Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiszący czy stojący? Buderus GB172-24 T50 V2 czy Saunier IsoTwin 24/30B

krzys-iek 05 Gru 2018 21:20 219 20
  • #1 05 Gru 2018 21:20
    krzys-iek
    Poziom 20  

Witam

Mam problem z wyborem. Wpierw stojacy - bo wszystko sie ukryje, bo ladny, bo... ale ceny sa nie fajne, srednio 3k wiecej od tych wiszacych. Miejsca w domu jest sporo. Ma on 160m2, po bokach sasiedzi. 160m2 podlogowki. 2 lazienki (wanna i prysznic).

Buderus GB172-24 T50 V2
    czy
    Saunier IsoTwin 24/30B ?

Wiem ze nie maja one cudownie niskich modulacji minimalnych ale sa za to znacznie tansze wiec przeplacanie nie ma chyba sensu (do stojacego). Saunier ma na pewno zbiorniki z kwasowki oraz super wydajnosc 21l/min. Tylko czy taka praca przeplywowa (bo zbiorniki raptem 42l) nie powoduje duzego wzrostu rachunku za gaz? Gosc z DeDietrich np mowil ze roznice minimalnej mocy w ich kotlach stojacych to taki tam parametr, roznicy w na rachunku prawie nie bedzie.

Wiem ze Saunier IsoTwin jest za glupi by sterowac pompa cyrkulacji (trzeba plytke i pompe gdzies obok) a jak w tym wzgledzie ma Buderus?

Na polu boju jeszcze stojacy

GB172-14T 120 V2
    lub
    Valiant VSC 206/4-5 90L (czy pompa nie za slaba do CO jw?)

Oba prawie 3k drozej niz wiszacy Saunier...

Czy oplaca sie kupowac sterownik pokojowy z automatyka pogodowa (300-400 doplaty) gdy w pokojach chce termostaty sterujace silownikami na rozdzielaczu?

Dziekuje

0 20
  • Metalwork
  • #2 05 Gru 2018 22:21
    xyro
    Poziom 23  

Ale jakie jest pytanie ? :)
    Nie pytaj czy opłaca się się pogodówka tylko czy Cie stać :D

A poważnie to opłaca się sterownik z pogodówką wziąć. Te kotły co podałeś nie różnią się niczym od wiszących z osobnym zasobnikiem. Dlaczego lepiej jest mieć osobno piecyk, osobno zasobnik ? Bo jak jedno padnie to nie musisz wszystkiego wymieniać.

Napisz czego oczekujesz, bo na razie to podałeś buderusa z zasobnikiem z wężownicą, vallianta z zasobnikiem warstwowym, i sauniera 2 funkcyjnego :) Każdy zapewnia inny komfort ciepłej wody.

0
  • Metalwork
  • #3 05 Gru 2018 22:27
    krzys-iek
    Poziom 20  

No jaki z tych podanych buderus cz saunier a moze jednak jakis z tych stojacych?
    Nie pytam czy sie oplaca bo juz ja mam i na pewno sie oplaca. Tez tak mysle ze osobno ale nie bedzie tak ladnie, wydajnosci nie takie dobre - ten saunier moze dac 210L wody cieplej w 10 minut. Sterownik dedykowany i termostaty w pokojach, robi sie tego sporo :)
    OK podobne, gwrancje tez podobne. Cena Sauniera najlepsza (5000 netto znalazlem w hurtowni) a i ma zbiorniki z kwasowki (buderus emalia i anoda Mg) co wydluza chyba zycie.

0
  • #4 05 Gru 2018 22:43
    xyro
    Poziom 23  

Było 1 000 000 razy ale ...

Saunier to piecyk 2 funkcyjny czyli grzeje wodę przepływowo. Działa to tak że odkręcasz kran i leci woda zimna --- wrzątek--- ciepła. Zapomnij o cyrkulacji.
    Buderus to taki junkers z rozbudowaną automatyką. W tym Twoim modelu wymiennik to tragedia. Lepiej kup junkersa zsb któregoś ZSB jeśli musi niemiec być i do tego sterownik fw 100 i zasobnik jaki Ci pasuje.
    Valiant jak najbardziej da radę, zasobnik warstwowy.

