Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowe zasilanie diód Led

07 Gru 2018 22:37 987 32
 • Poziom 3  
  Witam, mam pewien problem.
  Od pewnego czasu jestem w posiadaniu ledow bezprzewodowych X-Base

  Niestety nie mam do nich podkładki zasilającej i próbuje to ogarnąć sam. Chciałbym zrobić cewke zasilająca o średnicy ok 300mm, niestety po zrobieniu czegoś takiego ledy praktycznie w ogole nie świecą. Będę wdzięczny za pomoc.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 1  
 • Poziom 3  
  Tylko mogę coś takiego zbudować na 12v?
 • Poziom 1  
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 3  
  Tylko chciałbym się dowiedzieć czy dobrze rozumiem. Przetwornice zasilam na wejściu 12v na wyjściu daje cewke o średnicy ok 300mm i wtedy w środku tej cewki będę miał przesył prądu tak? Nigdy w ogóle o takiej przetwornicy nie słyszałem, czy coś takiego jak w linku będzie ok? http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7344485746
 • Poziom 43  
  @xyzay Nie, raczej poszukaj malego generatora do grzejnictwa indukcyjnego na Ali Express.
  https://pl.aliexpress.com/item/NOWE-Zestawy-D...ukcyjne-Wysokiej-cz-stotliwo/32901315585.html

  xyzay napisał:
  będę miał przesył prądu tak?
  Szybkozmienne pole magnetyczne warunkujące ten przesył. :D
 • Poziom 3  
  Tak cewke muszę zrobić płaska bo będzie dość mało miejsca. Dzięki za wszystkie rady. Jak uda mi się to zrobić wrzucę fotki.
 • Poziom 1  
 • Poziom 43  
  Kraniec_Internetów napisał:
  samą cewkę płynie prąd około 800A (sam mierzyłem).
  Czym mierzyłeś ??? Natomiast dostrojenie cewki do rezonansu drastycznie zmniejszy pobor pradu po stronie zasilacza - analogia ,,kuchenki indukcyjne" . Zatem, bez herezji technicznych tu prosze.
 • Poziom 29  
  Nie wiem jaka tam moc ma być ale spróbuj wykorzystać ładowarkę do szczoteczki do zębów, zaświeca diodkę i ładuje akumulator, może by wystarczyła.
 • Poziom 1  
 • Poziom 3  
  Max będę tam potrzebował 10W
 • Poziom 43  
  @xyzay Wyregulujesz to sobie napięciem zasilania.

  Kraniec_Internetów napisał:
  Napięcie na tym kawałku zmierzył mi oscyloskop, a jego rezystancję policzyłem znając jego wymiary i rezystywność miedzi.
  Fiuu, fiuu, i wyszło 1000 Amperow. :D W impulsie, Kolego w impulsie...Skutecznego było może z 3 -5 A.
 • Poziom 43  
  @Rezystor240 Znowu domagasz się sarkazmu :cry: ? Kolego Drogi...Autor posiada diody LED, osadzone na cewce nawiniętej na rdzeniu ferrytowym uzupełnione kondensatorem. Sądzę, że częstotliwość rezonansowa takiej ,,lampki " wynosi ok. 50 - 100 kHz. Natomiast generator z filmiku (cudowne You Tube), prezentuje generator samowzbudny z płaska cewką bazujacy na rezonansie z pojemnościami rozproszenia / pasożytniczymi. Czestotliwość pracy tego generatora oceniam na 1 MHz, może trochę więcej....Sprawność przeniesienia energii bez rezonansu obwodów nadawczego i odbiorczego będzie.....no, wiadomo jaka. Poza tym Autor chciał zasilic kilka? takich lampek na raz.
 • Poziom 40  
  Krzysztof Kamienski napisał:
  Znowu domagasz się sarkazmu ?


  Bez komentarza.

  Krzysztof Kamienski napisał:
  Autor posiada diody LED, osadzone na cewce nawiniętej na rdzeniu ferrytowym uzupełnione kondensatorem  Przy takiej częstotliwości, nawet nie zauważy że mryga.
  To że ma rdzeń ferrytowy, w żaden sposób nie przeszkadza.
  Kondensator, jaki? Trzeba się dowiedzieć od autora.

  Krzysztof Kamienski napisał:
  Sądzę, że częstotliwość rezonansowa takiej ,,lampki " wynosi ok. 50 - 100 kHz.


  Może tak, może nie. Nie wiadomo.

  Krzysztof Kamienski napisał:
  Natomiast generator z filmiku (cudowne You Tube), prezentuje generator samowzbudny z płaska cewką bazujacy na rezonansie z pojemnościami rozproszenia / pasożytniczymi.


  I w czym to będzie przeszkadzało?


  Krzysztof Kamienski napisał:
  Czestotliwość pracy tego generatora oceniam na 1 MHz, może trochę więcej....Sprawność przeniesienia energii bez rezonansu obwodów nadawczego i odbiorczego będzie.....no, wiadomo jaka.


