Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie

suworow 10 Dec 2018 15:50 9879 7
Nazwa.pl
  • Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie
    Z artykułu dowiesz się, co składa się na system monitoringu, na co zwrócić uwagę przy wyborze kamer, rejestratora i innych elementów systemu.

    Nosiłem się z napisaniem takiego lub podobnego tekstu już od dłuższego czasu. Na to, że powstaje teraz i w takiej formie, nie będę ukrywał, miały wpływ ostatnie dyskusje w dziale. No to do dzieła.
    W sieci można znaleźć całą masę ofert na tzw. zestawy do monitoringu wizyjnego. O takie zestawy padają też bardzo często pytania na forum. W przypadku szczególnie tych tanich doświadczeni instalatorzy często kiwają z niedowierzaniem głowami, a osoby mające zaś nieco mniejsze doświadczenie lub nawet czasami użytkownicy takich systemów twierdzą, że spełniają stawiane przed im zadania i są z nich zadowoleni.




    Wchodzimy na popularny serwis aukcyjny zaznaczamy kwotę którą jesteśmy skłonni przeznaczyć na monitoring i wyskakuje nam cały szereg zestawów na które składają się następujące komponenty:

    • rejestrator z odpowiednią ilością wejść (4,8,16) w zestawie z własnym zasilaczem zewnętrznym i kablami do podłączenia dysku, myszką coraz rzadziej pilotem.

    • dysk do zamontowania w obudowie rejestratora

    •kamery

    • odpowiednio dobrany zasilacz zazwyczaj jakiś desktop

    • kable połączeniowe do kamer z odpowiednio dobranymi końcówkami (jeżeli jest to "koncentryk" to wtyki BNC a jeżeli skrętka to transmitery pasywne nazywane też " balunami" czy TR-kami)

    • wtyki zasilania kamer

    • rozdzielacz zasilania


    Jest to niewątpliwie kompletny zestaw gotowy do uruchomienia. Jedyne czego nam jeszcze brakuje to monitor/ telewizor pod który dla wygody podłączymy sobie rejestrator przynajmniej na czas uruchomienia i instalacji.

    Dlaczego więc, jeden zestaw z np. z czterema kamerami kosztuje 500 zł a inny parę tysięcy.
    Dlaczego np. lista komponentów takiego systemu dostarczona przez instalatora zawiera kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt pozycji, a nie jak powyżej kilka? W końcu dlaczego instalacja takiego małego systemu przeznaczonego do biura czy małego sklepu, która naszym zdaniem nie powinna zająć więcej niż kilka godzin, zdaniem instalatora będzie wymagała pracy przynajmniej dwóch osób przez cały dzień? Ktoś nas próbuje naciągnąć, oszukać?
    Postaram się na te pytania odpowiedzieć, wskazując na co warto zwrócić uwagę przy doborze komponentów systemu telewizji i jakie elementy w takim systemie mogą/powinny się znaleźć. Jak ich jakość, przekłada się na jakość całego systemu.

    Czym kierować się przy wyborze systemu monitoringu:


    • Przede wszystkim zastanowić się czemu ten monitoring ma służyć, jak będzie wykorzystywany, czego się po nim spodziewamy. Inne wymagania stawiamy monitoringowi stanowiącemu element zabezpieczenia obiektu, inne systemowi kamer mającemu nadzorować pracę, a jeszcze inne kamerom, które mają dać nam ogólny podgląd tego, co się dzieje np. w otoczeniu naszego domu czy firmy. Czy był kurier, o której przyszedł i co robił ogrodnik itp.

    • Dobrze przemyśl rozmieszczenie kamer. Nie zawsze kamery muszą widzieć wszystko. Czasami lepiej zrezygnować z widzenia wszystko na rzecz lepszego widzenia miejsc newralgicznych.

    • Jeżeli liczysz na to że monitoring zastąpi system alarmowy, to zapomnij o tym. Detekcja ruchu w kamerach nie temu służy. Ona ma przede wszystkim ograniczyć ilość rejestrowanego materiału i wspomóc pracę operatora.
    Można przeczytać o tym w temacie: Detekcja ruchu w kamerach - jak działa i czemu służy
    To samo dotyczy innych "magicznych funkcji" określanych jako "inteligentna analiza obrazu". To że one są, nie znaczy że będą działały zgodnie w pełni z naszymi oczekiwaniami.

