Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współpraca RISC-V oraz Linux Foundation

ghost666 06 Gru 2018 08:09 252 0
 • Współpraca RISC-V oraz Linux Foundation
  Fundacja RISC-V, odpowiedzialna za opiekę nad tą otwartą architekturą, oraz Linux Foundation zgodziły się na współpracę w celu przyspieszenia rozwoju oprogramowania open source dla RISC-V. Pierwsze ukazać mają się poradniki startowe dla systemów operacyjnych Linux i Zephyr.

  Współpraca ta ma na celu "przyspieszenie rozwoju otwartego oprogramowania i przyjęcie RISC-V ISA w środowisku" oraz "rozwój ekosystemu RISC-V z udoskonaloną obsługą rozwoju nowych aplikacji i architektur na wszystkich platformach komputerowych".

  Linux Foundation będzie doradzać fundacji odpowiedzialnej za RISC-V w zakresie "neutralnego zarządzania i najlepszych praktyk w zakresie rozwoju systemu typu open source", a także "zapewni zasoby do tworzenia programów szkoleniowych, narzędzi infrastrukturalnych czy budowania zasięgu społeczności". Fundacja służyć też będzie w zakresie zebranego doświadczenia marketingowego i prawnego.

  Jednym z wyników współpracy tych dwóch organizacji non-profit skupiających się na systemach open source jest wspólne opracowanie przewodników dla początkujących "Getting Started". Poświęcony jest on opisowi uruchamiania Linuksa i Zephyr RTOS LF na układach RISC-V. Przewodnik został zaprezentowany na RISC-V Summit, jakie odbyło się 3 grudnia w w Santa Clara w Kalifornii. Miały tam miejsce m.in. zajęcia szkoleniowe, podczas których prezentowano zawartość przewodnika. Zajęcia prowadzone były przez kierowników projektów z fundacji RISC-V Founding Platinum Members z firm takich jak Antmicro, Google, Microchip Technology czy Western Digital, a także przedstawicieli Linux Foundation.

  Prezentacja HiFive

  Fundacja RISC-V może zgodnie z prawem używać modnych buzzwordów, których często używają inne projekty technologiczne: od wprowadzania rewolucji w branży do wiralnego rozwoju projektu.

  Projekt cieszy się 100% wzrostem liczby członków rok do roku. Obecnie w projekcie uczestnicy około 210 podmiorów. Katalog otwartych rozwiązań RISC-V zawiera projekty mikrokontrolerów dla systemów czasu rzeczywistego, takich jak Zephyr, które konkurują z zamkniętymi rdzeniami ARM Cortex-M, a także przyjazny dla systemu Linux procesor aplikacji, który konkuruje z platformami ARM Cortex-A jak i x86.

  Wysiłki w zakresie rozwoju Linuksa na nowej platformie są podejmowane przez SiFive i jego Freedom U540 SoC, które znajdują się na nowej płytce SBC HiFive Unleashed. SiFive niedawno ogłosił wprowadzenie do produkcji nowych rdzeni: U74 i U74-MC.

  Jako organizacja promująca system operacyjny Linux oraz otwarte projekty Linux Foundation z chęcią zaangażowało się w prace nad jądrem Linuksa dla procesorów o architekturze RISC-V. Fundacja zadziałała szybko, dzięki czemu pojawiło się jądro wspierające tą architekturę, które wykorzystać można w wielu dystrybucjach - od Yocto po Fedorę. Istotnie przyspiesza to rozwój oprogramowania dla układów RISC-V.

  Do grupy systemów, które chętnie udzieliły wsparcia nowej architekturze na wczesnym etapie jej rozwoju dołączył także system czasu rzeczywistego Zephyr.

  Jakkolwiek w pierwszej kolejności na platformie RISC-V skupiło swoją uwagę środowisko systemów wbudowanych, to jak mówi Jim Zemlin, dyrektor Linux Foundtion, systemy takie mogą znaleźć się także w chmurze czy w serwerowniach. "RISC-V dopiero się rozpędza i zaczyna wchodzić na nowe rynki z aplikacjami w sektorach takich jak systemy sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, Internetu Rzecz, systemów rzeczywistości rozszerzonej, chmury, sieci i wiele innych".

  Rick O’Connor, dyrektor RISC-V Foundation, komentował z kolei: "Nasza współpraca z Linux Foundation sprawi, że RISC-V oferować będzie lepsze wsparcie i narzędzia edukacyjne dla środowiska skupionego wokół architektury oraz pozwoli na szybszy rozwój nowych narzędzi, systemów operacyjnych i nowego sprzętu".

  Źródło: http://linuxgizmos.com/risc-v-and-linux-foundation-partner-up/

 • CControls