Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy Polsat - różnica w jakości sygnału

10 Gru 2018 13:24 1680 16
  • Poziom 8  
    Witam,

Od wczoraj jestem posiadaczem tunera HD 5500s - Cyfrowego Polsatu.

Kupiłem do niego
    ANTENA SATELITARNA 90 CM CORAB GRAFITOWA CZASZA
    Konwerter satelitarny QUAD Inverto Red Extended

Ustawiłem czaszę na HotBird 13E

W menu dekodera Ustawienia -> Antena -> Konfiguracja Anteny
    Moc 89%
    Jakość 100%

W menu dekodera Ustawienia -> Diagnostyka -> Sprawdzenie sygnału z anteny ( to menu ma wybrany jakiś kanał TV)
    Moc 89%
    Jakość 83%

Kanały działają płynnie lecz zastanawiam się czy jeszcze poluzować czaszę i coś kombinować z kierunkiem aby na tej drugiej konfiguracji złapać lepszą jakość ?
    Z czego wynika takie zachowanie ?
    Które ustawienie traktować jako priorytet ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    sztyrlic111 napisał:
    W menu dekodera Ustawienia -> Diagnostyka -> Sprawdzenie sygnału z anteny ( to menu ma wybrany jakiś kanał TV)
    Moc 89%
    Jakość 83%

Na którym kanale masz te parametry?
    Antena odbiera określone częstotliwości z różną jakością. Jest to normalny objaw.
    sztyrlic111 napisał:
    ANTENA SATELITARNA 90 CM CORAB

Na tej antenie - przy "czystym" niebie - większość kanałów powinna mieć jakość 100%, co odpowiada MER 15 dB. Mogą jednak zdarzyć się niektóre z jakością 83% (MER 14 dB). Najniższą jakość mają kanały np. BBC Brit, BBC Lifestyle - 50-66% (MER 12-13 dB). Wszystko zależy od precyzji ustawienia anteny i konwertera.
    https://youtu.be/CWuRGXpqzH8?t=21
    https://youtu.be/CWuRGXpqzH8?t=182
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zostaw jak masz. Nie wszystkie transpondery mają taki sam sygnał. Są takie co dekoder pokazuje 80-90.
    Czerwony przycisk przytrzymać aż pokaże się info o parametrach sygnału.
    MER może być w granicach 12-15.
    Sprawdź np. Polsat, TVN HD, TVP1 i TVP2.
  • Poziom 8  
    Dzięki za info.
    Ustawiałem czaszę wczoraj podczas deszczowej aury. Potem po konfiguracji kanałów przeglądałem menu dekodera i takie zachowanie wychwyciłem ale z tego co pamiętam na każdym kanale tak było .. ( chyba)
    Jak będzie czyste niebo zaobserwuję powyższe zachowanie jeszcze raz.
    Czyli reasumując skoro pierwsza konfiguracja ma 100% to drugą raczej powinienem zignorować ? Czy może jest możliwa sytuacja, że 'druga' konfiguracja ma mieć 100% na rzecz mniejszej jakości 'pierwszej' konfiguracji ?

Terminy MER i Transpondery są trochę niezrozumiałe dla mnie więc piszę na chłopski rozum :)
  • Poziom 37  
    Emisja z satelity idzie z określonych częstotliwości (transponderów) w "paczkach" - po kilka lub kilkanaście kanałów -> https://www.lyngsat.com/packages/Cyfrowy-Polsat.html
    sztyrlic111 napisał:
    Czyli reasumując skoro pierwsza konfiguracja ma 100% to drugą raczej powinienem zignorować ? Czy może jest możliwa sytuacja, że 'druga' konfiguracja ma mieć 100% na rzecz mniejszej jakości 'pierwszej' konfiguracji ?

Prawdopodobnie dotyczą dwóch różnych częstotliwości (jakich?).
    Jeżeli parametry masz takie, jak w w/w filmie instruktażowym - to tak zostaw. Tym bardziej że, jak piszesz ...
    sztyrlic111 napisał:
    Ustawiałem czaszę wczoraj podczas deszczowej aury
    Przy bezchmurnym niebie powinno być jeszcze lepiej.
    Precyzyjnie antenę można ustawić tylko z odpowiednim miernikiem, bo wskaźnik jakości w dekoderze działa skokowo 50-66-83-100%. A mając 100% tak na prawdę nie wiesz, czy jest to już maksimum co da się wycisnąć z anteny, czy jeszcze nie.
  • Poziom 36  
    Jeśli na innych już 100% to ustawiać na BBC Brit.
  • Poziom 43  
    sztyrlic111 napisał:

Terminy MER i Transpondery są trochę niezrozumiałe dla mnie więc piszę na chłopski rozum :)

Transponder to częstotliwość na jakiej są nadawane programy.
    Skoro TVP-1HD to 11449H i to jest transponder itd. Jeśli chodzi o MER to przedział masz podany. Nie odniosłeś się do czerwonego przycisku na pilocie. Zrób to i zobaczysz co pokaże.
    Ważniejsza jest jakość niż siła więc jak siła jest 60, 70, czy 89.. a jakość 100 to jest super..
  • Poziom 8  
    LeDy napisał:
    Zostaw jak masz. Nie wszystkie transpondery mają taki sam sygnał. Są takie co dekoder pokazuje 80-90.
    Czerwony przycisk przytrzymać aż pokaże się info o parametrach sygnału.
    MER może być w granicach 12-15.
    Sprawdź np. Polsat, TVN HD, TVP1 i TVP2.

lekko śnieżna aura:

ATM Rozrywka
    83 siła
    50 jakość

TVP1 HD
    85 siła
    66 jakość

TVP2 HD
    83 siła
    66 jakość

TVP HD
    86 siła
    83 jakość

TVN HD
    87 siła
    83 jakość

Polsat
    87 siła
    100 jakość

Comedy Central
    82 Siła
    100 Jakość

Czyli wychodzi że pomimo 90cm czaszy raczej nie da się mieć wszędzie 100% jakości. Czekam na czyste niebo jeszcze... żeby porównać wyniki.
    Bo luzowanie śrub i kręcenie czaszą chyba nie ma u mnie najmniejszego sensu.
  • Poziom 37  
    Skoro są opady, to i niebo zachmurzone. Jest nieźle, chociaż na TVP1 i TVP2 mogłoby być troszkę lepiej. U mnie np. są minimalnie lepsze od TVN. Jak masz na kanale 101 - BBC Brit HD?
    sztyrlic111 napisał:

Oczywiście, gdy po niebie "płyną" chmury, nie ma to sensu. Ale niekoniecznie trzeba od razu kręcić anteną, bo już samo (lekkie) dokręcenie lub odkręcenie którejś nakrętki na cybantach może zmienić parametry sygnału. Skos konwertera ustawiony na "max"-a?
  • Poziom 8  
    _kli_ napisał:
    Jak masz na kanale 101 - BBC Brit HD?
    ?

81 siła
    66 jakość
    ( nie mam go w abonamencie - wiec mam nadzieje że pokazuje poprawnie ;p )

_kli_ napisał:
    Skos konwertera ustawiony na "max"-a?

W sumie to bliżej pionu - prawie pion. Na 'cyrklu' konwertera tak mniej więcej 1 kreska gdzie 5 kresek to 25 stopni.
    W łodzi skos konwertera (Kąt odchylenia polaryzacji ) każą ustawiać na 5.1

Bardziej mnie zastanawia czy konwerter powinien być przymocowany bliżej czaszy czy dalej ? Na mocowaniu mam ok 1.5-2 cm do regulacji odległości...
  • Poziom 37  
    sztyrlic111 napisał:
    Nie mam tego kanału w abonamencie

Nie szkodzi. Ale sygnał na nim możesz sprawdzić.
    sztyrlic111 napisał:
    W łodzi skos konwertera (Kąt odchylenia polaryzacji ) każą ustawiać na 5.1

Tak, pod warunkiem że antena jest idealnie w pionie. Zatem skos lepiej ustawiać "na jakość" sygnału, a podziałkę na konwerterze potraktować orientacyjnie.
    sztyrlic111 napisał:
    czy konwerter powinien być przymocowany bliżej czaszy czy dalej ?

