Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuner Dual CT 16 - słaba siła sygnału i napięcie toru FM

08 Dec 2018 22:02 885 11
 • Level 9  
  Jakiś czas temu na pchlim targu udało mi się zakupić zestaw Hi Fi Duala. Wzmacniacz Dual cv80 jak i tuner CT16.
  Ze wzmacniaczem poradziłem sobie bez problemu (naprawa zasilania, wymiana kondensatorów ustawianie prądów spoczynkowych i separacji).
  Niestety tuner nie daje mi spokoju już od kilku dni (nie jestem elektronikiem, jestem samoukiem, zajmuje się tym hobbistycznie "po godzinach" w ramach czasu wolnego, którego nie mam za wiele) .
  Na początku miał strasznie zawężoną skalę odbioru, tzn na 108MHz odbierał ok 102MHz. został dostrojony metodą na "inne radio"(oststnio wzbogaciłem się w wobulator meratronika jednakże nie umiem jeszcze dokładnie się nim posługiwać) w związku z czym na obecną chwile pokrywa cały zakres. Dostroiłem także siłę sygnału choć ta nie wzrasta na skali powyżej liczby 2, jednak już przy tej mocy łapie stereo i lampka sygnalizacyjna zapala się. Winna być tam żarówka 7V - ktoś wsadził 12V, która ledwo się żarzy , jednakże jak wsadzę 7V to wcale nie chce świecić.
  Napięcia zasilania poszczególnych segmentów toru FM (głowica, dekoder stereo) nie są tożsame z instrukcją serwisową.
  Ale po kolei.

  Po przejściu przez transformator mamy ok ~15V które następnie trafia częściowo na mostek prostowniczy (B30C250) a częściowo na kolejne kondensatory i diody prostownicze. Ze schematu samego mostka wynika że część + trafia na masę układu natomiast -15V na rezystor i następnie na zasilanie kolejnych układów w tunerze . Po zmierzeniu wartości napięć wychodzących z tej części mostka wszystko jest ok i w punkcie M1 schematu mamy ok -15V. Sprawa komplikuje się patrząc na dalszą część elementu zasilania kiedy to napięcie mijając mostek prostowniczy trafia na kondensatory oraz diody. Wg schematu w przy diodzie D603 mamy 12V co wg mnie (mogę się mylić ) jest błędem na schemacie i sytuacją realnie niemożliwą. Taka sama wartość 12V widnieje na rysunku płytki tego bloku.
  Tuner Dual CT 16 - słaba siła sygnału i napięcie toru FM

  Po przejściu napięcia przez diodę D602 mamy 40V. (wartość zmierzona). Nadmienię także iż wymieniłem kondensatory C501 C601,602,603 gdyż stare posiadały bardzo wysoką wartość oporności.

  Patrząc dalej napięcia tranzystorach głowicy FM różnią się znacząco.Na schemacie wszystkie napięcia są dodatnie i oscylują w granicach 1-4V u mnie natomiast jest to ok -8V, -10V.
  Na wejściu dekodera stereo T401 (na schemacie segment nad zasilaniem) mamy także ok -12V(wartość zmierzona) na cewce L401 wg schematu winno być 5V w moim przypadku także mamy wartość ujemną.
  W przypadku -15V podanych w schemacie do zmierzenia na rezystorze R409 przy złapaniu stereo mam -12V.
  Nie bardzo wiem co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Może ktoś z doświadczonych kolegów wpadnie na jakiś pomysł bo mi nic do głowy nie przychodzi.
  Zupełnie nie wiem gdzie szukać usterki. W mej fakt faktem dość ubogiej karierze warsztowo - elektronicznej nie spotkałem się z faktem ujemnej gałęzi zasilania.

  Zamieszczam także schemat w dwóch wersjach ( na jednej zaznaczone są napięcia na poszczególnych elementach na płytce).
  hfe_dual_c...ice_de.pdf Download (4.58 MB) dual_ct1..m.pdf Download (968.47 kB)
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  Level 22  
  Pomiary napięć w tym tunerze musisz robić na rezystorach emiterowych tranzystorów. Podane napięcia dotyczą spadku napięcia na rezystorach emiterowych Układ zasilania z plusem na masie był stosowany w epoce tranzystorowej, gdzie nie stosowano układów scalonych. Upraszczał zasilanie obwodów kolektorowych, plus inne zalety. Takie zasilanie zastosowała Diora w Meluzynie i Kleopatrze.
 • Helpful post
  Tube devices specialist
  Napięcie z mnożnika przez rezystor R709 postępuje na stabilizator D701 BZY85C20 - 20V i wykorzystuje się dla nastrajania radioodbiornika. Tuner Dual CT 16 - słaba siła sygnału i napięcie toru FM
 • Level 9  
  aksakal Tak wiem dziękuję. Jest to 20V. Rozumiem, że ten znaczek " -" w Twojej wypowiedzi nie jest znakiem napięcia a jedynie myślnikiem?
  Odpowiednio dla 88MHz na diody pojemnościowe trafiają 3V a dla 108MHZz 20V.

