Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk Barracuda 120GB, spalony element elektroniki

63Leszek 06 Gru 2018 10:49 120 4
  • #1 06 Gru 2018 10:49
    63Leszek
    Poziom 5  

Witam wszystkich
    Mam dysk Barracuda 120GB o symbolach st 3120026AS w którym spaliła się dioda, której nie mogę zidentyfikować. Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź. Lokalizacja uszkodzonego elementu w załączniku. Dysk dla mnie jest bardzo ważny a w szczególności dane na nim, dlatego serdecznie proszę o pomoc, pozdrawiam i czekam na informację.

0 4
  • #2 06 Gru 2018 11:40
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Możesz zrobić zdjęcie tamtego obszaru, by było widać do których pinów złącza zasilania jest podłączona?
    Prawdopodobnie (chciałbym zdjęcie by mieć 100% pewności) jest do transil. Zabezpiecza on dysk przed pojawieniem się zbyt wysokiego napięcia zasilania. Możesz ją albo wymienić (na jaką to powiem jak dowiem się gdzie jest podłączona), albo wylutować i podłączyć dysk bez niej. Powinien działać poprawnie, o ile masz sprawny zasilacz. Pamiętaj że wtedy dysk nie ma zabezpieczenia przeciwko wysokiemu napięciu, więc następny skok napięcia nie zniszczy małej diodki, tylko cały dysk.

1
  • #3 07 Gru 2018 23:08
    63Leszek
    Poziom 5  

Witam szczególnie użytkownika Kraniec Internetów

W załączniku zamieszczam dokładny obszar z tym spalonym elementem od dysku barracuda 120 gb.
    Dzieki za dotychczasową podpowiedź i liczę jeszcze na więcej.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 07 Gru 2018 23:30
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

To jest to samo zdjęcie co w poście 1, niestety tak niewyraźne że można mieć problem ze znalezieniem samej diody...
    Znalazłem w internecie:
    Dysk Barracuda 120GB, spalony element elektroniki Dysk Barracuda 120GB, spalony element elektroniki
    Jak widać poniżej, po zaznaczeniu ścieżek które nas interesują:
    Dysk Barracuda 120GB, spalony element elektroniki Dysk Barracuda 120GB, spalony element elektroniki
    Dioda ta jest włączona między masę a 5V.

Należy go zmienić na transil o napięciu około 6-7V. Obudowa diody to chyba SMA. Właściwie takie będą ok:
    Link
    Konkretnego modelu nie podam, bo pasujących są setki jak nie tysiące.

Podsumowując - szukasz transila na napięcie wsteczne maksymalne rzędu 5,6V, w obudowie SMA.

0
  • #5 09 Gru 2018 14:56
    63Leszek
    Poziom 5  

Bardzo dziękuję za wskazówki i pozdrawiam serdecznie.

0