Ogólnie to 3 totalnie różne zestawy. I do tego z wysoką mocą minimalną (buderus ma ok ale wymiennik tragedia)
    Napisz co to za domek, jak ocieplony, ile łazienek i czy wanny czy prysznice co w tym samym czasie to coś poradzę może :)

0
  • #5 05 Gru 2018 23:59
    krzys-iek
    Poziom 20  

bylo ale posty np z 2008 znajduje... a Ty mi zburzyles moj maly swiat ;)

Saunier - oparze sie? Myslalem ze ile zadam na sterowniku tyle poleci (nie mam termostatycznej baterii). Cyrkulacje chcialem miec hmm 10m rury bedzie miedzy kotlem a najdalsza bateria. W sumie to mam juz taka instalacje, on nie bierze cwu z tych 2x21l zasobnikow do tego?

Valianty maja zasobnik emaliowany :( De Dietrich ma tez ale anode tytanowa i wieczna, nikt inny dla emalii raczej tego nie daje (dla rozsadnych cen). To mowisz ze ten Saunier do kitu? Duzo osob na osiedlu go ma i raczej nie slyszalem by ktos odradzal?

Junkers ZBS 22 mialem na mysli tez ale drogi, firma odradza bo czesci drogie do wszystkich stojacych (wg mnie chyba nie za bardzo jak to zwykly wiszacy postawiony na zasobniku?)

2 lazienki, 160m2 podlogowka tylko, szeregowiec wiec obok sasiedzi. 15cm styro, pod podlogowka 5cm xps (nie mam podlogi na gruncie) z 2016 budynek.

To ktory stojacy polecisz, warstwowy chyba bo szybo dogrzewa. Cyrkulacja niech bedzie tez jako opcja. Nie chcialbym wydac wiecej niz 10k na taki sprzet.

PS
    Jestes z UK ale tutaj w PL ceny w hurtowniach maja gorsze niz w necie, tylko ponoc kupujac w necie moze bys problem z gwarancja. Instalatora mam ale tak malo responsywny ze cennika na wybrane modele to sie chyba doczekam w 2019

0
  • #6 06 Gru 2018 00:17
    kaczakat
    Poziom 21  

Wpisz w google "Buderus kocioł karta gwarancyjna" i dowiesz się wszystkiego, analogicznie inni producenci. Zwykle jest wymóg zakupu u autoryzowanego dilera i uruchomienie przez serwisanta producenta. Okres gwarancji też 2-8lat, na jakie podzespoły ile, liczona od dnia instalacji, ale nie dłużej od zakupu niż... - wszystko jest.

0
  • #7 06 Gru 2018 00:39
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

xyro napisał:
    Buderus to taki junkers z rozbudowaną automatyką. W tym Twoim modelu wymiennik to tragedia. Lepiej kup junkersa zsb któregoś ZSB

A czym się różni ten wymiennik z junkersa od tego z buderusa?
    Co złego dzieje się z nim w Buderusie?

@krzys-iek
    Jeżeli chcesz komfortowo i oszczędnie to rozważ 14kW z oddzielnym zasobnikiem 120l.

Cyrkulacja przy zasobnikach warstwowych to tylko kłopot.
    Ceny tych kotłów kombinowanych są wyższe. Naprawy i konserwacje droższe.
    Moc niepotrzebnie duża. Częste włączanie podgrzewania CWU.
    Jeśli tylko masz miejsce to proponowałbym oddzielnie zasobnik.

0
  • #8 06 Gru 2018 07:00
    krzys-iek
    Poziom 20  

W sensie ze wbudowany jest gorzej izolowany dlatego czesciej sie wlacza i dogrzewa? Aha cyrkulacja przy warstwowym to co, za goracym (z gory) przepedza rury a ten kociol zaraz grzeje reszte? Mozesz wyjasnic ciut mechnizm?

No tak chcialem jeden ladny a tu wszyscy mowia nie :(
    8800 w internecie taki Valiant 206 stojacy a w hurtowni chca 11500 z tym ze netto a wiec o wiel drozej niz w internecie. Pieknie chca skubac, tylko nie piszcie ze ci w internecie dzialaja harytatywnie czy cos. Ale to nie temat wiec odlozmy na bok.