  Nie ma problemu, wspomniałeś że przy cewce jest kondensator.
  Więc rezonans można ustawić w odpowiednim miejscu, tylko nie wiadomo jaki to ferryt. Czy się nie nasyci? Oby nie.

  Krzysztof Kamienski napisał:
  Poza tym Autor chciał zasilic kilka? takich lampek na raz.


  Cewka jest w miarę duża. Więc zmieści się kilka tego typu świecidełek.
 • Poziom 1  
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Oscyloskopem, metodą techniczną wykorzystując jako "bocznik" drut miedziany będący elementem czynnym (podłączyłem oscyloskop do kawałka drutu z którego nawinięta była cewka). Napięcie na tym kawałku zmierzył mi oscyloskop, a jego rezystancję policzyłem znając jego wymiary i rezystywność miedzi.
  Nie uwzględniłeś reaktancji, przy częstotliwości rzędu setek kHz na jakiej może pracować ten układ kawałek drutu to nie tylko rezystancja, realnie w tym układzie może płynąć kilkadziesiąt amperów, gdyby było kilkaset, pamiętał byś ile miesięcy trzeba pracować ;) żeby zarobić na kondensator rezonansowy który to wytrzyma, nie mówiąc o innych elementach. Policz prąd na podstawie napięcia i reaktancji kondensatora, wyjdzie bardziej sensownie.
 • Poziom 43  
  @jarek_lnx Podejrzewam, ze Kolega @Kraniec_Internetów mierzył to (???) amperomierzem cęgowym. Wyszły mu androny, z końcem skali przyrządu włącznie. Ponadto, w takich układach przebieg napięcia i prądu od sinusa daleko odbiega.
 • Poziom 1  
 • Poziom 43  
  Krzysztof Kamienski napisał:
  @jarek_lnx Podejrzewam, ze Kolega @Kraniec_Internetów mierzył to (???) amperomierzem cęgowym. Wyszły mu androny, z końcem skali przyrządu włącznie. Ponadto, w takich układach przebieg napięcia i prądu od sinusa daleko odbiega.
  Przebieg prądu w układzie Mazzilliego nie odbiega od sinusa, przynajmniej kiedy w cewce nie ma detalu dobroć jest bardzo duża, przebieg napięcia również od sinusa nie odbiega, tyle że mierząc na każdym z tranzystorów zobaczymy pół sinusoidy, dopiero na okładkach kondensatora widać pełny sinus.
  Pogorszyć dobroć tak żeby przebieg uległ znacznemu zniekształceniu nie jest łatwo, prędzej zanikną drgania i tranzystory ulegną spaleniu.

  A wracając do tematu, dla autora wątku układ Mazziliego to dobre rozwiązanie, jeśli cewka będzie miała wyższą indukcyjność (więcej zwojów i/lub większą średnicę) niż te "nagrzewnicowe" to popłynie mniejszy prąd, zarówno z zasilania jak i ten w cewce, drut na cewkę nie będzie musiał być gruby, przy okazji spadnie częstotliwość.

  Kraniec_Internetów napisał:
  Nie wiem czy budowałeś tego typu przetwornicę o mocy rzędu właśnie 120W,
  Użycie jednostki Wat jest tu nie na miejscu, ale jakby napisać VA albo VAr to amatorzy by nie wiedzieli o co chodzi. To jaka moc bierna krąży w obwodzie rezonansowym łatwo oszacować, moc wyjściową już nie koniecznie, bo ta zależy od ogrzewanego detalu kształtu cewki itd.
  @Kraniec_Internetów ten kondensator na 800A wygląda jak poniżej i wymaga >4l/min wody chłodzącej.
  https://www.zez-silko.com/en/products/induction-heating-up-to-2-000-kvar4-khz
  Zwróć uwagę że profesjonaliści nie piszą kW tylko kVAr dowiedz sie na czym polega różnica, tam nikt nie ściemnia że cała moc z obwodu rezonansowego jest mocą wyjściową.
  Kraniec_Internetów napisał:
  No i wyszło mi 2.21A, co jest niebardzo możliwe, gdyż kilkadziesiąt sekund po włączeniu cewka wlutowana w środek zwojnicy potrafiła się od niej odlutować, tak bardzo się wszystko nagrzewało. Moc musiała wynieść kilkaset watów, a nie kilkadziesiąt.
  Jaką miałeś częstotliwość a jaką pojemność i jakie napięcie?
  Mała moc wydzielona w małej objętości daje wysoką temperaturę, cewki w nagrzewnicach grzeją sie też od prądów wirowych, w jednym z moich eksperymentów drut cewki o przekroju 10mm2 topił cynę przy marnych ~20A, nawet uwzględniając naskórkowość wychodziło że coś za mocno grzeje jak na takie małe prądy.
 • Poziom 1  
 • Poziom 3  
  Teraz mam jeszcze jeden problem. Cewka strasznie mocno się grzeje, jak to mogę zniwelować?