Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić transformator?

08 Gru 2018 16:53 261 7
  • Poziom 17  
    Mam kilka transformatorków (z wylutu) o oznaczeniu E3011456. Są to transformatorki na napięcie 230V 50/60Hz o napięciu wtórnym 12V i mocy 1,5VA "wyglądają" na sprawne mam jednak pewne wątpliwości.

Mierząc rezystancję uzwojeń nie uzyskuję identycznych pomiarów dla wszystkich transformatorów, rezystancja uzwojenia pierwotnego jest od 3k do 3k12 natomiast wartość rezystancji uzwojenia wtórnego od 24R5 do 25R5 poza tym co mnie bardzo zastanawia jak podłączę do sieci taki transformatorek to po dłuższym czasie robi się ciepły, nie jest gorący ale wyraźnie ciepły, pozostawiony w takim stanie na kilkanaście godzin utrzymuje temperaturę (testowane w warunkach 20-25°C). Według danych katalogowych napięcie Vo przy In =0 (bez obciążenia) powinno wynosić 20,4V (Link) na moich transformatorach przy napięciu około 240V na uzwojeniu wtórnym mam 18,5 do 19,5V.

Czy z informacji które podałem można jednoznacznie stwierdzić że transformatorki są 100% sprawne, czy też nie? Jeśli nie to jak je sprawdzić?

Transformatorki chciałem wykorzystać do pomiaru napięcia sieci tj. aby proporcjonalnie obniżyć napięcie oraz zapewnić separację galwaniczną między siecią a układem pomiarowym.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 42  
    Wygląda na to, że już dokonałeś pomiarów, a nawet podłączyłeś do sieci, więc widzisz, że wszystkie są sprawne. A rozbieżności w pomiarach można też różnie interpretować, np. miernik niezbyt dokładny.Grzanie się transformatorów nie może być spowodowane np. zwarciem zwojowym, bo to doprowadzić powinno do spalenia uzwojenia.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Moderator Projektowanie
    Odchyłki rezystancji uzwojeń oraz napięć wtórnych na biegu jałowym są bez większego znaczenia.
    Dla Vin=230VAC i dla Io=125mA Vo powinno wynosić 12VAC - dla Vin=240VAC Vo będzie ok. 4% wyższe - czyli ok. 12,4VAC.
    XnIcRaM napisał:
    wyraźnie ciepły, pozostawiony w takim stanie na kilkanaście godzin utrzymuje temperaturę

To normalne dla transformatorów małej mocy, pomierz im prąd jałowy uzw. pierwotnego (bez obciążenia wtórnego) - zapewne będzie ok. 5-7mA czyli zbliżony do wartości jaką powinien brać z sieci przy nominalnym obciążeniu - 1,5W/(sprawność x 230V)=1,5W/0,8 x 230V=8-8,5mA.
    Nie jest zalecane zasilanie ich z wyższego napięcia Vin - może dlatego są ciepłe że Vin=240VAC.
    Bardzo rzadko zdarza się aby taki transformator małej mocy się nie grzał - musiałby pobierać niewielki prąd jałowy (rzędu np. 20% wartości nominalnej). Np. takie transformatory montowano w starych ładowarkach do tel. f-my Nokia.
    Im bardziej się grzeje (czyli im bardziej prąd jałowy jest zbliżony do wartości nominalnej) tym mniej nadaje się do pracy ciągłej, zwłaszcza bez obciążenia.
  • Poziom 17  
    Zmierzony prąd jałowy w zależności od egzemplarza jest od 6 do 9mA. Czyli rozumiem że nie mam się co obawiać, transformatorki są sprawne.
    Zastanawiam się tylko czy temperatura transformatora będzie wpływała na napięcie wyjściowe? Przy "normalnej" pracy może to nie będzie miało znaczenia ale jeśli chcę je wykorzystać do pomiaru napięcia to czy jeśli skalibruję swój miernik gdy transformator będzie miał temperaturę 20°C to czy gdy nagrzeje się do 40° to mój przyrząd nie "rozkalibruje się"?

Wstępne testy pomiaru napięcia z wykorzystaniem tych transformatorków nie wypadły zbyt obiecująco. Buduję miernik napięcia sieciowego z wykorzystaniem esp8266 i dodatkowego adc. Złożyłem cały układ do pomiaru napięcia trzech faz, jako że jednak przy biurku mam tylko jedną fazę to na trzy transformatorki podałem tę samą fazę, po kalibracji mój miernik (własnej budowy) na każdej z "faz" podaje napięcie takie jak mój multimetr (+/- 0,5V) zadowolony zabrałem zbudowany przeze mnie miernik do miejsca gdzie mam trzy fazy (kilka kilometrów dalej) po podłączeniu okazuje się że wskazania mojego miernika nie są już tak zgodne z tym co pokazuje multimetr. Po pierwsze odczyty są mniej stabilne to znaczy między dwoma kolejnymi odczytami potrafi być różnica 7V gdy na multimetrze wahania są ale w granicy 1-3V no i druga sprawa że wskazania mojego miernika są wyższe od tego co pokazuje multimetr o kilka V. No i nie bardzo wiem co może być tego przyczyną najpierw podejrzewałem że może coś z transformatorami jest nie tak, teraz jednak zastanawiam się czy problemem nie jest sam układ miernika, adc a może sposób pomiaru. Tutaj schemat mojego miernika https://easyeda.com/XnIcRaM/Pomiar-230V-na-Arduino
    XnIcRaM napisał:
    czy gdy nagrzeje się do 40° to mój przyrząd nie "rozkalibruje się"?

