Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

excel - Excel- jaką formułę musze zastoswać i jak to zrobić w poniższym zadaniu

09 Dec 2018 17:43 246 1
  • Level 1  
    Dzień dobry niedługo mam zaliczenie z informatyki, mam przykładową tabelkę którą musze uzupełnić którąś z formuł "...jeżeli". Jaką formułę powinnam zastosować i czy da się tutaj zastosować formułę. Tabela tutaj
    Nie wiem czy jest ona czytelna ale chodzi o to ze w jednej kolumnie mamy zmienną x a w drugiej i trzeciej mamy równania dla różnego przedziału tej zmiennej. I mamy obliczyć wartość tej zmiennej przy konkretnym równani dla niej.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Moderator of Computers service
    klaudia154 wrote:
    Dzień dobry niedługo mam zaliczenie z informatyki

Witaj. Skoro niedługo zaliczenie to czas najwyższy zabierać się do nauki :)

klaudia154 wrote:
    mam przykładową tabelkę którą musze uzupełnić którąś z formuł "...jeżeli". Jaką formułę powinnam zastosować i czy da się tutaj zastosować formułę. Tabela tutaj

Proponuję zastosować formułę z JEŻELI w roli głównej (bo jak widać w tabelce - dla różnych przedziałów wartości X wyniki są liczone według różnych wzorów, stąd funkcja JEŻELI powinna decydować, który ze wzorów liczyć biorąc pod uwagę aktualną wartość X).

klaudia154 wrote:
    Nie wiem czy jest ona czytelna ale chodzi o to ze w jednej kolumnie mamy zmienną x a w drugiej i trzeciej mamy równania dla różnego przedziału tej zmiennej. I mamy obliczyć wartość tej zmiennej przy konkretnym równani dla niej.

Grunt, żeby to dla Koleżanki było czytelne, bo teraz będzie pewnie chciała Koleżanka przenieść te dane do swojego Excela i zacząć kombinować, jak to zadanie zrobić. Na Koleżanki miejscu proponuję zrobić to sobie troszeczkę etapami, bo wyprodukowanie finalnej funkcji od razu może być skomplikowane.

Moja propozycja:

Na czerwono są rzeczy, które finalnie musi Koleżanka policzyć. Na zielono dopisałem pomocnicze kolumny, które warto policzyć (nie przejmując się póki co samym przedziałem, policzyć cały wzór dla wszystkiego od -1 do +1. Jak już to zostanie wyliczone, wtedy za pomocą funkcji warunkowych można to zlepić w całość (w czerwonych polach).