Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiobudzik First - Spalony tramsformator

krzys133 05 Gru 2018 22:38 459 25
  • #1 05 Gru 2018 22:38
    krzys133
    Poziom 8  

Witam. Spalił mi się w radiobudziku transformator i postanowiłem go wymienić. Lecz jest problem, bo identycznego nie mogę nigdzie dostać. Wychodzą z niego trzy przewody: jeden czerwony, na którym jest prawdopodobnie zero, a na niebieskich 9V, bo tak pisze na płytce. Potrzebuje porady jaki dobrać transformator. Jakiś zamiennik nawet taki zalewany mógł by być. I jeszcze czy ja mogę złączyć te dwa przewody, na których jest prawdopodobnie 9V do jednego wyjścia transformatora, bo mam w domu taki zielony (zdjęcie poniżej), czy musi to być transformator 2x9V ?

0 25
  • #2 05 Gru 2018 22:39
    fifcio13-13
    Poziom 23  

Gdzie zdjęcie?

0
  • #3 05 Gru 2018 22:58
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Musi byc 2 x 9 V !! Masz tam prostownik pelnookresowy na dwóch diodach. Bez zdjecia to wiadomo. :D Tylko dlaczego spalił się stary transformator ? Zazwyczaj same z siebie tego nie robią. :cry:

0
  • #7 06 Gru 2018 08:56
    Heniek56
    Poziom 12  

Witam.
    Transformator sprawdzony , ten niby spalony ,posiada pewnie zabezpieczenie termiczne na uzwojeniu pierwotnym, miernik do ręki i sprawdzaj.

0
  • #8 06 Gru 2018 21:15
    krzys133
    Poziom 8  

Spalony na pewno bo poszedl błysk i huk z niego.Dodam ze najpierw zaczęło smierdziec z niego i sie grzał byly na nim takie dwa plastiki które sie rozsypaly w rece a i te przewody ktore wychodzą z niego to cała izolacja gdzieś na odcinku 4 cm jest jak by była zgrzana twarda i krucha.Dodam jeszcze że po wyciagnieciu transformatorka jeden kabelek od 230v dotykał tej metalowej obudowy transformatorka bo izolaja na kabelku jakby sie przytopila

Dodano po 11 [godziny] 56 [minuty]:

Zrobiłem to w ten sposób jak poniżej na zdjęciu i radio działa teraz pytanie czy ten transformator nie jest za mocny lub za słaby bo radio gra i czy te dwa kabelki niebieskie moga byc razem załączone w jedno wyjscie Radiobudzik First - Spalony tramsformator Radiobudzik First - Spalony tramsformator Radiobudzik First - Spalony tramsformator

0
  • #9 07 Gru 2018 01:08
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Jakoś działa ale źle masz podłączone; czy słychać brumienie z głośnika?

Transformator ma mieć 2x 9VAC a ten ma 1x 9VAC.

W tym połączeniu prostowanie jest jednopołówkowe

Trzeba też zmierzyć napięcie na transformatorze; jakie jest napięciu 9VAC czy znacznie więcej.

0
  • #10 07 Gru 2018 01:38
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

https://www.tme.eu/pl/details/ts12_007/transformatory-z-mocowaniem/indel/
    Masz tu niemal oryginalny. Możesz także pozostawic ten, który już podłączyłes, ale uzupelnić to dwiema diodami - tworzac z dwoma oryginalnymi mostek Greatza.

1
  • #11 07 Gru 2018 05:38
    kolo9
    Poziom 11  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Musi byc 2 x 9 V !! Masz tam prostownik pelnookresowy na dwóch diodach. Bez zdjecia to wiadomo. :D Tylko dlaczego spalił się stary transformator ? Zazwyczaj same z siebie tego nie robią. :cry:

Robią, bo jeśli do pracy ciągłej z wielkim wyświetlaczem używa się takiego samego małego trafa jak w małym radiobudziku to jego straty w żelazie+moc dostarczana robią z niego piecyk. Drut pierwotnego robi za bezpiecznik parę lat i już. Prostownik jest trochę inny, bo to clock z duplexem.

0
  • #12 07 Gru 2018 06:42
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

kolo9 napisał:
    Prostownik jest trochę inny, bo to clock z duplexem.
    Że co proszę ?

@krzys133 O ile ten budzik jest synchronizowany siecią i pobiera sobie 50 Hz z jednego uzwojenia transformatora sieciowego musisz zastosować transformator 2 x 9 VAC. Czyli ten, który ci podlinkowałem. Jeżeli zaś z kwarcu, to możesz zrobić Gretza ze swoim transformatorkiem.

1
  • #14 07 Gru 2018 19:06
    arturavs
    Poziom 39  

Krzysztof Kamienski napisał:
    kolo9 napisał:
    Prostownik jest trochę inny, bo to clock z duplexem.

Że co proszę ?

@krzys133 O ile ten budzik jest synchronizowany siecią i pobiera sobie 50 Hz z jednego uzwojenia transformatora sieciowego musisz zastosować transformator 2 x 9 VAC. Czyli ten, który ci podlinkowałem. Jeżeli zaś z kwarcu, to możesz zrobić Gretza ze swoim transformatorkiem.