  fzyga43 Bardzo dziękuje. Rozwiązało to kluczową sprawę różnicy napięć. Jeżeli chodzi o spadek napięcia na rezystorach emiterowych to sprawa jest jasna,jednakże jak to się ma w przypadku zaznaczonej wartości powiedzmy 3,7V dla bazy tranzystora? Wówczas spadek napięcia badamy na rezystorze poprzedzającym bazę tak? Jeżeli tak to już w przypadku tranzystora T104 brak jest różnicy napięć na rezystorze R110 wartość napięcia zarówno przed rezystorem jak i tuz za nim wynosi -11,5V. Na szybko podobną sytuację zauważyłem na tranzystorach T301 i T302. Pomiary spadku napięć na rezystorach znajdujących się przed bazami tranzystorów T101 T102 i T103 są zgodne ze schematem.
  W czasie badania wyłączona funkcja AFC ,

  Tuner Dual CT 16 - słaba siła sygnału i napięcie toru FM
 • Level 22  
  Istotne są spadki napięć na rezystorach emiterowych. Przez te rezystory płynie znaczący prąd emitera. Pomiar spadku napięcia na rezystorach w bazach jest bez sensu, prąd bazy jest praktycznie nie mierzalny. Występuje tylko różnica napięć złącza baza - emiter, która w dobrym tranzystorze małej mocy wynosi zawsze 0,6-0,7 V.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Oczywiście dotyczy to tranzystorów krzemowych. Mówimy o 0,6-07 V.
 • Helpful post
  Level 33  
  Wszystkie napięcia w tym tunerze są mierzone i podane na schemacie względem punktu M1, który jest tu umowną "masą" pomiarową. Jedynym moim zdaniem błędem na schemacie CT16 jest to, że w punkcie oznaczonym masą w zasilaczu (w części powielającej i produkującej napięcia dla warikapów) powinno być podane +15V a nie +12V. No chyba, że dioda Zenera D306 jest na napięcie 12V a nie na 15V.

  Przyjęcie takiego sposobu opisywania napięć w tym tunerze pewnie wzięło się stąd, że występują tu zarówno napięcia ujemne jak i dodatnie względem prawdziwej masy i żeby nie komplikować i nie podawać w różnych punktach schematu raz ujemnego napięcia a raz dodatniego zdecydowano wybrać taki punkt "masy" pomiarowej, względem którego wszystkie napięcia będą podane zawsze jako dodatnie. Dziwię się tylko, że nie opisano tego wyraźnie w uwagach pod schematem.

  Mam w kolekcji podobny, ale amplituner Dual CR40 (część tunerowa jest identyczna z CT16) i też początkowo zastanawiałem się o co chodzi z tymi napięciami na schemacie.
  mejamary wrote:
  jednak już przy tej mocy łapie stereo i lampka sygnalizacyjna zapala się. Winna być tam żarówka 7V - ktoś wsadził 12V, która ledwo się żarzy , jednakże jak wsadzę 7V to wcale nie chce świecić.