Czyli Saunier wiszacy ISOtwin wg was srednio a cyrkulacja to problem - tylko ze ten ma cene kuszaca. No nic instalator nadal milczy to poczekam z decyzja jeszcze.

0
  • #9 06 Gru 2018 08:28
    piracik

Wbudowany zasobnik jest po prostu mniejszy.
    Masz 48 - 50litrów. Z tego wykorzystasz maksymalnie 30 i kocioł się włączy aby doładować zasobnik.
    Przy zasobniku warstwowym kocioł może się włączyć też jeśli wykryje duży rozbiór. Nie będzie czekał, aż spuścisz te 20 - 30litrów.

Zasobnik warstwowy, w szczególności taki mały jest wrażliwy na cyrkulację.
    Jeśli będzie zbyt duży przepływ przez cyrkulację to wymiesza warstwy.

Kocioł grzeje wodę przeważnie mocą z maks mocą i niską sprawnością. Musi nagrzać jak najszybciej bo tej po prostu zaraz zabraknie.
    Przy rozwiązaniu z oddzielnym zasobnikiem możesz mieć niższą moc kotła i delikatniej grzać wodę.

krzys-iek napisał:
    Valiant 206 stojacy a w hurtowni chca 11500 z tym ze netto a wiec o wiel drozej niz w internecie. Pieknie chca skubac, tylko nie piszcie ze ci w internecie dzialaja harytatywnie czy cos.

Skubią to ci z internetu. Zapytaj o kocioł u gościa, który będzie Ci to montował.
    Raz, że może będzie mógł sprzedać kocioł wraz z usługą na 8%VAT, a dwa jeśli dasz mu zarobić dodatkowo na kotle to całość może wyjść Ci korzystniej.

0
  • #10 06 Gru 2018 17:33
    krzys-iek
    Poziom 20  

Nie no w tych stojacych od 90L sa do 150L. Ale w wiszacym od 42 do 48 to zgoda. Przeplyw na cyrkulacji chyba tez mozna wyregulowac by pompa nie pchala wody jak szalona prawda?
    Delikatne grzanie wody i jej duzy zapas ma sens ale IsoTwin chwali sie ze do 10% mniej strat ciepla, bo duzy zasobnik ma duza pow. tracenia tego ciepla. Tylko czy te niskie sprawnosci na grzaniu CWU dadza wymierne efekty?
    Kociol stojacy z wbudowanym zasobnikiem (estetyka) jest o 3000 drozszy to kiedy mi sie to ma zwrocic :-( ?

Tak pytam tez firmy lokalne i tak kociol Isotwin oferuja za ok 6500 (przy 8% vat) a w hurtowni w tym samym miescie dali mi cene 5000 netto czyli nawet kupujac jako ja zaplace 6150 (przy 23%) wiec jaki tu sens, instalator i tak bierze u nas ok 1000zl za podlaczenie wszystkiego (zakladam ze tez wlozenie wkladu kominowego). Jak pisalem wyzej instalator odpisuje zdawkowo raz na tydzien, dopominac sie wiecej o ceny jakie moze zalatwic nie bede, dostal ten mily Pan liste kilku kotlow i od miesiaca nie widze cen poza jednym, bardzo drogim Brotje.

Dzwonilem ponownie do Valianta i mowia ze ten isotwin 24/30 nie robi tak goracej wody by parzylo, temp jest stabilizowana, stale moze produkowac 21l/min wody cieplej a i moze dzialac z cyrkulacja (zakladam ze wolno dzialajaca a nie ze zapalam swiatlo i w 5 sekund przepchnie wode, raczej czasowe sterownie zrobie w godzinach urzedowania rodziny).

Bardzo bym chcial stojaca lodowke, ukryje sie i pompe cyrkujacji itd. Ale 3000 wiecej hamuje. Ten isotwin kusi wydajnoscia. Fakt ma niska modulacje minimalna, slaby sterownik (sam nie popedzi cyrkulacji). Valiant nie widzi problemu bym kupil kociol u kogokolwiek (wg infolini) byle 1 uruchormienie robil ktos z autoryzacja jak i coroczne przeglady by miec dluga gwarancje.

