Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja w radiu od razu gra głośno.

05 Dec 2018 22:21 840 3
 • Level 9  
  Witam serdecznie,
  Kupiłem tanie radio chińskie i zastanawiam się co zrobić by regulacja głośności lepiej działała. Pokrętło głośności uruchamia radio i z początku słychać szum pomimo tego, że jest ustawiona dobra częstotliwość stacji. Dopiero podkręcanie głośnika powoduje ustanie szumu i stacja staje się zrozumiała. Niestety jednocześnie poziom dźwięku jest dosyć znaczny. Niestety na elektronice znam się słabo,ale wpadłem na jedną teorię. Przyczyną opisanej usterki/właściwości może być pokrętło głośności. Jego nie naprawię i raczej nie wymienię. Czy dołożenie w obwód głośnika dodatkowej rezystancji spowoduje, że będę musiał ustawić pokrętło bardziej i jednocześnie te początkowe szumy będą cichsze? Opornikiem ograniczę prąd dopływający do głośnika i dopiero zwiększenie głośności spowoduje, że usłyszę dźwięk stacji. Coś czuję że to jest zbyt proste by działało dlatego założyłem ten temat i może ktoś bardziej obeznany podpowie czy coś da się z tym zrobić,a jeżeli tak to w jaki sposób. Wiem, że tanie chińskie radio to szajs, a problem rozważam pod kątem edukacyjnym.
 • Level 31  
  Witam
  Grossus wrote:
  Jego nie naprawię...

  Można spróbować, a ta edukacja kosztuje ok 6PLN.
  Trzeba kupić " Lakier grafitowy do naprawy styków ścieżek " - ten grafitowy jest tańszy bo jest też lakier za 30PLN i więcej ale...
  Wspomnianym lakierem malujesz wskazane punkty
  Regulacja w radiu od razu gra głośno.
  - należy zamalować te połączenia
  nit/styk; nie zapaćkaj całego potencjometru.
  W większości przypadków to pomaga.

  Pozdr.
 • Level 9  
  Dzięki za podpowiedź. Jak wrócę do domu to sprawdzę czy mam taki sam potencjometr bo na pierwszy rzut oka wygląda podobnie.

  Dodano po 14 [godziny] 43 [minuty]:

  Poniżej zdjęcia regulatora głośności:

  Tutaj jest włączone radio i ustawione bardzo cicho. Największe szumy można tutaj usłyszeć.
  Regulacja w radiu od razu gra głośno.

  Tutaj jest już dużo głośniej:
  Regulacja w radiu od razu gra głośno.

  Tego lakieru jeszcze nie mam jedynie trochę popsikałem Elektrosolem S-PM i tyle o ile poczyściłem styki. Zbytnio chyba nie pomogło.
  Okazało się, że w tym radiu mam głośnik 8 Ω, a z innego radia mam wyciągnięty 4 Ω. Przeciąłem obwód i wlutowałem szeregowo głośnik 4 Ω. Chyba grało trochę ciszej i te najgorsze miejsce na regulatorze musiałem minąć by dźwięk był słyszalny. Same szumy jakby też się przyciszyły. Teraz chciałbym spróbować wlutować rezystor 4 Ω lub 8 Ω, a może nieco większy i empirycznie sprawdzić przy jakim dodatkowym oporze radio gra najlepiej. Pytanie tylko czy dodanie nawet 16 Ω nie zaszkodzi pozostałym układom radia? Na jakie napięcie powinien być dobrany ten rezystor, jaką powinien mieć moc?
 • Level 9  
  Wsadziłem w obwód głośnika opornik 15Ω 5W i już było lepiej. jednak dorzuciłem jeszcze jeden opornik 8,2Ω 5W i jest jeszcze lepiej. Teraz chyba zamienię na jeden 22Ω 5W lub coś w ten deseń.