
Nosiłem się z napisaniem takiego lub podobnego tekstu już od dłuższego czasu. Na to, że powstaje teraz i w takiej formie, nie będę ukrywał, miały wpływ ostatnie dyskusje w dziale. No to do dzieła.
W sieci można znaleźć całą masę ofert na tzw. zestawy do monitoringu wizyjnego. O takie zestawy padają też bardzo często pytania na forum. W przypadku szczególnie tych tanich doświadczeni instalatorzy często kiwają z niedowierzaniem głowami, a osoby mające zaś nieco mniejsze doświadczenie lub nawet czasami użytkownicy takich systemów twierdzą, że spełniają stawiane przed im zadania i są z nich zadowoleni.
Wchodzimy na popularny serwis aukcyjny zaznaczamy kwotę którą jesteśmy skłonni przeznaczyć na monitoring i wyskakuje nam cały szereg zestawów na które składają się następujące komponenty:
• rejestrator z odpowiednią ilością wejść (4,8,16) w zestawie z własnym zasilaczem zewnętrznym i kablami do podłączenia dysku, myszką coraz rzadziej pilotem.
• dysk do zamontowania w obudowie rejestratora
•kamery
• odpowiednio dobrany zasilacz zazwyczaj jakiś desktop
• kable połączeniowe do kamer z odpowiednio dobranymi końcówkami (jeżeli jest to "koncentryk" to wtyki BNC a jeżeli skrętka to transmitery pasywne nazywane też " balunami" czy TR-kami)
• wtyki zasilania kamer
• rozdzielacz zasilania
Jest to niewątpliwie kompletny zestaw gotowy do uruchomienia. Jedyne czego nam jeszcze brakuje to monitor/ telewizor pod który dla wygody podłączymy sobie rejestrator przynajmniej na czas uruchomienia i instalacji.
Dlaczego więc, jeden zestaw z np. z czterema kamerami kosztuje 500 zł a inny parę tysięcy. Dlaczego np. lista komponentów takiego systemu dostarczona przez instalatora zawiera kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt pozycji, a nie jak powyżej kilka? W końcu dlaczego instalacja takiego małego systemu przeznaczonego do biura czy małego sklepu, która naszym zdaniem nie powinna zająć więcej niż kilka godzin, zdaniem instalatora będzie wymagała pracy przynajmniej dwóch osób przez cały dzień? Ktoś nas próbuje naciągnąć, oszukać?
Postaram się na te pytania odpowiedzieć, wskazując na co warto zwrócić uwagę przy doborze komponentów systemu telewizji i jakie elementy w takim systemie mogą/powinny się znaleźć. Jak ich jakość, przekłada się na jakość całego systemu.
Czym kierować się przy wyborze systemu monitoringu:
• Przede wszystkim zastanowić się czemu ten monitoring ma służyć, jak będzie wykorzystywany, czego się po nim spodziewamy. Inne wymagania stawiamy monitoringowi stanowiącemu element zabezpieczenia obiektu, inne systemowi kamer mającemu nadzorować pracę, a jeszcze inne kamerom, które mają dać nam ogólny podgląd tego, co się dzieje np. w otoczeniu naszego domu czy firmy. Czy był kurier, o której przyszedł i co robił ogrodnik itp.
• Dobrze przemyśl rozmieszczenie kamer. Nie zawsze kamery muszą widzieć wszystko. Czasami lepiej zrezygnować z widzenia wszystko na rzecz lepszego widzenia miejsc newralgicznych.
• Jeżeli liczysz na to że monitoring zastąpi system alarmowy, to zapomnij o tym. Detekcja ruchu w kamerach nie temu służy. Ona ma przede wszystkim ograniczyć ilość rejestrowanego materiału i wspomóc pracę operatora.
Można przeczytać o tym w temacie: Detekcja ruchu w kamerach - jak działa i czemu służy
To samo dotyczy innych "magicznych funkcji" określanych jako "inteligentna analiza obrazu". To że one są, nie znaczy że będą działały zgodnie w pełni z naszymi oczekiwaniami.
• Patrz krytycznie na wszelkiego rodzaju materiały marketingowe. Filmiki reklamowe wrzucane na YT, owszem warto przejrzeć, ale trzeba pamiętać że są tworzone w określonym celu

