale przecież on też wykryje asymetrię zasilania więc i zanik fazy też :-)

Otóż to :-)

0
  • #23 07 Gru 2018 16:51
    mychaj
    Poziom 30  

Czujnik typu CKF ma sens jako zabezpieczenie maszyny przed złym kierunkiem obrotów, w przypadku braku jednej fazy
    do tej pory wystarczało porządne zabezpieczenie termikiem lub wyłącznikiem silnikowym i żaden zanik fazy dla silnika nie był groźny.
    skąd nagle ta popularność różnych CKF/CZF-ów jako leku na całe zło ;-) ?

0
  • #25 07 Gru 2018 17:22
    Mateuszekmario
    Poziom 3  

mychaj napisał:
    Czujnik typu CKF ma sens jako zabezpieczenie maszyny przed złym kierunkiem obrotów, w przypadku braku jednej fazy
    do tej pory wystarczało porządne zabezpieczenie termikiem lub wyłącznikiem silnikowym i żaden zanik fazy dla silnika nie był groźny.
    skąd nagle ta popularność różnych CKF/CZF-ów jako leku na całe zło ;-) ?

Czujnik zaniku i kolejności jest potrzebny bo maszyna będzie w różnych miejscach różne kolejności faz w łapach, a pompa hydrauliczna ma to do siebie że jak jest prawa to tylko w prawo bo jak pójdzie w lewo to całe uszczelnienie w pompie idzie do wymiany.

0
  • #26 07 Gru 2018 17:27
    mychaj
    Poziom 30  

No i takie zastosowanie ma sens...co więcej tym bardziej sterowanie bym zrobił na przyciskach zał/wył, dodatkowo można by dać lampki sygnalizacji: zasilania, złej kolejności, przeciążenia, zadziałania stopu awaryjnego... lubię takie pulpity... ;-)

0
  • #27 07 Gru 2018 20:09
    Mateuszekmario
    Poziom 3  

mychaj napisał:
    No i takie zastosowanie ma sens...co więcej tym bardziej sterowanie bym zrobił na przyciskach zał/wył, dodatkowo można by dać lampki sygnalizacji: zasilania, złej kolejności, przeciążenia, zadziałania stopu awaryjnego... lubię takie pulpity... ;-)

Mam pytanie NO na stycznik jest to neutralny a A1 i A2 na styczniku są to wypusty do czujnika tak jak na zdjęciu..

0
  • #28 07 Gru 2018 20:20
    mychaj
    Poziom 30  

Po takim pytaniu zaczynam się zastanawiać czy ty kolego wiesz co robisz?
    NO - styk normalnie otwarty
    A1/A2 - wyjście cewki stycznika....

0
  • #29 07 Gru 2018 20:51
    karolark
    Poziom 40  

mychaj napisał:
    Po takim pytaniu zaczynam się zastanawiać czy ty kolego wiesz co robisz?

Oczywiście że nie wie :-(
    Pomoc w tym wypadku to proszenie się o wypadek.

0
  • #30 07 Gru 2018 21:18
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

karolark napisał:
    Oczywiście że nie wie
    Jak to ,,nie wie". Zobaczcie jak równo zamontował aparaty w szafie sterowniczej. Jakieś listwy, grzybki, wyłączniki nadprądowe, a po co Mu one ?
    @Mateuszekmario Czlowieku, wezwij do pomocy jakiegoś ELEKTRYKA albo AUTOMATYKA, bo tworzysz kompletnie niestworzone nowotwory. :cry:

0