Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór 4D i temperatura na piecu i sterowniku, boiler grzany z C.O.

Endrju111 08 Gru 2018 21:29 207 0
    Endrju111
    Poziom 22  
    Witam mam takie pytanie, posiadam w domu już dość starą instalację która została zaadoptowana do nowszego pieca (wiadrus ze sterownikiem od klimosza), zaraz na wyjściu pieca zamontowany jest zawór 4D i ponad nim pompa i zawór kulowy (stara instalacja i bez pompy działa grawitacyjnie) który zasilony jest z rury z przed zaworu 4D zaś czujnik temperatury sterownika pieca zamontowany jest na rurze pomiędzy piecem a zaworem 4D (zaraz obok rury wychodzącej na zawór kulowy).
    I teraz pytania:
    1. Czy zawór kulowy może być zasilony tak jak jest, czy powinien być zasilany tam gdzie pompa (tj za zaworem 4D)?
    2. Sterując zaworem 4D zakręcając go (w prawą stronę) woda przepływająca przez pompę staje się coraz chłodniejsza (tak jak powinna), jednak przez to że pompa przepompowuje coraz mniej wody obiegiem przez piec, rura wychodząca z pieca również robi się po jakimś czasie chłodniejsza, przez co piec odpala dmuchawę, po jakimś czasie na termometrze na kotle mam 90 stopni, zaś sterownik pokazuje ok 50 i dmuchawa rozgrzewa piec dalej. Czy tak powinno być, czy trzeba przenieść gdzie indziej czujnik temperatury? A może jest to wina zaworu 4D?
    3. boiler jest podłączony na jednym z pionów grzejnikowych (jest w innym pomieszczeniu, gdyż ktoś chciał zminimalizować odległość od pionu wodnego) podłączony jest tak jak inne grzejniki z dodatkowym zaworem odpowietrzającym i zaworem zwrotnym po stronie dopływu wody CO, jednak mam wrażenie że po wygaszeniu pieca woda w boilerze szybko stygnie, czy powinien być tam jeszcze jakiś inny zawór? Czy może ten co jest może szwankować? a może po prostu boiler musi być zasilony z innego miejsca (np z przed zaworu 4D na piecu)?

Z góry dziękuję za jakieś podpowiedzi.