W miarę miarodajne testy kamer przedstawia na swoich stronach firma Delta Poznań. W linkowanym temacie jest kilka zdjęć z takich testów. Przyjrzyjcie się im dobrze i zobaczcie jak duże różnice mogą być pomiędzy poszczególnymi kamerami.
Zastanówcie się, czy u was zawsze będą panowały idealne warunki oświetleniowe, czy mogą też czasami zdarzyć się takie jak na testach.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18068243#18068243
• Unikaj gotowych zestawów. Po pierwsze, aby uzyskać niską cenę, często obok dobrych elementów przemycają te niższej jakości. Pomijam tu oczywiście zestawy robione typowo pod walkę cenową na serwisach aukcyjnych, które całe od początku do końca są składane tylko i wyłącznie pod tym kątem.
Po drugie, nie zawsze potrzebujesz iluś tam takich samych kamer. Może się okazać że nawet w takim samym lub tylko nieco wyższym budżecie jesteś sobie w stanie skompletować monitoring który będzie o wiele lepiej działał.
Do monitorowania pokoju 10 m² z dobrym równomiernym oświetleniem, czy paru metrów przed wejściem do budynku możesz np. użyć nieco tańszej kamery, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na zakup kamery, która będzie pracowała w znacznie trudniejszych warunkach.
• Nie ulegaj magii megapikseli. Ich ilość nie przesądza o jakości kamery. Decyduje o tym szereg innych czynników, o których możesz poczytać miedzy innymi w tym temacie.
Ładnie to ujął nasz forumowy kolega:
bezpiecznykrakow wrote:Tak na marginesie podpowiem Ci, że lepiej iść w lepszy jakościowo przetwornik i lepszy procesor, niż szaleć z megapikselami. Rozmymłana plama wygląda podobnie w D1 i 4K![]()
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18069473#18069473
• Nie wierz w cudowną moc różnych funkcji/trybów itp. One są tylko pewnym dodatkiem. Podstawą jest zawsze wysokiej jakości przetwornik, procesor, obiektyw. Jeżeli one są słabe, to żadna funkcja tutaj niczego specjalnie nie zmieni. Szczególnie, że słaby procesor nie jest w stanie zapewnić poprawnego, zgodnego z oczekiwaniami działania tych funkcji. To, że dana funkcja jest, nie oznacza wcale tego, że działa.
• Nie słuchaj tych co mówią: przecież to to samo, nawet tak samo wygląda. Prawda jest taka, że duża część sprzętu produkowana jest przez te same fabryki i często pakowana do tych samych obudów.Tyle że nie zawsze jest tak, że jest to ten sam sprzęt i tej samej jakości.
• Kamery nie są vademecum na wszystko. Jeżeli mają pełnić funkcję zabezpieczenia obiektu przed włamaniem, to same tego nie zrobią. Mogą stać się tylko częścią systemu, na który składają się zabezpieczenia mechaniczne, system alarmowy, ochrona fizyczna stała lub grupa interwencyjna.
Przykładowe zdjęcia z kamer o tej samej rozdzielczości 1080p z wbudowanymi promiennikami. Zdjęcia wykonano po kolei przy świetle sztucznym około 30 lux, po ciemku z załączonym doświetlaczem IR, przy ustawionym na wprost kamery silnym świetle.
Kamera w cenie 80 zł



Kamera w cenie około 200 zł



Kamera w cenie około 800 zł



Zdjęcia z testów kamer zamieszczono dzięki uprzejmości firmy Delta-Opti.
Zapraszam do zapoznania się z dalszymi częściami poradnika, gdzie omówione są podstawowe elementy systemu monitoringu jak i pozostałymi poradnikami na forum elektroda.pl:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum496.html
Dziękuję członkom grupy "serwisanci" za wsparcie przy pisaniu tego artykułu/poradnika a w szczególności kolegom: @dawidedziu i @Alpha