Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DS2-SE2UP-BA - Jak sterować wentylatorem z tego zasilacza?

marcingebus 05 Gru 2018 21:47 72 2
  • #1 05 Gru 2018 21:47
    marcingebus
    Poziom 8  

Mam sobie kilka zasilaczy serwerowych z bardzo wydajnymi wentylatorami, jak z obrazka:

Wentylator sterowany z zasilacza poprzez złącze DB9. Na złączy są:
    2x czerwone (raczej +12V)
    2x czarne (raczej GND)
    zielony do diody,
    pomarańczowy, - ma przejście do masy
    żółty
    biały
    biało-niebieski

Podłączyłem 5V, później 8V na koniec 12-13V pomiędzy czerwono-czarny i zaczął się kręcić leciutko przy 8V, jako tako 12-13V. Sam zasilacz daje jakieś 70A/12V, a na papierkach od wentylatora pisze 20A (co mi się wydaje nieprawdopodobne, ale taka naklejka). O ile pamiętam pracujący zasilacz w innej maszynie, to siła tego wentylatora była taka, że chciał odfrunąć. A teraz się kręci przy 12V, ale d...y nie urywa Wydaje mi się, że do zasilacza trzeba dodać jakieś sygnały.

Może ktoś wie jakie, może ktoś poradzi jakie metody spróbować, aby nic nie zepsuć i dojść, to jest co?

Chcę go zastosować jako chłodzenie radiatora obciążnicy 100-200W

0 2
  • #2 05 Gru 2018 22:11
    Piotr160292
    Poziom 36  

PWM... Dwolny kontroler PWM do wentylatorów. Są takie gotowe.

0
  • #3 05 Gru 2018 23:10
    marcingebus
    Poziom 8  

Piotr160292 napisał:
    PWM... Dwolny kontroler PWM do wentylatorów. Są takie gotowe.

Dowolny kontroler PWM, nie ma wtyczki DB9, a pewno jakieś wejście i wyjście.

Dodano po 54 [minuty]:

Wstępnie chyba doszedłem do rozwiązania, które mnie sasysfakcjonuje na dziś, ale jeśli ktoś ma wiedzę, to nie zamykam tematu i proszę o info, do czego pozostałe kabelki, bo odkryłem, do czego służą trzy z nich. Ale najpierw metoda:
    1. Podłączyłem +12 pod czerwony i masę pod czarny. Wentylator się kręci ale jakoś tak minimalnie.
    2. Mierzę napięcia na pozostałych PINach multimetrem - zero reakcji. Na niektórych jakieś dziwne odczyty - niczego nie wnoszące.
    3. Podpinam stary oscyloskop, nie mam sondy, więc końcówka śrubokręta, dotykam do pinu i jakieś okresowe śmieci. Ale takie zazwyczaj zero, a co jakiś okres (części sekundy, śmieci). Takie podobne w kształcie do mojego przydźwięku sieciowego (jak sondę trzymam ręką. No to to jest pewno przerywacz, proporcjonalny do prędkości. Biało-Niebieski.
    4. Mam miernik z buzzerem, który bardzo szybko reaguje. Masa miernika, z masą zasilacza/wentylatora. Więc buzer, do Biało-Niebieskiego i jeśli ręką zwalniam wentylator, to buzer zwalnia. Więc to na pewno tacho, które odczytuje sterownik i wie z jaką prędkością się kręci wentylator.
    5. Próbuje inne piny na Buzzerze z miernika i na Żółtym, wentylator delikatnie przyspiesza. Acha, to jest zatem wejście sterujące. Nie wiem czy napięciowe czy jakaś fala.
    6. Ciasno i niechcący na Żółty podaję +12V (małe zwarcie w DB9). Wentylator przyspiesz znacząco.
    7. Więc próbuję +12V na pomarańczowy - wentylator startuje z obrotami, jak powinien.
    Dalsze próby:
    8. Podaję 1.2-11.8V z drugiej sekcji zasilacza (taki mam zakres) i wentylator b. ładnie reaguje. Nie zatrzymuje się przy 10V, a po przekroczeni 10V, wentylator jeszcze przyspiesza. Prąd jakieś 1.5A spada do okolic 1A po osiągnięciu i ustabilizowaniu obrotów.
    9. Badam pin z żółtym kabelkiem, a tam jakieś napięcie takie niecałe 5V, niezmienne od prędkości wentylatora. Niechcący zwarcie do +12V i wentylator przyspiesza. No to odłączam moje 1.23-11.8V od żółtego i podaje najmniej, to jest 1.2V na pomarańczowy, a wentylator przyspiesza na maksa. Patrzę na prąd zasilający czerwonym, a tam prawie 2.5A, stabilizuje się na 2.3A. Obroty nie są jakoś znacząco większe niż przy +11.8 na żółtym. Zwiększam napięcie na obroty spadają. ?? Myślę sobie może sterowanie 10-0V? jakieś takie dziwne, nieintuicyjne. Jeszcze próba zwarcia do masy i wentylator na maksa. Duży prąd (ca: 2.5-2.3A). Obroty duże, ale nie znacząco większe niż 11.8V na żółtym.

Do wyjaśnienia pozostały nam dwa kabelki:
    - żółty (niepodłączony trzyma 5V niezależnie od obrotów, gdy podawałem masę - obroty Maks, gdy podawałem 11.8V obroty duże ale nie maks, szacuję, że jakieś 30%).
    - biały,

Próbowałem zatrzymać wentylator ręką, gdy się kręcił, powolutko, bez +12 na żółtym, czy na którymś pinie pojawi się jakieś napięcie, i się nic nie pojawiło. Bo myślałem, że to może być jakiś sygnał alarmu, gdyby wentylator się zatrzymał. Ale w sumie sterownik wentylatora ma tacho, z którego wie, że wentylator się nie kręci. Nie ma też prostej masy zwrotnej, że wentylator wpięty. Więc dla kable do wyjaśnienia.

Zakładam, że sterowanie tym żółtym, to będzie 0-10V lub raczej 0-Vcc. Ale co z tym pomarańczowym. Nie sądzę, aby to było sterowanie, takie jak realizowałem, bo drastycznie wzrastał prąd wentylatora. Chyba, że tam się podaje masę, aby wentylator szedł na maksa, w jakiś dziwnych okolicznościach serwera i nie reaguje wówczas na żółty (0-10/Vcc). A może wentylator jest na tyle mądry, że ma możliwość sterowanie 4-20mA, i to było właśnie 4-20mA?

0