Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie domu 100m2. Jakie wybrać?

drabik92 10 Gru 2018 12:46 1095 37
  • #1 10 Gru 2018 12:46
    drabik92
    Poziom 7  

Witam, planuję budowę parterowego domu 100-110 m2.w skrócie : ściany z betonu komórkowego, dobra izalacja, styropian 15 cm, wełna/pianka stryszku, podłogówka. Największy dylemat mam nad ogrzewaniem domu, z racji tego, że dom chcę zbudować możliwie jak najtańszym kosztem więc koszt inwestycji na początku będzie odgrywał istotną rolę. Co byście polecili ? W internecie znalazłem jakiś kalkulator gdzie wprowadzałem wszystkie parametry domu i obliczało mi zapotrzebowanie na energię i koszta roczne.(dodam, że nie ma gazu, jest projekt od 4 lat, ale i tak się raczej nie wyrobią do czasu aż zamieszkam.) Najbardziej ekonomiczna Pompa Ciepła Gruntowa 700zł na rok. Lecz inwestycja ok 40 tys zł. Planowo będę miał w domu dwa kominy, więc można je jakoś wykorzystać np Piec z podajnikiem na Pellet lub Ekogroszek. 2200 ogrzewanie Ekogroszkiem, około 3000 Pelletem. jakie są koszta instalacji takich piecy, w domu będzie kotłownia z kominem, więc chodzi mi o sam koszt pieca z boilerem i całym osprzętem. W sumie nie mam pojęcia też jaki jest koszt materiałów na rozprowadznie podłogówki, gdyby ktoś miał pojęcie do z góry dzięki za informacje. Co myślicie o kominku z płaszczem wody? latem, nie używałbym ewentualnego pieca tylko rozpalił w kominku lub jakieś kuchni letniej aby mieć ciepłą wodę. Czy opłaca się instalować 2 zasilania ciepła? czy 1 wystarczy aby ogrzewać dom zimą a latem ekonomicznie podgrzewać samą wodę??

0 29
  • #2 10 Gru 2018 13:04
    AdiBielo
    Poziom 11  

Co do ciepłej wody latem to najszybciej wrzucić na dach kolektor. Gmina najczęściej dopłaca do tego typu sprzętu do 75%. Co do ogrzewania podłogowego to dużo tańsza eksploatacja ale dużo droższa inwestycja i przede wszystkim podłoga musi być w płytkach i tańsze panele podłogowe nie wchodzą w grę. Kosz pieca na ekogroszek zaczyna się od około 2200 zł, bojler, rury, zawory itd powinny się zamknąć w 3500 zł, a może i mniej skoro dom parterowy, bo wtedy instalacja jest ciut prostsza. Ciężko mi wycenić rurki do podłogowego... Robocizna jakieś 1500 zł podejrzewam i warto zasięgnąć opinii o majstrze, bo niejeden ma w sklepie dobre zniżki na rury itd a podaje ceny detaliczne różnicę biorąc do kieszeni. Jeździj z nim na zakupy i niech bierze faktury i Ci pokazuje.

0
  • #4 10 Gru 2018 16:59
    Wojewoda82
    Poziom 15  

Jednego nie rozumiem. Budujesz dom, w którym pewnie też będziesz mieszkał na starość. Może nie pasywny, ale dość dobrze izolowany. Planując kocioł na paliwo stałe, a już na pewno na węgiel, z tych 100-110m2 musisz od razu wydzielić z 10m na kotłownię i skład opału. Plus do końca życia będziesz choćby na 1/8 etatu palaczem w tym domu.

O ile kocioł na pelet jeszcze można jakoś przełknąć (ekologiczny bo na biomasę, aż tak nie syfi jak węgiel) to jednak też ma wady. Duża cena kotła (koszt inwestycyjny), potrzebne pomieszczenie na kocioł i skład opału (to samo co przy węglu), cena opału średnio atrakcyjna. Nierówne paliwo

Kocioł retortowy na węgiel to dla mnie porażka w nowym budownictwie, on wcale nie jest tak bezobsługowy, do tego często awaryjny. Cena samego kotła z podajnikiem to z 7000 PLN, czarny pył dosłownie wszędzie, plus wszystkie wady kotła na pelet czyli kotłownia, skład itp.

Na placu boju z systemów bardziej automatycznych zostaje kocioł na olej opałowy (drogi kocioł i drogie paliwo), pompa ciepła czy to gruntowa czy powietrzna oraz gaz.

Przy pompie duży koszt inwestycyjny (przy powietrznej mniejszy), pełna automatyka, możliwość montażu w przyszłości fotowoltaiki na dachu budynku co pozwala praktycznie nie płacić za ogrzewanie. Wymagana "kotłownia" lub pomieszczenie gospodarcze. Komin niepotrzebny.

Albo gaz, pełna automatyka, niski koszt kotła (kocioł bez zasobnika około 4000, z zasobnikiem 6-8k). W przypadku gdy planowany jest gazociąg, można kupić lub wydzierżawić na 1-2 lata (do czasu podłączenia rury z gazem) zbiornik naziemny na propan. Ten sam kocioł, po prostym przezbrojeniu (wymiana dysz w palniku i regulacja), może spalać i propan i gaz ziemny. Kocioł gazowy nie wymaga kotłowni, może być zainstalowany np: w kuchni. Komin niekoniecznie potrzebny.

Gaz lub pompa ciepła jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Jak masz dużo kasy to gruntowa PC, mniej to powietrzna PC, a jak mało, to gaz.

Co do kominka, teraz planujesz palić, a wielu po postawieniu kominka odpala go raz na Boże Narodzenie. Koszt kominka, drugiego komina i powiązania kominka z instalacją CO może nigdy się nie zwrócić, jeśli okaże się ze przestaniesz z niego korzystać.

PC czy kocioł gazowy dostarczają ci ciepła na CO i CWU cały rok, bez specjalnych zabiegów.

Co do kotłowni, zamiast niej wolałbym składzik czy pomieszczenie gospodarcze. I zamiast stawiać 2 kominy postawiłbym max 1, za zaoszczędzoną kasę za drugi komin masz częściowo opłaconą instalacje CO.

0
  • #5 10 Gru 2018 17:21
    AdiBielo
    Poziom 11  

Co do dwóch kominów - to podejrzewam, że mówisz o nim z racji na to, że to stary dom, gdzie były piece kaflowe i go remontujesz (choć z doświadczenia wiem, że mimo wszystko taniej byłoby zburzyć i zbudować jeszcze raz nowy;] ). A jest jedna rzecz, o której musisz wiedzieć w przypadku starych domów - praktycznie wszystkie jak jeden mąż cierpią na ta przypadłość, że jak wymienisz okna ze starych drewnianych a nowe - bardzo szczelne alu-plasty - to prawie na każdej ścianie wyskoc zy Ci grzyb przez brak wentylacji. Tak czy inaczej moja rada - kominy zostaw, ale nie jako dymowe, a jako wentylacyjne:)
    A co do ogrzewania - w pełni się zgadzam z tym, co napisał Wojewoda82 :) Jak Cię stać to Pompa Ciepła i fotovoltaika lub zwykły kolektor do grzania wody na dach i praktycznie nie ponosisz kosztów utrzymania.

0
  • #6 10 Gru 2018 17:23
    Wojewoda82
    Poziom 15  

On buduje nowy dom, a raczej planuje.

Dodam, ze zarówno przy kotle kondensacyjnym na gaz czy na pompie ciepła, podłogówka to idealne rozwiązanie dla CO. Bez większych kombinacji typu mieszacze, zawory 4-drogowe itp które musiałbyś stosować przy kotle na paliwo stałe.

0
  • #7 10 Gru 2018 17:31
    misiek1111
    Poziom 23  

Wojewoda82 napisał:
    a wielu po postawieniu kominka odpala go raz na Boże Narodzenie.

Mój kolega już nawet nie rozpala w wigilię - wstawia świeczki :)

0
  • #8 10 Gru 2018 17:36
    Wojewoda82
    Poziom 15  

Bo palenie w kominku dzieli się na kilka typów:
    1) palenie okazjonalne, raz na ruski rok, dla klimatu świat itp
    2) palenie w lecie lub jesienią aby tylko lekko dogrzać domek, CWU, głównie ci z piecem zasypowym na węgiel.
    3) palenie, aby nie wpaść w taryfę W-3 dla gazu
    4) uzupełnianie powietrznej pompy ciepła lub kotła gazowego w największe mrozy aby mniej zapłacić za gaz lub prąd lub uzupełnić pompę ciepła gdy nie wyrabia. Głównie starsze budynki, słabo ocieplone budynki.

1
  • #9 10 Gru 2018 17:37
    AdiBielo
    Poziom 11  

To kompletnie nie rozumiem planu, a przynajmniej planowania 2 kominów. Po co?

A jak już miałbym stawiać dom od podstaw to tez bym nie zastosował podejścia, w którym w ogóle potrzebuję ogrzewania, a budował tak zwany dom energooszczędny. Zamiast kominów kradnących mi ciepło, bop nie oszukujmy się, ale duży procent produkowanego ciepła w tradycyjny sposób idzie w komin właśnie.
    A jak najniższy koszt inwestycji to też głupie podejście... nie ma sensu sobie liczyć, że teraz zapłacisz mało, jak będziesz musiał koło tego chodzić do końca życia i ponosić koszty stałe. Teraz kiedy masz pracę i pieniądze zainwestuj w kredyt i ponieś koszty, a na starość na emeryturze wypocznij, bez dodatkowych kosztów. Co jest lepsze - płacić 12 tyś rocznie rat kredytów przez 20 lat, czy 16 tyś rocznie za węgiel przez nieograniczoną ilość lat, w tym na emeryturze? Dla mnie odpowiedź jest prosta - Pompa Ciepła, zero kominów i mechaniczne ogrzewanie z wymiennikiem ciepła.

Jest wiele filmów na ten temat, choćby ten:
    https://www.youtube.com/watch?v=DqLdlzm8tas

Na dobry projekt też warto wydać parę złotych - będziesz miał wtedy dom idealnie dostosowany do swoich potrzeb, a nie po prostu tani...

Wojewoda82 napisał:
    Dodam, ze zarówno przy kotle kondensacyjnym na gaz czy na pompie ciepła, podłogówka to idealne rozwiązanie dla CO. Bez większych kombinacji typu mieszacze, zawory 4-drogowe itp które musiałbyś stosować przy kotle na paliwo stałe.

Dokładnie - CO ma na wyjściu zbyt gorącą wodę jak na podłogowe i trzeba wprowadzać dodatkowe kombinacje z mieszaczami, a PC daje ciepłą, ale nie tak gorącą, idealną na podłogę.

0
  • Pomocny post
    #10 10 Gru 2018 19:23
    xyro
    Poziom 24  

Domek jak u mnie :) Jak masz gaz ziemny to się nawet nie zastanawiaj. Po co Ci tyle kominów ? Jak planujesz reku to kominy nie potrzebne. Ewentualnie jeden na zaś w kotłowni. Prąd w 2 taryfie i duży bufor też tragicznie nie wychodzi. Jakąś nieduża kotłownie potrzebujesz i tak. Propan butan bym sobie odpuścił. Jak weźmiesz butle w dzierżawę to Cie będą kroić na gazie. Jak kupisz swoją to znowu koszta. To już lepiej iść w powietrzną pompę ciepłą. Jak stać Cię to 40k dołożyć, to gruntową (którą własnymi rękami za 20 do 25k zł jesteś w stanie zrobić). Trochę o kosztach. Gaz i ekogroch obecnie bardzo podobnie wychodzą w kosztach. Ekogroch taniej w srogie zimy, gaz w okresach przejściowych i lecie(CWU). Prąd 2 taryfa: trzeba doliczyć 1/3 kosztów. Pompa ciepła powietrze wychodzi 1/3 taniej jak gaz czy ekogroch. Gruntowa to 1/2 kosztów gazu/ekogrochu. Jakieś pytania ? :)

0
  • #11 10 Gru 2018 20:38
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Klima kanałowa + fotowoltaika = bezobsługowe darmowe ogrzewanie.

1
  • #12 10 Gru 2018 22:53
    xyro
    Poziom 24  

Dodaj, że nie dogrzeje w mrozy, i poniżej -5 to prądem opłaca się grzać, no i trochę mu tych kanałów w domu wyjdzie żeby wszystkie pomieszczenia ogrzać. Pomijam, że wszelkie ogrzewanie kanałowe to nieporozumienie w naszym klimacie. A sterował to sobie będzie anemostatami ;) Proszę Cie :)

0
  • #13 11 Gru 2018 00:12
    Lisciasty
    Poziom 17  

Ja bym dał powietrzną pompę ciepła + podłogówka, a w przyszłości fotowoltaika. Kocioł gazowy to wydatek też niemały (+ przyłącze), lubi się psuć, żyje z 10 lat...
    Pomysł na podłogówkę elektryczną + fotowoltaika też fajny ale w tak małym domu jest też mało dachu, może być słabo z miejscem do montażu.
    Chyba, że na ścianach pionowo...

1
  • #14 11 Gru 2018 02:27
    AdiBielo
    Poziom 11  

Lisciasty napisał:
    Chyba, że na ścianach pionowo...

Oj chyba kolega mało zna się na geografii:) średni kąt padania promieni słonecznych na Warszawę - czyli plus minus kilka stopni w innych miejscowościach w Polsce to 52 stopnie, a zimą jeszcze mniej. Ustawienie paneli pionowo jest cholernie nieskuteczne... Często buduje się konstrukcje na dcach o innym pochyleniu, niż sam dach, aby dostosować się do kąta padania promieni Słońca na ogniwa.
    Lisciasty napisał:

Pomysł na podłogówkę elektryczną + fotowoltaika też fajny

No i fizyka tez się kłania - fotowoltaika celem ogrzewania elektrycznego do tradycyjnej instalacji grzewczej też jest czystą głupotą i opieraniem się na stratach energii - no i nie wiem jak szalonym trzeba być, żeby używać prądu elektrycznego do ogrzewania podłogowego... stosuje się po prostu grzejniki elektryczne grzejąc bezpośrednio powietrze w pomieszczeniach, ewentualnie powietrze w systemie nawiewów. Dużo lepiej, jeśli już - ogrzewać w (tańszych swoją drogą) kolektorach słonecznych z przepływającą tam wodą - niemniej wtedy trzeba dużego zbiornika, żeby nagrzana przez dzień woda wystarczyła na noc - także raczej stosuje się to tylko do CWU, a nie do ogrzewania podłogowego.

Tak czy inaczej ja i tak polecam nowoczesne technologie pozwalające maksymalnie oszczędzać poprzez jak najmniejsze utraty ciepła zimą i de facto przy okazji zimna latem - bo mechaniczna wentylacja z wymiennikiem ciepła i to potrafi. Dołożyć do wymiennika nagrzewnicę elektryczną z fotowoltaikii/lub pompę ciepła i do -15 stopni możesz przeżyć zimę bez kosztów, a nawet przy srogich mrozach za rok zapłacisz mniej, niż inni za 1 miesiąc.
    Może i koszt na wejście co najmniej nie jest niski - ale zwróci się zaledwie po paru latach.

Tak na szybko nie znalazłem tego reportażu, ale jak pogrzebiesz w sieci to pod hasłem "kościół pasywny w Nowym Targu" znajdziesz budynek, o jakim mówię, choć w skali dużo większej, niż byle dom, niemniej wiele użytych tam patentów można śmiało zastosować w domu - właśnie wymiennik ciepła przy wentylacji (tam półgrawitacyjnej, w domu parterowym raczej musi być w pełni mechaniczna, ale taki wentylator nie ciągnie dużo energii), zbita bryła, odpowiednio zaprojektowane okna, które łapią niskie kąty promieni słonecznych w zimie, a latem są zacienione niepotrzebnie nie nagrzewając pomieszczeń itd.

0
  • #15 11 Gru 2018 04:06
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

xyro napisał:
    Dodaj, że nie dogrzeje w mrozy, i poniżej -5 to prądem opłaca się grzać, no i trochę mu tych kanałów w domu wyjdzie żeby wszystkie pomieszczenia ogrzać. Pomijam, że wszelkie ogrzewanie kanałowe to nieporozumienie w naszym klimacie. A sterował to sobie będzie anemostatami ;) Proszę Cie :)

Kłamiesz czy tylko błysnąłeś niewiedzą?

Moje Fujitsu 4kW split z 2009 roku podczas rekordowych tegorocznych mrozów -14,3°C działało poprawnie i ogrzewało bez problemu 50m2 pracując z połową mocy.

Poniżej -5 w dalszym ciągu klimatyzator ogrzeje 2,5-3 razy taniej niż "prądem". Kanałów nie musisz prowadzić do wszystkich pomieszczeń jeśli masz dobrze ocieplony dom i rekuperację, bo ciepło przechodzi przez ściany wewnętrzne szybciej niż ucieka przez zewnętrzne.

Sterowanie dla każdego pomieszczenia jest niepotrzebne. Wystarczy czujnik temperatury w jednym miejscu i tyle.

Ja ogrzewam za darmo, a Ty płać. Tutaj publikuję co jakiś czas raporty miesięczne czy sezonowe. https://www.facebook.com/groups/329438764201077/

Dodano po 3 [minuty]:

Fotowoltaika nie opłaca się tam gdzie ma zastąpić II taryfę. Jej amortyzacja to w takiej sytuacji 20-30 lat.
    1kWp za 5000 produkujący rocznie 1000kWhx0,27 spłaca się w 5000/270 plus koszt alternatywnego ulokowania kapitału.

PV opłaca się dla I taryfy lub dla G11 tam gdzie produkcja PV z I taryfy jest dzielona proporcjonalnie na I i II wg zużycia.

Pompa ciepła w postaci PC czy klimatyzatora zwiększa otrzymywaną z danej ilości energii ilość ciepła 3-4 razy.

0
  • #16 11 Gru 2018 09:06
    xyro
    Poziom 24  

Srednio mnie interesuje czym i jak sobie grzejesz kolego to 50 m2. Mowa jest o calkiem innym domku. Przeczytaj pierwszy post w tym watku, a dopiero potem sie wypowiadaj. Domek 100 m2 z ociepleniem jak wyzej ma maksymalne zapotrzebowanie okolo 5kw w najmrozniejsze dni. Nie wiem gdzie autor postu zamierza budowac swoj domek ale projektowe -20 trzeba zakladac. Czyli ten miesiac czy 1.5 w zimie moze mu braknac troche mocy. To cop srednioroczne na poziomie 3 -4 na klimatyzatorze to tez chyba miedzy bajki wlozyc. Plusem jest na pewno to, ze mozna te kilka tygodni w lecie klimatyzowac domek. Co do fotovoltaniki to wg mnie, bez doplat sztuka dla sztuki. Z doplatami jakis sens to ma, ale tylko w taryfie gdzie zgromadzona energie mozna sobie odebrac. Powietrzna pompa ciepla niestety tez kosztuje, pytanie czy autor chce tanio uzytkowac czy tanio zainwestowac bo jak to mowia co tanie to drogie. Powietrzna pompa i reku to wydatek w granicach 40k-50k. Kiedy to sie zwroci porownujac do gazu czy 2 taryfy ? Po 15 - 20 latach ? Jak reku bedzie do wymiany, naprawy, a pompa pewnie na smietnik. Domek maly ... nawet grzejac grzalkami w 2 taryfie nie wyjdzie koszt jakis straszny, a koszta inwestycji smieszne. Lepiej te pieniadze do ocieplenia dolozyc. Na pewno odradzam paliwa stale. Dosyc ze brudno to obslugowo i na dzien dzisiejszy wcale nie tanio.

