Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różne wartości rezystorów SMD starego typu.

RebellionArts 11 Gru 2018 11:17 249 7
  • #1 11 Gru 2018 11:17
    RebellionArts
    Poziom 16  

Witam,

Temat dotyczy rezystorów SMD starszego typu (miniaturowe z oznaczeniem pasków kolorowych), moje pytanie jest następujące: czy jest możliwe aby te elementy straciły swoją wartość rezystancji, w dość dużym stopniu (2/3 wartości)?
    Rezystory te były zamontowanie na zasilaczu od centrali pożarowej która działała 14 lat. (Wchodząc w szczegóły to esser 8008). Zasilacz ten się zepsuł i dostałem zadanie go naprawić, niestety 2/3 elementów miało poważne odchyły rezystancji.

0 7
  • #2 11 Gru 2018 11:37
    badyl00
    Poziom 27  

Czy chodzi o takie rezystory mini melf ?

Różne wartości rezystorów SMD starego typu.

Raczej nie spotkałem się, żeby traciły wartość. Mierzysz wylutowane, może paski odczytujesz od drugiej strony ?

0
  • #3 11 Gru 2018 11:53
    RebellionArts
    Poziom 16  

Tak, to dokładnie te. Mierzone wylutowane, co do pasków, no to miałem mały problem, bo ciężko było się dopatrzeć gdzie jest początek. Na głupka policzyłem wartości dwóch wariantów i tak się nic nie zgadzało.
    Jeszcze był taki myk, że w układzie miały o jakieś 25% mniej niż wylutowane (bez obciążenia).
    Chciałem coś liczyć z prawa Ohma ale żadnych schematów, ani wartości nie prawdziwe z fizyczną wartością. Zasilacz i tak już oddałem (ale może jeszcze wróci) teraz to chciałbym tylko wyjaśnić sprawę, może się dowiedzieć co powoduje takie zmiany rezystancji.

0
  • #4 11 Gru 2018 22:36
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

RebellionArts napisał:
    czy jest możliwe aby te elementy straciły swoją wartość rezystancji, w dość dużym stopniu (2/3 wartości)?

W swojej kilkudziesięcioletniej praktyce nie miałem takich przypadków.
    Odnośnie pomiaru rezystorów, to mierzenie ich w układzie zawsze jest obarczone błędem. Ich wartość jest bardziej lub mniej zaniżona. Gdy na podstawie oznaczenia mamy rezystor np. 10kΩ, to gdy mierzymy go w układzie, to nie spodziewamy się wyniku np. 15kΩ czy 20kΩ a właśnie 10kΩ (maksimum) albo znacznie mniej. Jeżeli jest mniej, to w większości przypadków możemy uznać, że rezystor jest dobry.

W podobnych obudowach były też kondensatory, głównie spotykane w sprzęcie Sharp (radiomagnetofony itp.). Poza tym miałem kiedyś tuner satelitarny, gdzie była cała masa takich właśnie kondensatorów. Kodowanie takie samo jak rezystorów.

0
  • #5 11 Gru 2018 23:06
    RebellionArts
    Poziom 16  

Dzięki za odpowiedź, napisałem że badałem je też w układzie, ale i poza układem . Zgłupiałem po prostu.
    Liczę tu właśnie na wypowiedź doświadczonych elektroników, bo jest to dla mnie nowe zjawisko.
    Trochę dziwne, że jest to dla Ciebie obce.
    Może ktoś inny miał taki przypadek?

0
  • #6 12 Gru 2018 09:03
    Telo
    Poziom 39  

Witam

W jakich warunkach pracowała ta centralka czy była zamontowana poza obiektem?

0
  • #7 12 Gru 2018 09:39
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

RebellionArts napisał:
    Zasilacz ten się zepsuł i dostałem zadanie go naprawić, niestety 2/3 elementów miało poważne odchyły rezystancji.

Widać, że jesteś początkującym elektronikiem. Rezystorów w zasdadzie nie powinno się mierzyć w układzie, bo ich pomiar jest zafałszowany przez obecność innych elementów. Gdy podejrzewamy dany rezystor, to odłączamy chociaż jeden jego koniec i wtedy dopiero możemy sprawdzić go dokładnie.
    Przy naprawach urządzeń elektronicznych rezystory są ostatnią rzeczą, które się psują. Najpierw sprawdzamy półprzewodniki, potem kondensatory a na końcu rezystory (gdy nie znajdziemy wcześniej uszkodzenia). Oczywiście nie sprawdzamy wszystkich jak leci a jedynie te, które mogą mieć wpływa na daną usterkę.
    Czasem rezystor jest przegrzany lub przepalony, co widać gołym okiem. Wtedy wiadomo, że trzeba go wymienić.

0
  • #8 14 Gru 2018 21:05
    RebellionArts
    Poziom 16  

@zybex
    Post 3 zdanie 2.

Po czym stwierdzasz, że jestem początkującym elektronikiem? Po wielkości punktów, poziomu?
    Kup okulary i rozum.

Klamka zapadła co do centrali. Zasilacz doznał usterki nie do wyjaśnienia. Sprawdzałem segmenty doprowadzenia zasilania do układów scalonych, nie dochodziło do nich więc wyśledziłem każdą ścieżkę na dwustronnym laminacie, 1 źródło, co 3 elementy węzeł i/lub przeplotka na drugą stronę i tak dalej. Wylutowałem większe elementy jak cewki, kondensatory elektrolityczne i rezystory mocy podłączając na osobnej płytce i doprowadzając je w te same miejsca przewodami aby mieć miejsce na PCB na dojście do mniejszych elementów i monitorowanie napięć. Wszystko rozpływało się na sieci rezystorów, dzielników i tranzystorów SOT-23.

Rekonesans rezystorów wykazał że ich wartości są odległe od tego co ukazywały paski na nich. Stąd moje jedyne pytanie do prawdziwych elektroników czy takie coś miało już miejsce w historii.
    Chętnie też przyjmę wiedzę z zakresu elektrotechniki, tak się składa, że jako ,,początkujący" elektronik mam świeżą wiedzę ale i tak nic mi nie przychodzi do głowy.

Centrala zawieszona była nad drugą centralą bez chłodzenia, w rozdzielni elektrycznej. Kurz tylko się tam znajdował.
    Załączam zdjęcia centrali i widoku PCB od ,,spodu"

Różne wartości rezystorów SMD starego typu. Różne wartości rezystorów SMD starego typu. Różne wartości rezystorów SMD starego typu. Różne wartości rezystorów SMD starego typu.

0