    • Patrz krytycznie na wszelkiego rodzaju materiały marketingowe. Filmiki reklamowe wrzucane na YT, owszem warto przejrzeć, ale trzeba pamiętać że są tworzone w określonym celu ;) Tak jak pisałem wcześniej, nawet słaba kamera pracująca w optymalnych warunkach oświetleniowych da całkiem znośny obraz.
    W miarę miarodajne testy kamer przedstawia na swoich stronach firma Delta Poznań. W linkowanym temacie jest kilka zdjęć z takich testów. Przyjrzyjcie się im dobrze i zobaczcie jak duże różnice mogą być pomiędzy poszczególnymi kamerami.
    Zastanówcie się, czy u was zawsze będą panowały idealne warunki oświetleniowe, czy mogą też czasami zdarzyć się takie jak na testach.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18068243#18068243


    • Unikaj gotowych zestawów. Po pierwsze, aby uzyskać niską cenę, często obok dobrych elementów przemycają te niższej jakości. Pomijam tu oczywiście zestawy robione typowo pod walkę cenową na serwisach aukcyjnych, które całe od początku do końca są składane tylko i wyłącznie pod tym kątem.
    Po drugie, nie zawsze potrzebujesz iluś tam takich samych kamer. Może się okazać że nawet w takim samym lub tylko nieco wyższym budżecie jesteś sobie w stanie skompletować monitoring który będzie o wiele lepiej działał.
    Do monitorowania pokoju 10 m² z dobrym równomiernym oświetleniem, czy paru metrów przed wejściem do budynku możesz np. użyć nieco tańszej kamery, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na zakup kamery, która będzie pracowała w znacznie trudniejszych warunkach.


    • Nie ulegaj magii megapikseli. Ich ilość nie przesądza o jakości kamery. Decyduje o tym szereg innych czynników, o których możesz poczytać miedzy innymi w tym temacie.
    Ładnie to ujął nasz forumowy kolega:
    bezpiecznykrakow wrote:
    Tak na marginesie podpowiem Ci, że lepiej iść w lepszy jakościowo przetwornik i lepszy procesor, niż szaleć z megapikselami. Rozmymłana plama wygląda podobnie w D1 i 4K :P

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18069473#18069473

    • Nie wierz w cudowną moc różnych funkcji/trybów itp. One są tylko pewnym dodatkiem. Podstawą jest zawsze wysokiej jakości przetwornik, procesor, obiektyw. Jeżeli one są słabe, to żadna funkcja tutaj niczego specjalnie nie zmieni. Szczególnie, że słaby procesor nie jest w stanie zapewnić poprawnego, zgodnego z oczekiwaniami działania tych funkcji. To, że dana funkcja jest, nie oznacza wcale tego, że działa.

    • Nie słuchaj tych co mówią: przecież to to samo, nawet tak samo wygląda. Prawda jest taka, że duża część sprzętu produkowana jest przez te same fabryki i często pakowana do tych samych obudów.Tyle że nie zawsze jest tak, że jest to ten sam sprzęt i tej samej jakości.
    • Kamery nie są vademecum na wszystko. Jeżeli mają pełnić funkcję zabezpieczenia obiektu przed włamaniem, to same tego nie zrobią. Mogą stać się tylko częścią systemu, na który składają się zabezpieczenia mechaniczne, system alarmowy, ochrona fizyczna stała lub grupa interwencyjna.

    Przykładowe zdjęcia z kamer o tej samej rozdzielczości 1080p z wbudowanymi promiennikami. Zdjęcia wykonano po kolei przy świetle sztucznym około 30 lux, po ciemku z załączonym doświetlaczem IR, przy ustawionym na wprost kamery silnym świetle.

    Kamera w cenie 80 zł

    Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie

    Kamera w cenie około 200 zł


    Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie

    Kamera w cenie około 800 zł


    Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie

    Zdjęcia z testów kamer zamieszczono dzięki uprzejmości firmy Delta-Opti.

