Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zasilacza regulowanego

XDamian1 21 Sty 2019 21:26 1164 67
  • #62 22 Sty 2019 10:40
    chisel
    Poziom 26  

Do prostowania wykorzystać 2 diody, już w 3 poście kolega zybex to narysował co i jak. Do tego Prosty LM317+TIP147 i masz regulację napięcia w pełnym zakresie, o wydajność prądową się nie martw, wystarczy do wykorzystania całej mocy z tego transformatora a układ jest maksymalnie prosty i prościej już się chyba nie da.

• #63 22 Sty 2019 14:03
    kacpo1
    Poziom 31  

chisel napisał:
    LM317+TIP147 i masz regulację napięcia w pełnym zakresie, o wydajność prądową się nie martw

Autor po to chce użyć przetwornicy, aby ograniczać ciepło... Jeśli użyje stabilizacji liniowej i przy 33V na wejściu na wyjściu będzie chciał 3.3V i powiedzmy 2A, to moc wydzielana wyniesie prawie 60W, pomysł dość słaby.

• #64 22 Sty 2019 15:46
    Rezystor240
    Poziom 37  

kacpo1 napisał:
    moc wydzielana wyniesie prawie 60W

Trafo ma dzielone uzwojenie, wystarczy jeden przełącznik i ograniczy wydzielaną moc dwukrotnie.
    Pierwsze uzwojenie aktywne do połowy napięcia, drugie uzwojenie będzie włączane gdy będzie potrzeba uzyskania wyższego napięcia.

• #65 25 Sty 2019 20:53
    XDamian1
    Poziom 3  

krzysztof723 napisał:
    XDamian1 napisał:
    Mam problem ze zamontowaniem tego zasilacza.

...jak się okazało napięcie za kondensatorem było równe 40V a przetwornica może mieć max 38V więc dodałem w szeregu 8 rezystorów 220 Ohm połączonych równolegle.

...i włączeniu zasilacza z otworu wentylatora zaczął unosić się dym, jak się okazało z rezystorów.

XDamian1 napisał:
    ...była uszkodzona przetwornica po tym jak przepłynął przez nią za duży prąd, bo kiedy sprawdzałem poszczególne elementy to wyszło że przetwornica na wejściu robiła zwarcie.

A jeśli rezystory tak mocno zmniejszają wydajność prądową to czy nie dałoby się zrobić czegoś żeby napięcie spadło a wydajność nie spadła tak drastycznie?

zybex napisał:
    Lepiej by było odwinąć trochę zwojów drutu z uzwojenia wtórnego lub zastosować transformator np. 2 x 22V.
    XDamian1 napisał:
    Tzn. moje trafo jest zaizolowane i wolałbym w nie nie ingerować, a takiego 2x22V nie posiadam.

Zobacz kolego te układy, może pomogą rozwiązać Twój problem.

PS. Te układy mogą dotyczyć także Twojego drugiego tematu "Przetwornica XL4015, napięcie wejściowe"

Dziękuję za pomoc☺ spróbuję wykorzystać któryś z tych układów

• #66 10 Lut 2019 18:08
    XDamian1
    Poziom 3  

Mam jeszcze pytanie czy da się w jakiś prosty sposób zrobić zabezpieczenie / zmienny zakres prądu wyjściowego?

• #67 11 Lut 2019 23:44
    krzysztof723
    Poziom 29  

XDamian1 napisał:
    Mam jeszcze pytanie czy da się w jakiś prosty sposób zrobić zabezpieczenie / zmienny zakres prądu wyjściowego?