Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W pełni otwarty smartfon z systemem opartym na Linuksie

ghost666 06 Gru 2018 13:51 1281 7
 • W pełni otwarty smartfon z systemem opartym na Linuksie
  Już kilka lat temu szereg firm próbowało stworzyć mobilny system operacyjny oparty na Linuksie. Niestety, większość z tych projektów upadła: prace nad Mozilla Firefox OS ustały, Samsung Tizen nie jest już wykorzystywany, Sailfish OS nie zdobył zainteresowania klientów i firm...

  Jednakże nadal jet szansa dla tego rodzaju rozwiązań. Istnieje niszowy rynek dla smartfonów z otwartym kodem źródłowym, głównie wśród fanów prywatności w sieci. Niedawno prezentowano telefony Purism Librem 5 oparte na układach NXP i.MX 8M. Ich produkcja ma zostać uruchomiona w przyszłym roku. Telefony dostarczane będą z systemem operacyjnym PureOS opartym na GNOME i możliwością przejścia na PureOS z KDE Plasma Mobile lub Ubuntu Touch.

  Necuno Mobile będzie kolejnym smartfonem korzystającym z procesora NXP z systemem Linux. Jednakże tym razem zamiast wykorzystywać 64-bitowy procesor i.MX 8M, telefon będzie wyposażony w starszy 32-bitowy procesor i.MX 6Quad. Zgodnie z zapowiedziami firmy ma to być "w 100% urządzenie open source, od obudowy do wyświetlacza, od sprzętu do oprogramowania".

  Wstępna specyfikacja Necuno Mobile:

  * SoC – NXP i.MX 6Quad - czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A9 z GPU od Vivante
  * Ekran dotykowy o przekątnej 5,5".
  * Audio jack 3,5 mm, wbudowany mikrofon i głośniki.
  * Przycisk zasilania, głośności oraz szereg programowalnych przycisków.
  * Jeden port microUSB.
  * Obudowa z aluminium.

  Jak widać nie podano jeszcze zbyt dużo informacji o tym sprzęcie, ale wiadomo już, że wykorzystany procesor i.MX 6Quad nie jest najbardziej energooszczędnym procesorem, więc żywotność baterii może być niezadowalająca (w zależności od jej pojemności).

  Necuno współpracuje obecnie z KDE, oferując Plasma Mobile na Necuno Mobile. Oprogramowanie będzie oparte na Linuksie 4.14 LTS z otwartym sterownikiem graficznym, co najpewniej jest głównym powodem wyboru procesora NXP i.MX dla tego telefonu. Firma przyznaje, że nadal będzie wykorzystywane firmware z zamkniętym źródłem, co sprawi, że system nie będzie miał pełnego dostępu do pamięci, a mianowicie do rejonów odpowiedzialnych za łączność WiFi, Ethernet, szeregową i LTE.

  Cena i dostępność telefonu nie jest jeszcze znana na tym etapie. Wraz z postępem projektu, informacje te powinny być podane na stronie produktu.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2018/11/30/necuno-mobile-open-source-linux-smartphone-is-powered-by-nxp-i-mx-6-processor/

 • CControls
 • #2 06 Gru 2018 17:46
  Jogesh
  Poziom 28  

  Może wreszcie powstanie jakiś telefon z innym systemem od Androida który dało będzie się używać?

 • CControls
 • #3 07 Gru 2018 08:45
  OldSkull
  Poziom 27  

  @Jogesh, korzystam z telefonu innego niż z Androidem i jest znakomity. Niestety jest problem z dostępen do aplikacji - i był właściwie od samego początku, bo firmy niechętnie tworzyły software. A ten telefon to Lumia.
  Niestety tutaj wróżę podobnie jak telefonom z Windows Phone - nie utrzyma się ten system poza ultra Geekami oraz jakimiś specjalistycznymi zastosowaniami. Po prostu będzie boleć mała ilość aplikacji a zwykły użytkownik nie będzie się bawić w rozwiązywanie problemów kompilowania ulubionych programów.

  Może gdyby cena była rozsądna oraz udostępnili intefejsy Hardware (GPIO, I2C, UART, SPI itd.) na jakąś taśmę. I do tego interfejs programowaniaa - wtedy może by znaleźli niszę zbliżoną do RaspberryPi, tylko od razu z ładnym wyświetlaczem i możliwością integrowania graficznie z IoT.

