Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja odgromowa drzewa

misiek1111 08 Gru 2018 21:46 333 21
  • #1 08 Gru 2018 21:46
    misiek1111
    Poziom 22  

Mam pytanie teoretyczne jak w temacie.
    Czy wykonanie takiej instalacji, która ochroni wysokie drzewo przed uderzeniem pioruna ma sens?

0 21
  • #2 08 Gru 2018 21:50
    retrofood
    Moderator

Oczywiście, że ma, chociaż zależy dla kogo.

0
  • #3 08 Gru 2018 21:54
    icooz
    Poziom 16  

A orientacyjnie ile by kosztowało wykonanie takiej instalacji na na przykład 20 metrowym dębie który jest pomnikiem przyrody?

0
  • #4 09 Gru 2018 12:42
    misiek1111
    Poziom 22  

Chodziło mi też o to, czy instalacja odgromowa spełni swoje zadanie.
    Pręt metalowy byłby zainstalowany na całej wysokości drzewa. W jakiś sposób - inwazyjny lub nieinwazyjny - musiałby zostać zamocowany na drzewie i kończyć się w ziemi.
    Pytanie - jeśli piorun trafi w odgrom, to czy jego energia przejdzie do ziemi, czy też może częściowo przeleci przez drzewo ?
    Odgrom będzie przecież b. blisko drzewa.

0
  • #5 09 Gru 2018 13:10
    retrofood
    Moderator

misiek1111 napisał:
    Chodziło mi też o to, czy instalacja odgromowa spełni swoje zadanie.
    Pręt metalowy byłby zainstalowany na całej wysokości drzewa. W jakiś sposób - inwazyjny lub nieinwazyjny - musiałby zostać zamocowany na drzewie i kończyć się w ziemi.
    Pytanie - jeśli piorun trafi w odgrom, to czy jego energia przejdzie do ziemi, czy też może częściowo przeleci przez drzewo ?
    Odgrom będzie przecież b. blisko drzewa.

:D Rozbawiłeś mnie. Instalacja odgromowa nie tak wygląda. Pręta nie mocuje się do drzewa (chyba że planujesz ugotować korzenie). Należy natomiast postawić uziemione maszty obok drzewa tak, aby znalazło się ono w strefie (strefach) chronionych tymi masztami, ewentualnie wraz z ich połączeniami. Coś podobnego do przewodów odgromowych, chroniących linie wysokich napięć.
    Natomiast szczegóły techniczne (m.in. wysokości, odległości, układ) są domeną projektanta, nikt tak od razu ich nie poda. Wszystko trzeba wyliczyć.

0
  • #6 09 Gru 2018 13:21
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Coś w tym stylu :

0
  • #7 09 Gru 2018 13:59
    misiek1111
    Poziom 22  

retrofood napisał:
    Instalacja odgromowa nie tak wygląda.

Ustawienie 20 metrowego masztu koło drzewa jest nierealne, stąd mój pomysł z #4
    Skoro instalację można instalować na domach, to czemu nie na drzewie? (pytanie laika).

Ponadto, czemu masztem nie mogłaby być konstrukcja drzewa?

0
  • #8 12 Gru 2018 16:03
    retrofood
    Moderator

misiek1111 napisał:

Skoro instalację można instalować na domach, to czemu nie na drzewie? (pytanie laika).

Dlatego, że przewód odprowadzający można kotwić do muru, a do drzewa to nawet nie wypada. :D
    Poza tym dom nie ma korzeni, które można usmażyć prądem rozpływającym się w ziemi.

0
  • #9 12 Gru 2018 17:00
    zbich70
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Dlatego, że przewód odprowadzający można kotwić do muru, a do drzewa to nawet nie wypada. :D

Tym bardziej, że to ponoć pomnik przyrody!
    Nawet zwykłej pinezki nie wbijesz bez konsultacji i zgody konserwatora.

0
  • #10 12 Gru 2018 21:58
    misiek1111
    Poziom 22  

Przewód odprowadzający może zostać zamontowany obejmami do drzewa. Nawet do głowy mi nie przyszło, aby kaleczyć Bogu winne drzewo.

Jakie zjawisko fizyczne miałoby usmażyć korzenie, które mogą mieć nawet 15-30m średnicy i wchodzić w ziemię na parę metrów?
    O ile bezpośrednie uderzenie pioruna w ziemię powoduje punktowe rozgrzanie ziemi nawet do paru tys. stopni, to rozładowanie przez pręt rozładowujący zakopany w ziemi już nie.

0
  • #13 12 Gru 2018 23:07
    retrofood
    Moderator

vodiczka napisał:

Off-topic ale spójrzcie > drzewo jako piorunochron

Tia... ten piorunochron zakłada, że wcześniej ktoś wykonał uziom, zanim jeszcze drzewo wyrosło. I teraz z tego uziomu skorzystamy.
    Gorzej jak piorun nie zechce skorzystać z tego całego "piorunochronu".

0
  • #14 12 Gru 2018 23:34
    Erbit
    Poziom 32  

misiek1111 napisał:
    ...
    Jakie zjawisko fizyczne miałoby usmażyć korzenie, które mogą mieć nawet 15-30m średnicy i wchodzić w ziemię na parę metrów?
    ...