  Jakiej mocy (na jaki prąd) jest ta Twoja żarówka 7V ? Bo być może jest zbyt dużej mocy. U siebie też nie mam oryginalnej, tylko 9V 50mA i świeci dość jasno.
  Musisz zestroić tuner i dekoder stereo zgodnie z podaną instrukcją. Do dokładnego strojenia dekodera stereo przydatny jest jakiś samochodowy transmiter FM, oczywiście koniecznie w wersji stereo na wejście którego podajesz na zmianę sygnał (ton) jednego i drugiego kanału.
  Ten tuner, przynajmniej jeśli chodzi o mój egzemplarz, jak na swoje lata ma bardzo dobrą czułość i selektywność po poprawnym zestrojeniu.
  Pytanie tylko czy w twoim ktoś już wcześniej nie grzebał.
 • Level 9  
  Przebadałem napięciowo tuner względem puntu M1 wg zaleceń kris8888
  W sekcji wejściowej sygnału (płytka z heterodyną)wszystkie napięcia są ok, schody zaczynają się gdy przejdziemy do kolejnej płytki( zaczyna się ona Tranzystorami T301 T302 i T303) napięcia na tranzystorach w tej sekcji są poprawne przy załączonym sygnale fal innym niż UKF, w przypadku przełączenia na UKF napięcia te wzrastają dość mocno do ok 5V czy nawet 10V.
 • Level 33  
  A czy napięcia w głowicy UKF są zgodne ze schematem w czasie odbioru UKF? Według mnie głowica UKF za bardzo obciąża zasilacz i dlatego wszystkie napięcia się zmieniają, również te na płytce wzmacniacza p.cz. Sprawdż jakie masz napięcie w punkcie M1 (za rezystorem R212) względem prawdziwej masy przy włączonym UKF oraz przy właczonym innym zakresie niż UKF. To napiecie nie powinno się zmieniać. Druga sprawa, na czas pomiarów włącz tryb mono, żeby stereodekoder i jego żarówka nie obciążały zasilacza.

  Nie ma powodów, żeby w normalnych warunkach napięcia stałe na płytce wzmacniacza p.cz. zmieniały się w zależności od odbioru AM/FM. Poza oczywiście napieciami ARW i ARcz, których zakres zmian i tak nie jest podany na schemacie.

  Dopiero teraz zauważyłem, że jednak autorzy instrukcji serwisowej wykazali się pewną niekonsekwencją bo w jednym i tylko jednym punkcie pomiarowym stereodekodera podali napięcie ujemne -15V, ale na szczęście napisali, że mierzone względem masy i przy odbiorze stereo.

  Jest też błąd w opisie styków przełącznika, nie ma sekcji 18e i 18d przełączającej mono/stereo. Powinno być 18a i 18b.
 • Level 9  
  Napięcie przed rezystorem R212 wynosi 15,15V,, tuż za nim jest to 13V. Wartość ta jest niezmienna i nie zależy od wyboru zakresu częstotliwości tunera.
  Na płytce dekodera wymieniłem dwa elektrolity 2,2uF (w obu przypadkach rezystancja wewnętrzna powyżej 16 Ohm).
  Przy załączonym stereo - lampa się świeci na płytce stereodekodera nie mam wymaganych -15V względem masy (obudowy) a jedynie ok -9V. Podejrzewam, że trzeba go zestroić.
  Napięcia na głowicy UKF są zgodne ze schematem.
  Czy warikapy podlegają procesowi starzenia tak jak elektrolity i tracą swą pojemność - może tu upatrywać słabego odbioru?
 • Level 33  
  mejamary wrote:

  Przy załączonym stereo - lampa się świeci na płytce stereodekodera nie mam wymaganych -15V względem masy (obudowy) a jedynie ok -9V. Podejrzewam, że trzeba go zestroić.

  Tak, trzeba zestroić, procedura podana w instrukcji serwisowej, trzeba tylko sobie przetłumaczyć na nasz język.
  mejamary wrote:

  Napięcia na głowicy UKF są zgodne ze schematem.
  Czy warikapy podlegają procesowi starzenia tak jak elektrolity i tracą swą pojemność - może tu upatrywać słabego odbioru?

  Nie, warikapy nie podlegają procesowi starzenia, natomiast rdzenie ferrytowe cewek jak najbardziej. Dlatego trzeba zestroic na nowo głowicę UKF i być może wzmacniacz p.cz żeby uzyskać zadowalające efekty. Procedura strojenia równiez jest podana w instrukcji, tylko że do tego przydałby się już generator sygnałowy z modulacją FM lub drugie radio z idealnie zestrojonym torem p.cz i głowicą.
 • Level 9  
  Zestroiłem solidnie samą głowicę i powymieniałem elektrolity w torze p.cz i dało to także widoczne rezultaty w sille sygnału.
  Znalazłem także dość mocno okopconą diodę Z15 (D306) .Co mogę użyć w zamian? Wg schematu jest to jakiś stabilizator napięcia.

  Przetłumaczyłem wszytko na nasz język - poniżej wklejam tłumaczenie (czasem trochę Kali jeść Kali pić ale idzie odczytać co jest grane)


  FM-ZF-Abgleich 10,7 MHz

  UKW-Taste driicken und D 104 kurzschlieBen. Die NF- Ausgangsspannung eines Wobbelgenerators auf eine Kopp- lungsschleife, die aus einem 5 cm langen isolierten Draht von 0,5 mm O bestehen soll, geben und in das mittlere Abgleichloch des UKW-Teils lose einhdangen. Der NF- Eingang des Wobbelgenerators wird mit dem Punkt MII auf der Decoder-Platte verbunden. Am Wobbelgenerator einen Hub von 300 kHz einstellen.

