Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porada dotycząca wymiany karty graficznej

09 Gru 2018 15:41 240 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    Chciałbym poradzić się Was odnośnie wyboru nowej karty graficznej, do której zostałem zmuszony przez śmierć starej. Czytałem trochę, z nadzieją na zrozumienie tematyki, o kartach ale niestety nie jest to dla mnie tak przejrzyste jak, zapewne, dla większości wypowiadających się tutaj osób. Jedyna specyfikacja sprzętu którą posiadam jest ta, która znajduje się na stronie producenta po wpisaniu numeru seryjnego PC, ponieważ nie jestem w stanie odpalić komputera. W załączonym linku są dane techniczne:

acer.com/datasheets/2011/4871/M3970/PT.SHAP2.017.html

Mogę również podać model komputera, który został zakupiony jako gotowiec w sklepie :|
    Acer Aspire AM3970-EB12P

Czytając o doborze karty graficznej słyszałem o ograniczeniu mocy karty przez słaby procesor, dlatego chciałbym również dowiedzieć się czy jest sens, przy obecnym wyposażeniu komputera, zakup karty 256bit. Domyślam się również, że nie obejdzie się bez wymiany zasilacza czyt. o ile ewentualnie musiałbym zwiększyć moc.
    Odnośnie budżetu mogę powiedzieć, że jestem w stanie zainwestować do 700PLN na samą kartę. Cena może się wahać, ale bez szaleństw. Zasilacza nie liczę, po prostu się dostosuję.
    Pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    Kup GTX1050Ti, spokojnie da radę, zasilacza nie musisz zmieniać, ewentualnie nieco drożej RX470 lub po wymianie zasilacza GTX1060 (w tym przedziale cenowym albo nowa 3GB albo używana 6GB, lepiej kupić 6GB).
  • Poziom 27  
    W żadnym wypadku nie kupuj GTX 1050Ti, chociaż to najlepsza obecnie karta graficzna mieszcząca się w budżecie. Jest śmiesznie droga, najtańsze wersje kosztują 700zł, a powinna kosztować maksymalnie 500zł, sporo modeli powinno być za 400zł. Tak się niestety nie dzieje z powodów, o których nie chce mi się pisać. Stówę drożej dostaniesz 2x wydajniejszego RX 570 w wersji 8GB, a bardzo możliwe, że niedługo pojawi się jakaś wersja 4GB w cenie którą zakładasz. Naciągnij budżet, bo po prostu tak bardzo nie warto kupować 1050Ti, że aż szkoda wspominać, że taki model w ogóle istnieje

https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphi...6-bit-dvi-d-2xhdmi-2xdp-11266-36-20g-1766329/

Więc celuj w GTX 1060 3GB, lub w RX 570-580 w wersji co najmniej 4GB (4GB to wystarczająco dużo, żebyś był zadowolony). Obydwie karty graficzne są jakieś 80% wydajniejsze, od tego paskudnego z powodu swojej zawyżonej ceny 1050Ti

Co do samej awarii komputera: procesor posiada zintegrowany układ graficzny, więc komputer powinien bez najmniejszego problemu odpalać się na integrze ;) Przy mobo będziesz miał wyjście do monitora. Jeśli się nie odpala, to coś kiepsko zdiagnozowałeś (wydaje mi się, że bez karty graficznej ustawienia BIOSu powinny przestawić się na zintegrowany GPU, ale pewności nie mam, możesz sprawdzić)

EDIT: Widzę jeden problem, mianowicie zasilacz 300W nieznanego producenta. To trochę mało, dobrze żebyś zdjęcie tabliczki znamionowej zasilacza (musisz rozkręcić komputer, żeby to zrobić), lub inaczej zdobył pełną jego specyfikację lub dokładną nazwę modelu
  • Poziom 36  
    n.vision napisał:
    EDIT: Widzę jeden problem, mianowicie zasilacz 300W nieznanego producenta. To trochę mało, dobrze żebyś zdjęcie tabliczki znamionowej zasilacza (musisz rozkręcić komputer, żeby to zrobić), lub inaczej zdobył pełną jego specyfikację lub dokładną nazwę modelu

Może być, że zestaw z zasilaczem 300W, jeśli taki tam jest, spokojnie by sobie radził bez karty, ale dołożenie karty go zabiło, a może i coś jeszcze ?
    To komputer z tą kartą ze specyfikacji ?
    Iseusz napisał:
    nie jestem w stanie odpalić komputera

Sprawdź to co napisał @n.vision, bo możesz nie mieć już gdzie wpiąć tej karty...
    Nie uruchamia się, bo :?:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3526047.html dziwny i trochę odmienny temat, ale może jednak trzeba by ją wyjąć z komputera.
  • Poziom 2  
    Wybaczcie, źle się wyraziłem. Komputer się włącza ale nie jestem w stanie z niego wyciągnąć specyfikacji, bo nie mam obrazu. Mam w komputerze drugi port do monitora ale niestety nie posiadam takiego kabla, żeby sprawdzić czy działa zintegrowana karta graficzna (od nowości był on zaplombowany). Do tej pory używał gniazda w karcie dedykowanej, który wygląda inaczej. Załączam zdjęcia zasilacza oraz obu gniazd video, żeby było jasne o czym piszę.

zasilacz oryginalnie zamontowany w zestawie: https://scr.hu/8j9/gj9od
    wejście do którego nie mam kabla: https://scr.hu/8j9/6h19p
    wejście którego używałem (nie HDMI): https://scr.hu/8j9/8nbm9

Dodam jeszcze, że kilka dni przed całkowitym padnięciem, wg mnie karty, obraz wyłączał się na 2/3 sekundy, a w dzień śmierci kilkukrotnie wyskakiwały na ekranie 'artefakty'. Ponad to zauważyłem, że wcześniej gdy komputer działał normalnie to przycisk włączenia/wyłączenia na PC był ustawiony, aby po kliknięciu go komputer się zamykał wg schematu strat>zamknij co trwa kilka sekund. Teraz po włączeniu go bez monitora włącza się ale po naciśnięciu ww guzika wyłącza się tak jakby ktoś natychmiast odciął mu zasilanie. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale warto było napisać.

EDIT.
    g107r napisał:
    Może być, że zestaw z zasilaczem 300W, jeśli taki tam jest, spokojnie by sobie radził bez karty, ale dołożenie karty go zabiło, a może i coś jeszcze ?
    To komputer z tą kartą ze specyfikacji ?

Komputer działa w tym zestawie od kilku lat tj. od czasu zakupu ze sklepu, więc nie wiem czy jest możliwe aby akurat teraz zasilacz nie wytrzymał karty.
    Jutro postaram się załatwić kabel aby podłączyć go do karty zintegrowanej i ostatecznie wyeliminować awarie innych części.

Wracając do tematu
    n.vision napisał:
    Więc celuj w GTX 1060 3GB, lub w RX 570-580 w wersji co najmniej 4GB (4GB to wystarczająco dużo, żebyś był zadowolony)

Czy te karty z nastawieniem na RX będą kompatybilne w obecnym zestawie i czy będą działać z wykorzystaniem swojego pełnego potencjału oraz starczą na odpalenie większości tytułów obecnych na rynku?