1
  • #17 11 Gru 2018 09:25
    Lisciasty
    Poziom 17  

AdiBielo napisał:

Oj chyba kolega mało zna się na geografii:) średni kąt padania promieni słonecznych na Warszawę - czyli plus minus kilka stopni w innych miejscowościach w Polsce to 52 stopnie, a zimą jeszcze mniej. Ustawienie paneli pionowo jest cholernie nieskuteczne...

A gdzie ja pisałem że skuteczne? Będzie 40% gorzej niż na dachu ale będzie działać. Jak ktoś ma mało miejsca a tanie panele
    to jest to do zrobienia.
    AdiBielo napisał:

No i fizyka tez się kłania - fotowoltaika celem ogrzewania elektrycznego do tradycyjnej instalacji grzewczej też jest czystą głupotą i opieraniem się na stratach energii - no i nie wiem jak szalonym trzeba być, żeby używać prądu elektrycznego do ogrzewania podłogowego...

Nie wiem co ma do tego fizyka i głupota. Dobrze zaizolowany z wentylacją mechaniczną dom 100m2 będzie zjadał 4 tys. kWh ciepła na rok,
    wystarczy 5kWp paneli foto i mamy załatwione grzanie. Proponuję więcej liczenia i myślenia a mniej podśmiechujek.

AdiBielo napisał:

Dużo lepiej, jeśli już - ogrzewać w (tańszych swoją drogą) kolektorach słonecznych z przepływającą tam wodą - niemniej wtedy trzeba dużego zbiornika, żeby nagrzana przez dzień woda wystarczyła na noc

Bez komentarza...

Generalnie coś tam słyszałeś, coś poprzekręcałeś i udzielasz rad, nie wiem w jakim celu.

0
  • #18 11 Gru 2018 10:40
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

xyro napisał:
    Srednio mnie interesuje czym i jak sobie grzejesz kolego to 50 m2. Mowa jest o calkiem innym domku. Przeczytaj pierwszy post w tym watku, a dopiero potem sie wypowiadaj. Domek 100 m2 z ociepleniem jak wyzej ma maksymalne zapotrzebowanie okolo 5kw w najmrozniejsze dni. Nie wiem gdzie autor postu zamierza budowac swoj domek ale projektowe -20 trzeba zakladac. Czyli ten miesiac czy 1.5 w zimie moze mu braknac troche mocy. To cop srednioroczne na poziomie 3 -4 na klimatyzatorze to tez chyba miedzy bajki wlozyc. Plusem jest na pewno to, ze mozna te kilka tygodni w lecie klimatyzowac domek. Co do fotovoltaniki to wg mnie, bez doplat sztuka dla sztuki. Z doplatami jakis sens to ma, ale tylko w taryfie gdzie zgromadzona energie mozna sobie odebrac. Powietrzna pompa ciepla niestety tez kosztuje, pytanie czy autor chce tanio uzytkowac czy tanio zainwestowac bo jak to mowia co tanie to drogie. Powietrzna pompa i reku to wydatek w granicach 40k-50k. Kiedy to sie zwroci porownujac do gazu czy 2 taryfy ? Po 15 - 20 latach ? Jak reku bedzie do wymiany, naprawy, a pompa pewnie na smietnik. Domek maly ... nawet grzejac grzalkami w 2 taryfie nie wyjdzie koszt jakis straszny, a koszta inwestycji smieszne. Lepiej te pieniadze do ocieplenia dolozyc. Na pewno odradzam paliwa stale. Dosyc ze brudno to obslugowo i na dzien dzisiejszy wcale nie tanio.

Jeśli chce się grzać tanio, to projektowanie systemu grzewczego w taki sposób, że przez 99% okresu grzewczego będzie przewymiarowany jest poważnym błędem.
    Planujesz na -20 a co będzie przy -30? Ten sam problem.
    SCOP nie wkładamy między bajki ale używamy do obliczeń.
    Ogrzanie dobrze ocieplonego domu 100m2 zapewni klimatyzator 3kW. Na wypadek mrozów -30 dodatkowe źródło ciepła w dowolnej postaci. Np u mnie są to piece akumulacyjne ale można też kable w podłodze, czy nawet zwykłe grzejniki olejowe.

Dodano po 1 [minuty]:

Lisciasty napisał:

Nie wiem co ma do tego fizyka i głupota. Dobrze zaizolowany z wentylacją mechaniczną dom 100m2 będzie zjadał 4 tys. kWh ciepła na rok,
    wystarczy 5kWp paneli foto i mamy załatwione grzanie. Proponuję więcej liczenia i myślenia a mniej podśmiechujek.

Po co aż 5kWp paneli jeśli tą samą ilość ciepła da 1,5kWp paneli i klimatyzator kanałowy? Cena takiego zestawu będzie niższa niż 5kWp PV.

