Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zasilacza regulowanego

XDamian1 10 Gru 2018 17:54 1170 67
  • #1 10 Gru 2018 17:54
    XDamian1
    Poziom 3  

Witam. Chciałbym zbudować zasilacz, narysowałem schemat oraz napisałem pod nim wartości rezystorów i kondensatorów, narysowany układ scalony to układ LM7824, nazwa diod jest na schemacie. Chciałbym się zapytać czy układ jest poprawnie zmontowany, czy dobrze dobrałem elementy i jaki użyć potencjometr na końcu układu. Proszę o pomoc. Załączam zdjęcia.

0 29
  • #2 10 Gru 2018 17:59
    DiZMar
    Poziom 43  

To nie ma prawa działać.

1
  • #3 10 Gru 2018 18:17
    XDamian1
    Poziom 3  

Przed chwilą zauważyłem jeszcze że pomyliłem jednostki w kondensatorach, chodziło o Nano Farady a nie piko Farady.

Dlaczego nie ma prawa działać?

0
  • #4 10 Gru 2018 18:20
    DiZMar
    Poziom 43  

XDamian1 napisał:
    ...
    Dlaczego nie ma prawa działać?

Pomijając jednostki. Po włączeniu do sieci transformator zadymi lub spalą się bezpieczniki. Sam znajdź niewybaczalny błąd na schemacie.

0
  • #5 10 Gru 2018 18:47
    chisel
    Poziom 26  

Poszukaj sobie informacji o LM317/LM350 i obejrzyj przykładowe aplikacje.

0
  • #6 10 Gru 2018 18:55
    DiZMar
    Poziom 43  

chisel napisał:

Patrz schemat.
    Przy tak podłączonym transformatorze żadna aplikacja nie będzie potrzebna.

0
  • #7 10 Gru 2018 19:05
    chisel
    Poziom 26  

DiZMar napisał:

chisel napisał:

Patrz schemat.
    Przy tak podłączonym transformatorze żadna aplikacja nie będzie potrzebna.

No fakt, tego nie zauważyłem, bo nie sądziłem, że można tak .... ;-) No chyba że uzwojenia wtórne są całkowicie odizolowane od siebie, a autor połączył je równolegle, ale szansa na to jest na poziomie THD dobrego wzmacniacza ;-)

1
  • #8 10 Gru 2018 19:10
    mariuz2
    Poziom 14  

Totalne zwarcie tranformatora! po co ci R1, a o wartościach nie wspomnę.

0
  • #9 10 Gru 2018 19:14
    DiZMar
    Poziom 43  

mariuz2 napisał:
    Totalne zwarcie tranformatora! po co ci R1, a o wartościach nie wspomnę.

Cała reszta jest nieprzydatna przy zwartym transformatorze.

0
  • #10 10 Gru 2018 19:16
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Potencjometr w ten sposób włączony to nie najlepszy pomysł. Przecież przez niego będzie płynął cały prąd. Potencjometr powinien sterować napięciem pośrednio a nie bezpośrednio. Zamiast 7824 daj lepiej np. LM350, który ma wyprowadzenie na potencjometr.

0
  • #11 10 Gru 2018 19:20
    DiZMar
    Poziom 43  

zybex napisał:
    Potencjometr w ten sposób włączony to nie najlepszy pomysł. Przecież przez niego będzie płynął cały prąd...

Przecież w tym układzie przez cokolwiek zaczynając od mostka w prawo żaden prąd nie popłynie. Nie ma co dywagować.

0
  • #12 10 Gru 2018 19:32
    mariuz2
    Poziom 14  

Ale,zawsze mogą się pojawić efekty świetlne.hehe

0
  • #13 10 Gru 2018 19:37
    XDamian1
    Poziom 3  

Więc jak powinienem połączyć uzwojenia żeby wszystko działało? (miałem zamiar połączyć je szeregowo)

0
  • #14 10 Gru 2018 20:08
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Na twoim schemacie miałeś połączenie równoległe uzwojeń. Jest ono dopuszczalne jedynie wtedy gdy uzwojenia są identyczne i masz je całkowicie rozdzielone, tzn. są cztery wyprowadzenia. Wtedy łączymy początki ze sobą i końce ze sobą. Załóżmy że uzwojenia mają po 24V 1,67A. W takim połączeniu uzyskamy nadal 24V ale prąd 3,34A. W praktyce rzadko kiedy się tak łączy uzwojenia.
    Jeżeli chcesz to zrobić dobrze, to musisz użyć dwóch diod prostowniczych.
    Środek uzwojeń, czyli punkt wspólny (początek i koniec razem) to jest wyjście minus. Drugie końce uzwojeń idą przez diody i dopiero za diodami łączysz je razem. Tam masz wyjście plusa. Napięcie wyjściowe nadal około 24V a prąd podwójny.
    Poniżej poglądowy rysunek (inne napięcia).

XDamian1 napisał:
    Więc jak powinienem połączyć uzwojenia żeby wszystko działało? (miałem zamiar połączyć je szeregowo)

Gdybyś je połączył szeregowo (jak miałeś zamiar), to miałbyś razem 48V i prąd 1,67A.
    Połączenie jakie pokazałem wyżej jest też połączeniem szeregowym ale ostatecznie napięcie pozostaje takie samo (czyli 24V) a prąd się podwaja na 3,34A. Po dołożeniu pojemności C napięcie wzrośnie do około 33V. Niestety regulator zabierze pewnie ze 3 V, więc ostatecznie na wyjściu możesz uzyskać max 30V. W praktyce bywa to różnie.

0
  • #15 10 Gru 2018 20:58
    XDamian1
    Poziom 3  

Więc jeżeli chciałbym to podłączyć szeregowo to mam zrobić to jak na schemacie? I czy napięcie 30v będzie na wyjściu od diod?

0
  • #16 10 Gru 2018 21:49
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

W takim układzie jak na schemacie, masz po wyprostowaniu i po dołożeniu odpowiedniego kondensatora napięcie, które bez obciążenia przekroczy zapewne 30V. Kondensator najlepiej dać w zakresie od 3300µF do 4,700µF na napięcie nie mniejsze niż 40V.

0
  • #18 10 Gru 2018 21:57
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Oczywiście kondensator może być złożony z dwóch po 2200µF (razem da 4400), lub np. z czterech po 1000µF. Po prostu czasem bierze się to co ma się pod ręką. Jeżeli masz zamiar kupić nowy, to aby uprościć konstrukcję daj jedną sztukę o dużej pojemności. W praktyce przyjmuje się, że na 1A prądu który chcemy pobierać na wyjściu zasilacza dajemy kondensator o pojemności 1000µF. Zakładam więc, że u ciebie maksymalny pobór to będzie około 3A. Nieco większy kondensator nie przeszkadza.

0
  • #21 12 Gru 2018 12:48
    XDamian1
    Poziom 3  

Muszę przyznać ciekawy i przydatny pomysł, przemyślę to, dziękuję.

Dodano po 5 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie, bo mój nauczyciel zaproponował mi żebym zastosował mostek Gretza i zastanawiam się czy gdyby zastosować transformator, mostek, kondensator i przetwornik o którym wyżej jest mowa to czy miałoby to sens?

0
  • #22 12 Gru 2018 13:08
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Możesz użyć mostka Gretza i rozdzieliwszy dwa uzwojenia połączyć jej jak napisałem wcześniej.
    Inna możliwość, to mostek do połączonych szeregowo uzwojeń i dwie opcje pobierania napięcia. Jedna to napięcie stałe 24V (minus ze środka uzwojeń, plus z mostka). Druga opcja to minus z mostka i plus z mostka (odczep ze środka nie jest wykorzystywany). Wtedy masz napięcie 48V. W pierwszym przypadku masz prąd x2 a w drugim x1.

0
  • #23 22 Gru 2018 18:57
    XDamian1
    Poziom 3  

Przemyślałem trochę sprawę i postanowiłem mieć na wyjściu 24V i 2x1,67A, zastanawiam się też nad urzyciem przetwornicy step down XL4015 oraz miernika panelowego 100V 10A.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodaję poglądowy schemat. Budowa zasilacza regulowanego

0
  • #25 22 Gru 2018 19:27
    DiZMar
    Poziom 43  

Mocno dyskusyjne jest równoległe połączenie uzwojeń transformatora. Będzie grzał się bez obciążenia a jak odwrotnie chociaż też równolegle to ... :!: :!: :!:
    Regulacja napięcia na potencjometrze w taki sposób to też absolutnie poroniony pomysł chyba jeżeli tylko po to aby zademonstrować na mierniku bez obciążenia.

0
  • #26 22 Gru 2018 20:38
    XDamian1
    Poziom 3  

Więc, w jaki sposób połączyć uzwojenia transformatora?
    Na przetwornicy jest rezystor zmienny, czy to nim reguluje się napięcie wyjściowe? Budowa zasilacza regulowanego

0
  • #27 22 Gru 2018 20:44
    DiZMar
    Poziom 43  

XDamian1 napisał:
    ...
    Na przetwornicy jest rezystor zmienny, czy to nim reguluje się napięcie wyjściowe? ...

Przeczytaj w jej opisie. Prawdopodobnie tak a z opisu dowiesz się w jakim zakresie.

0
  • #28 22 Gru 2018 21:04
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

XDamian1 napisał:
    Więc, w jaki sposób połączyć uzwojenia transformatora?

Jak chcesz mieć dwukrotnie większą wydajność prądową, to użyj dwóch diod a nie mostka. Przecież już o tym była mowa.

0
  • #30 23 Gru 2018 10:24
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Teraz jest lepiej. Prostowanie jest teraz dwupołówkowe i oczywiście pełnookresowe.
    Gdybyś chciał zbudować zasilacz symetryczny, to miałbyś napięcie zarówno dodatnie jak i ujemne, a jeszcze dodatkowo do dyspozycji podwojone pojedyncze. Niestety prąd nie tak duży jak w obecnym układzie.

0