Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie kompresora 3 fazowego

kisiol 11 Gru 2018 12:02 165 16
  • #1 11 Gru 2018 12:02
    kisiol
    Poziom 18  

Witam. Zakupiłem sobie kompresor na siłę, moja radość była krótka bo mam problem z podłączeniem. Do kompresor była dodana instrukcja podłączenia, ale ja mam instalację 4 przewodwą ,trzy razy faza i neutralny. Gość w opisie każe neutralny wyciąć i podłączyć masę. Opis w zalaczniku i foto puszki. Moze ktoś pomoże jak to uruchomić.

0 16
  • #2 11 Gru 2018 14:54
    jozgo
    Poziom 24  

Witam

Pierwsze i zasadnicze pytanie: jaki jest układ sieci zasilającej (TT, TNC-S itp.) i jaki sposób ochrony przeciwporażeniowej w instalacji obiektu?
    Podany w ulotce sposób podłączenia dotyczy instalacji ze skutecznym uziemieniem lub wyłącznikiem różnicowo - prądowym.
    Jeżeli piszesz, że masz instalację L1, L2 ,L3 i N to pewnie jest tak zwane "zerowanie" powszechnie niegdyś stosowane.
    Podłączasz kompresor. Znaczy to,że jest to warsztat.
    Wiem jak to podłączyć, ale sorry, bez pomiaru skuteczności ochrony przeciwporażeniowej, tego nie będę radził.

1
  • #3 11 Gru 2018 14:57
    kisiol
    Poziom 18  

jest to stara instalacja nie jest to warsztat tylko garaż.

0
  • #4 11 Gru 2018 15:07
    jozgo
    Poziom 24  

Tak jak myślałem.
    W starych instalacjach jeżeli były trzy fazy i N (dawniej oznaczane jako "0") stosowano tzw. zerowanie. Przewód N (niebieski) podłącza się do zacisku ochronnego metalowej obudowy oznaczonego symbolem uziemienia.
    Ale pomiary skuteczności ochrony są konieczne.

0
  • #5 11 Gru 2018 15:24
    kisiol
    Poziom 18  

Tak dokładnie 0. Elektryk jak mi robił światło to łączył ten przewód na bolec i jedną dziurkę. Czy takie połączenie nie uszkodzi urządzenia, i jak takie pomiary wykonać.

0
  • #6 11 Gru 2018 16:13
    jozgo
    Poziom 24  

To że nie jet to warsztat, a garaż to bez różnicy. Są to pomieszczenia o zwiększonym zagrożeniu porażeniem - zwiększona wilgotność, przewodząca podłoga, metalowe elementy w zasięgu ręki itp.
    Pomiary ,w tym wypadku, wykonuje się miernikiem skuteczności zerowania. Mierzy on tak zwaną pętlę zwarcia i na tej podstawie określa się czy w przypadku uszkodzenia (przebicia) izolacji urządzenia nastąpi dostatecznie szybkie zadziałanie zabezpieczeń (np. bezpieczników) i odłączenie urządzenia.
    Pomiary takie wykonuje uprawiony elektryk.

0
  • #7 11 Gru 2018 18:11
    kisiol
    Poziom 18  

ok. Czyli podłączam Fazy do l1 l2 l3 a moje uziemienie czyli dawne 0 do obudowy urządzenia ,w miejsce gdzie sa doprowadzone przewody urzadzenia zielono żółte, czyli do obudowy puszki. Wsprawie pomiarów muszę zadzwonić do energetyki, zobaczymy czy pomogą.

0
  • Pomocny post
    #8 11 Gru 2018 18:20
    jozgo
    Poziom 24  

Tak trzeba podłączyć jak piszesz.
    "O" do żółto - zielonych. To są przewody PE - ochronne połączone z obudową i innymi częściami metalowymi.
    Sprawdź to "0" przynajmniej próbnikiem neonowym czy czasem nie świeci.
    Takich pomiarów chyba Energetyka usługowo nie wykonuje. Zresztą są to pomiary instalacyjne, a nie sieciowe.
    Robią to instalatorzy.

0
  • #9 11 Gru 2018 18:49
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

jozgo napisał:
    W starych instalacjach jeżeli były trzy fazy i N (dawniej oznaczane jako "0") stosowano tzw. zerowanie. Przewód N (niebieski) podłącza się do zacisku ochronnego metalowej obudowy oznaczonego symbolem uziemienia.

jozgo napisał:
    O" do żółto - zielonych. To są przewody PE - ochronne połączone z obudową i innymi częściami metalowymi.

To się kolego zdecyduj jaki ma kolor ten przewód i jak się nazywa.

0
  • #10 11 Gru 2018 18:52
    kisiol
    Poziom 18  

Kolor przewodu wyglądają tak , w instalacji garażu jest niebieski a w instalacji urządzenia jest zielono żółty..

0
  • #11 11 Gru 2018 19:25
    jozgo
    Poziom 24  

P. Reszka dobrze wie o co chodzi.
    Instalacja garażu to trzy fazy L1, L2, L3 (dawniej R, S, T) i N ( niebieski, dawniej 0).
    Instalacja sprężarki to L1, L2, L3 i PE (żółto - zielony, ochronny).
    "N" brak bo silnik jest pewnie połączony w trójkąt. A i tak przy symetrycznym odbiorniku jest zbędny.
    W tej sytuacji przewód N instalacji może być też przewodem ochronnym przy skutecznej pętli zwarcia. Stąd nacisk na pomiar.
    Najpewniejsza jest zabudowa wyłącznika różnicowo - prądowego, ale dalej się upieram, że to powinien wykonać instalator elektryk.

Moderowany przez Topolski Mirosław:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    Ostrzeżenie#1

0
  • #12 11 Gru 2018 20:49
    Krzysztof Reszka

jozgo napisał:
    W tej sytuacji przewód N instalacji może być też przewodem ochronnym

Kolego kolejne głupstwo przewód N to neutralny w instalacji TN i TT . A to nie jest przewód ochronny . Autor nie podał rodzaju instalacji zasilającej budynek choć mu o tym wspominałeś.
    Jeśli to TN-C instalacja mamy wtedy do czynienia z przewodem PEN nie odpowiadającym dzisiejszym standardom( 10mm2) .

0
  • #13 11 Gru 2018 20:54
    kisiol
    Poziom 18  

Instalacji jest starej daty , pislem że sa trzy fazy i tak jak kolega pisał tak zwane 0 .

0
  • #15 11 Gru 2018 21:02
    kisiol
    Poziom 18  

Może szkoda ,ale fajnie by było to podłączyć bezpiecznie i żeby działało.

0
  • Pomocny post
    #16 11 Gru 2018 21:07
    Krzysztof Reszka

jozgo napisał:
    Szkoda tej dyskusji

Nigdy nie szkoda, bo się można wiele nauczyć. Udzielający porad musi dysponować wiedzą i prawidłowym nazewnictwem. A tu tego nazewnictwa brakło.
    kisiol napisał:
    Instalacji jest starej daty , pislem że sa trzy fazy i tak jak kolega pisał tak zwane 0 .

Tak jak pisano wyżej te twoje ( zero) podłączasz na obudowę skrzynki i łączysz z przewodem żółto zielonym silnika .

0
  • #17 11 Gru 2018 21:09
    kisiol
    Poziom 18  

Jutro tak zrobię.

0