Faktycznie oplaca sie kupic pakiet wklad+kociol+sterownik , wyjdzie rozumiem taniej?

DeDietriech ma anode tytanowa bez koniecznosci wymiany, valiant magnezowa (co rok ok trzeba wymienic). Valiant troche tanszy wiec jest to opcja po iso twin. 21l/min nie starczy dla 2 zwyklych prysznicow rownoczescnie (nie deszczownice) przy zalozeniu ze 40L bedzie mial nagrzane juz. No i te 42l grzeje w 5minut od zera... rozumiem ze sprawnosc nizsza wtedy ale przypominam ze od najtanszego stojacego z wbudowanym jest 3000 zl tanszy!

0
  • #11 06 Gru 2018 23:00
    piracik

krzys-iek napisał:
    ale przypominam ze od najtanszego stojacego z wbudowanym jest 3000 zl tanszy!

Ale mimo wszystko droższy od zestawu z osobnym zasobnikiem.

0
  • #12 07 Gru 2018 11:47
    xyro
    Poziom 23  

Za duzo kombinujesz. Bierz zwykly wiszacy kociolek z niska modulacja i zasobnikiem 140 160 l i bedziesz zadowolony. To co Cie interesuje to dostepnosc serwisu, a dokladnie serwisantow. Cena samego kotla to nie wszystko, wazne jest ile Cie bedzie kosztowal serwis i ewentualnie naprawy. Co do zasobnika to zwykly emaliowany wystarczy i nie zawracaj sobie glowy anodami bo czesto jest tak ze magnezowej czesto wymieniac nie trzeba, a tytanowa zawsze mozna dokupic. Ja osobiscie mam uzywany zasobnik z nierdzewki viessmana z wezownica 120l o duzej mocy i z kociolkiem 3-20 kw cieplej wody nie brakuje, ale u mnie 1 lazienka. Chcesz tzw lodowke to po prostu doplac. Czy warto ? Wg mnie nie bo zwykly kociolek z zasobnikiem tez mozesz zabudowac.
    Ktos zadal pytanie czemu nie buderus. Te starsze mialy wymienniki praktycznie jednorazowe ktore mialy cieniutkie lamele w srodku aluminiowe. Co sie z nimi dzialo to mozna sobie wyobrazic. Te z wymiennikami cylindrycznymi jak w junkersach zsb z duzym obciaznikiem w srodku sa jak najbardziej ok. Poza tym kociol jak kociol. Czesci troche drogie niektore.

0
  • #13 07 Gru 2018 12:45
    piracik

xyro napisał:
    Te starsze mialy wymienniki praktycznie jednorazowe ktore mialy cieniutkie lamele w srodku aluminiowe.

Piszesz pewnie o GB022
    W GB072 jest WB6 podobny jak w Junkersie jeśli nie ten sam tyko bez logo Buderus.

0
  • #14 07 Gru 2018 14:43
    xyro
    Poziom 23  

Nie znam wszystkich modeli bo nie siedze w temacie. Warto w kazdym razie zainteresowac sie co za wymiennik siedzi w kotle. Wszedzie tak chwalone innoxy czesto pekaja niestety. Plus taki ze sie je latwo czysci. Dlatego instalatorzy polecaja 😋 AlSi nie jest zly i np w junkersie/ buderusie ten walcowy czysci sie elegancko. Zadbac trzeba o uszczelke palnika tylko i odplyw kondensatu. Immergasy te z plaskim wymiennikiem tez daja rady ale w nich wymiennik trzeba wyjmowac do czyszczenia co zajmuje w calosci moze 30 min. Tyle ze w tym czasie mozna zrobic nastepnego klienta juz. Kapitalizm po ptostu. Nie zebym cos mial do serwisantow bo to czesto tez ciezki kawalek chleba l.