Odległość ustawiasz w zależności od anteny.
  • Poziom 43  
    sztyrlic111 napisał:

lekko śnieżna aura:
    TVP1 HD (11449H)
    85 siła
    66 jakość

TVP2 HD ( 12265V)
    83 siła
    66 jakość

(w nawiasach dopisałem ja) Wyniki bardzo zbliżone. Ja mam dziś (zachmurzenie)odpowiednio 89%,100% MER 15
    86%,100% MER 15 ale konwerter czarny.
    Oczywiście nie ma sensu. Niebo dla najlepszych parametrów ma być czyste. Przy opadach wszystkie maleją nawet aż do zaniku.
    Wszystko ma wpływ, również przewód, połączenia.

Jeszcze raz piszę. Czerwony przycisk na pilocie przytrzymać aż pokażą się parametry .
    Masz tam siłę, jakość i MER. i to masz podać.
  • Poziom 8  
    LeDy napisał:

Jeszcze raz piszę. Czerwony przycisk na pilocie przytrzymać aż pokażą się parametry .
    Masz tam siłę, jakość i MER. i to masz podać.

parametry które wpisałem przepisane są z okna wywołanego czerwonym przyciskiem
    MER był odpowiednio taki jak jakość tj:

50% MER 12 dB
    66% MER 13 dB
    83% MER 14 dB
    100% MER 15dB
  • Poziom 43  
    Wszystko dobrze. MER'y dobre.
    Mniej masz niż ja ale nie każdy dekoder pokazuje tak samo, przewód, konwerter mam czarny, jakość połączeń..
  • Poziom 8  
    Ok, Podsumowując temat - różnica w jakości menu 'pierwszego' a menu 'drugiego' spowodowana jest różnymi transponderami.
    Do 'pierwszego menu' dekodera przypisano transponder obsługujący POLSAT a drugie 'menu' pokazuje jakość konkretnego kanału / transpondera ... stąd nie mając wiedzy dziwiłem się czemu ten sam dekoder pokazuje w różnych miejscach różną jakość... ale warto było napisać aby coś tam się poduczyć. Jak na nowicjusza w temacie TV-SAT poradziłem sobie ... chyba poprawnie... Temat wyczerpany i do zamknięcia ;)
  • Poziom 23  
    Witaj.
    Pisałeś, że montażu dokonałeś przy złej pogodzie.
    Poczekaj na słoneczko i sprawdź jakie poziomy sygnału masz na różnych kanałach.
    Nim się doczekasz słoneczka poczytaj lekturę na temat montażu anten i sprawdź pomijany parametry kąt elewacji i kąt odchylenia polaryzacji.

Powodzenia
  • Poziom 8  
    Tak to czytałem parokrotnie.. nie mogąc znaleźć poprawnego ustawienia kątomierza do kątu elewacji. Moim problemem było to, że gdy lewa strona kątomierza pokazywała 30 stopni to prawa pokazywała 25 ( skrzywiona blacha ?) . Jak przestawiłem się na "prawy kątomierz" to od razu złapałem sygnał. Oczywiście 2 dni mi to tak mniej więcej zajęło z przerwami... No bo nie pomyślałbym o tym, że nawet w nowiuśkiej czaszy blaszany kątomierz może być nieprecyzyjny...
    Jednym słowem... idealnie co do milimetra wszystko poustawiać ... to chyba jakiś pedant tylko potrafi :) Nie wspominając o tym, że czasza przestawiona 1 mm na ziemi .. to spore odchylenie na satelicie ileś tam tys km nad ziemią :D