Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontron prezentuję przemysłowy moduł deweloperski oparty o Rasberry Pi 3 CM

ghost666 08 Gru 2018 14:47 525 3
 • Kontron prezentuję przemysłowy moduł deweloperski oparty o Rasberry Pi 3 CM
  Kontron wprowadził do swojej oferty nowy przemysłowy zestaw rozwojowy "Passepartout" zbudowany wokół Raspberry Pi Compute Module 3 Light. Wyposażony jest on w podwójne złącza Ethernet, interfejsy HDMI, CAN, 1-Wire i standardowe 40-pinowe złącze RPi.

  Kontron nazwał swój pierwszy produkt oparty na Raspberry Pi. "Passepartout", czyli po francusku "jedzie wszędzie". Jest to także nazwisko lokaja Phileasa Fogga w książce Julesa Verne'a "Dookoła świata w osiemdziesiąt dni". System ten opiera się na module Raspberry Pi Compute Module 3 Light (CM3L). Wersja Light pozbawiona jest pamięci flash (4GB eMMC standardowo montowane w CM3), ale nadal obsługuje pamięć masową eMMC lub microSD. CM3L jest poza tym identyczny jak CM3, posiada czterordzeniowy SoC taktowany zegarem 1,2 GHz - Broadcom BCM2837 oraz 1 GB pamięci.

  The Passepartout, określane także jako Raspberry Pi Industrial Starterkit, czyli przemysłowy zestaw startowy dla Raspberry Pi, dedykowany jest dla osób, które póki co sceptycznie podchodziły do wykorzystania Raspberry Pi w systemach przemysłowych, z uwagi na brak odpowiedniego profesjonalnego wsparcia, jak informuje Kontron. Firma wskazuje na szereg potencjalnych zastosowań takich urządzeń - infokioski, bramki danych, zarządzanie sensorami, automatyka domowa itp.

  Płytka uruchomieniowa ma wymiary 215 mm x 125 mm. Znajdziemy na niej slot na kartę microSD. Do zestawu dołączana jest karta tego typu o pojemności 8 GB. Znajdziemy na niej preinstalowanego Raspbiana.

  Moduł posiada podwójny port Ethernet 10/100, cztery porty USB 2.0 i dwa porty szeregowe oraz porty CAN 2.0B. Jeśli chodzi o multimedia, to system wyposażono w port HDMI 1.3a oraz port LVDS i czteroliniowy interfejs MIPI-DSI dla wyświetlacza i interfejs MIPI-CSI do podłączenia kamery.

  Dzięki standardowemu zestawowi czterdziestu pinów I/O, jaki dostępny jest w każdym Raspberry Pi z płytką uruchomieniową, kompatybilne są moduły typu HAT. Płytka zasilana jest napięciem 24 V DC np. ze zwykłego zasilacza wtyczkowego.  Oprócz powyższych funkcji, Kontron zaimplementował w oferowanej płytce interfejs 1-Wire, uchwyt na kartę SIM i czytnik kart Smartcard (z elementami bezpieczeństwa). Płytka zasilania jest napięciem od 10 V do 24 V i posiada zintegrowaną baterię do podtrzymywania zegara czasu rzeczywistego.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/industrial-dev-board-builds-on-raspberry-pi-cm3/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9426 postów o ocenie 7096, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  sundayman
  Poziom 24  
  Cytat:
  "Passepartout", czyli po francusku "jedzie wszędzie".


  Naprawdę sądzisz, że o to chodzi w tej nazwie ?

  Bo imo raczej, za Wikipedią:
  Passe-Partout (French for "master key" or "all-purpose")

  Także w tradycyjnym rozumieniu tego słowa czyli "uniwersalnej ramki" do oprawiania czegoś (najczęściej obrazu) ma to więcej sensu niż "jedzie wszędzie" z google translatora...
 • #3
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  sundayman napisał:
  Cytat:
  "Passepartout", czyli po francusku "jedzie wszędzie".


  Naprawdę sądzisz, że o to chodzi w tej nazwie ?

  Bo imo raczej, za Wikipedią:
  Passe-Partout (French for "master key" or "all-purpose")

  Także w tradycyjnym rozumieniu tego słowa czyli "uniwersalnej ramki" do oprawiania czegoś (najczęściej obrazu) ma to więcej sensu niż "jedzie wszędzie" z google translatora...


  Gdyby kolega zadał sobie trudu i spojrzał także do źródła, jeśli chce krytykować artykuł, to zapytałby o to autora oryginału - http://linuxgizmos.com/industrial-dev-board-builds-on-raspberry-pi-cm3/ - który podaje dokładnie to samo, tylko po angielsku.
 • #4
  sundayman
  Poziom 24  
  Cytat:
  podaje dokładnie to samo


  Fakt, nie czytałem oryginału a tylko Twoje tłumaczenie.
  Zatem cofam pretensję - jak widać ona należy się autorowi oryginału właśnie.
  Bo z tego wynika, że on zastosował googlowy translator. Nie dam sobie obciąć ręki co prawda a moja nauczycielka francuskiego niestety już na chmurce, ale wydaje mi się, że to googlowe tłumaczenie jest dość drewniane...

  W każdym razie Ciebie przepraszam, moja culpa - na przyszłość będę zaglądał do źródła zanim się wymądrzę :)