Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konica Minolta Bizhub C-253 - Kolorowe pasy na wydruku po czyszczeniu

przemek_raq 08 Dec 2018 18:05 1134 10
    przemek_raq
    Level 14  
    Witam, mam problem z urządzeniem jak powyżej, zaczęło się od uszkodzonej zaślepki w tonerze Cyjan przez co zabrudzone zostało wnętrze urządzenia i zaczęła bardzo brudzić na niebiesko. Dodatkowo na bębnie C zbierała się górka tonera blisko jego końca. Po wymianie tonera C i częściowym wyczyszczeniu urządzenia problem znikł. Niestety jeden z pracowników omyłkowo wymienił toner ponownie na ten uszkodzony co spowodowało powrót problemu. Ponowna wymiana, ponowne czyszczenie usunęło problem ale nie do końca, zaczęła pojawiać się na wydruku pozioma niebieska bardzo wyraźna kreska ok 2 cm od góry kartki grubości ok 2-3mm. Po wizycie serwisu stwierdzono konieczność wymiany modułu bębna (dodam, że zużycie CMY jest na poziomie 50%) Postanowiłem wymienić sam developer w C bo myślałem, że mógł zostać zanieczyszczony przez nadmierne ilości uszkodzonego wcześniej tonera. Po wymianie, wyczyszczeniu wszystkich modułów bębna odkurzaczem, wnętrza urządzenia, opróżnieniu pojemnika na zużyty toner (wewnątrz całość odpadów była niebieska, gdzie wcześniej zawsze czarna) wyjęciu i oczyszczeniu pasa transferowego łącznie z oczyszczeniem listwy zgarniającej pasa na wydrukach pojawiło się to co na zdjęciach (zdjęcie nr 1 sprzed wymiany developera, nr 2 po wymianie i czyszczeniu)
    Konica Minolta Bizhub C-253 - Kolorowe pasy na wydruku po czyszczeniu Konica Minolta Bizhub C-253 - Kolorowe pasy na wydruku po czyszczeniu
    dodam, że przy wydruku czarno-białym nie ma żadnych pasów.
  • Helpful post
    Filem
    Level 14  
    Pierwsza kartka - brudna elektroda ładująca bęben C. "na bębnie C zbierała się górka tonera blisko jego końca" - developer przeszedł przez doctor blade'a, później spadły resztki na elektrodę.
    Mógł być już rzeczywiście zużyty zespół niebieski bo z tego co piszesz przerzucało Ci toner przez bęben do śmietnika, nie mogło ustawić poprawnej wartości TCR. Z drugiego zdjęcia wnioskowałbym, że masz albo mocno zabrudzone elektrody C i M, ale bardziej prawdopodobne, że co najmniej rury do wymiany ponieważ powtarzalność pasów masz co ok, 9,5cm + różowa poświata pod tymi pasami widoczna. Generalny remont zespołów, a jak planujesz jeszcze popracować na urządzeniu to wymiana zespołów na nowe. Nie widzę oznak zużycia żółtego ale jego zawsze najmniej widać.
    przemek_raq
    Level 14  
    Czy podczas czyszczenia mogłem uszkodzić bębny kręcąc nimi ponieważ przed czyszczeniem nie było problemów z Y i M. Wartości TCR to 5,7 dla Y 6.4 dla M i 6,8 dla C. Developer wymieniałem zgodnie z filmem instruktażowym sklepu copy-expert gdzie go kupiłem, zgodnie z ta instrukcja należało go całego wysypać przez otwór na końcu modułu bez jego rozbierania. Może spróbować rozebrać moduły i wyczyścić elektrody? Mam drugie pytanie, czy czyścik do laserów pod modułami powinien być zwrócony materiałem do góry czy do dołu? Jeśli chodzi o pasy to są wszystkie kolory tylko słabo widać na zdjęciu.
    Filem
    Level 14  
    Mogłeś uszkodzić, choćby kręcąc w drugą stronę gdy listwa była sucha.
    Spróbować rozebrać moduły tj rozdzielić na Dev i IU. Z części bębna wyciągnąć elektrodę i grida (siatkę) i wyczyścić. Delikatnie, lekkim płynem jakimś do szyb czy izopropanolem, nie zgiąć czasem podczas czyszczenia. Ja w tym momencie na pewno wymieniłbym rury chociaż na pierwszy raz możesz spróbować bez wymiany, tak dla sportu ;).
    Czyścik lasera wkładając w otwór ma być skierowany w dół czyli biały filc w dół. Logicznie rzecz biorąc laser jest pod bębnem, szybka jest pod bębnem, filc ma czyścić szybkę lasera.
    przemek_raq
    Level 14  
    Pytanie laika, w która stronę może kręcić się bęben?🤔
  • Helpful post
    Filem
    Level 14  
    W tej maszynie w prawo. Czyli jak wyciągniesz zespół bębna to kręcisz Clockwise, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.. Tak jak kręci się podczas pracy, czasem trzeba to sobie rozkminić.
  • Helpful post
    piwos
    Level 24  
    przemek_raq wrote:
    Developer wymieniałem zgodnie z filmem instruktażowym sklepu copy-expert gdzie go kupiłem, zgodnie z ta instrukcja należało go całego wysypać przez otwór na końcu .

