Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofalówka w gniazdku z uziemieniem powoduje zwarcie

ADASIKDON 07 Dec 2018 13:54 822 6
IGE-XAO
    ADASIKDON
    Level 9  
    Witam
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
    Mianowicie:
    Mam mikrofalówkę Privileg Mikrofalówka w gniazdku z uziemieniem powoduje zwarcie (dane na zdjęciu) po podłączeniu do gniazdka z uziemieniem i włączeniu obojętnie jakiego programu wybija esa na klatce oraz głównego,natomiast po podłączeniu do gniazdka bez uziemienia wszystko jest ok.
    Czy mogę w/w mikrofalówkę zostawić w gniazdku bez uziemienia?
    Dodam że jest dość potężna bo mniejszą o połowę mam podłączoną do gniazdka z uziemieniem i nic się nie dzieje.
    Mikrofalówka opisywana w temacie chodziła normalnie cały czas nie było z nią problemów,w trakcie remontu podłączyłem mniejszą starszą żeby nie zapaskudzić większej.
    W trakcie remontu nie była ruszana instalacja elektryczna.
    Dziękuje za pomoc
  • IGE-XAO
    Pan.Kropa
    Level 28  
    ADASIKDON wrote:
    natomiast po podłączeniu do gniazdka bez uziemienia wszystko jest ok.
    Objawy wskazują na przebicie prądu na obudowę w mikrofalówce. Absolutnie nie wolno używać w obecnym stanie. Należy zbadać przyczynę usterki i ją usunąć.
  • IGE-XAO
    ADASIKDON
    Level 9  
    Tak myślałem jak pisze Pan.Kropa teraz pytanie czy "na oko" mogę po rozkręceniu sprawdzić i znaleźć usterkę czy mam nawet nie rozkręcać bo pogorszę sprawę?
    Znajomy znajomego i.t.d powiedział mi (dość stanowczo i z przekonaniem) że to wina magnetronu mi wydaje się że chciał mnie "dziabnąć" na kasę za naprawę i nie dałem mu jej.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    ADASIKDON wrote:
    Czy mogę w/w mikrofalówkę zostawić w gniazdku bez uziemienia?
    Kategorycznie NIE!!

niewolno2 wrote:
    Jak najbardziej może to być magnetron.
    Taaa ? Zasilany poprzez transformator lub przetwornicę - ejże, Panie Kolego :D .

@ADASIKDON Podejrzenie pada na filtr sieciowy EMI (przebity kondensator). Jeżeli Kolega dysponuje multimetrem, to dość łatwo zlokalizować uszkodzenie.
    ADASIKDON
    Level 9  
    Nie dysponuje multimetrem ;(
    I szczerze powiedziawszy nawet nie mam pojęcia gdzie jest filtr sieciowy EMI Mikrofalówka w gniazdku z uziemieniem powoduje zwarcie
    Takie coś jest na drugim boku Mikrofalówka w gniazdku z uziemieniem powoduje zwarcie
    Sprawdzałem "na oko" i wszystko wydaje się w porządku (czyściutkie żadnych "nadmuchanych kondensatorów" ani przepalonych przewodów)
    Skoro nie zdiagnozuje sam problemu to chyba oddam do mechanika.
    Myślałem że z Państwa pomocą coś odkręcę wymienię i z bani ale jak widać to nie takie "hop siup"
    Może jeszcze przed końcem roku oddam do naprawy i napisze co ekhmm "naprawił" mechanik ;)
    Dziękuje za szczere chęci.
    Pozdrawiam
    Życzę Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku