Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna SAMSUNG NZ64H57479K

dzynio 10 Gru 2018 08:11 1305 41
  • #1 10 Gru 2018 08:11
    dzynio
    Poziom 10  

Cześć,
    Mam nietypowe pytanie. Posiadam płytę indukcyjną Samsung NZ64H57479K (nowa wypakowana z kartonu) oraz instalację trójfazową.
    Przed podłączeniem zweryfikowałem sobie w gniazdku które przewody to L1, L2,L3, N. I tak jak to w standardzie bywa fazowe to brązowy, czarny i szary, N niebieski oraz uziemienie zielono żółty.
    Kolejno multimetrem sprawdziłem sobie czy nie ma zwarcia na przewodach fazowych między sobą - nie ma. (Instalacja kładzione przez dewelopera więc wolałem się upewnić).
    Z ciekawości przytknąłem multimetr do kabli wychodzących z płyty indukcyjnej i ciekawostka.. multimetr zaczął pikać przy dotknięciu przewodu czarnego i szarego (oznacz to że przewody są złączone). Co według mnie przy podanym schemacie do podłączenia pod gniazdo 3 fazowe (2 schemat) w instrukcji (poniżej) będzie powodować zwarcie. Płyta indukcyjna SAMSUNG NZ64H57479K.

Pytanie do was. Czy takie podłączenie (czarny i szary zwarte) to normalne podłączenie w płycie ?
    Zaznaczam, że mam umówionego elektryka który mi to podłączy aby mieć gwarancje jednakże chciałbym zwrócić mu na to uwagę i mieć pewność że nie wciska mi kitu że będzie ok a uszkodzi mi płytę z którą później zostanę...
    Jeśli potwierdzicie moje obawy to od razu jadę do sklepu ją reklamować.

0 29
  • #2 10 Gru 2018 08:49
    kkas12
    Poziom 42  

Kolego, osoba posługująca się jakimkolwiek miernikiem (nawet z ciekawości) powinna potrafić zinterpretować jego wskazania.
    Ciekawe mnie co by się stało jak sprawdzając obwód płyty byłby on pod napięciem?

Zostaw to elektrykowi. On na pewno będzie wiedział co i dlaczego ma zrobić.
    A płyta raczej na pewno nie jest uszkodzona.

0
  • #3 10 Gru 2018 21:14
    michalprezes1
    Poziom 15  

Żadne przewody nie powinny ze sobą pikać w tym modelu.

0
  • #4 11 Gru 2018 15:21
    Waski85
    Poziom 10  

Zaznaczam że nie znam tej płyty.
    Jeżeli przyjmiemy, że obwody były sprawdzane omomierzem, to sytuacja w której pika po podłączeniu go do przewodów szarego i czarnego jest pewnie prawidłowa bo na pewno jest tam wpięta jakaś elektronika którą miernik traktuje jako zwarcie obwodu. I dlatego pika.
    Tak a propos. Podłączenie według któregokolwiek schematu wymaga magicznej zmiany koloru przewodu zasilającego. Takie rzeczy można robić np. w Anglii zakładając odpowiednie koszulki.
    Wytłumaczcie choćby na priv. jak z tego wybrnąć w Polsce zgodnie z przepisami.
    Ja bym podłączył jak w schemacie prawym górnym ale pominąłbym przewód szary, choć jest niebezpieczeństwo, że prąd płynący w N będzie sumą faz bo zasilanie może być impulsowe.

0
  • #5 11 Gru 2018 21:57
    CYRUS2
    Poziom 37  

Waski85 napisał:
    Tak a propos. Podłączenie według któregokolwiek schematu wymaga magicznej zmiany koloru przewodu zasilającego.
    Wszystko jest dobrze, nie jest wymagana żadna zmiana koloru.
    Waski85 napisał:
    Ja bym podłączył jak w schemacie prawym górnym ale pominąłbym przewód szary, choć jest niebezpieczeństwo, że prąd płynący w N będzie sumą faz bo zasilanie może być impulsowe.
    To byś bardzo źle podłączył.
    Waski85 napisał:
    Zaznaczam że nie znam tej płyty.
    Wszystkie płyty w Polsce muszą działać tak samo.
    Dlatego, że muszą pasować do instalacji w Polsce.

0
  • #6 11 Gru 2018 22:18
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

CYRUS2 napisał:
    To byś bardzo źle podłączył.

Kolega wskaże, jak według niego należy podłączyć płytę biorąc pod uwagę instalację elektr. u autora wątku (przypominam, że 3-fazowa).

0
  • #7 12 Gru 2018 00:39
    CYRUS2
    Poziom 37  

Taką płytę podłączałem 2 razy: u siebie i u córki.
    W tym roku miałem dokładnie takie same kolory przewodów.

