Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator dobor - do "bazy" telefonu

02 Wrz 2005 09:20 1430 4
  • Poziom 10  
    Witam!
    Pies pogryzl mi przewod od zasilacza 6V ktory to zasilal "baze" telefonu bezprzewodowego

chodzi mi o to jakiej mocy mam uzyc transformatora sieciowego 220/6V
    bo tam sa takie o to oznaczenia

6V/500mA - strona wtorna - co daje 3W - i wedlug tego dal bym 5W ten transformator

ALE
    na stronie pierwotnej jest napisane
    220V/40mA co daje 8,8W - i wedlug tego (przemnozylem to razy pierwiastek z dwoch) wychodzi okolo 13W

czym tutaj sie sugerowac ?? strona pierwotna czy wtorna !? bo zgubialem. Niby sie dobiera Moc zaleznie od odbicazenia ale w tym wypadku moc po stronie pierwotnej jest wieksza niz po wtornej i zglupialem - prosze o pomoc.

p.s.
    nie wiem czy sie "W" czy "AV" (bo tez takie gdzies oznaczenia widzialem)
  • Poziom 18  
    Witam pozdrawiam .
    A wiec :
    Moc to prad razy napiecie ... oznaczenie " W " i " VA " znaczy to samo - Watt .
    Jesli na zasilaczy masz oznaczenia , ktore pozwalaja obliczyc , ze zasilacz pobiera 13 Watt a jednoczesnie pozwala na pobieranie z niego moc np. 7 Watt to jest wszystko OK . Jesli zastosujesz transformator o mocy 500 Watt tez sie nic zlego nie stanie ( ;-) !!! ) jesli napiecie bedzie dopasowane bo telefon pobiera tylko tyle ile potrzebuje tzn. te np. 3 Watt , szkoda tylko tak duzego trafo do telefonu .
    Tak wiec jesli na originalnym zasilaczu pisalo , ze ma moc 3 Watt to mozesz zastosowac kazdy inny o mocy nie mniejszej niz 3 Watt i o identycznym napieciu . Zaleznie od modelu moze byc tak , ze prostownik jest zawarty w zasilaczu lub jest "ukryty" w samej "matce" telefonu - to musisz sprawdzic .
    Transformatory ze wzgledu na swoja budowe maja straty ( sprawnosc zaleznie od typu wynosi w przyblizeniu 60 - 97% ) i jesli trafo pobiera 100Watt to przy normalnej pracy nie odda ( przetransfomuje ) tej mocy z strony pierwotnej na wtorna .

Pozdrawiam - Piotr
  • Poziom 10  
    dziekuje za odpowiedz

dokladne dane to:
    INPUT: 220-240AC 50/60Hz 40mA
    OUTPUT: 6VDC 500mA

nie wiem ktora wartoscia sugerowac sie przy doborze mocy - 220Vx0,04A czy 6Vx0,5A

p.s. sa takie transformatory 220/6V ?? a jak nie bedzie to brac 220/5V ? bo takie wiem na 100% ze sa
  • Poziom 17  
    Musisz mieć transformator o mocy 4W lub więcej i napięciu 6V, na przykład TS 5/002 (cena 12,50 wg cennika INDEL).

Pies pogryzł Ci kabel czy transformator? Czy ty chcesz transformator (sam) czy cały zasilacz z obudową i kablem do telefonu? Jeśli to drugie, to najlepiej weź ten zasilacz do sklepu i pokaż sprzedawcy, on będzie wiedział czego potrzebujesz.

Jeśli chcesz kupić cały zasilacz, to upewnij się czy jest to zasilacz prądu stałego, czy zmiennego. Jeśli to drugie - sprawdź, czy nie jest to zasilacz stabilizowany i zwróć uwagę na biegunowość we wtyczce do telefonu.

Cytat:
    nie wiem ktora wartoscia sugerowac się przy doborze mocy - 220Vx0,04A czy 6Vx0,5A

220V*0,04A - moc pobierana z sieci przez zasilacz.
    6V*0,5A - moc oddawana do telefonu.
    Reszta - straty w zasilaczu.
    Kierujesz się mocą, jaką potrzebuje telefon, czyli 6V*0,5A, lub tym co pisze na samym telefonie.

Jeśli zasilacz jest prądu stałego, to sam transformator musi mieć większą moc, od mocy wyjściowej całego zasilacza oraz ma inne napięcie niż jest na wyjściu całego zasilacza.

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem.

saper3791 napisał:
    Moc to prad razy napiecie ... oznaczenie " W " i " VA " znaczy to samo - Watt .

NIE! To nie jest to samo :!::!::!:
    W - Wat - jednostka mocy czynnej.
    VA - Woltoamper - jednostka mocy pozornej.
    VAr - War - jednostka mocy biernej.
  • Poziom 18  
    Witam , pozdrawiam .

O poborze mocy swiadczy to : 220-230Volt / 40mA ( 8,8W ) a o mocy "oddawanej" swiadczy 6Volt / 500mA ( 3,0W ) .
    Oczywiscie , ze istnieja transformatorki , ktorego potrzebujesz . Kiedys byly znane jako transformatory "dzwonkowe" ale teraz jest juz ich duzo wiecej w roznych formach musisz popytac w sklepie o transformator , ktory na wyjsciu ma np. 6Volt i 500 - 700mA .

Jednak zastanawiam sie dlaczego chcesz kupowac nowy transformator skoro tylko kabel jest pogryziony ???? Przeciez mozesz wymienic kabelek i juz . A na przyszlosc ... pilnikiem pieskowi zeby spilowac ;-) by nie gryzl kabli :-) .

Piotr