  Die Spulenkerne
  L 105, L 106, L 107, L 108, L 301, L 302, L 303, L 304, L 305, L 306, L 307, L 308, L 309, L 310 auf móglichst saubere „,Z”-Kurve bei móglichst kleiner Eingangsspannung abstimmen.

  Kompensacja FM IF 10,7 MHz Naciśnij przycisk FM i zwarcie D 104. Podłączyć napięcie wyjściowe LF generatora omiatania do pętli sprzęgającej, która powinna składać się z izolowanego drutu o długości 5 cm i 0,5 mm O, i luźno trzymać w otworze centrującym sekcji UKF. Wejście NF generatora omiatania jest podłączone do punktu MII na płycie dekodera. Ustaw przeciągnięcie 300 kHz na generatorze zamiatania.

  L 105, L 106, L 107, L 108, L 301, L 302, L 303, L 304, L 305, L 306, L 307, L 308, L 309, L 310 dostroić się do najlepszej możliwej krzywej "Z" przy jak najmniejszym napięciu wejściowym
  STEREO
  Zuerst sind die Widerstande R 403 und R 408 bis zum Anschlag nach links zu drehen.
  Die UKW-Taste ist zu driicken, die Mono-Taste bleibt ungedrickt.
  Stereo-Messender auf 1 mV stellen, rechten Kanal mit 40 kHz Hub modelieren und an FM-Antennenbuchse anschlieRen.
  Maximale Helligkeit der Stereo-Anzeigelampe oder maxi- male Spannung an R 413 durch Induktivitatsanderung an L 402 erreichen.

  Mit den Spulen L 401, L 403 und dem Widerstand R 403 minimale Lautstarke im linken Kanal einstellen.
  Widerstand R 408 bei 8 uV Eingangssignal auf Decodie- rungsbeginn stellen.
  Stereo-Messender auf 1 mV stellen, linken Kanal mit 40 kHz modulieren und Ubersprechen auf rechtem Kanal kontrollieren. Nótigenfalls Mittelwert zwischen rechts und links mit R 403 herstellen.

  Po pierwsze, rezystory R 403 i R 408 należy obrócić maksymalnie w lewo. Naciśnięto przycisk FM, przycisk mono pozostanie nieskanowany. Ustaw nadajnik stereo na 1 mV, modeluj prawy kanał z suwem 40 kHz i podłącz do gniazda anteny FM. Maksymalną jasność stereo lampki kontrolnej lub maksymalne napięcie w R 413 można uzyskać poprzez zmianę indukcyjności na L 402.

  Użyj cewek L 401, L 403 i R 403, aby ustawić minimalną głośność w lewym kanale. Ustaw oporność R 408 na sygnał wejściowy 8 μV na początku dekodowania. Ustaw miernik stereo na 1 mV, moduluj lewy kanał 40 kHz i sprawdź prawy przesłuch kanału. W razie potrzeby średnia z prawej i lewej strony z R 403  Czy podłączając do gniazda antenowego zwykły generator funkcji poprzez przewód 5cm i podając wówczas sygnał sin o częstotliwości 300kHz a oscyloskop pod MII jestem w stanie zestroić 10,7MHz?
  Jeżeli tak to jak rozumiem niezbędne jest jeszcze zwarcie diody D104. Co zobaczę wówczas na oscyloskopie, co oznacza „krzywa Z’?
  Czy nie posaiadając wobulatora jest to niemozliwe i pozostaje tylko metoda "na inne radio "- która została przytoczona wyżej? Mógłbym prosic o szczegóły tej metody.

