Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Silnik indukcyjny a komutatorowy

06 Gru 2018 21:27 1233 7
  • Poziom 11  
    Witam,
    Jeżeli był już podobny temat to przepraszam ale nie znalazłem. Pytanie w sumie teoretyczne, czy silnik komutatorowy powiedzmy 1kw będzie mniejszy i tańszy od silnika indukcyjnego o takiej samej mocy? Z tego co zauważyłem silniki komutatorowe są stosowane we wszelkim sprzęcie AGD i mają małe rozmiary przy stosunkowo dużej mocy czy obrotach. Porównując z silnikiem indukcyjnym który gdzieś mi się plącze, ma on tylko 60W a rozmiary dość duże. Tylko ciężko znaleźć silniki komutatorowe powyżej 1000w, niby są jakieś do kosiarek elektrycznych za mniej niż 100zł ale ciężko uwierzyć, że tyle ma taki silnik. Z drugiej strony za silnik indukcyjny o takiej mocy trzeba dać ponad 300zł.
  • Poziom 42  
    Czy bardziej chodzi Ci o cenę, czy o wielkość (gabaryty)?
    Jeśli chodzi o cenę, to silnik indukcyjny powinien być tańszy, bo łatwiejszy w wykonaniu. Nie ma skomplikowanego komutatora i uzwojenia wirnika. Wprawdzie na wirniku silnika indukcyjnego jest też uzwojenie, ale jest znacznie prostsze w wykonaniu .
  • Poziom 11  
    No właśnie pewnie rozpatrując silnik gabarytowo, takiej samej wielkości indukcyjny wyjdzie taniej przez prosty wirnik. Tylko zastanawiam się czy silnik komutatorowy o takiej samej mocy byłby mniejszy a przez to tańszy?
    Ten wspomniany silnik indukcyjny 60w jest prawie takiej samej wielkości jak silnik od pralki komutatorowy, który pewnie ma co najmniej kilkaset wat.
  • Moderator
    BrucieK napisał:
    Tylko zastanawiam się czy silnik komutatorowy o takiej samej mocy byłby mniejszy a przez to tańszy?

A co z zasilaniem? Tych kosztów nie bierzesz pod uwagę? Poza tym jaki silnik komutatorowy? Prądu stałego czy przemiennego? Bo one się różnią. Poważnie się różnią.
  • Poziom 43  
    @BrucieK .....oraz dwie rzeczy - pierwsza- charakterystyka silnika komutatorowego szeregowego w zastosowaniach AGD - samoistny wzrost momentu obrotowego proporcjonalnie do obciązenia - rzecz bezcenna np w wiertarkach czy mlynkach do kawy, lub odkurzaczach ( tu również wysoka prędkość obrotowa). Druga - to łatwa i tania w wykonaniu elektronika do sterowania prędkością obrotową - pralki automatyczne. Ale to też powoli zaczyna się zmieniać -- widziałem już odkurzacz (Hoover), z silnikem synchronicznym zintegrowanym z falownikiem, obracającym się 12.000 rpm.
  • Poziom 37  
    Najpierw zadaj sobie pytanie co ten silnik będzi napędzał i jakie ma warunki pracy.
  • Poziom 11  
    retrofood napisał:
    BrucieK napisał:
    Tylko zastanawiam się czy silnik komutatorowy o takiej samej mocy byłby mniejszy a przez to tańszy?

A co z zasilaniem? Tych kosztów nie bierzesz pod uwagę? Poza tym jaki silnik komutatorowy? Prądu stałego czy przemiennego? Bo one się różnią. Poważnie się różnią.

Oczywiście prądu przemiennego bo tak najłatwiej było by go zastosować zamiast indukcyjnego.

Krzysztof Kamienski napisał:
    @BrucieK .....oraz dwie rzeczy - pierwsza- charakterystyka silnika komutatorowego szeregowego w zastosowaniach AGD - samoistny wzrost momentu obrotowego proporcjonalnie do obciązenia - rzecz bezcenna np w wiertarkach czy mlynkach do kawy, lub odkurzaczach ( tu również wysoka prędkość obrotowa). Druga - to łatwa i tania w wykonaniu elektronika do sterowania prędkością obrotową - pralki automatyczne. Ale to też powoli zaczyna się zmieniać -- widziałem już odkurzacz (Hoover), z silnikem synchronicznym zintegrowanym z falownikiem, obracającym się 12.000 rpm.

No dokładnie bo falownik wychodzi drożej od silnika więc w przypadku gdy potrzebna jest regulacja prędkości obrotowej lub łagodny rozruch to komutatorowy wychodzi nieporównywalnie taniej tak mi się wydaje.

Zbigniew 400 napisał:
    Najpierw zadaj sobie pytanie co ten silnik będzi napędzał i jakie ma warunki pracy.

Myślałem nad silnikiem do sprężarki i przeraziło mnie jakie to musi być wielkie i ciężkie, sprężarka to: Link
    Aktualnie posiadam butle 25l z zamontowanym kompresorem z lodówki i jest to dość mobilne, można podnieść itd. a teraz musiałbym dodać pewnie z ok 15 kg jak nie więcej bo ok 1,5kW silnik trzeba by było pewnie zastosować co najmniej.
  • Poziom 12  
    Nikt nie wspomniał o żywotności silnika komutatorowego a w zasadzie samego wirnika, dużo gorsza od silnika indukcyjnego klatkowego gdzie praktycznie nie ma co się zepsuć.
    Po za kondensatorem w silniku 1fazowym