Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metodyczna próba ustawienia anteny na HotBird

dzetson 07 Gru 2018 14:23 399 9
  • #1 07 Gru 2018 14:23
    dzetson
    Poziom 10  

Witajcie,
    mieszkam w 10-piętrowym budynku a moje mieszkanie zlokalizowane jest na 2 piętrze. Chciałem się uposażyć w telewizję satelitarną ale chyba muszę zweryfikować swoje zapędy z racji na ograniczenia. Montaż balkonowy miał być tylko chwilowy aby sprawdzić czy złapię sygnał HotBirda choć byłem przekonany, że raczej ta sztuka jest niemożliwa. Dziś natomiast balkon jest moją jedyną nadzieją gdyż administracja odmówiła mi montażu na dachu. Na nic zdały się przepisy i straszeniem PINB. W całym bloku który jest świeżo po remoncie nie ma przystosowanej anteny zbiorczej ani żadnej innej anteny umożliwiającej darmowy odbiór telewizji, ale to wątek na inny temat.

Czasza ma 90cm a konwerter to Inverto Single Black Premium. Całość wysunięta wzdłuż balkonu uchwytem o długości 80cm. Na więcej pozwolić sobie nie mogę aby nie mieć problemów z administracją. Dekoder ustawiony na wyszukiwanie HotBirda i udało się wyszukać sygnał maksymalnie SNR: 80% i AGC 90% lecz kanałów było kilkaset i w dodatku same zagraniczne, najczęściej niemieckie i francuskie, podejrzewam, że złapałem Astre.
    Próbowałem również ustawiać parametry dekodera na częstotliwości TVP Polonia 1 oraz 4fun.tv aby złapać choć namiastkę sygnału ale niestety z mizernym skutkiem.
    Obawiam się, że jestem skazany na niepowodzenie ponieważ antena ma przed sobą kilka metrów ściany budynku a satelita jest na wys. 31,2st więc raczej nie jest nad budydnkiem.
    Sąsiad ma antenę zamontowaną w identyczny sposób aczkolwiek mieszka on na ostatnim piętrze i nie ma żadnych przeszkód z góry. Jedyne co mi przychodzi jeszcze do głowy to próbować skierowywać antenę na południe gdyż zaraz obok jest kolejny wieżowiec i próbować złapać sygnał z odbicia ale mała szansa na to aby znaleźć dobrej jakości sygnał coby nie powiedzieć jakikolwiek sygnał.

Takie parametry szukania były ustawione w jedynym momencie kiedy dekoder coś odnalazł:
    Obraz 1

HotBird względem Bloku znajduje się w takim położeniu:
    Obraz 2

A w takim położeniu jest Astra względem budynku. I mniej-więcej w takim położeniu miałem antenę gdy ta odnalazła kanały, niestety żadnego Polskiego z FTA mimo, że miał wyszukiwać HotBirda
    Obraz 3

Kompletnie nie wiem czy uda mi się jakiś sygnał ściągnąć. Dziś jak wrócę wieczorem z pracy postaram się jeszcze spróbować ściągnąć jakiś sygnał z HB czy to bezpośrednio czy metodą odbić. Może macie jakieś porady czy sugestie? Był bym bardzo wdzięczny za każdą pomoc.

0 9
  • #2 07 Gru 2018 15:02
    Dydelmax
    Poziom 35  

Witam.

dzetson napisał:
    Takie parametry szukania były ustawione w jedynym momencie kiedy dekoder coś odnalazł:

W tym momencie antena satelitarna ustawiona była na Astrę - sygnał pochodzi z transpondera na którym nadają kanały ARD Digital (Das Erste, BR, HR, WDR, SWR).
    dzetson napisał:
    Dziś jak wrócę wieczorem z pracy postaram się jeszcze spróbować ściągnąć jakiś sygnał z HB czy to bezpośrednio czy metodą odbić

Marne szanse bez odsuwania anteny od budynku lub umieszczania jej na dachu.
    Pozdrawiam

0
  • #3 07 Gru 2018 15:21
    andpol 33
    Poziom 35  

Jeżeli ta czerwona linia z 2 zdjęcia to HB to zapomnij o odbiorze. Ta teoria o sygnale satelitarnym z odbicia powala na łopatki. Jak Ci się uda to daj znać.

0
  • #4 07 Gru 2018 15:30
    antek1cza
    Poziom 30  

Witam

dzetson napisał:
    moje mieszkanie zlokalizowane jest na 2 piętrze
    Dosyć nisko
    dzetson napisał:
    podejrzewam, że złapałem Astre
    To wówczas wystarczy delikatnie przekręcać czaszę w prawo gdzie jest HotBird .
    dzetson napisał:
    Jedyne co mi przychodzi jeszcze do głowy to próbować skierowywać antenę na południe
    I to jest słuszny kierunek
    dzetson napisał:
    i próbować złapać sygnał z odbicia
    Nie da się odebrać sygnału satelitarnego z odbicia. Antena musi widzieć choćby fragment wolnego bez przeszkód (włącznie z drzewami) nieba.
    Proponuję :
    1. Ustawić antenę na południe kierując się np.słońcem około godz.13 .
    2. W tunerze ustawić jeden program z HotBirda na stałe.
    3. Telewizor ustawić tak żeby widać co się pokazuje na ekranie.
    4. Podejść do anteny i ustawić kąt elewacji powyżej lub około 30° .
    5. Oczywiście konwerter-LNB już założony (nie przekrzywiony) i podłączony kabel wraz z podaniem napięcia na niego.
    6. Chwyta kolega czaszę z lewej i prawej strony za krawędź stojąc za nią .
    7. Proponuję skręcić antenę w lewo od południa i powoli przesuwać w prawo.
    8. Jeżeli nic się nie chwyci to skręcić ponownie w lewo delikatnie ok.1° (elewacja) podnieść do góry i ponownie zatoczyć powoli anteną w prawo.
    9. Przy chwyceniu programu to już kwestia dostrojenia anteny tzn.ruchy w lewo, prawo , góra, dół , konwenter aż uzyska się najsilniejszy sygnał i jakość.
    10. Jeżeli to nie pomoże to proponuję zdemontować z masztu i opierając się o balustradę spróbować przeskanować niebo w rękach z podparciem cały czas z ustawionym na stałe jednym programem z HotBirda.

0
  • #5 07 Gru 2018 15:42
    andpol 33
    Poziom 35  

@antek1cza zobacz zdjęcie nr 2 i koniec tematu.

0
  • #6 07 Gru 2018 15:45
    LeDy
    Poziom 43  

To co znalazłeś to Astra 19.2E
    Jeżeli ustawienie budynku jest tak jak pokazałeś to na Hotbirda nie da rady.
    Pozostaje dogadać się z sąsiadem z góry, dać u niego konwerter Twin np. i od konwertera do siebie.

0
  • #7 07 Gru 2018 15:48
    andpol 33
    Poziom 35  

Proponuję jeszcze potwierdzić tutaj:Link

0
  • #8 07 Gru 2018 15:49
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Albo dogadaj się z sąsiadem na rogu budynku.

0
  • #9 07 Gru 2018 15:51
    dzetson
    Poziom 10  

Niestety TWIN odpada bo nie możemy prowadzić kabli elewacją a po klatce będzie ciężko z przeciągnięciem

0
  • #10 07 Gru 2018 17:03
    _kli_
    Poziom 33  

Przecież nie musisz mocować przewodu do/na elewacji. Wystarczy solidnie przytwierdzić go przy ścianie do poszczególnych balkonów. Wszystko zależy od życzliwości sąsiadów. Innej opcji nie masz.

0