Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka uruchomieniowa Kendryte KD233 z SoC na RISC-V

ghost666 10 Gru 2018 22:54 390 0
 • Płytka uruchomieniowa Kendryte KD233 z SoC na RISC-V
  O architekturze RISC-V mówi się wiele już od jakiegoś czasu w świecie mikrokontrolerów. Teraz na rynku zaczynają pojawiać się pierwsze płytki deweloperskie z układami tego typu. Wiele firm już ogłosiło, że będzie wprowadzać na rynek swoje moduły uruchomieniowe z układami w architekturze RISC-V.

  SiFive ogłosiło, że pojawić mają się moduły oparte o ich fizyczną implementację tej architektury, takie jak HiFive Unleashed czy Arduino Cinque. Inne firmy zaprezentowały takie konstrukcje jak Gapuino GAP8 dla aplikacji uczenia maszynowego o zredukowanym poborze prądu. Płytka Arduino nie jest jeszcze dostępna, a HiFive Unleashed i Gapuino GAP8 są dosyć drogie, kosztując odpowiednio 999 dolarów i 229 dolarów.

  Moduł KD233 firmy Kendryte jest tańszą alternatywą dla opisanych powyżej płytek. Jest on oparty o układ KEndryte K210 - to dwurdzeniowy, 64-bitowy procesor RISC-V. Zaprojektowany został on pod kątem zastosowań w systemach widzenia i słyszenia maszynowego. Płytka sprzedawana jest przez AnalogLamb i kosztuje zaledwie 49,99 dolarów.

  Specyfikacja płytki Kendryte KD233:

  * SoC - Kendryte K210 - dwurdzeniowy 64-bitowy procesor RISC-V, wyposażony w sprzętowy akcelerator sieci neuronowych, akcelerator operacji audio oraz 6 MB wbudowanej pamięci SRAM i 2 MB wbudowanej pamięci SRAM dedykowanej dla akceleratora AI. Układ posiada ROM z bootloaderem do ładowania programu z pamięci Flash po SPI.
  * 128 MB pamięci NOR Flash podłączonej poprzez SPI do procesora.
  * Slot na kartę microSD.
  * Wyświetlacz TFT LCD.
  * Kamerę DVP.
  * Złącze dla mikrofonu i gniazdo dźwięku stereo - jack 3,5 mm.
  * Szereg złącz dla modułów rozszerzeń, m.in. do podłączenia Wi-Fi.
  * Złącza do debuggowania poprzez USB typu C z wbudowanym konwerterem USB-UART na CH340C.
  * Złącze JTAG.
  * Dioda RGB LED, podtrzymywany bateryjnie zegar czasu rzeczywistego.
  * Przycisk reset, mechaniczny wyłącznik zasilania.
  * Zasilanie 5 V poprzez port USB-C
  * Wymiary - póki co nieznane.

  Płytka uruchomieniowa Kendryte KD233 z SoC na RISC-V


  Producent nie opisał zbyt dokładnie parametrów modułu, ale udostępnił dosyć dokładną dokumentację modułu oraz narzędzia i oprogramowanie do niego. Do pobrania na stronie producenta znajdziemy przystosowanego dla modułu FreeRTOSa oraz samodzielne SDK i OpenOCD dla 64-bitowych procesorów do popularnych środowisk deweloperskich pod systemy operacyjne Linux i Windows.

  Procesor K210 pozwala na rozpoznawanie obiektów w obrazach QVGA o prędkości do 60 klatek na sekundę oraz do 30 klatek na sekundę przy obrazach w rozdzielczości VGA. Wykorzystywać do tego może frameworki TensorFlow, KEraz czy Darknet DNN. Wszystko to robi pobierając poniżej 1 W. W trybie idle pobór mocy spada do 300 mW.

  Układ pozwala na podłączenie do ośmiu mikrofonów. Ponadto posiada standardowe peryferia, takie jak interfejs UART, piny GPIO, interfejsy SPI, I?C, I?S, liczne timery, watchdoga oraz zegar czasu rzeczywistego.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2018/10/19/kendryte-kd233-risc-v-board-k210-soc-machinve-vision/

 • Mitronik