0
  • #15 07 Gru 2018 22:13
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Masz 160m2 I duzo miejsca, to czemu chcesz dwufunkcyjny? Zamiast dopłacać do stojącego 3 tys. dopłać 2 i zamontuj dobry zasobnik CWU.
    Nie bardzo wiem po co ci potrzebny kocioł 24kW, zdecydowanie szukałbym mniejszego mocowo.
    Do twojego zastosowania ze sterowaniem w każym pokoju ( pewnie sterowanie dwustanowe) wystarczy Ci prosty termet silver z pogodówką za 3100 . Osobiście nie widzę sensu w inwestowanie w drogie zachodnie kotły, które popsują się i tak za 10 lat jak każde inne, a kosztują 100% więcej w zakupie i serwisie. Oczywiście buderus ( junkers) mają eleganckie rozwiązania sterowanie kilkoma obwodami grzewczymi , ale sterownik pokojowy kosztuje 600 zł, dodatkowy moduł wykonawczy zaworu mieszajcego 700.
    Sam pół roku temu wymieniałem leciwego ( opluwanego) urlicha KO 21 , który u mnie przesłużył 15 sezonów grzewczych bez awarii, a pracował tylko na podłogówkę i w trybie dwu stanowym. Teraz z rozmysłem kupiem prostego silvera i jestem zadowolony z ceny , kultury pracy ( niczym nie usteppuje buderusom, vailantom, itp) a ceny serwisu, czy przeglądów na normalnym polskim poziomie.
    Panuje u nas mania , że polskie-be wszystko co zachodnie to super dobre.
    A Niemiec w życiu nie kupi niczego polskiego, choć bedzie lepsze i tańsze . Przypomnijcie sobie "ekspansję" stacji orlenu pod swoim logiem w Niemczech.
    Podany przez ciebie logamax plus kosztuje ponad 8 koła, a jak coś padnie to bulisz i kwiczysz ( jeśli za kilka lata w ogóle będzie dostępne), bo nic nie podpasujesz w razie czego. Zewnętrznym zbiornikiem w razie awarii żaden problem , wymiana na dowolny inny podobny, który jest na rynku.
    Ostatnio widziałem kotłownię ze stojącym vailantem 35kW i powiem szczerze, że szału nie ma, kociol wielki jak ruska lodówka, dodatkowo gwizdał palnik i serwis nie mógł zlokalizować problemu.

0
  • #16 08 Gru 2018 22:14
    Szczecin62
    Poziom 18  

Witam i pytam czy międzyczasie ktoś naprostował bzdury pisane przez xyro o Isotwinie (ew. Isotwinie condensie)?
    Jak kolego nie masz pojęcia o w/w to nie pisz głupot, że to tylko 2f przepływowy i nie można podłączyć cyrkulacji. Jak każdy kocioł ładujący zasobnik buforowy warstwowo jest to kocioł grzejący wodę przepływowo czyli szybko, dopiero gdy pobór jest większy od nominalnego to ta różnica jest uzupełniana z bufora i jak długo bufor nas wspomaga tak długo możemy brać więcej cwu niż produkujemy na bieżąco. A cyrkulację podłączasz jak do każdego kotła z zasobnikiem więc poczytaj, zrozum i ew. napisz coś mądrego.
    Pozdrawiam

0
  • #17 09 Gru 2018 00:31
    xyro
    Poziom 23  

Pisalem juz ze nie siedze w temacie kotlow. Nie doczytalem ze to isotwin czyli ten z podwojnym zasobnikiem warstwowym. Oczywiscie da sie cyrkulacje podlaczyc do niego. Moj blad. W kazdym razie zgadzam sie ze cyrkulacja i zasobnik warstwowy to nieporozumienie.

0
  • #18 09 Gru 2018 22:37
    krzys-iek
    Poziom 20  

Lodowka mialabyc ze wzgledu na ladny wyglad... tylko ceny faktycznie, serwis itd. Jeden sprzedawca wrecz odradzal.

PAKIET PIEC TERMET GOLD PLUS 1F 25KW+ZASOBNIK 140L

Takie cos na znanym portalu aukcyjnym jest za ok 5300, komplet bez rury wydechowej czyli z rura ok 6000 pln wyjdzie.
    Polski (skladany) ale dluga gwarancja no i moduluje od 2.8!