0
  • #8 12 Gru 2018 06:13
    Waski85
    Poziom 10  

Przepraszam, ja się dopiero uczę i w życiu nie podłączyłem żadnej płyty ale jak rozumiem z płyty wychodzi pięć żył w kolorach brązowym, czarnym, szarym, niebieskim i żółto-zielonym. Jak rozumiem producent chce aby był szarą użyć jako przewód neutralny i połączyć z żyłą niebieską od strony zasilania. I tu właśnie dzieje się magia o której napisałem.
    Czy takie podłączenie jest zgodne z PN? A jeżeli nie to czy można użytkować takie urządzenie w Polsce?

0
  • #9 12 Gru 2018 09:39
    michalprezes1
    Poziom 15  

Waski85 napisał:
    Przepraszam, ja się dopiero uczę i w życiu nie podłączyłem żadnej płyty ale jak rozumiem z płyty wychodzi pięć żył w kolorach brązowym, czarnym, szarym, niebieskim i żółto-zielonym. Jak rozumiem producent chce aby był szarą użyć jako przewód neutralny i połączyć z żyłą niebieską od strony zasilania. I tu właśnie dzieje się magia o której napisałem.
    Czy takie podłączenie jest zgodne z PN? A jeżeli nie to czy można użytkować takie urządzenie w Polsce?

Jesteś daltonistą ? Schemat mówi wszystko, tutaj nie trzeba żadnej logiki tylko zrozumieć jakie kolory kabli odpowiadają za fazę i zero.

0
  • #10 12 Gru 2018 10:16
    Waski85
    Poziom 10  

michalprezes1 napisał:
    Waski85 napisał:

Jesteś daltonistą ? Schemat mówi wszystko, tutaj nie trzeba żadnej logiki tylko zrozumieć jakie kolory kabli odpowiadają za fazę i zero.

Chyba jestem daltonistą bo widzę wszystko na szaro.
    Ale tam nie ma przewodu zerowego.
    Są dwa przewody fazowe; brązowy i czarny, dwa neutralne; szary i niebieski oraz ochronny żółto-zielony. Skoro, według ciebie, wszystko jest w absolutnym porządku, proszę wskaż mi normę która zezwala w tym przypadku na użycie koloru szarego do oznaczenia żyły neutralnej.
    Ja proszę tylko o tyle.

0
  • #11 12 Gru 2018 10:26
    michalprezes1
    Poziom 15  

Waski85 napisał:
    michalprezes1 napisał:
    Waski85 napisał:

Chyba jestem daltonistą bo widzę wszystko na szaro.
    Ale tam nie ma przewodu zerowego.
    Są dwa przewody fazowe; brązowy i czarny, dwa neutralne; szary i niebieski oraz ochronny żółto-zielony. Skoro, według ciebie, wszystko jest w absolutnym porządku, proszę wskaż mi normę która zezwala w tym przypadku na użycie koloru szarego do oznaczenia żyły neutralnej.
    Ja proszę tylko o tyle.

Masz 2 obwody po 230v i tyle. Czego tu nie rozumiesz ? Nie chcieli dawać dwóch takich samych kolorów kabli, bo zostało by to uznane za "mostek". Wyobraź sobie jakby dali 2 niebieskie i ktoś kto by podłączał - nie podłączył drugiego niebieskiego przewodu, bo uznał by to za zbędne skoro widzi 2 przewody neutralne w tym samym kolorze.

Jak chcesz normę to powiedz mi jak podłączyć indukcję mastercooka :) Czy takie oznaczenie przewodów jest prawidłowe wg Ciebie ? Od tego masz instrukcję i kwaligfikacje SEP, żeby podłączyć taką indukcję.

0
  • #12 12 Gru 2018 11:57
    Waski85
    Poziom 10  

Ja to wszystko rozumiem i podłączyłbym teraz prawidłowo. Niestety nie mam norm żeby to sprawdzić ale w wielu publikacjach które czytałem jest napisane, że przewód neutralny oznacza się kolorem niebieskim i kolor ten ma być użyty na całej długości. Zastanawiam się jak to się ma do szarej żyły użytej jako N.
    Sporo oglądam na stronach anglojęzycznych i tam na żyłę szarą założyli by niebieską koszulkę i sprawa była by załatwiona.
    Wszystkim za pomoc dziękuję, moderator zaraz pewnie usunie połowę postów jako nic nie wnoszące do tematu choć teraz jak i ostatnim razem ja się dużo nauczyłem.
    Do autora, podłączenie należy zrobić tak:
    Kupić cztery złączki dwutorowe i jedną trzytorową. Połącz czarny z czarnym, brązowy z brązowym, zielono-żółty z żółto- zielonym, na szarą żyłę od strony zasilania nałóż złączkę jako zabezpieczenie a złączką trójtorową połącz niebieski z niebieskim i szarym od strony kuchenki.

