Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

podłączenie kompresora 3 fazowego

kisiol 11 Dec 2018 12:02 738 16
    kisiol
    Level 20  
    Witam. Zakupiłem sobie kompresor na siłę, moja radość była krótka bo mam problem z podłączeniem. Do kompresor była dodana instrukcja podłączenia, ale ja mam instalację 4 przewodwą ,trzy razy faza i neutralny. Gość w opisie każe neutralny wyciąć i podłączyć masę. Opis w zalaczniku i foto puszki. Moze ktoś pomoże jak to uruchomić.
    jozgo
    Level 40  
    Witam

Pierwsze i zasadnicze pytanie: jaki jest układ sieci zasilającej (TT, TNC-S itp.) i jaki sposób ochrony przeciwporażeniowej w instalacji obiektu?
    Podany w ulotce sposób podłączenia dotyczy instalacji ze skutecznym uziemieniem lub wyłącznikiem różnicowo - prądowym.
    Jeżeli piszesz, że masz instalację L1, L2 ,L3 i N to pewnie jest tak zwane "zerowanie" powszechnie niegdyś stosowane.
    Podłączasz kompresor. Znaczy to,że jest to warsztat.
    Wiem jak to podłączyć, ale sorry, bez pomiaru skuteczności ochrony przeciwporażeniowej, tego nie będę radził.
    kisiol
    Level 20  
    jest to stara instalacja nie jest to warsztat tylko garaż.
    jozgo
    Level 40  
    Tak jak myślałem.
    W starych instalacjach jeżeli były trzy fazy i N (dawniej oznaczane jako "0") stosowano tzw. zerowanie. Przewód N (niebieski) podłącza się do zacisku ochronnego metalowej obudowy oznaczonego symbolem uziemienia.
    Ale pomiary skuteczności ochrony są konieczne.
    kisiol
    Level 20  
    Tak dokładnie 0. Elektryk jak mi robił światło to łączył ten przewód na bolec i jedną dziurkę. Czy takie połączenie nie uszkodzi urządzenia, i jak takie pomiary wykonać.
    jozgo
    Level 40  
    To że nie jet to warsztat, a garaż to bez różnicy. Są to pomieszczenia o zwiększonym zagrożeniu porażeniem - zwiększona wilgotność, przewodząca podłoga, metalowe elementy w zasięgu ręki itp.
    Pomiary ,w tym wypadku, wykonuje się miernikiem skuteczności zerowania. Mierzy on tak zwaną pętlę zwarcia i na tej podstawie określa się czy w przypadku uszkodzenia (przebicia) izolacji urządzenia nastąpi dostatecznie szybkie zadziałanie zabezpieczeń (np. bezpieczników) i odłączenie urządzenia.
    Pomiary takie wykonuje uprawiony elektryk.
    kisiol
    Level 20  
    ok. Czyli podłączam Fazy do l1 l2 l3 a moje uziemienie czyli dawne 0 do obudowy urządzenia ,w miejsce gdzie sa doprowadzone przewody urzadzenia zielono żółte, czyli do obudowy puszki. Wsprawie pomiarów muszę zadzwonić do energetyki, zobaczymy czy pomogą.
  • Helpful post
    jozgo
    Level 40  
    Tak trzeba podłączyć jak piszesz.
    "O" do żółto - zielonych. To są przewody PE - ochronne połączone z obudową i innymi częściami metalowymi.
    Sprawdź to "0" przynajmniej próbnikiem neonowym czy czasem nie świeci.
    Takich pomiarów chyba Energetyka usługowo nie wykonuje. Zresztą są to pomiary instalacyjne, a nie sieciowe.
    Robią to instalatorzy.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    jozgo wrote:
    W starych instalacjach jeżeli były trzy fazy i N (dawniej oznaczane jako "0") stosowano tzw. zerowanie. Przewód N (niebieski) podłącza się do zacisku ochronnego metalowej obudowy oznaczonego symbolem uziemienia.

jozgo wrote:
    O" do żółto - zielonych. To są przewody PE - ochronne połączone z obudową i innymi częściami metalowymi.

To się kolego zdecyduj jaki ma kolor ten przewód i jak się nazywa.
    kisiol
    Level 20  
    Kolor przewodu wyglądają tak , w instalacji garażu jest niebieski a w instalacji urządzenia jest zielono żółty..
    jozgo
    Level 40  
    P. Reszka dobrze wie o co chodzi.
    Instalacja garażu to trzy fazy L1, L2, L3 (dawniej R, S, T) i N ( niebieski, dawniej 0).
    Instalacja sprężarki to L1, L2, L3 i PE (żółto - zielony, ochronny).
    "N" brak bo silnik jest pewnie połączony w trójkąt. A i tak przy symetrycznym odbiorniku jest zbędny.
    W tej sytuacji przewód N instalacji może być też przewodem ochronnym przy skutecznej pętli zwarcia. Stąd nacisk na pomiar.
    Najpewniejsza jest zabudowa wyłącznika różnicowo - prądowego, ale dalej się upieram, że to powinien wykonać instalator elektryk.
    Moderated By Topolski Mirosław:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    Ostrzeżenie#1

Krzysztof Reszka
    jozgo wrote:
    W tej sytuacji przewód N instalacji może być też przewodem ochronnym

Kolego kolejne głupstwo przewód N to neutralny w instalacji TN i TT . A to nie jest przewód ochronny . Autor nie podał rodzaju instalacji zasilającej budynek choć mu o tym wspominałeś.
    Jeśli to TN-C instalacja mamy wtedy do czynienia z przewodem PEN nie odpowiadającym dzisiejszym standardom( 10mm2) .
    kisiol
    Level 20  
    Instalacji jest starej daty , pislem że sa trzy fazy i tak jak kolega pisał tak zwane 0 .
    kisiol
    Level 20  
    Może szkoda ,ale fajnie by było to podłączyć bezpiecznie i żeby działało.
  • Helpful post
    Krzysztof Reszka
    jozgo wrote:
    Szkoda tej dyskusji

Nigdy nie szkoda, bo się można wiele nauczyć. Udzielający porad musi dysponować wiedzą i prawidłowym nazewnictwem. A tu tego nazewnictwa brakło.
    kisiol wrote:
    Instalacji jest starej daty , pislem że sa trzy fazy i tak jak kolega pisał tak zwane 0 .

Tak jak pisano wyżej te twoje ( zero) podłączasz na obudowę skrzynki i łączysz z przewodem żółto zielonym silnika .