    Zapraszam do zapoznania się z dalszymi częściami poradnika, gdzie omówione są podstawowe elementy systemu monitoringu jak i pozostałymi poradnikami na forum elektroda.pl:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum496.html






    Dziękuję członkom grupy "serwisanci" za wsparcie przy pisaniu tego artykułu/poradnika a w szczególności kolegom: @dawidedziu i @Alpha
    About Author
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Offline 
    suworow wrote 8788 posts with rating 1156, helped 646 times. Live in city Wołomin. Been with us since 2006 year.
  • Nazwa.pl
  • #2
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jaki więc powinien być ten nasz system, o co warto zadbać, o czym pomyśleć i czym różni się taki jaki chciałby zainstalować ktoś kto chciałby móc nazwać siebie profesjonalistą, od takiego " ogarniętego za pięć- sześć stówek"

    Moim zdaniem jedne z podstawowych cech jakimi powinien się charakteryzować to stabilność i niezawodność, a o tym w dużej mierze decyduje właściwe zasilanie.

    Składają się na to:

    Separacja zasilań, tak by zwarcie na jednym przewodzie/kamerze nie powodowało awarii całego systemu. W tym celu wystarczy zamienić popularną w tanich zestawach łączówkę zasilania LZ1 na np LZ6 z wbudowanymi bezpiecznikami. Dopłata rzędu kilkunastu złotych. Można też pomyśleć o oddzielnym zasilaczu/ zasilaczach dla kamer narażonych najbardziej na działanie warunków atmosferycznych, wandalizm, przypadkowe uszkodzenie. Chociażby tych znajdujących się w zasięgu ręki, montowanych na zewnątrz, czy tych do których trasa kablowa wiedzie " niezbadanymi i trudnymi ścieżkami"
    Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie
    Zasilanie awaryjne. Moim zdaniem wymagane zarówno w systemach pracujących bez nadzoru jak i tych np w sklepach gdzie często głównym zadaniem monitoringu jest zapobieganie drobnym kradzieżom. Sklep bez zasilania co prawda nie pracuje, ale w chwili jego zaniku na jego terenie mogą jednak znajdować się jacyś klienci. Dwa to ochrona dysku. Żaden dysk nie lubi gdy podczas pracy wyłącza mu się zasilanie ( a dysk w rejestratorze pracuje non stop) To może skończyć się jego uszkodzeniem.
    Najprostszy w zastosowaniu i najtańszy sposób to postawienie jakiegoś UPS-a. Koszt od 200 zł. Gdy zależy nam jednak na tym by nasz system dłużej pracował na zasilaniu awaryjnym warto pomyśleć o postawieniu zasilacza buforowego. Koszt takowego z akumulatorem np 17Ah modułami obniżającymi napięcie, modułem bezpiecznikowym i zestawem wyjść to przynajmniej 500 zł. Jeżeli np mamy ustawiony podgląd zdalny to warto też pomyśleć nad podłączeniem pod zasilanie awaryjne elementów odpowiedzialnych za internet ( np routera)

    Właściwe podłączenie do sieci 230V. Możemy owszem podłączyć się pod pierwsze lepsze wolne gniazdko czy przedłużacz i tak to często jest robione. Ale czy mamy pewność, że nikt nam tego nie wypnie chcąc podłączyć czajnik.?
    Najlepiej oczywiście podciągnąć własne zasilanie z rozdzielnicy, dać dodatkowe zabezpieczenie, właściwie go opisać...

    Ochrona przed przepięciami. Szczególnie ważna tam gdzie kamery np umieszczone są poza obrysem budynku np na słupach. Tutaj należy chronić zarówno tor zasilania jak i tor wideo. Taką ochronę w torze wideo zapewni nam np: SUG-3F


    łączówki zasilania: https://sklep.delta.poznan.pl/laczowki-zasilania_l1_c893.html
    zasilacze buforowe: https://sklep.delta.poznan.pl/wydajnosc-pradowa-do-7-0a_l1_c950.html

    Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie
  • Nazwa.pl
  • #3
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl

    Obudowy i szafy na rejestratory


    Kiedyś rejestratory często zamykano w szafach pancernych. Teraz gdy spowszedniały staniały i zawitały pod strzechy umieszczamy je już wszędzie. Pod barem, na półce, biurku i pod nim, a to na suficie podwieszonym :)
    Niestety skutkuje to często uszkodzeniem dysku (a to spadł, a to go ktoś trącił) albo przypadkowym odłączeniem np. kamer (szczególnie przy tz TR-kach).

