Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaki multimetr do 400 zł, jaki wybrać?

09 Dec 2018 15:10 2574 11
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 16  
  Na alledrogo jest miernik fluke 15B firmowy miernik za niewielkie pieniądze, jeśli szukasz bardziej zaawansowany ale trochę nie firmowy to brymen jest też dobrą propozycją. Ale to zależy czy to do pracy czy do hobby. Więcej info musisz napisać, jak np. czy miernik będzie stał na blacie czy jako elektryk będziesz nosił na roboty? Czy do rtv, do hobby czy do elektroniki samochodowej typowo? Czy to twój pierwszy miernik czy następny w kolei?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Helpful post
  Level 25  
  Do 400 zł jeśli bardziej interesują Cię pomiary elektryczne to wybrał bym coś takiego:
  http://www.biall.com.pl/item,BM237R-Multimetr...F-50kHz-test-wirowania-faz-Brymen,102164.html
  Fajna opcja z tym testerem kierunku wirowania. Opcja pomiarów napięcia z niską impedancją (LoZ) też jest fajną sprawą. Uniknie się problemów z jakimiś napięciami pojemnościowymi czy indukowanymi.

  A jeśli bardziej elektronika to:
  http://www.biall.com.pl/item,BM906s-Multimetr-przemyslowy-VFD-Temp-Brymen,102113.html

  To czego tu mi brak to LoZ, ale to można sobie samemu zrealizować jeśli zajdzie nagła potrzeba, wpinając dodatkowo równoległy opornik 10-100k. Ale przed wpięciem tego opornika trzeba wcześniej sprawdzić jakie jest napięcie przy normalnym odłączeniu, no i jest to jednak trochę "papractwo".

  Dodano po 32 [minuty]:

  Tego Fluka 15B to zdecydowanie bym nie brał, chyba że tylko dla marki kolega go chce. Główna przewaga Brymen-ów tutaj to większy zakres wyświetlacza (6000 lamaista 4000). Dokładność jest tu raczej podobna. Brymen-y mają za to więcej funkcji.

  Sam mam tez Brymen-a ale BM857 przynajmniej 10 lat i jestem bardzo zadowolony. Popatrz na eevblog (i kanał eevblog na YT) tam też są bardzo pochlebne opinie o Brymen-ie.
  Jak dla mnie Brymen oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości w swojej klasie cenowej .
  Oczywiście są lepsze mierniki ale za większe pieniądze.

  Fluka (albo inny mierni top-owych firm Agilent, znaczy się Keysight, Keithley itd) wg mnie to jak już to kupować z bajerami, ale to zdecydowanie inny budżet, ja długo na taki zakup się zbierałem ale w końcu spełniłem swoje "marzenie"...
 • Helpful post
  Level 16  
  To powiem tak, szukaj miernika który ci da 6 pomiarów na sekundę, naprawdę fajna sprawa, brymen ma taki w swojej ofercie, ja używam brymena BM811s i powiem że fajny mierniczek mieży wszystko co trzeba nawet duże pojemności kondensatorów, ale czasem mnie denerwuje długotrwały pomiar, oczywiście na 1000% będzie lepszy od tego co masz za30zł, w pracy mam właśnie brymena, a prywatnie się zastanawiam nad tym miernikiem za 200zł FORSCHER 707, ciekaw jestem czy to dobry miernik?
 • Helpful post
  Level 8  
  Daniel_dan wrote:
  Na alledrogo jest miernik fluke 15B firmowy miernik za niewielkie pieniądze ...


  Co w nim firmowego ? Taniej (i prawdopodobnie bezpieczniej) wydrukować sobie etykietkę z napisem FLUKE i nakleić na najtańszy marketowy miernik. W pracy mam miernik Brymen, który działa niezawodnie od 20 lat, więc zdecydowanie jest to marka godna polecenia. Poza tym ich mierniki są UL Listed - oznacza to, że przeszły rzeczywiste testy laboratoryjne zgodności ze specyfikacją, a nie CE, które nadaje importer i nie musi do tego przeprowadzać żadnych badań.

  Żeby nie było - nie mówię, że FLUKE robi złe mierniki. To na allegro to po prostu chińska podróba (z resztą sama oferta mówi, że jest to kraj wysyłki) ewentualnie wersja na chiński rynek, dla której FLUKE użyczył tylko brandu.
 • Helpful post
  Level 43  
  daw24 wrote:
  Mam taki za 30 zł. Potrzebuje do hobby aby coś sprawdzić naprawić.
  Zacznij od wypisania sobie co chcesz mierzyć, jaki ma być zakres pomiaru i jaka dokładność.
  Ja mam dwa mierniki "za 30 zł" jeden od 15 lat, drugi od 5-6 lat i mi wystarczają.
 • Helpful post
  Level 16  
  Jeśli myślisz że fluke to taki sobie to zobacz temat mierniki od środka? widać jak jest zrobiony przełącznik zakresów, fluke ma przełącznik nożycowy- dobry styk i na wiele lat użytkowania i wymienny, a inne mają tylko płytkę drukowaną z blaszkami które są różnie zrobione, niektóre mają ze zwykłej blachy które robią się czarne. i jeszcze zabrudzające się styki wraz z płytką. Miernik zaczyna szwankować. Dlatego właśnie do domu lub jako hobby to może być dobry brymen z bargrafem i właśnie te 6 pomiarów na sekundę żeby szybko wyświetlał wynik pomiaru, co do fluke to serwisy i bardzo mocnego użytkowania, praktycznie 24h/24h i ma być niezawodny.
 • Helpful post
  Level 25  
  Daniel_dan jasne że Fluke to klasa sama w sobie. Tylko tu rozmawiamy o mierniku do 400zł. A mam duże wątpliwości co do tego Fluke 15B. Szczególnie że w żadnym sklepie go nie widzę tylko na allegro z wysyłką z chin.

  O Fluke można myśleć pewnie od minimum 800zł. A liczba opcji w takim mierniku będzie dużo niższa niż w jakimś Brymenie czy już legendarnej Sanwie 50000. Jeśli ktoś potrzebuje miernika z certyfikatem wzorcowania to może Brymena czy Sanwe zanieść do wzorcowania. Zresztą certyfikat wzorcowania Fluke daje tylko do wysokich modeli.

  Zresztą powiem tak mam Brymena BM857 od lat i od razu po włączeniu jest gotowy do pracy, obsługa jest całkowicie intuicyjna. Dalej go mam i pewnie jeszcze długo będzie mi służył.

  Kupiłem w kwietniu Fluke 287, miernik uruchamia się dość długo (ja wiem że prostsze mierniki będą uruchamiały się zdecydowanie szybciej). Żeby ogarnąć niektóre funkcje musiałem zajrzeć do instrukcji. Absolutnie nie narzekam na ten miernik, jestem zadowolony ale trzeba też być świadomym pewnych rzeczy jak czas uruchomienia w przypadku skomplikowanych mierników. Kolega który m Brymen-a (nie pamiętam jaki, jeden z nowszych modeli ich średniej półki) widząc jak mój nowy nabytek się uruchamia, żartował że Brymenem to już by zdążył miernik włączyć, zrobić pomiar, i wyłączyć.
 • Helpful post
  Level 16  
  Przecież napisałem żeby w brymena zainwestował, według mnie to są dobre mierniki, tylko niech spojrzy na szybkość pomiaru, u mnie w pracy mamy kilka brymenów i jeden jest tak wolny że tego bym nie polecił, w danych technicznych pisze ile wykonuje pomiarów na sekundę, czym więcej tym lepiej.