0
  • #13 12 Gru 2018 12:04
    michalprezes1
    Poziom 15  

Waski85 napisał:
    Ja to wszystko rozumiem i podłączyłbym teraz prawidłowo. Niestety nie mam norm żeby to sprawdzić ale w wielu publikacjach które czytałem jest napisane, że przewód neutralny oznacza się kolorem niebieskim i kolor ten ma być użyty na całej długości. Zastanawiam się jak to się ma do szarej żyły użytej jako N.
    Sporo oglądam na stronach anglojęzycznych i tam na żyłę szarą założyli by niebieską koszulkę i sprawa była by załatwiona.
    Wszystkim za pomoc dziękuję, moderator zaraz pewnie usunie połowę postów jako nic nie wnoszące do tematu choć teraz jak i ostatnim razem ja się dużo nauczyłem.
    Do autora, podłączenie należy zrobić tak:
    Kupić cztery złączki dwutorowe i jedną trzytorową. Połącz czarny z czarnym, brązowy z brązowym, zielono-żółty z żółto- zielonym, na szarą żyłę od strony zasilania nałóż złączkę jako zabezpieczenie a złączką trójtorową połącz niebieski z niebieskim i szarym od strony kuchenki.

Te indukcje są produkowane na cały świat i nie wszędzie mamy przewód neutralny (np. Norwegia ma 2 przewody fazowe po 130v, które tworzą 230v pomiędzy nimi), dlatego jest takie, a nie inne rozwiązanie.

0
  • #14 12 Gru 2018 12:09
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Przy instalacji 3 fazowej podłączamy wg;

Płyta jest 4 polowa indukcyjna, więc korzysta z max 2 faz. 3 fazę w puszce zostawiasz wolna (można wykorzystać do piekarnika).
    Przewody niebieski i szary muszą być połączone do N.

0
  • #15 13 Gru 2018 12:33
    CYRUS2
    Poziom 37  

Ja łącze przewody N dopiero w rozdzielnicy.
    Takie rozwiązanie uważam za bezpieczniejsze.
    Nie ma zagrożenia przerwą w N na listwie łączeniowej.

0
  • #16 13 Gru 2018 16:19
    dzynio
    Poziom 10  

A więc.. podłączenie według schematu powoduje zwarcie w instalacji. (Wywala różnicówke ). Po odłączeniu przewodu siwego (nie podłączając pod N) płyta się uruchamia ale na dwóch polach (osobnych) nie rozpoznaje naczyń. Słychać jak na początku załącza się przekaźnik i próbuje grzać ale po chwili pokazuje że nie rozpoznaje naczynia. Lewa podwójna działa prawidłowo.

0
  • #17 13 Gru 2018 16:24
    michalprezes1
    Poziom 15  

dzynio napisał:
    A więc.. podłączenie według schematu powoduje zwarcie w instalacji. (Wywala różnicówke ). Po odłączeniu przewodu siwego (nie podłączając pod N) płyta się uruchamia ale na dwóch polach (osobnych) nie rozpoznaje naczyń. Słychać jak na początku załącza się przekaźnik i próbuje grzać ale po chwili pokazuje że nie rozpoznaje naczynia. Lewa podwójna działa prawidłowo.

Odkręcić szkło i zobacz co powoduje zwarcie na tych przewodach. Bezpiecznik w Samsungu nie leci, bo dają 25A.

0
  • #18 13 Gru 2018 16:25
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

dzynio napisał:

To coś jest uszkodzone w płycie.
    Zasilanie podłączone w płycie jest do płytki filtrów:

0
  • #19 13 Gru 2018 16:46
    dzynio
    Poziom 10  

Niestety ale nie mogę grzebać w środku bo płyta jest na gwarancji.
    Robię zgłoszenie do Samsunga.

0
  • #20 13 Gru 2018 17:43
    mawerix123
    Poziom 38  

dzynio napisał:
    A więc.. podłączenie według schematu powoduje zwarcie w instalacji. (Wywala różnicówke ). Po odłączeniu przewodu siwego (nie podłączając pod N) płyta się uruchamia ale na dwóch polach (osobnych) nie rozpoznaje naczyń.

Sam zmieniałeś przeznaczenie przewodów w instalacji :?: robiłeś jakieś pomiary :?:

dzynio napisał:
    Robię zgłoszenie do Samsunga.

Tak z ciekawości, wypełniłeś kartę gwarancyjną :?:

0
  • #21 13 Gru 2018 18:21
    kkas12
    Poziom 42  

Kolego, ty nie pisz o zwarciu bo wtedy następuje przede wszystkim zadziałanie wyłącznika nadmiarowoprądowego. A w twoim przypadku do niczego takiego nie doszło.
    Napisz jeszcze raz jak to podłączyłeś, a najlepiej narysuj.
    Tylko dokładnie i ze szczegółami, bo te szczegóły są najważniejsze.