    Rozumiem, że robiąc monitoring małego mieszkania na kilka kamer nikt nie będzie wieszał szafy rackowej, bo i często nie ma gdzie. Ale w przypadku monitoringu sklepu, domu jednorodzinnego czy większej instalacji, można już i warto zadbać o właściwe miejsce dla rejestratora.
    Na zdjęciu "zespół półek" pod system monitoringu. Po prawej półka pod UPS, po lewej pod rejestrator. Niestety sam rejestrator, mimo że kable przyłączeniowe zostały starannie owinięte wokół podpór, nie utrzymał się :)

    Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie


    Jeżeli nie chcemy wykonać tego jak na powyższym obrazku, to możemy sięgnąć między innymi po:

    Uniwersalne szafy rackowe (przy małym systemie na jeden rejestrator + ewentualne komponenty wystarczy już taka 4-6 U (tu warto pamiętać o dokupieniu półki :) ) Jeżeli zależy nam na zamknięciu naszego sprzętu, tak aby nikt nie miał do niego dostępu, to zwróćmy uwagę czy przypadkiem boki naszej szafy są też zamykane na kluczyk, czy tylko jak na poniższym zdjęciu na zatrzaski ;)

    Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie


    Szafki dedykowane, najczęściej wyposażone w czujnik otwarcia, który możemy np. podłączyć pod nasz system alarmowy.

    Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie
  • #4
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Dyski

    Większość instalatorów od dłuższego czasu stosuje tu głownie takie przeznaczone do pracy ciągłej. Najpopularniejsze z nich to WD Purple i Seagate SkyHawk. Można oczywiście spierać się i dyskutować o tym, czym różnią się od zwykłych dysków desktopowych, i czy przypadkiem większość tego co znajdziemy w ich opisach to nie marketingowa papka, ale jedno jest pewne, odkąd zacząłem je stosować, zapomniałem zupełnie o awariach dysku. Sprawdzać czy podobnie było by teraz z dyskami "cywilnymi" za te 10-20% różnicy w cenie jakoś ochoty nie mam :)
    Przykładowy temat dotyczący wyboru dysków:
    Specjalistyczne dyski twarde dla systemów monitoringu od WD


    Karty pamięci

    Nagrania z monitoringu możemy też rejestrować na kartach pamięci wkładanych bezpośrednio w kamerę. Taką opcję ma część kamer IP. Z racji tego, że wraz z kradzieżą czy uszkodzeniem kamery, lub uszkodzeniem samej karty, o co nie jest tak trudno, oraz w związku z tym, że czas zapisu na takiej karcie jest dość mocno ograniczony jej pojemnością, stosuje się je tylko jako back-up zapisu podstawowego na dysku. Na czas utraty połączenia kamery z rejestratorem, czy w razie uszkodzenia dysków w rejestratorze.
    Temat na forum dotyczący doboru karty:
    Jaka karta SD do kamery ip


    Transmitery pasywne

    (inaczej TR-ki, baluny Transformatory pasywne wideo)
    Służą do dopasowania impedancji wyjścia kamery/wejścia odbiornika sygnału do impedancji przewodu przesyłowego.
    W praktyce oznacza to tyle, że stosujemy go wszędzie tam, gdzie przesyłamy z kamer sygnał analogowy (CVBC, AHD, CVI TVI) kablami innymi niż kable koncentryczne o impedancji falowej 75 Ω. Są to najczęściej kable UTP zwane powszechnie skrętkami komputerowymi. Transmitery stosuje się na obu końcach kabla, to jest po stronie rejestratora jak i kamery.
    Po stronie rejestratora można użyć transmiterów zbiorczych. Ułatwia to montaż i konserwację, poprawia estetykę, podnosi niezawodność.

    Zdjęcie przedstawiające typowe jednokanałowe transmitery (prosty, kątowy, z kabelkiem)
    Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie

    Zdjęcie przedstawiające transmitery pasywne zbiorcze
    Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie

    Inne przykłady transmiterów wideo:
    • transmitery aktywne do przesyłania obrazu na znaczne odległości np. zestaw z oferty firmy Delta AT-1-TXRX
    • transmitery pasywne z filtrem i zabezpieczeniem antyprzepięciowym takie jak np. AHDMX-F-K-TXRX

    Chyba największy wybór tego typu urządzeń można znaleźć w ofercie firmy Delta pod hasłem "transformatory wideo"
    https://sklep.delta.poznan.pl/transformatory-wideo_l1_c761.html


    Dedykowane puszki montażowe

    Tam gdzie zależy nam na estetyce i podniesieniu poziomu bezpieczeństwa instalacji CCTV stosujemy dedykowane metalowe puszki montażowe pod kamery, w których ukrywamy całe przyłącze kamery.

    Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie Co składa się na system monitoringu - na co zwrócić uwagę przy zakupie
  • #5
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kamery:

    Ze względu na sposób transmisji sygnałów wyróżniamy kamery IP wykorzystujące protokół TC/IP oraz kamery analogowe.

    Z kamerami IP sprawa jest posta
    . Muszą mieć gniazdo sieciowe po którym komunikują się i są jednocześnie zasilane ( POE) Zazwyczaj też mają wejście zasilania 12V ( gdyby zaszła potrzeba w ten sposób zasilić kamerę). Wybrane będą miały wejście pod dodatkowy mikrofon, analogowe wyjście sygnału wykorzystywane głównie w celach serwisowych. Jeszcze bardziej zaawansowane kamery będą miały złącza wejść i wyjść. Taka kamera z punktu widzenia komunikacji nie różni się od każdego innego urządzenia sieciowego ( komputera, drukarki itp). Ponadto jest niezależnym bytem. Może pracować bez rejestratora. Przy odpowiedniej konfiguracji ( jej samej jak i sieci w której pracuje) możemy wejść na nią z sieci wewnętrznej czy zewnętrznej, przez sieć zmienić jej parametry. Może też być wyposażona w slot karty pamięci i dokonywać rejestracji materiału.

    kamery analogowe. Tu przede wszystkim mamy już kłopot z terminologią . Kiedyś tym terminem określano kamery CVBS niskiej rozdzielczości. Czytając artykuły z przed kilku lat pewnie często natkniecie się na porady że lepiej wybrać kamery IP ze względu na to, że mogą pracować z wyższą rozdzielczością niż kamery analogowe. Ale to się zmieniło . Parę lat temu klika firm praktycznie jednocześnie opracowało standardy pozwalające na transmisję sygnału analogowego o wysokiej rozdzielczości i "analogi" powróciły do łask. Owe nowe standardy przesyłu sygnału analogowego to AHD, CVI i TVI. Standardy te nie są ze sobą kompatybilne. Nie da się podłączyć np kamery AHD do starego rejestratora pracującego z maksymalną rozdzielczością D1, jak i nowego, ale pracującego np w systemie CVI. Na szczęście coraz więcej kamer i rejestratorów obsługuje wszystkie te systemy. Sygnał z kamer analogowych możemy przesyłać zarówno po kablu koncentrycznym jak i UTP ( popularnej skrętce komputerowej)z wykorzystaniem omawianych wcześniej transmiterów.


    Na co zwrócić uwagę przy zakupie/ wyborze kamery. Czym się kierować.

    • Obudowa kamery
    . Powinna dać się na tyle mocno skręcić by nie dało się kamery przestawić/ obrócić. Niestety bywa z tym różnie. Często uchwyt takiej kamery jest na tyle słaby, źle wykonany, że taką kamerę da się przestawić ręką czy tyczką. Porządne uchwyty znajdziemy raczej dopiero w tych droższych kamerach. Zdarza się, że nawet renomowani producenci w wersjach budżetowych swoich wyrobów stosują obudowy plastikowe. Takiej kamery raczej nie powinno wieszać się w miejscach gdzie będzie do niej łatwy dostęp.

    Doświetlacze IR ( promienniki IR) Obecnie wyposażona jest w nie większość kamer. Kupujący często zwracają uwagę tylko na ich zasięg. Tyle że ten w praktyce w warunkach terenowych rzadko okazuje się on zgodnym z deklarowanym. Po drugie w niektórych wypadkach zbyt mocny doświetlacz może po prostu utrudniać uzyskanie dobrego obrazu, prześwietlać obiekty położone blisko kamery. Aby temu zapobiec w droższych kamerach można regulować moc promiennika, lub kamera sama dobiera i reguluje natężenie światła podczerwieni. Jest to funkcja Funkcja Smart IR. https://tvprzemyslowa.pl/pol_m_Artykuly_Nowosci_Smart-IR-724.html
    Zresztą nie tylko zasięg się liczy. Istotnym jest to by promiennik doświetlał scenę w sposób równomierny, a jego kąt świecenia był zgodny z kątem widzenia kamery. Jeżeli będzie mniejszy to obraz może być środkiem prześwietlony, a po bokach po prostu ciemny. W lepszych kamerach istnieje również możliwość wyłączenia doświetlacza.
    Z doświetlaczami podczerwieni jest jeszcze jedne kłopot. Ciągnie do niego wszelkie robactwo a więc i pająki. O ile w dzień taka pajęczyna nie przeszkadza bardzo w obserwacji, o tyle w nocy odbijające się od niej światło promiennika potrafi praktycznie oślepić kamerę. Podobnie niestety działają na kamerę z wbudowanym promiennikiem opady atmosferyczne czy mgła.
    Tam gdzie zależy nam na wysokiej jakości obrazie w niemalże w każdych warunkach rezygnuje się z wbudowanych doświetlaczy na rzecz zewnętrznych. dodatkowych reflektorów podczerwieni Przykładem może być tu np: LIR-CA32 IR LAB
    Większy wybór reflektorów podczerwieni znajdziemy np pod tym linkiem:
    https://sklep.delta.poznan.pl/reflektory-oswietlacze-podczerwieni-ir_l1_c261.html

    Dwie opinie na temat wbudowanych doświetlaczy naszego forumowego kolegi zaczerpnięte z innych wątków:
    todaks wrote:
    Wszystkie kamery z wbudowanymi promiennikami mają wady które przeszkadzają szczególnie nocą :
    - konieczne jest systematyczne czyszczenie pajęczyn
    - wszelkie owady nocne oraz pyły są mocno widoczne i zakłócają funkcję detekcji ruchu.
    - możliwe jest prześwietlenie twarzy
    - możliwe jest niedoświetlenie części kadru.
    Wspomniana przez Ciebie kamera ma promiennik więc też ma te wady.

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15265461#15265461

    todaks wrote:
    Żadna kamera z wbudowanym promiennikiem nie będzie działać tak dobrze jak kompakt i osobny promiennik. Każdy kto podchodzi do CCTV profesjonalnie doskonale o tym wie.

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15266934#15266934


    Kąt widzenia. Tu znowu pokutuje przekonanie ze czym większy, tym lepiej. A tymczasem niestety prawda jest niestety taka, że kamera czym więcej widzi, tym mniej dokładnie i w ostatecznym rozrachunku okazuje się często, że zapisany materiał jest mało pomocny.
    Co mamy do wyboru:
    - Kamery ze stałą ogniskową - czyli ze stałym kątem widzenia.
    - Kamery ze zmienną ogniskową najczęściej w zakresie 3- 12 mm co przy przetworniku 1/3 cala przekłada się na kąt widzenia od około 30 do 100 stopni. W takiej kamerze kąt widzenia ustawiamy manualnie podczas instalacji.
    - Kamera z funkcją motozoom. To oczywiście też kamera ze zmienna ogniskową tyle że regulowaną zdalnie. Oznacza to tyle że możemy zmieniać kąt widzenia kamery ( a więc niejako sobie przybliżać i oddalać obiekt) zdalnie z pozycji rejestratora czy aplikacji do podglądu z kamer. Niewątpliwie taka funkcja jest pomocną podczas instalacji. Ale dopłacając do niej trzeba dobrze się zastanowić czy przyda nam się w codziennym użytkowaniu.


    Przetwornik. To w zasadzie serce kamery. Jeżeli w karcie katalogowej nie ma szczegółowych informacji dotyczących jego modelu, lub jest tylko lakoniczna typu " wysokiej jakości przetwornik 1/3 CMOS" to chyba nie jest najlepiej ;)
    Większość osób skupia się tu głownie na ilości pikseli. Tyle że zdawać sobie sprawę z tego, że ilość pikseli nie zawsze idzie w parze z dobrą jakością obrazu szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych czy w nocy.
    W idealnych warunkach oświetleniowych, tam gdzie obserwowana scena jest oświetlona równomiernie łagodnym światłem, przyzwoitej jakości obraz uzyskamy nawet z dość słabej kamery. Zupełnie inaczej jest gdy scena jest częściowo np mocno oświetlona, a część jej znajduje się w głębokim cieniu czy nocą. Tu dopiero okazuje tak naprawdę co warta jest dana kamera i okazuje się co to znaczy dobry przetwornik bo to od niego i jego fizycznej wielkości i jakości w dużej mierze zależy jakość uzyskanego obrazu. Jego głębia, ostrość, odwzorowanie kolorów, widzenie w nocy. Więcej na ten temat przetworników można przeczytać np w tym krótkim artykule na stronie jednego z dystrybutorów:
    https://www.sklep-bcs.pl/aktualnosci,279,kamery_bcs_line_z_przetwornikiem_sony_starvis_cmos
    lub na stronach poświęconych filmowaniu i fotografii: http://blog.cyfrowe.pl/2017/11/13/rozmiar-prz...lmowania-warto-uzywac-wieksze-przetworniki-2/
    Jeżeli zależy wam na dobrej jakości obrazie w trudnych warunkach oświetleniowych proszę poczytać sobie np o starlight i Darkfighter Lite
    Przykładowe linki:
    https://www.kamery-ip.com/Dahua-Starlight-a236.html
    https://www.kamery-ip.com/Hikvision-DarkFight...osc-w-warunkach-slabego-oswietlenia-a120.html