Proponuję więcej liczenia i myślenia.

0
  • #19 11 Gru 2018 10:50
    Lisciasty
    Poziom 17  

Myślenie o komforcie jest głównie. Ja lubię ciepło od dołu a nie zimną podłogę i dmuchanie po głowie z jakiegoś klamota na ścianie :>
    Jak ktoś musi bardzo oszczędzać to pewnie nie ma wyjścia.

0
  • #20 11 Gru 2018 11:50
    AdiBielo
    Poziom 11  

Lisciasty napisał:

AdiBielo napisał:

Dużo lepiej, jeśli już - ogrzewać w (tańszych swoją drogą) kolektorach słonecznych z przepływającą tam wodą - niemniej wtedy trzeba dużego zbiornika, żeby nagrzana przez dzień woda wystarczyła na noc

Bez komentarza...

Generalnie coś tam słyszałeś, coś poprzekręcałeś i udzielasz rad, nie wiem w jakim celu.

Generalnie coś takiego stoi mojemu ojcu na dachu stodoły, w której realizuje agroturystykę i stodoła ma zapewnioną CWU i nigdy w historii nie wydano tam ani złotówki na grzanie bojlera. Podobnej wielkości ogniwa fotowoltaicznie byłyby 5-7 razy droższe a i tak nie wystarczyłyby na zasilenie grzałki elektrycznej ogrzewającej taką samą ilość wody, ze względu na wydajność tej instalacji i straty energii.

A co do ogniw na ścianach w pionie - owszem nie napisałeś, że miałyby działać ze 100% mocy, ale Ty chyba na prawdę myślisz, ze to jest darmowe... przy tak małej wydajności, i wysokim koszcie inwestycji, licząc oszczędność w zużyciu prądu względem taryfy elektrowni, zwróciłaby się ona po jakichś 400-600 latach. Polska i tak dostaje mało promieni słonecznych, zwłaszcza zimą. Jest to czysty debilizm, nic więcej. Jak karzesz mi liczyć, najpierw policz sam i z twardymi liczbami wróć do mnie.

A co do komfortu, o którym pisałeś - ja wolę ciepłe powietrze w całym pomieszczeniu od podłogi do sufitu, brak grzyba na ścianie i nie przejmowanie się dokładaniem do pieca. Lubię też się nie ślizgać po płytkach po całym domu, a takie są wymagane przy podłogówce. Przestań pisać to co Ci się wydaje, ale oprzyj się na twardych danych - przede wszystkim finansowych - bo nie każdy zarabia tyle, żeby wywalać 20 razy więcej na ogrzewanie, niż powinien wyłącznie dla jakiegoś wydumanego komfortu, który ostatecznie zamyka się w tym, aby powietrze w pomieszczeniu było ciepłe - z dowolnego źródła.

0
  • #21 11 Gru 2018 12:00
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Lisciasty napisał:
    Myślenie o komforcie jest głównie. Ja lubię ciepło od dołu a nie zimną podłogę i dmuchanie po głowie z jakiegoś klamota na ścianie :>
    Jak ktoś musi bardzo oszczędzać to pewnie nie ma wyjścia.

Ja lubię ciepło równomiernie wszędzie i ciszę. Latem natomiast chłodek i ciszę.
    Lubię mieć też czas wolny i mało pracować. Dlatego idealne ogrzewanie dla mnie powinno być za darmo i automatyczne.

0
  • #22 11 Gru 2018 12:01
    Lisciasty
    Poziom 17  

@AdiBielo
    Robiłem w swoim domu 230m2 użytkowej sam ogrzewanie z pompą ciepła, wentylację mechaniczną, fotowoltaikę i parę innych pierdół, płaciłem za to z własnej kieszeni bez dotacji i doskonale wiem co ile kosztuje i ile wymaga roboty. Zrobiłem też kilka charakterystyk energetycznych domów od 80m2 do 200m2 użytkowej wraz z propozycjami rozwiązań grzewczych i chałupy te już stoją i póki co wygląda że się sprawdziło.
    Pisanie że fotowoltaika jest 5-7 razy droższa od czegoś tam co nie wiadomo ile kosztowało jest bez sensu, podobnie jak pozostałe dywagacje poparte gdybaniem.

0
  • #23 11 Gru 2018 12:18
    AdiBielo
    Poziom 11  

Lisciasty napisał:
    @AdiBielo
    Pisanie że fotowoltaika jest 5-7 razy droższa od czegoś tam co nie wiadomo ile kosztowało jest bez sensu, podobnie jak pozostałe dywagacje poparte gdybaniem.

Proszę bardzo:
    https://swatt.pl/pl/systemy-solarne/1671-kolektor-sloneczny-rurowo-prozniowy-hp-30.html
    Kolektor o powierzchni użytkowej 3,86 m2 - koszt całości 2549,5 zł

https://swatt.pl/pl/systemy-solarne/1671-kolektor-sloneczny-rurowo-prozniowy-hp-30.html
    Fotowoltaika za panel o powierzchni około ,177 m2 sztuka - 410,83
    Dla powierzchni 3,86 m2 potrzeba 22 sztuki - czyli 9038,26 zł
    do tego trzeba doliczyć osprzęt, akumulator, bojler z grzałką elektryczną itd - powinieneś zamknąć się w koszcie 13-14 tyś zł, czyli jak napisałem od 5 do 7 razy tytle co kolektor słoneczny... a wydajność w ogrzewaniu wody nawet o połowę słabsza.

A zastosowanie w jakimś domu konkretnej metody ogrzewania, a zbudowanie od zera domu dostosowanego do ogrzewania w odpowiedni sposób to zupełnie inna para kaloszy... i taniej tyo wyjdzie i o wiele skuteczniej.

I nie chwal się tyko pokaż jakieś raporty, liczby, stronę internetową, czy cokolwiek - bo w tym momencie możesz sobie pisać co chcesz. Ja równie dobrze mogę napisać, że jestem autorem cyklu 17 powieści przygodowych, ale póki ich nie wydałem i nie będą do kupienia w jakimś empiku czy coś to jest to czyste ględzenie.

0
  • #24 11 Gru 2018 12:51
    Lisciasty
    Poziom 17  

Nie masz kompletnie pojęcia o fotowoltaice, o panelach słonecznych zresztą też skoro wklejasz tylko sam kolektor bez rurek, grupy pompowej
    i sterowania. Kalkulacje odnośnie fotowoltaiki też kompletnie od czapy. Szkoda czasu na dyskusję na tym poziomie.

0
  • #25 11 Gru 2018 13:21
    AdiBielo
    Poziom 11  

Grupy pompowej:D Może jeszcze robota NASA sterowanego przez satelitę? Tu wystarczy zbiornik i podłączenie do instalacji wodnej. Ciepła woda grawitacyjnie idzie do góry, nie przepompowuje się tego, a instalacja wodna CWU jest potrzebna i kosztuje tyle samo niezależnie od metody grzania wody.

Kolejny raz piszesz - "nie masz racji, ale ja Ci tego nie udowodnię i nie podam ani argumentów, ani liczb"

A jak C bardzo zalezy na kompletnym systemie to proszę: https://www.emag.pl/kolektor-sloneczny-podgrz...4_74a0ec4c394771d295a9afe279684d7c_1544527279

Z tym, że to stawiasz w nasłonecznionym miejscu porze domem, nie na dachu i nie działa w zimie - aczkolwiek i tak się opłaca, bo w zimie ogrzewając dom, przy okazji grzejesz i wodę i tak.

No i kolektor przy odrobienie umiejętności zespawasz i sam za ułamek tych kosztów - dla przykładu mój znajomy zamknął się w 1800 zł ze wszystkim - ale on jest hydraulikiem. Ja bym się nie podjął

0
  • #26 11 Gru 2018 14:02
    drabik92
    Poziom 7  

Hey, dzięki za wypowiedzi, xyro napisał mi konkretnie o kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych po czym w późniejszym poście, że na pewno nie robiłby na paliwo stałe. Ziemia + pozwolenia to ok 40 tys zł. na działce nie ma gazu, więc odpada. na 100% podłogówka. Cała inwestycja ma zamknąć się w 300 tys max. Więc 50 tys na rodzaj ogrzewania odpada. Rozważam Pompę Ciepłą powietrzną, mógłbym zrezygnować z kominów, tylko czy taka pompa ciepła za 20 tys w zupełności wystarczy i pozwoli mi oszczędniej generować ciepło, niż piec ? To, że będę miał robotę przy dosypywaniu do podajnika + kupno opału to chyba mi nie przeszkadza. Jakie są jeszcze minusy takiego pieca ?

0
  • #27 11 Gru 2018 14:04
    xyro
    Poziom 24  

Tematem dyskusji bylo jak ogrzac tanio domek energooszczedny o powierzchni okolo 100 m2. Wg mnie wywiazala sie niepotrzebna klotnia z tego. Co do powietrznej pompy ciepla calosc moze zamknela by sie w 30 tys. Jesli moge cos doradzic to zrob podlogowke w calym domu. Raz ze grzejniki tez kosztuja, dwa ze miejsca nie ma za duzo a grzejniki gdzies musisz dac. Znajac to jakie problemy ludzie maja z kotlami na ekogroszek tez bym sie mocno zastanowil nad tym. Nie tyle moze kotly sa problemem co jakosc wegla. Problemy ze spiekami i cena za 1t tez mala nie jest. Jak bys nie palil kolo 2.5 do 3t rocznie wegla spalisz. Blizej bym 3t celowal jak cenisz sobie komfort cieplej wody. Wegiel po 900- 1000 zl, tak ze koszt znasz. Taki domek jak twoj okolo 12 000 kw rocznie pochlonie energi z cwu. Liczac 2 taryfe po 0.37 gr masz jakies 4400. Gaz ziemny odpada ale na dzien dzisiejszy kolo 0.22 gr za 1kw wychodzi na czysto czyli jakies 2700 zl l. Pompa ciepla powietrzna strzelam ze jakies 5 000 kw pochlonie rocznie (cop 2.5) liczac w 1 taryfie 0.62 gr daje jakies 3100 zl, ale realnie jak bedziesz grzac w 2 taryfach to jestes w stanie okolo 1/3 urwac z tego spokojnie czyli wychodzi 2000 zl rocznie, kwestia ile jestes w stanie z 2 taryfy wyciagnac. Fotowoltanike daruj sobie ... wg mnie trzeba jeszcze poczekac troche, albo panele i instalacje ztanieja, albo prad zdrozeje, a najprawdopodobniej jedno i drugie. Tzw solary oplacaja sie jak duzo wody zuzywasz i masz drogie zrodlo ogrzewania czyli np prad. Jak zdecydujesz sie na wegiel czy powietrzna pompe to bez sensu troche tez bo nigdy Ci sie ta instalacja nie zwroci. Jak dasz rady, albo masz kumatego hydraulika to gruntowa pompa zamkniesz sie w 20 tys. Polska pompa ciepla i kolektor poziomy zrobiony samemu. Srednioroczny cop od 3.5 do 4.5 czyli taka pompa zuzyje Ci kolo 3000 kw rocznie (cop 4) co daje w 1 taryfie 1800 zl, a w 2 taryfach w przyblizeniu 1200 zl . Pisane z glowy, jak ktos sie nie zgadza ze mna lub widzi gdzies bledy w mysleniu niech zabierze glos.

0
  • #28 11 Gru 2018 14:23
    Lisciasty
    Poziom 17  

Drabik, ja chatę 230m2 grzeję prostą gruntówką o mocy 10kW, więc do Twojej chałupy ponad 2x mniejszej nada się naprawdę cokolwiek,
    7kW powietrzna pompa Panasonica jest do wzięcia już za 15 tys. bez żadnego szczególnego szukania. Pewnie jak poszperasz na swoim rynku znajdziesz taniej.
    A co do kosztów gruntówki to u mnie wyszło 36 tys. (16 za pompę 20 za odwierty, glikol i inne zabawki). Więc 40 tys. za gruntówkę do chaty 100m2 za diabła nie zapłacisz.
    Znaczy się możesz i zapłacić 60tys. za jakieś Nibe z bajerami albo innego Vieśka, ale to ma mały sens.
    Możesz zagadać do osobnika który robił mi odwierty, jest chyba z Gorzowa Wielkopolskiego, montuje też germańskie gruntówki Alpha Innotec,
    najmniejsza z nich ma chyba coś pod 5 czy 6kW. Wpisz sobie w gógla "twojapompaciepla".
    A skoro masz mieć podłogówkę to bardzo dobrze, do tego możesz sobie podpiąć cokolwiek. Można policzyć tą chatę w programie do charakterystyki energetycznej
    i zobaczyć, może kocioł akumulacyjny elektryczny za 2 tysiaki + fotowoltaika będzie dawać radę i będzie tańsze niż pompy i inne wynalazki? Kto wie?
    Jak zapodasz projekt chaty i lokalizację to można na to rzucić okiem.

0
  • #29 11 Gru 2018 16:21
    Wojewoda82
    Poziom 15  

Moim zdaniem najmniej kosztowym rozwiązaniem jest zakup np używanego zbiornika na propan, przetrwanie tych 2-3 lat do podłączenia gazociągu i przejście na gaz ziemny. Inwestycja w kocioł gazowy będzie tylko raz, będzie potrzebna tylko ewentualna wymiana dysz. Do podłogówki kocioł kondensacyjny jak znalazł, nie ma problemu z ogrzewaniem przy minus 20, kocioł sobie poradzi.

Przeliczając wartość opałową propanu na gaz ziemny wychodzi 1L propanu = 0,75m3 gazu ziemnego. Cena m3 gazu ziemnego to około 2,1 zł z opłatami stałymi co daje w przybliżeniu 10kW ciepła (kW ciepła kosztuje ok 21gr z VAT). Propan można kupić w kwietniu/maju mając własny zbiornik w cenach około 1,5-1,7 zł za litr co daje podobną cenę za kW.

Gdyby przyłącze okazało się za drogie, zawsze można pozostać przy propanie. Natomiast gdyby wiadomo było, że koszt przyłącza będzie niski, można nawet pomyśleć o dzierżawie zbiornika na 2-3 lata zamiast kupowania zbiornika na własność i płacić więcej przez te 2-3 lata za propan. Odpadają koszty projektu itp (dostawca paliwa bierze to zwykle na siebie).

0
  • #30 11 Gru 2018 18:04
    xyro
    Poziom 24  

Z czystej ciekawosci zapytam ile taki uzywany zbiornik kosztuje wraz z cala aparatura i przylaczem do domu ?

0