Jest to mniej o ok 3000zl od najtanszych lodowek jakie znalazlem. Wiec brac Termeta i przestac kombinowac? Jak z wymiennikiem w takim termet? Guano czy daje rade?

Z opcji rozsadnej ceny to zostaje Saunier IsoTwin (nie trzeba zasobnika) lub taki Termet choc wydajnosc wody to on bedzie mial i tak mniejsza niz Saunier (niby 21l ciaglego przeplywu).
    Saunier zajmuje mniej miejsca (choc mam go w brud) a i zadziala z cyrkulacja (pytalem na infolinii) tylko Saunier ma durna elektronike i sam z siebie pompy nie przegoni, trzeba placic za dodatkowa plytke.
    Ciekawe jaki kociol bedzie bardziej ekonomiczny z tych dwoch, kto to wie?

Dziekuje

Czy Termet bylby lepszy tego nie wiem, osobny zasobnik wiec troche rurek widocznych i tyle.

PS
    Sterowanie termostatami pokojowymi ma sens? Poprowadzilem tez NTC w jastrych.

0
  • #19 10 Gru 2018 07:46
    xyro
    Poziom 23  

Sam swego czasu myslalem nad termetem. Z plusow to cena i cena gratow do niego. Wymiennil taki sredni jesli o jakosc chodzi. Jak instalacja bedzie odpowietrzona i przeplywy dobre to to 5-7 lat wytrzyma. Z minusow to zawodna elektronika. Ale cena nowej plyty jest smiszna w porownaniu z buderusem na przyklad. Byly tez wadliwe wentylatory. Ogolnie zalezy jak trafisz. Termet lubil co chwile graty zmieniac w srodku. Nie wiem jak jest na dzien dzisiejszy ale wczesniej mial serwisantow limitowanych na dany region i byl problem np na jesien kogos do przegladu znalesc. Wiem bo mam znajomych z tym kociolkiem. Ogolnie to w tych pieniadzach sa lepsze kotly. Spalanie wszystkie beda mialy podobne. Nie wazne czy silver za 3200 czy valliant za 10k 😋

0
  • #20 10 Gru 2018 20:45
    krzys-iek
    Poziom 20  

To poprosze te lepsze kotly - termet pakiet 5200 PLN (brakuje tylko rury spalinowej). Do tego nie drogie konsole podlaczeniowe, jakas oslona rurek za 65zl i jakos to by bylo.

Saunier Thelia Condens? Buderus wiszacy GB062-14V2 z zasobnikiem osobnym? 2000 drozej od Termeta chyba ze znajde cos taniej na sieci (oferta ze sklepu lokalnego).

Tak to juz zrozumialem ze roznic na spalaniu nie ma prawie w ogole a jesli sa to sie nie przeklada to na cene. Jaki wymiennik ma obecny Termet Gold plus, dobrze sie czysci? Spiralka z kwasowki ponoc.

Czasu mam ok tydzien chyba ze przesune to na "po swietach". Najtansze lodowki to prawie 9000.

PS
    Kazda infolinia mowi ze ok 150m2 podologwki (90m2 jest 16mm PEX, reszte moge dac 20mm) na 2 pietrach moze na wbudowanej pompie nie pojsc :-( Moze jakis typu lodowka ma mocniejsza pompe? Jaki parametr mam szukac jesli chodzi o taka pompe? Pytania do hydraulika ktoremu zaplace owszem ale on jest tak zajety ze nie sadze by mial czas przegladac noty katalogowe :/

0
  • #21 10 Gru 2018 22:28
    xyro
    Poziom 23  

150 m2 na 1 pompie nie pojdzie ... prosze Cie. Maksymalna dlugosc petli 90 m i nie bedzie problemu nawet jak bys rurki co 7 cm dawal. Co do kotlow to kazdy swoje chwali. Ja bym kupowal immergasa x 12 tt erp 2 albo junkersa zsb 14-5 c i zasobnik z mocna wezownica do tego. Kotly bardzo podobne. Rozchodzi sie tylko o gwarancje i serwis.

0