Krzysztofie, kolo9 dobrze pisze. Taki układ jest wymagany do odpowiedniego sterowania wyświetlaczem.
    Spójrz:

0
  • #15 07 Gru 2018 19:11
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Nazwa nie z tego świata :D ....Faktycznie display gaszony w półokresach. Zatem tylko ten transformator, który zaproponowalem. 1,5 A na wyjściu, pytanie tylko, czy się zmieści, bo parametry ma lepsze od oryginału.

0
  • #16 08 Gru 2018 22:34
    krzys133
    Poziom 8  

Niestety on sie nie zmiesci który mi podlinkowałeś.Zmierze stary i napisze wymiary

Dodano po 11 [godziny] 6 [minuty]:

Oryginalny transformatorek ma wymiary 35x30x15.A taki zalewany jak jest powyżej zielony na zdjeciu jak bedzie mial wyjscie 2x9v 10wat to mógłby być tez czy nie bo on jest troche mniejszy gabarytem

0
  • #17 08 Gru 2018 22:44
    kolo9
    Poziom 11  

Krzysiu nie przejmuj się, twoje trafo jest w porządku. Jest przy tym piękne :). Problemem jest tak jak napisałem moc żarta przez wyświetlacz i słabe rozpraszanie ciepła przez żywicę trafa. Będzie działać, tylko nie wiadomo jak długo. W prostowniku siedzą tam 4 diody, ale nie w mostku. Troszkę inaczej niż pokazał Artur, ale nie jest to istotne bo podstawienie trafa 2x9V tak jak było oryginalne -ożywi budzik. Ten linkowany przez Krzysztofa byłby lepszy, ale po prostu nie wejdzie. Swój podłącz tak: Radiobudzik First - Spalony tramsformator

0
  • #18 09 Gru 2018 23:17
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

kolo9 napisał:
    Swój podłącz tak:

I co ma takim podłączeniem osiągnąć; jest to transformator 1 x 9V

1
  • #20 10 Gru 2018 18:45
    Alemucha
    Poziom 28  

Jest do wyboru: Kupić https://www.piekarz.pl/pl/?item=2842,, może będzie mniej oszukany niż chińczyk, łącząc jak rys. kolo9,-albo skoro ma pojedynczy, to dokupić drugi taki sam jak pierwszy i włączyć x2, uzyskując lepszą moc bo wejdą dwa (jeden w koszyku baterii). Wtórne wtedy połączyć szeregowo i z połączenia wyjść czerwonym. Pierwotne równolegle. Natomiast ja nie olewałbym podpowiedzi, wymieniłbym po dokładnym sprawdzeniu trafa i bezpiecznika ów bezpiecznik termiczny (bo w moim modelu jest), dowierciłbym parę dziur do przepływu powietrza i byłoby już po temacie.

0
  • #21 11 Gru 2018 00:41
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

krzys133 napisał:
    Takie podłączenie niestety nie działa

No bo nie wiem po co takie rady są dawane aby tylko coś napisać.

Zmierz napięcie (VAC) przy tym transformatorze w takim połączeniu jak jest teraz, jakie on daje napięcie przy obciążeniu tym radiem , następnie zmierz prąd (AAC) przy maksymalnej głośności, będzie można oszacować jaka tam jest potrzebna moc transformatora..

0
  • #22 11 Gru 2018 11:41
    krzys133
    Poziom 8  

Zakupiłem transformator 2 razy 9 V Rozumiem że mam go podłączyć tak jak na rysunku Który wysłał kolo 9 niestety nie udało mi się dokupić mniejszego transformatorka więc dokupiłem obudowę i tam go zamontuje będzie wyglądał jak zasilacz. Radiobudzik First - Spalony tramsformator

Dodano po 59 [sekundy]:

0
  • #24 11 Gru 2018 20:38
    krzys133
    Poziom 8  

Podpiołem to w ten sposób (zdjecie poniżej) radyjko gra ale nie wiem czemu na wyłączonym słychać lekkie buczenie Radiobudzik First - Spalony tramsformator

Dodano po 4 [minuty]:

Podpiołem to w ten sposób (zdjecie poniżej) radyjko gra ale nie wiem czemu na wyłączonym słychać lekkie buczenie Radiobudzik First - Spalony tramsformator

0
  • #25 11 Gru 2018 20:52
    Alemucha
    Poziom 28  

Źle. Ma być zwarte 8,11 i to odpowiada czerwonemu z poprzednich fotek. A 7 i 12 to dawne dwa niebieskie. Podobnie jak z rys kolo9.

0
  • #26 12 Gru 2018 22:02
    krzys133
    Poziom 8  

Radio naprawione, działa bez zarzutu. Udało się naprawić małym kosztem ok. 20 zł, a satysfakcja jeszcze większa że samemu udało się naprawić. Dziękuję wszystkim kto się podjął mi pomóc. Temat uważam za zamknięty. Powodzenia.

0