Temperatura uzwojeń ma pewne znaczenie, bo zmienia ona rezystancję uzwojeń. Ale jeśli z uzw. wtórnego nie pobierasz znacznego prądu to ma niewielkie znaczenie. Inna sprawa, że wtórne powinno być obciążone.
    XnIcRaM napisał:
    wskazania mojego miernika nie są już tak zgodne z tym co pokazuje multimetr.

Wziąłeś pod uwagę błędy pomiaru multimetru na zakresach AC i DC? Błędy multimetru DC miały też wpływ na kalibrację.
  • Poziom 28  
    Większość transformatorów to chińszczyzna nawijana na styk, a jeszcze nam napięcie podwyższyli, mam takie za grosze i jak chcę wykorzystać naprawdę ich możliwości rozbieram dowijam 500 zwoi wtedy się nie grzeją. Jedynie polskie z odzysku spełnią twoje oczekiwania dawniej się tak nie oszczędzało.
  • Poziom 17  
    trymer01 napisał:
    XnIcRaM napisał:
    czy gdy nagrzeje się do 40° to mój przyrząd nie "rozkalibruje się"?

Temperatura uzwojeń ma pewne znaczenie, bo zmienia ona rezystancję uzwojeń. Ale jeśli z uzw. wtórnego nie pobierasz znacznego prądu to ma niewielkie znaczenie. Inna sprawa, że wtórne powinno być obciążone.
    XnIcRaM napisał:
    wskazania mojego miernika nie są już tak zgodne z tym co pokazuje multimetr.

Wziąłeś pod uwagę błędy pomiaru multimetru na zakresach AC i DC? Błędy multimetru DC miały też wpływ na kalibrację.

Obecnie do wtórnego mam na "obciążeniu" około 95k Ohm co oczywiście jest żadnym obciążeniem, zastanawiałem się nad zastosowaniem takiego dzielnika który by obciążył trafo do wartości nominalnej ale że nie miałem odpowiednich rezystorów pod ręką (bo musiałby być kilkuwatowe) to dałem sobie spokój, doszedłem do wniosku że pewnie nic by mi to nie zmieniło.

Co do pomiarów i uwzględnienia błędów pomiaru to tak, wziąłem je pod uwagę jednak to zdecydowanie za mało. Teraz jak analizuję wszystko po kolei to nie wiem czy problem nie będzie w tym że próbkowanie pomiarów jest zbyt wolne. Przy zastosowanym adc udało mi się osiągnąć około 125 pomiarów na sekundę, co chyba jednak jest znacznie za mało do prawidłowego zmierzenia napięcia AC o częstotliwości 50Hz.

Dodano po 1 [minuty]:

klamocik napisał:
    Większość transformatorów to chińszczyzna nawijana na styk, a jeszcze nam napięcie podwyższyli, mam takie za grosze i jak chcę wykorzystać naprawdę ich możliwości rozbieram dowijam 500 zwoi wtedy się nie grzeją. Jedynie polskie z odzysku spełnią twoje oczekiwania dawniej się tak nie oszczędzało.

Moich transformatorów nie da się "dowinąć" ale i też raczej nie jest to tandetna chińszczyzna. Myślę że nie tylko polskie z odzysku spełnią moje oczekiwania.
    klamocik napisał:
    Jedynie polskie z odzysku spełnią twoje oczekiwania

Niestety, nie.
    Wszystkie TS2 - czy to 30-letnie czy dzisiejszej produkcji mają spory prąd jałowy rzędu 10mA i grzeją się - a mierzyłem ich trochę szukając pewnego transformatora małej mocy do pracy ciągłej. TS4 na rdzeniu zwijanym spełnił moje oczekiwania - prąd jałowy 4mA.
    Miałem też TS2/12V (zalewane) z rozbiórki przemysłowych "relay timer" prod RFN z lat 70-tych ub.w. - prąd 2mA.
    klamocik napisał:
    rozbieram dowijam 500 zwoi

To prawie nigdy nie jest możliwe dla transformatorów małej mocy - np. TS2 są zwykle nawinięte do wypełnienia.