Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Budowa stołowej szlifierki z silnika pralki

10 Gru 2018 21:20 468 12
 • Poziom 21  
  Witam, mam taki oto silnik z pralki automatycznej Whirlpool.Oznaczenia silnika to
  C.E.SET
  MCA 45/64-148 WHE4
  1.6A 350W
  LINE S27
  Chciałem go zaadaptować jako szlifierka stołowa do domowych robótek. Chce to podłączyć na max obroty, i dać zasilanie przez regulator napięcia. W tym mam sęk, że nie wiem jakie tam są max obroty, ale podejrzewam że 12 tys. Czy taki silnik przez regulator ustawiając na około 3 tys obr da się go zatrzymać swobodnie, czy będzie miał siłe kręcić.
 • Poziom 37  
  Kup gotową szlifierkę bo twoje zamiary są kosztowne i niebezpieczne.
 • Poziom 21  
  W jakim sensie niebezpieczne, a co do kosztów to nie będą duże. Szlifierka ze sklepu do 150 zł można zatrzymać ostrzeniem noża.
 • Poziom 43  
  ferguson6600 napisał:
  W tym mam sęk, że nie wiem jakie tam są max obroty, ale podejrzewam że 12 tys.
  A co, jeśli powiem że ten silnik nie ma maksymalnych obrotów :)
  Budowa stołowej szlifierki z silnika pralki
  charakterystyka też nie wygląda zachęcająco jeśli chcesz żeby obroty nie spadały pod obciążeniem.

  W pralce silnik pracuje z regulatorem ale nie jakimś tam regulatorem "napięcia" tylko ze stabilizatorem prędkości obrotowej, z prądnicą tachometryczną, to jest jedno z rozwiązań które mógł byś przystosować do swojego celu przerabiając fabryczny regulator (szczególnie taki zbudowany na specjalizowanym scalaku, a nie na mikrokontrolerze), drugie to przerobić silnik na obcowzbudny i sterować niezależnie wzbudzaniem i twornikiem, ponieważ napięcie na uzwojeniu wzbudzania silnika szeregowego jest niskie można by użyć jakiegoś zasilacza DC wtedy twornik też zasilić napięciem wyprostowanym.

  Ponieważ moc zależy od obrotów, weź pod uwagę że rozpędzając silnik do 3000obr/min będziesz miał 1/4 mocy dostępnej przy 12000obr/min, użycie przekładni może być uzasadnione.

  Cytat:
  Kup gotową szlifierkę bo twoje zamiary są kosztowne i niebezpieczne.
  Najlepiej jakąś starą używkę, byłem naiwny że najprościej pójść do sklepu i kupić, poszedłem, sprawdziłem czy nie ma bicia (bardzo częsty problem) kupiłem, okazało się że po naostrzeniu jednego noża jest tak gorąca że dotknąć nie można, oczywiście producent "zapomniał" napisać S2 max 5min. bo jakbym zobaczył na tabliczce znamionowej, to bym nie kupił. Także sam zastanawiam się nad budową własnej konstrukcji, szczególnie że do precyzyjnych prac przydają się obroty niższe od typowych 3000, a tej co mam z łatwo nie "spowolnię" bo ma silnik indukcyjny.
 • Poziom 21  
  Jak rozumiem, silnik rozpędzony do np. 12 tys obrotów ma pełną swoją moc, podając mu mniejsze napięcie z automatu ma pomniejszoną moc o tyle, ile ujęliśmy napięcia, (to logiczne). Taki regulator obrotów pewnie jest w programatorze, mam takowy od tej pralki, tylko teraz jak go zaadaptować i ustawić na 3 tys obrotów. Tam pewnie na układzie jest zaszyty jakiś program w układzie. Ktoś to już przerabiał?

  Mam jeszcze jeden silnik od starej Frani co ma max 1450 obr i 180 W, a może tego przerobić na szlifierkę domową.

  Budowa stołowej szlifierki z silnika pralki
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Jak rozumiem silnik rozpędzony do np 12tys obrotów ma pełna swoja moc,
  Nie znalazłem karty katalogowej żadnego z tych silników, ale niektóre mają podane obroty na tabliczce zależnie od modelu 12000-16000.

  Cytat:
  podając mu mniejsze napięcie z automatu ma pomniejszoną moc o tyle ile ujęliśmy napięcia,/( to logiczne).
  To nie jest kwestia napięcia, jeśli już to prądu i momentu (powiązane ze sobą) maksymalne wartości prądu i momentu są prawie niezależne od obrotów a więc im wyższe obroty tym większa dostępna moc.

  Silnik szeregowy bez obciążenia i bez regulatora _prędkości_obrotowej_ będzie się rozbiegał do znacznie wyżej niż te 12k aż ulegnie uszkodzeniu (na YT możesz zobaczyć filmy).

  Cytat:
  Tam pewnie na układzie jest zaszyty jakiś program w układzie.Ktos to już przerabiał?
  Są odmiany bez uC na scalakach takich jak TDA1085, "programowane" rezystorem.

  Cytat:
  Mam jeszcze jeden silnik od starej frani co ma max 1450 obr i 180W,a może tego przerobić na szlifierkę domowa.
  Też można.
 • Poziom 21  
  Widziałem na yt jak jakiś gość z Rosji podłączył taki silnik ja ja mam przez zwykły regulator, ustawił na moje oko około 2-3 tys obr i chciał go zatrzymać naciskając na szajbę jakimś kawałkiem drewna, silnik nawet nie mruknął że chce stanąć, ciągnął ile ma sił.
 • Poziom 42  
  A co będzie jak triak w regulatorze dostanie zwarcia i silnik zasilany pełną mocą zacznie się rozbiegać? Ściernica 3000 rpm wytrzyma, ale 12000 już raczej nie. A rozerwana przy tej prędkości to pocisk. Z kolei szlifierki dostępne w sklepach to w większości chłam albo cena rzędu tysiąca złotych. Albo szukaj starej polskiej do remontu, albo skołuj silnik indukcyjny 2800 obr o mocy minimum 0,37kW i u tokarza dorób mocowanie ściernicy. Oraz osłonę, ale to już sam.
 • Poziom 33  
  Miałem kiedyś zrobioną szlifierkę ze starej Frani. Przy małych średnicach kamienia dawała radę, ale były za małe obroty i sypała się ściernica. Przy większych nawet, nawet, ale znowu brakowało mocy i dochodziło do spadku obrotów. :|

  Dodano po 5 [minuty]:

  Do tego silnika z Frani przydało by się podniesienie częstotliwości do 100 Hz. Ale nie wiem czy by wytrzymał? Na biegu jałowym to może, ale pod obciążeniem mógł by pobierać 2-krotny prąd. :|
 • Poziom 21  
  A czy w pralkach automatach bywały silniki indukcyjne z max 3 tys obr?
 • Poziom 36  
  ferguson6600 napisał:
  A czy w pralkch automatach bywały silniki indukcyjne z max 3tys obr?

  Witam!
  Były w starych pralkach np. Wiatka, Polar, Tamat.
 • Poziom 37  
  Zajmujesz się silnikiem a gdzie mocowanie ściernic i ich osłony. Naprawdę to może być niebezpieczne.
 • Poziom 21  
  Jednak zrezygnowałem z montażu szlifierki z silnika pralki,zakupiłem nowa szlifierkę 300w.