Jakiego sklepu? Toż to zwykły koleś co przy kopiarkach kiedyś robił w pewnej firmie. Koledzy pisali nie raz, nie dwa, że te instrukcje copy expert to wielkie nieporozumienie, diabła warte. Można sobie nieźle naknocić. Cóż, sprzedać, sprzedać, klient chce tanio, to zapłaci. Koleś sprzedaje graty i myśli, konkurencyjny będzie tłumacząc jak je montować w maszynach. Szkoda tylko, że nie robi tego dobrze, jak należy. Nie pierwszy klient dał się nakręcić na zrób to sam z filmiku internetowego. No i w serwisie lądują. Allegro króluje w tego typu akcjach.
    Proponuję koledze z Krakowa dużego plusa (pomógł) koniecznie zaserwować. Bardzo przystępnie opisuje, szacun!
    Co do tematu. KM bizhub C253 i C353 to bardzo fajne, żywotne maszynki. Na wydrukach wyraźnie widać kreski przeładowania grzebyczka. Tak jak kolega z Krakowa myślę, że powinieneś bębenki rozebrać albo wrzucić je do jakiegoś serwisu. Tylko litości, z doświadczeniem serwisowym nie handlowym! Niech je ogarną porządnie.
    Elektrody na błysk. Siatka do kąpieli. Listwy wysokości szczotki do ogarnięcia, wałek magnetyczny do odtłuszczenia i na błysk. Nowe wałki OPC się też pewnie przydadzą. Brudzenie na karce dokładnie po obwodzie bębna. Być może naświetliłeś za mocno. Może je położyłeś na słoneczku i się naświetliły mocniej z jednej mańki :lol:

Dodano po 21 [minuty]:

przemek_raq wrote:
    Pytanie laika, w która stronę może kręcić się bęben?🤔

Bęben kręci się w prawą stronę. (trzymając przodem do siebie), zgodnie ze wskazówkami zegara i ruchem taśmy transferowej. Trzymając zespół bokiem, przód na lewo. W obydwu rękach (lewa przód i prawa tył). Prawą ręką, częściowo trzymając dłonią za tyłek, kciukiem prawej ręki kręcisz bęben.

Narka :wink:
    przemek_raq
    Level 14  
    Witam ponownie, niestety kolega z biura załatwił maszynę do końca podczas mojej nieobecności, uszkodził obudowę wałka transferowego (pękła z prawej strony przy zatrzasku) a dodatkowo coś mieszał w trybie serwisowym z "toner supply" po czym z urządzenia słychać jak przeskakują tryby patrząc od strony bocznego podajnika po prawej stronie na wysokości zawiasu od tego podajnika i wyświetla się aby wymienić pojemnik na zużyty toner (jest nowy). Podejrzewam zapchany mechanizm podawania tonera, czytałem, że jest z tym kupa roboty, więc podjęliśmy ze wspólnikiem decyzję o kupnie drugiej poleasingowej, taki sam model bo mamy w nim sporo wymienionych materiałów eksploatacyjnych a ta zostanie jako dawca części. Dziękuję wszystkim za pomoc!!!
    piwos
    Level 24  
    przemek_raq wrote:
    Witam ponownie, niestety kolega z biura załatwił maszynę do końca podczas mojej nieobecności, uszkodził obudowę wałka transferowego (pękła z prawej strony przy zatrzasku) a dodatkowo coś mieszał w trybie serwisowym z "toner supply" po czym z urządzenia słychać jak przeskakują tryby patrząc od strony bocznego podajnika po prawej stronie na wysokości zawiasu od tego podajnika i wyświetla się aby wymienić pojemnik na zużyty toner (jest nowy). Podejrzewam zapchany mechanizm podawania tonera, czytałem, że jest z tym kupa roboty, więc podjęliśmy ze wspólnikiem decyzję o kupnie drugiej poleasingowej, taki sam model bo mamy w nim sporo wymienionych materiałów eksploatacyjnych a ta zostanie jako dawca części. Dziękuję wszystkim za pomoc!!!

Ojoj, to się narobiło :( Z tą drugą, taką samą, świetny racjonalny pomysł. Zanim jednak do drugiej wsadzicie moduły sprawdźcie czy na pewno tonery nie lewe, no i dewelopery czy są na pewno dobre! (to może być właśnie efekt made in: Allegro/ coś jak copy-e). A deweloperów lewych krąży troszkę w świecie. To terkotanie w starej może stukać w spiralach na powrocie. Jeśli tak to dewelopery lub całe bębny do utylizacji. Szkoda by było zabić coś w drugiej maszynie.
    Taśmę się dzisiaj naprawia, są tacy spece co umieją. Widziałem kiedyś w stolicy jak je naprawiają. Rozbierają do imentu, kąpią. Naciągają potem nową folię na sam szkielet. Jak nówka wygląda.
    Narka ;)
    przemek_raq
    Level 14  
    Jeśli chodzi o moduły bębna i developery to nie wiem czy były oryginalne czy w zamienniku ale sprzęt kupiony z gwarancją w firmie handlującej sprzętem poleasingowym i serwisującej go, do czasu tych problemów chodziła kilka lat bez problemów więc raczej były dobrej jakości. Problemy zaczęły się od uszkodzenia zaślepki na niebieskim tonerze, przez co zasyfił się cały środek a dalej to już się posypało. Temat zakończony.
    rys57
    Moderator
    Usunąłem posty niezwiązane z problemem technicznym.

przemek_raq wrote:
    Temat zakończony.
    Zamknąłem.