0
  • #22 14 Gru 2018 07:44
    dzynio
    Poziom 10  

kkas12 napisał:
    Sam zmieniałeś przeznaczenie przewodów w instalacji :?: robiłeś jakieś pomiary :?:

A gdzie tutaj masz napisane że zmieniłem jakieś przewody w instalacji ? Przecież napisałem, że nie podłączałem siwego do N od płyty.
    Instalacja jest taka:

mawerix123 napisał:
    Tak z ciekawości, wypełniłeś kartę gwarancyjną :?:

Tak mam wypełnioną. (wpis osoby z uprawnieniami)

kkas12 napisał:
    Kolego, ty nie pisz o zwarciu bo wtedy następuje przede wszystkim zadziałanie wyłącznika nadmiarowoprądowego. A w twoim przypadku do niczego takiego nie doszło.

Przepraszam masz rację. Dochodzi do zadziałania wyłącznika nadmiarowo prądowego.
    kkas12 napisał:
    Napisz jeszcze raz jak to podłączyłeś, a najlepiej narysuj.

Jeśli chodzi o podłączeni to na początek podłączone gdzie dochodzi do zadziałania wyłącznika nadmiarowo prądowego. (od góry przewody z gniazda w ścianie)
    Takie podłączenie gdzie nie ma podłączonego szarego przewodu od strony kuchenki powoduje dziwne działanie 2 pól grzewczych po prawej stronie płyty. Mianowicie słychać jak załącza się przekaźnik oraz wentylator a po chwili pokazuje że nie rozpoznano naczynia i wyłącza się. (uprzedzam - na dwóch pozostałych polach po lewej stronie płyty naczynie działa i grzeje).
    (od góry przewody z gniazda w ścianie)

0
  • #23 14 Gru 2018 12:46
    Brivido

Poziom 29  

A sprawdzałeś, gdzie jest podłączony ten szary przewód w zaciskach płyty?

0
  • #24 14 Gru 2018 12:48
    dzynio
    Poziom 10  

Brivido napisał:
    A sprawdzałeś, gdzie jest podłączony ten szary przewód w zaciskach płyty?

Nie ponieważ płyta jest na gwarancji a sprawdzenie tego wymaga rozebrania płyty.

0
  • #26 14 Gru 2018 15:22
    CYRUS2
    Poziom 37  

dzynio napisał:
    A więc.. podłączenie według schematu powoduje zwarcie w instalacji. (Wywala różnicówke )
    Przyłącze było sprawdzane ?
    Sprawdziłeś czy kolory żył na przyłączu odpowiadają stanowi faktycznemu ? Czy żyły mają ciąłość ?
    Osoby z uprawnieniami podpisały, a kolega szuka rad na Elektrodzie.
    To oznacza "lipę" w papierach.
    Dlatego napisałem - przewody N łącze dopiero w rozdzielnicy .
    Nie bez powodu tak robię.

0
  • #27 14 Gru 2018 16:14
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

CYRUS2 napisał:

Dlatego napisałem - przewody N łącze dopiero w rozdzielnicy .
    Nie bez powodu tak robię.

Będziesz mi przez pół mieszkania kuł jak jest wydzielona instalacja pod płytę / piekarnik i spełnia wymagania?

0
  • #29 14 Gru 2018 18:36
    CYRUS2
    Poziom 37  

MARCIN.SLASK napisał:
    Będziesz mi przez pół mieszkania kuł jak jest wydzielona instalacja pod płytę / piekarnik i spełnia wymagania?
    Jest instalacja pod płytę-5 żył, jakie kucie ?
    Co do piekarnika taki odbiornik powinien być na oddzielnym obwodzie.
    Niech podłącza ten kto się zna.
    Nie wstawiać "lipy" z podpisami na gwarancji.
    Jak się N poluzuje , bo amator wykorzystał najtańszą kostkę, to będzie uszkodzona płyta i także piekarnik.
    WLZ to ryzykowna operacja, trzeba umieć to dobrze zrobić.

0
  • #30 14 Gru 2018 19:02
    malyjasiu
    Poziom 18  

Wewnątrz wygląda to tak: niebieska i czarna żyła zasila jeden moduł indukcji, brązowa i szara drugi. Należy więc podłączyć w/g instrukcji. Nic dziwnego, że jeden moduł nie działa, jak nie podłączyłeś jednego zera. Jeżeli przy takim podłączeniu wywala bezpieczniki (tak zrozumiałem), to wcześniej nastąpiło złe podłączenie (szary do trzeciej fazy), i płyta nadaje się do naprawy. Nie będzie to naprawa gwarancyjna.

0