Nie wiem ale przedstawię opis uderzenia pioruna w sąsiedni blok.
    Kolega stał w kuchni, niedaleko okna. Gdy uderzyło machinalnie podniósł wzrok. Opis tego co zobaczył: cały blok błyszczał - to znaczy wszystkie elementy metalowe, wraz piorunochronem, rynnami, parapetami, nawet naciąg po którym szedł przewód kablówki do jego bloku się świecił. Skutki były takie, że jego bloku "wyleciało" kilka puszek elektrycznych, jakieś dwa lub trzy uszkodzenia sprzętu AGD. W drugim bloku (w ten, w który uderzyło) ponoć było bardzo dużo uszkodzeń sprzętu AGD.

0
  • #15 12 Gru 2018 23:37
    misiek1111
    Poziom 22  

Tak, chodziło mi o powierzchnie korzeni (30m to może dużo, ale przy wysokich drzewach 20m+ to już spokojnie).

No proszę, jednak można - trzeba tylko chcieć.
    Tylko nurtuje mnie pytanie, czy wyładowanie zejdzie po ziemi po piorunochronie, czy też może przy tym ucierpieć drzewo, bo część pioruna "pójdzie" po drzewie?

0
  • #16 12 Gru 2018 23:39
    Erbit
    Poziom 32  

misiek1111 napisał:
    ....
    Tylko nurtuje mnie pytanie, czy wyładowanie zejdzie po ziemi po piorunochronie, czy też może przy tym ucierpieć drzewo, bo część pioruna "pójdzie" po drzewie?

Wcześniejszy opis powinien Tobie to wyjaśnić.

0
  • #17 13 Gru 2018 00:23
    retrofood
    Moderator

misiek1111 napisał:

Tego nie wie nikt. Odpowiedź przyniesie samo życie.
    Jeszcze tylko pytanie, co zrobisz z przewodem przywiązanym do drzewa. Dojdziesz do ziemi i... są dwa warianty.
    1. wbijesz kawałeczek w ziemię, więc ładunek pioruna rozejdzie się dużą częścią korzeniami. Zawierają elektrolity, więc mogą lepiej przewodzić;
    2. Wykonasz porządny uziom, a w tym celu trzeba by było w poważnym stopniu naruszyć system korzeniowy. Kopać i obcinać korzenie.
    Dlatego Twoje
    Cytat:
    No proszę, jednak można - trzeba tylko chcieć.
    włóż lepiej między bajki.

0
  • #18 13 Gru 2018 07:02
    vodiczka
    Poziom 43  

retrofood napisał:
    Dojdziesz do ziemi i... są dwa warianty.
    Czy jest możliwy trzeci wariant a jeżeli nie to dlaczego:
    3. przewód odprowadzający oddala się od drzewa na odległość kilku metrów i dopiero tam jest wykonany solidny uziom.

0
  • #19 13 Gru 2018 12:06
    retrofood
    Moderator

vodiczka napisał:
    retrofood napisał:
    Dojdziesz do ziemi i... są dwa warianty.
    Czy jest możliwy trzeci wariant a jeżeli nie to dlaczego:
    3. przewód odprowadzający oddala się od drzewa na odległość kilku metrów i dopiero tam jest wykonany solidny uziom.
    kilka metrów od pnia starego dęburzewa??? Gratuluję optymizmu i życzę powodzenia! :D

PS. Ciekawi mnie technologia wykonania takiego uziomu, co byś zaproponował? A może ktoś ma doświadczenia przy usuwaniu pni? Niech napisze jak wygląda system korzeniowy starego, samotnego drzewa. Prawdopodobnie dębu, bo to one najczęściej są zabytkami w naszym kraju. A może ktoś próbował kopać rów w odległości do 10 metrów od starego dębu? Napiszcie!

0
  • #20 13 Gru 2018 12:37
    vodiczka
    Poziom 43  

retrofood napisał:
    Gratuluję optymizmu i życzę powodzenia
    Pytam poważnie czy jest możliwe takie rozwiązanie (nie jestem hurra optymistą) wyjaśniłeś dlaczego nie jest to możliwe i możemy na tym zakończyć temat.
    retrofood napisał:
    A może ktoś próbował kopać rów w odległości do 10 metrów od starego dębu?
    Byłem świadkiem przesadzania starego miłorzębu japońskiego. Piękny okaz. Pomijając szacunek dla przyrody, bardziej opłacało się go przesadzić niż uiścić opłatę za wycięcie - koszty ok. 2x niższe niż opłata. Wycięto bryłę korzeniową o średnicy ok. 4m czyli maksymalna odległość od obwodu pnia była nieco mniejsza niż 2m. System korzeniowy został drastycznie naruszony a mimo to przesadzenie zakończyło się powodzeniem.

0
  • #21 13 Gru 2018 13:19
    retrofood
    Moderator

Ale po co stosować slalom alpejski? Polecam poczytać #5. :D

Dodano po 1 [minuty]:

elpapiotr napisał:
    Coś w tym stylu :

Mogą też być np. dwa naprzeciwległe maszty, połączone liną.

0