    Funkcje kamery. Jakość obrazu jaki możemy uzyskać zależy też od funkcji w jakie dana kamera została wyposażona. Jest ich cały szereg i każda z nich na swój sposób polepsza jakość uzyskiwanego obrazu ;) Wydawało by się, że nic lepszego jak włączyć je wszystkie na raz i korzystać. W praktyce tak to nie wygląda. Pożądanym efektom często niestety towarzyszą też pewne skutki uboczne. Dwa, to różnie dane funkcje mogą działać w różnych kamerach. Zależy to w dużej mierze od zastosowanego procesora.
    Funkcje jakie możemy najczęściej spotkać w kamerach: 2D-DNR, 3D-DNR, AGC, BLC, D-WDR, Sense -UP, D-FOG, Balans bieli.
    Więcej na temat funkcji stosowanych w kamerach możecie przeczytać w naszym leksykonie.
    Niektórzy twierdzą że prawdziwe kamery zaczynają się tam, gdzie mamy do czynienia z takimi funkcjami jak WDR czy HLC.


    Przykładowy temat gdzie autor pyta czy do monitoringu domu wystarczą tanie kamery czy lepiej wybrać droższe np posiadające na swym pokładzie WDR:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3596757.html
  • #6
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze rejestratora telewizji przemysłowej:

    Parametry zapisu. Rozdzielczość i ilość klatek na sekundę w najwyższej rozdzielczości i jakości. Należy zwrócić uwagę czy podawana rozdzielczość dotyczy wszystkich kanałów i jaka jest przy tej rozdzielczości maksymalna ilość zapisywanych klatek na sekundę. To że rejestrator obsługuje daną rozdzielczość, nie oznacza jeszcze, że w niej zapisuje. Jeżeli nawet zapisuje, nie oznacza, że zrobi to w najwyższej jakości i na wszystkich kanałach. Zwróćcie uwagę czy nie jest to np. 1080p Lite 4MPx--N itp. Spytajcie dostawcę co ten dopisek oznacza ;)

    Format kompresji nagrań. W nowszych rejestratorach jest zazwyczaj format kompresji: H.265+/H.265/H.264+/H.264

    Bitrate. (z ang. stopa/ilość bitów) - prędkość transmisji cyfrowej, zwykle podawana w Mb/s (megabity na sekundę). Im wyższy, tym lepsza jakość przekazu video i audio

    Odtwarzanie
    . Czy rejestrator jest w stanie odtworzyć synchronicznie wszystkie kanały i w jakiej jakości.

    Ilość i pojemność obsługiwanych dysków
    , oraz sposób ich obsługi. To że rejestrator obsługuje dwa dyski nie oznacza że będą mogły one pracować równolegle w zamyślony przez nas sposób.

    Niezależna praca wyjść wideo
    . To że rejestrator ma dwa wyjścia (np. VGA i HDMI) nie zawsze musi oznaczać, że będziemy mogli użyć obu naraz, a tym bardziej na każdym z nich będziemy mogli odtwarzać co innego. Opcja przydatna np. w sklepach, gdzie mamy monitory na sali sprzedaży.

    Rozdzielczość wyjścia HDMI - najlepiej 4K

    Ilość i sposób obsługiwanych kanałów audio. Oddzielne wejścia, czy np. wspólna transmisja audio i wideo po tym samym kablu. Równie dobrze tani rejestrator może obsługiwać jeden kanał audio lub wcale.