  Jeżeli chodzi o stereo.
  Tak jak było wcześniej wspomniane cos o transmiterze FM.
  Mogę nagrać np. jakiś dźwięk prawego kanału na karte pamięci i poprzez włożenie jej do transmitera odtworzyć na odpowiedniej częstotliwości FM owy sygnał, a tuner podłączyć pod wzmacniacz, przekręcić pokrętłem balance na lewy głośnik i wówczas przy pomocy cewek zminimalizować dźwięk w tym (lewym) kanale?
 • Level 30  
  Czy wskazana dioda Z15 (D306) wykazuje jeszcze właściwości diody czy już spłonęła? Jakie napięcie na niej panuje?
  Być może to coś w stylu diodek referencyjnych BAP811, BAP812 z napięciami w okolicy 1V, a może Zenera na 15V?
  300kHz to chodzi o pasmo przemiatania częstotliwości testowej podłączanej w celu zestrojenia bloku p.cz. Czyli w torze p.cz. częstotliwość będzie się zmieniać zapewne od 10,4MHz do 11,0MHz (czyli +/-300kHz od częstotliwości środkowej 10,7MHz).
  Więc na nic ci wpuszczenie generatora o częstotliwości 300kHz, bo nie stroisz układów pracujący na częstotliwości 300kHz ale na 10,7MHz.
  Metoda z innym radiem polega na "pożyczeniu" sygnału p.cz. innego radia i wpuszczeniu go w tor p.cz. strojonego radia.
  Czyli wpinamy się w blok p.cz. innego radia i jego sygnał wstrzykujemy w tor p.cz. strojonego radia (zamiast sygnału macierzystego z jego własnej głowicy UKF).
  Metoda dobra jako startowa jak mamy kompletnie rozstrojoną głowicę radia serwisowanego i nie mamy skąd wygenerować sygnału p.cz.
  Jest ona o tyle licha, że radio "dawca" dla naszego "biorcy" może mieć inną częstotliwość środkową niż nasze oczekiwane tutaj 10,70MHz (bo tamto radio ma np. 10,78MHz), chyba że założymy, że stroimy nasz tuner do takiej samej częstotliwości jak radio dawca.
  Nie mając wobuloskopu pozostaje ci odpalenie transmitera. Dostroić się radiem tak aby w bloku p.cz. uzyskać częstotliwość 10,7MHz (zmierzyć częstościomierzem) i zestroić kolejne obwody LC bloku p.cz. na max sygnału. Jeżeli dany obwód 10,7MHz LC nie ma wtórnego uzwojenia, na które moglibyśmy się wpiąć nierozstrajająco sondą oscyloskopu, to zapinaj się bezpośrednio na obwód przez maleńką pojemność 1pF (bo nawet już 10pF lepszych sond oscyloskopowych potrafi "przeciągnąć" obwód 10,7MHz od jego ustalonej częstotliwości, dodaną w ten sposób niepożądaną pojemnością i zafałszować pomiar) .
  Krzywa Z, zapewne chodzi o częściej używaną nazwę krzywa S
  https://obrazki.elektroda.pl/6168517200_1547975788.jpg
  S jest podobne do Z - jakby w uproszczeniu odbicie lustrzane.
  Chodzi o charakterystykę demodulatora FM, która przypomina kopniętą (położoną) literę S, gdzie punkt zestrojenia wypada na środku tej krzywej - gdzie krzywa przecina się z osią X. W tym samym punkcie ma wypaść także maksimum sygnału w torze p.cz.
  Jeżeli jest to blok bez filtrów ceramicznych to sam ustalasz częstotliwość p.cz. na równe 10,70MHz i do niej zestrajasz cały blok.
  W blokach p.cz. wykonanych w późniejszych latach są już wstawione filtry ceramiczne, które wymuszają niezależnie od nas częstotliwość p.cz. od około 10,58 do 10,80MHz - w zależności od częstotliwości środkowej użytych filtrów ceramicznych i ich rozrzutu częstotliwości środkowej (przepustowej) w procesie ich produkcji.
  Jak zewrzesz diodę D104 to zerwiesz drgania heterodyny. Wtedy nie uzyskasz sygnału p.cz. Więc nic nie zwierasz dla metody z falą radiową ~100MHz. Zwarcie na diodzie zapewne robi się wtedy jakbyś do zestrojenia toru p.cz. używał generatora 10,7MHz (aby głowica nie generowała zakłócającej fali 10,7MHz)
  Zestrojenie dekodera stereo będzie tak dobre jak dobry jest koder stereo takiego transmitera. Jeżeli sam transmiter emituje ułomny sygnał zespolony stereo (MPX), z dużymi przesłuchami (rozjechana faza pilota 19kHz z podnośną 38kHz) to taki sam ułomny sygnał uzyskasz po stronie dekodera. Zrób próbę na jakimś bardziej współczesnym tunerze z dekoderem scalonym z pętlą PLL (czyli dekoder na kostkach z rodziny TCA4500, TDA1578 itp.) czy sam transmiter umie wygenerować przyzwoity sygnał audio transmitowany w jednym kanale raz L a za chwilę P. Czy jest tam chociaż osiągalne 30dB tłumienia międzykanałowego.