Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzorzec 10MHz - OCX controller

bobeer 10 Gru 2018 00:00 1749 4
  • Wzorzec 10MHz - OCX controller
    Prezentowana konstrukcja to prymitywny sterownik generatora wzorcowego AOCTQ5 firmy abracon. Użyty moduł 10MHz, termostatowanego oscylatora sam w sobie ma dosyć dobre parametry, wymaga jednak od czasu do czasu korekty dostrojenia związanego z procesami starzenia. AVR został użyty głównie do generowania sygnału PWM zamienianego na napięcie, zastępując dzielnik lub trymer. Ponieważ jednak smutno by było gdyby procesor został zdegradowany do tylko tego zadania, po dostarczeniu do urządzenia sygnału 1Hz (zaraz po włączeniu zasilania sprawdza obecność impulsów) potrafi automatycznie dostroić wzorzec do zewnętrznych impulsów z dokładniejszego źródła. Ogólnie urządzenie dostarcza również lokalnego sygnału 1Hz oprócz głównego sygnału 10MHz zabuforowanego wtórnikiem. Ponieważ dwukolorowa dioda jest sterowana sygnałem o częstotliwości równej 40kHz,umożliwia to sprawdzenie częstościomierza z sondą przeznaczoną do pomiarów generatorów zegarkowych 32.768kHz (jeśli wzmacniacz jest odpowiednio czuły, wystarczy przyłożyć antenę odbiornika w okolicę diod LED).

Urządzenie powinno być zasilanie napięciem nie większym od 12V, ze względu na straty ciepła stabilizatora 5V. Wyjście 10MHz dostosowane jest do impedancji 50Ω. Gniazdo 1Hz to bezpośredni sygnał z procesora w standardzie ttl.

W załącznikach źródło w asm. Ponieważ program zajmuje niecałe 2kB, w konstrukcji można użyć tiny24.

Wzorzec 10MHz - OCX controller Wzorzec 10MHz - OCX controller Wzorzec 10MHz - OCX controller Wzorzec 10MHz - OCX controller
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    bobeer
    Poziom 28  
    Specjalizuje się w: elektronika
    bobeer napisał 1385 postów o ocenie 367, pomógł 56 razy. Mieszka w mieście Nowy Targ. Jest z nami od 2001 roku.
    freebsd
    Poziom 37  
    bobeer napisał:
    po dostarczeniu do urządzenia sygnału 1Hz (zaraz po włączeniu zasilania sprawdza obecność impulsów) potrafi automatycznie dostroić wzorzec do zewnętrznych impulsów z dokładniejszego źródła.
    Dostrajasz sygnałem o częstotliwości 1 HZ generator o częstotliwości dziesięć milinów razy większej? Musisz mieć bardzo niski czas narastania takiego sygnału i powtarzalny w działaniu komparator.
    bobeer
    Poziom 28  
    Cytat:
    Dostrajasz sygnałem o częstotliwości 1 HZ generator o częstotliwości dziesięć milinów razy większej? Musisz mieć bardzo niski czas narastania takiego sygnału i powtarzalny w działaniu komparator.

No raczej to oczywiste, że im szybsze zbocze tym lepiej.
    Miałeś zamiar podawać sinusa ? ;)
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    radiomechanik
    Poziom 23  
    Kiepski ten generator. Pomierzyłem wyciągnięty z przepastnych czeluści magazynu częstościomierz PFL-21 z 1975 roku.
    Gnerator kwarcowy w termostacie - 5 MHz z podwajaczem częstotliwości.
    Po kilku godzinach rozgrzewania - pomierzone , dryft na 10 MHz nie zbliżył się nawet do 0,5 Hz.
    Nachodzi mnie myśl, że to może być generator z wykonania o niższej klasie dokładności.
    Spotkałem się już z wzorcami w miernikach SIEMENS-a , co miały założoną dokładność w dziesiątkach herców, a pomimo to sprzęt przechodził reżim na wzorcowni.
    Tak że być może poprawiasz coś co z założenia tak ma działać :-)
    Wzorzec 10MHz - OCX controller