    Wejścia/wyjścia alarmowe. Tam gdzie zależy nam na integracji rejestratora z systemem alarmowym lub jakąkolwiek automatyką, lub tam gdzie zależy nam na wysokim poziomie bezpieczeństwa systemu.

    Ilość portów USB - przynajmniej 2 sztuki

    ONVIF i jego wersja w systemach IP

    Dostępność aktualizacji. Po prostu spytajmy dostawcę skąd możemy pobrać aktualizacje i sprawdźmy kiedy była ostatnia.

    Aplikacja mobilna i na pc pod posiadany przez nas system operacyjny - przed zakupem rejestratora pobierzmy sobie taką aplikację i przy okazji przejrzyjmy komentarze na jej temat.

    Wsparcie techniczne - kto prowadzi, czy jest dostępne w PL

    Obsługa rejestratora - pilot, myszka

    Chłodzenie pasywne/aktywne i jakość wentylatorów - w tanich rejestratorach niestety jakość wentylatorów jest fatalna i po kilku miesiącach użytkowania robią się strasznie głośne.

    Zdalne sterowanie menu OSD kamer
    . O ile w kamerach IP jest to standard (logujemy się na kamerę i zmieniamy jej parametry) to w kamerach analogowych sprawa nie jest taka oczywista. Ale i tu pojawiają się rejestratory i kamery pozwalające na zdalną zmianę parametrów/funkcji kamer, co ważne po tym samym kablu co przesyłana jest wizja. Dość wygodne podczas instalacji, kiedy chcemy dobrać odpowiednie ustawienia kamery do warunków jej pracy. W Dahua funkcja ta nazywa się CoC.

    Funkcje alarmowe. Rejestrator powinien wykrywać i sygnalizować (wysłanie mejla/załączenie odpowiedniego wyjścia/dźwiękowo) przynajmniej takie zdarzenia jak: utrata/zanik wideo (np. odłączenie kamery), uszkodzenie dysku, próby błędnego logowania się do rejestratora, utratę sieci, zasłonięcie kamery, naruszenie wejścia, detekcję ruchu, oraz te związane z poniżej opisaną inteligentną analityką obrazu.

    Inteligentna analityka obrazu. Funkcje związane z wykrywaniem pozostawionego przedmiotu, przekroczeniem linii wtargnięcia, rozpoznania twarzy itp. Jeżeli chcemy z nich skorzystać, warto sprawdzić dla ilu kamer będziemy mogli je ustawić i z ilu na raz z takich funkcji skorzystać.

    Jak skonfigurować poprawnie rejestrator:
    Konfiguracja rejestratora telewizji przemysłowej - na co zwrócić uwagę
  • Helpful post
    #7
    adamjur1
    Level 41  
    No dobra - jak już to znalazłem parę moich kamyszków do tego ogródka:
    W kwestii zasilania kamer - stosuję z powodzeniem łączówki z separatorami polimerowymi( dla mniej zaawansowanych to takie bezpieczniki co jak sie nagrzeją to izolują obwód, potem póki zwarcie nie zniknie blokują napiecie, a jak zwarcie zniknię to po ostudzeniu elementu podają znowu.) - trzeba tylko uważać żeby nie były po 1,5 A na każdą z ośmiu kamer jak zasilacz ma nawet 5 A bo potrafią go zaduśić. optymalne są 0,75A
    Miałem przypadek zwarcia w oświetlaczu ir kamery, powodowało to pulsowanie na rozdzielaczu - napięcie wraca kamera startuje i w momencie uruchomienia IR zwarcie , kamera się też wyłącza przez co prąd zanika polimer stygnie, załącza i tak w kółko.
    Trochę to przyduszało zasilacz ale system przetrwał.

    Druga sztuczka to stosowanie ograniczników przepięć - przy kamerach HD CVI ograniczają też dostęp do menu osd przez ptz rejestratora. Namęczyłem się trochę ostatnio zanim do tego doszedłem.
    I jeszcze o transformatorach - zwracać uwagę że są inne do HD niż do SD
    w dół działają ale SD na kamerach np HD CVI 4Mp robi psikusy.
    Pozdr. J.
  • #8
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    ------------------------------------------------
    Ogłoszenie

    Przeczytaj również:
    Test taniej kamery IP marki Besder

    Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


    Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń


    Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne