Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ładować akumulator żelowy 24V.

10 Gru 2018 16:19 414 24
  • Poziom 5  
    Witam, ogólnie jestem początkującym, ale coś nie coś wiem. Tworzę projekt głośnika 2x50W przenośnego. Wszystko mam tylko potrzeba mi źródła prądu - mam akumulator żelowy 24V pare Ah, tylko nie chciałbym go za każdym razem rozbierać, żeby go ładować. Chcę, żeby tam siedział i nie wiem, gniazem DC ładować normalnie podpinając po prostu. Jest BCS potrzebny do tego czy nie? Jak mówiłem nie znam się na tym, więc wole się upewnić :). Poradzi ktoś?
  • Poziom 36  
    A co jest napisane na akumulatorze ?
  • Poziom 5  
    Narazie nie mam go w domu, ale wiem że na 100% jest 24V i jest od skutera.
  • Poziom 36  
    To o czym chcesz dyskutować?
    Nie spotkałem skutera zasilanego jednym akumulatorem 24V.
  • Poziom 5  
    To możliwe że nie jest od skutera xD, wiem że na 100% ma 24V

Dodano po 1 [minuty]:

Zaraz wyślę zdjęcie tego akumulatora.

Dodano po 15 [minuty]:

Dobra zmiana planów, bo okazało się, że ten akumulator ma 12V i 4Ah to ja już wole z 18650 złożyć to samo z większym napięciem. Doradzi ktoś jakiego BCS użyć i jakie wybrać i ile?
  • Poziom 36  
    Kup oryginalny akumulator w lidlu za 80zł
    20V, 2Ah.
  • Poziom 5  
    A jakbym go mógł ładować?
  • Poziom 36  
    Zasilacz 20V z ograniczeniem prądiwym 1A.
  • Poziom 5  
    Mogłbyś wysłać linka do gazetki lub samego akumulatora? Szukam i nie mogę znaleźć... Tylko że ja chciałbym trzymać zamkniętego w środku obudowy i tak to zbytnio wiesz...
  • Poziom 23  
    yeahbunnyX9000 napisał:
    Dobra zmiana planów, bo okazało się, że ten akumulator ma 12V i 4Ah to ja już wole z 18650 złożyć to samo z większym napięciem.
    Posiadasz ogniwa 18650 czy kombinujesz jak tu zrobić zasilanie. Ogniwa 18650 więcej problemów sprawiają, większy reżim przy ładowaniu jak i rozładowywaniu. Jak długo ma zagrać wzmacniacz na takim zasilaniu?
  • Poziom 5  
    Nie mam ogniw, ale potrzeba mi od 8V do 24V na wzmacniaczu. Najlepiej tak z 6,7 lub 8h.
  • Poziom 23  
    yeahbunnyX9000 napisał:
    ale potrzeba mi od 8V do 24V na wzmacniaczu.
    Jak rozumieć mam tak wielki przedział napięcia - w tym zakresie napiecia zasilania ma działać wzmacniacz? Przy zasilaniu z akumulatorów PB użyteczny zakres napięcia będzie się zawierał w przedziale 21-26V wynika to z parametrów akumulatora. Co do 18650 nie przeliczałem dlatego nie podaję jak w ich przypadku to by wyglądało. Masz wybrany układ wzmacniacza? Od tego trzeba zacząć. Wtedy wiesz ile prądu będzie pobierał a to pozwoli na określenie jakiej pojemności będą potrzebne akumulatory.
  • Poziom 5  
    Wzmacniacz jest 2x50W TDA7492. Pracuje od 8V do 24V. Źródło prądu chciałbym, aby siedziało w obudowie cały czas, żeby go nie wyciągać i prosto ładować np. z zasilacza DC 19V jaki mam właśnie albo micro USB. Akumulatorki litowo jonowe z BCS wydaje mi się łatwiejszy do tego, te 18650 po 2300mAh i 3,7V każde.
  • Poziom 23  
    yeahbunnyX9000 napisał:
    Wzmacniacz jest 2x50W TDA7492. Pracuje od 8V do 24V.
    Zdajesz sobie sprawę, że przy napięciu 8V będdziesz miał inną moc wzmacniacza niż przy 24V.
    yeahbunnyX9000 napisał:
    z zasilacza DC 19V jaki mam
    Już ograniczasz napięcie zasilania ładowarką.
    yeahbunnyX9000 napisał:
    aby siedziało w obudowie
    Używasz liczby pojedynczej z tego rozumem że wszystko ma być zmontowane w jednej obudowie. Jeśli w tej samej obudowie to po co wzmacniacz 2x50W. Jaką moc chcesz uzyskać?

Dodano po 4 [minuty]:

Tu masz test wzmacniacza którym się zainteresowałeś może coś pomoże w rozważaniach.
    https://www.youtube.com/watch?v=-bwTQ_tE4d4
  • Poziom 5  
    Wiem o tym, moc chciałbym te 2x50W ale parę watów to różnicy nie zrobi takiej dużej myślę. Tylko po prostu mam problem z doborem źródła prądu.
  • Poziom 23  
    yeahbunnyX9000 napisał:
    moc chciałbym te 2x50W ale parę watów to różnicy nie zrobi takiej dużej myślę.
    Jeśli chcesz utrzymać taką moc to trzeba zasilanie utrzymać jak najwyżej. 100W przy 24V to jest 4.2A. Potrzebujesz akumulatora 40Ah

Dodano po 4 [minuty]:

Montaż akumulatorów w tej samej obudowie co głośniki wg mnie to kiepski pomysł. Będą poddane drganiom - rozpadną się.
  • Poziom 5  
    Naprawdę? A jakbym miał powiedzmy 19V lub coś około i te 100W i 5 lub 7Ah to na ile by to starczyło?
  • Poziom 23  
    yeahbunnyX9000 napisał:
    A jakbym miał powiedzmy 19V lub coś około i te 100W i 5 lub 7Ah to na ile by to starczyło?
    7Ah to znaczy, że przez 7 godz możesz pobierać prąd 1A przy poborze prądu 2A to czas pracy o połowę czyli 3.5Ah. Chcesz uzyskać moc 100W przy napięciu 19V. To wg Ciebie jaki prąd popłynie z zasilania?
  • Poziom 5  
    Totalnie nie wiem, więc pytanie o co kolwiek bez wzoru i danych go niezbyt xD, nie znam sie po prostu na tym.
  • Poziom 30  
    Edit: Przez pomyłkę przeczytałem TDA7294 zamiast TDA7492.
  • Poziom 5  
    Jak ładować akumulator żelowy 24V. Jak ładować akumulator żelowy 24V.
    Ten pakiet mógłby być z np. 18650 3.7V 2500mAh? I czy tamto działałoby, bo to ten sam wzmacniać, ale baterie o wiele słabsze?
  • Poziom 23  
    yeahbunnyX9000 napisał:
    Ten pakiet mógłby być z np. 18650 3.7V 2500mAh? I czy tamto działałoby, bo to ten sam wzmacniać,
    Ten pakiet może być - musisz sie liczyć z tym, że długo na tym nie pograsz za mała pojemność. Co do napięcia jest OK
  • Poziom 5  
    Ile by to grało ? Godzine, dwie, cztery?
  • Poziom 23  
    Przy poborze prądu 1A 2.5 godz ale to nie jest jego pełna moc.

Dodano po 2 [minuty]:

Przy pełnej mocy 0.5 godz
  • Poziom 5  
    Hmm, jakby miało 12V a dwa razy więcej pojemności to wielka byłaby różnica?