 • #4 07 Gru 2018 10:11
  Jogesh
  Poziom 28  

  Jeżeli zwykłe aplikacje na Linuxa będą normalnie działać, to nie będzie problemów z aplikacjami. Jedynie co, to będą nieprzystosowane do takiego małego ekranu i nawigacji dotykowej. Trzeba by zrobić prosty program dla twórców aplikacji Linuxowych aby mogli szybko dodać interfejs dla tego telefonu. Wtedy przystosowanie aplikacji dla twórców byłoby bardzo łatwe i tanie. Do tego na Linuxie można uruchomić wirtualną maszynę. Mogą dodać od razu wirtualną maszynę w domyślnym systemie.

 • #5 07 Gru 2018 11:03
  OldSkull
  Poziom 27  

  Jogesh napisał:
  Jeżeli zwykłe aplikacje na Linuxa będą normalnie działać, to nie będzie problemów z aplikacjami.

  Każda aplikacja musi być skompilowana pod daną architekturę procesora. Więc będzie problem z dużą częścią, bo na pewno wszystkie nie będą od razu skompilowane. Musieliby od razu zadbać o dostęp do minimum 50-100 tys. aplikacji na start aby to miało szansę się utrzymać. Z czego minimum te 50 tysięcy dobrze działajacych na ekranie dotykowym. I w kolejnym roku tą wartość potroić.
  Jogesh napisał:
  Do tego na Linuxie można uruchomić wirtualną maszynę. Mogą dodać od razu wirtualną maszynę w domyślnym systemie.

  To jest telefon. I powinien działać długo i wydajnie. Wirtualna maszyna by wyczerpała baterię błyskawicznie w trybie czuwania.

 • #6 07 Gru 2018 13:21
  QkiZMR
  Poziom 9  

  Nie koniecznie. Wystarczyło by dodać repo z pakietami i nie trzeba było by kompilować. No chyba że ktoś bardzo chce. A co do maszyn wirtualnych: zamiast nich można użyć kontenerów. Mniej obciążające. To w końcu Linux.

 • #7 07 Gru 2018 23:30
  E8600
  Poziom 35  

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale to ten otwarty system ma być przypisany do 1 modelu urządzenia?

  Mimo wszystko czarno to widzę.
  Jedynym wariantem powodzenia przedsięwzięcia jest zapewnienie dużej liczby aplikacji na start co niestety jest teoretycznie dość trudne.
  Jeśli jednak udało by się zaimplementować do tego systemu emulator aplikacji z innych systemów. Napisać emulator sprawnie odpalający aplikacje z Androida oraz iPhonów było by gwarancją sukcesu.
  Dlaczego o tym wspominam gdyż system BlackBerry OS 10 jest w stanie odpalać aplikacje zarówno dedykowane z Blackberry oraz z Androida zgodne z wersją 4.2 (nawet można zainstalować sklep Google). Niestety system został porzucony przez producenta ja mimo to go nadal używam natomiast do androida nikt mnie nie przekona.
  Dlaczego?
  Blackbbery zawiesiło mi się w ciągu 3 lat użytkowania raptem 2 razy a system chodzi bardzo płynnie. Natomiast w androidzie nawet przy najlepszych parametrach podzespołów przycięcia są codziennością.

  Żałuję jedynie, że tak późno zdecydowałem się na BlackBerry gdy marka przeszła na Androida.

 • #8 08 Gru 2018 02:32
  Jogesh
  Poziom 28  

  Przedsięwzięcie nie będzie miało na pewno spektakularnego powodzenia. Jedynie bardzo specyficzni ludzie, którzy coś umieją sami zrobić w systemie będą tym zainteresowani. Naprawdę użytkownika nie obchodzi, czy jest kod źródłowy otwarty i czy pliki PCB są dostępne. Ma działać i być wygodne.
  Z drugiej strony brakuje jakiegoś porządnego systemu który można by instalować na komórkach. Ja też używam BleckBerry OS10 i uważam, że to bardzo dobry system. Do tego nie wszyscy potrzebują tysięcy aplikacji. Wiem, że taka jest moda, żeby mieć apkę do wszystkiego, ale kilkadziesiąt dobrze działających podstawowych aplikacji plus możliwość uruchamiania aplikacji z androida na początek wystarczy.