Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DeDietrich MCR3 - optymalizacja pracy

06 Dec 2018 22:16 801 4
  • Level 4  
    Witam,

Dom 150m3 parter +poddasze, kocioł DeDietrich MCR3 + podłogówka na całości (2 rozdzielacze; jeden parter i jeden na piętrze) + sterowni iSense w salonie.
    Przy okazji problemu z CWU znalazłem temat, który uświadomił mi, że moja instalacja chyba jest delikatnie mówiąc nieprawidłowa.
    Ogrzewanie jest zintegrowane z systemem ID poprzez siłowniki (on/off) na każdej pętli podłogówki. Niby to wszystko jakoś działa, ale ...
    Nie posiadam sprzęgła i nie steruje samym piecem przez system ID. Działa to tak, że w pokojach są czujniki temperatury i system ID używając swojej logiki decyduje kiedy otwierać dane pętle.
    Na sterowniku iSense w salonie ustawiłem żądaną temperaturę o 2 stopnie wyższą niż zadaną w systemie ID dla salonu, aby było możliwe sterowanie pozostałymi pętlami gdy salon osiągnie docelową temperaturę i pętla salonu będzie zamknięta.
    Wbrew pozorom kocioł nie pracuje cały czas nie mogąc dogrzać salonu o te 2 brakujące stopnie i z punktu widzenia użytkownika działa to tak jak chciałem, ale zacząłem się martwić o kocioł.
    Czym grozi załączanie kotła, gdy wszystkie pętle są zamknięte?
    Czy zintegrowanie samego kotła z systemem ID tak aby poprzez styk OT załączać kocioł gdy przynajmniej jeden z przekaźników zostanie otwarty rozwiązuje kwestię nieprawidłowego użytkowania kotła?
    Nie posiadam również, żadnych pompek przy rozdzielaczach i wszystko obsługuje pompa w kotle.
    NIe wiem czy to wynik powyższej konfiguracji (wydaje mi się, że nie ponieważ już podczas wygrzewania podłogówki bez siłowników zauważyłem dużo starów), ale piec miał ok 200 załączeń na dzień z czego 10-20 przypada na CWU. Zwiększając temperaturę CO na pokrętle kotła z 40 na 45 zszedłem do ok 150 załączeń (stategia to czujnik zewnetrzy + czujnik pokojowy)
    Jaka jest średnia dzienna liczba startów kotła przy prawidłowo zaprojektowanej i użytkowanej instalacji, bo nie wiem czy powinienem się skupiać na tym aspekcie?
    Z góry dziękuję za porady.
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 26  
    Nie na wszystko mogę Ci odpowiedzieć, ale wiem że im więcej włączeń i wyłączeń to mniej oszczędnie. Nie ma wyliczonej ilości załączeń kotła w ciągu dnia. Najlepiej żeby odpalił się raz i pracował na minimalnej mocy przez cały dzień. Taktowanie spowodowane jest albo tym że zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze niż produkuje kocioł na mocy minimalnej, albo masz zapchany filtr na powrocie do kotła.
    Problemem jest jeśli wyłączy się większość pętli a te pozostałe nie odbiorą ciepła które produkuje kocioł, to będzie on taktował czyli jest to co pisałem wyżej. Kocioł wyłączy palnik gdy woda powracająca będzie zbyt ciepła w stosunku do wody wychodzącej z kotła. Nie wiem ile wynosi histereza w tym kotle. A będzie wracać ciepła jeśli wyłączy cię większość pętli, lub pętle nie odbiorą tego co na minimum produkuje kocioł. Co do pompy w momencie zamknięcia się wszystkich pętli. Praktycznie każdy kocioł obecnie produkowany ma by-pass którym pewna część wody, w momencie zamknięcia pętli, czy zamknięcia grzejników przez głowice, wraca z zasilania do powrotu kotła. Pompy nie wykończy.
  • Level 4  
    Bardzo dziękuję za informacje. Trochę mnie to uspokoiło i widzę, że jest szansa że nie wykończe kotła w pierwszym sezonie :)
    Co do tych startów to dodam, że kocioł około pół roku podgrzewa CWU, CO z siłownikami działa od początku tego sezonu grzewczego czyli jakieś 1,5 miesiąca, wcześniej poprzedniej zimy wygrzewał podłogówkę i w sumie to może przepracował z miesiąc. Czyli w sumie pół roku CWU + max 3 miesiące CO dało ponad 12000 startów (odczytane z iSense). Wydaje mi się trochę dużo.
    Co do podejrzenia, że kocioł jest przewymiarowany to myślę, że coś w tym jest. Według iSense to kocioł ma 5 poziomów modulacji. Jak chodzi podłogówka to zawsze działa na najniższym czyli 1. Jak grzeje podłogówkę to max kilka minut i przerwa. Nawet jak jednocześnie podgrzewa CO i CWU to przeważnie poziom modulacji jest 2.
    Rozumiem, że oprócz zdarcia styropianu z elewacji, rozszczelnienia okien i wywaleniu rekuperatora to niewiele zdziałam jeśli kocioł jest za mocny przy minimalnej modulacji? Czy też są może jakieś opcje zredukowania jego minimalnej mocy, która jeśli się nie mylę wynosi 6,1kW?
  • Level 26  
    Spróbuj tak: wyłącz możliwość zamykania się podłogówek, obniż temperaturę na kotle na minimum, na isens ustaw taką jak chcesz mieć w pomieszczeniu i zobacz co będzie się działo. W razie gdyby nie mógł dogrzać to podnieś trochę temp. na kotle. Zobaczysz jak to wyjdzie. Uczono mnie że taktowanie kotła powoduje większe zużycie gazu a te ilości o których piszesz są znaczne. Tylko że to może coś da jeśli masz regulator stałotemperaturowy. Jeśli masz pogodówkę to musisz się pobawić z krzywą grzewczą. Wygląda na to że te 6kW minimalnej mocy to za dużo ale tego raczej nie zmniejszysz. Co do zdzierania elewacji itp. żeby wychłodzić, to nie dobry pomysł. Wprowadź ZŁO do swojego domu. ONO zabiera energię z otoczenia. Przynajmniej tak pokazywali w horrorach.
  • Level 4  
    Dzięki za sugestie. Potestuje rozne ustawienia i zobacze jaki mają wpływ.