Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niemiecki DVB-C Opticum C100s HD i Vectra

TechEkspert 08 Gru 2018 13:39 687 0
    TechEkspert
    Redaktor
    Ostatnio trafiłem na niemiecki STB DVB-C Opticum C100s HD, po jego uruchomieniu okazało się że obsługuje tylko region niemiecki, menu udało się zmienić na angielskie ale podczas przeszukiwania sieci kablowej operatora Vectra po 30 min urządzenie nie znajdowało żadnego kanału.

Oczywiście właścicielka urządzenia stwierdziła, że dekoder jest niemiecki więc pewnie nie będzie działał w Polsce (kojarząc zapewne dawne problemy np. z fonią w TV lub zakresami częstotliwości w radiach i odnosząc "automatycznie" do cyfrowych urządzeń).

Udało mi się zwalczyć ten problem, także zostawiam wpis na forum gdyby ktoś walczył kiedyś z DVB-C Opticum AX C100s HD. Znacznie bardziej popularne są dekodery DVB-T, natomiast wiele operatorów kablowych nadaje podstawowe kanały cyfrowe możliwe do odebrania przez dekodery DVB-C bez CI.

Sprawdziłem na dostarczonym przez operatora STB parametry odbioru w tej sieci i okazało się że większość jest nadawana w QAM64 lub QAM256 (dla kanałów HD), multipleksy były nadawane na różnych częstotliwościach jednak ze stałą przepływnością 6875ks/s.

Na Opticum C100 wybieramy strojenie ręczne, wybieramy jedną z częstotliwości na której nadawany jest multipleks w naszej sieci kablowej (przykładowo było to 530MHz), następnie wpisujemy przepływność 6875 (lub inną odczytaną z innego odbiornika w tej sieci), wybieramy 64QAM, następnie uruchamiamy wyszukiwanie, wybieramy tylko bezpłatne programy (FTA), oraz wyszukiwanie sieci (wtedy nie będziemy musieli ręcznie przeszukiwać pozostałych częstotliwości i zostaną one przeszukane z ustawioną przepływnością i z 64 oraz 256QAM).

Być może jest to banał, ale umieszczam rozwiązanie, może komuś się przyda. Wspomniany STB DVB-C prawie wylądował w koszu, a dzięki chwili cierpliwości można sobie oglądać TV na monitorze od komputera z wejściem HDMI.