Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie wyłączaniem oświetlenia.

11 Dec 2018 16:05 297 7
 • Level 9  
  Dzień dobry.
  Potrzebuję pomocy w rozwiązaniu problemu wyłączania oświetlenia w mojej hali produkcyjnej.
  W tej chwili włączanie /wyłączanie oświetlenia realizowane jest za pośrednictwem włączników bistabilnych Legrand 040 16 i 04463.
  Chciałbym zastosować układ który rozłączałby o określonej godzinie układ który aktualnie jest włączony. Pozwoli mi to na wyłączenie tylko załączonych obwodów i nie poda sygnału do przypadkowego włączenia obwodu jeżeli ten nie jest włączony.

  Znacie jakieś rozwiązanie które pomoże mi rozwiązać ten problem?
  Z góry dziękuję za pomoc.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • Helpful post
  Level 39  
  Sprawa dotyczy oświetlenia. To może coś jaśniej?
  Zrozumiałem, że sterowanie oświetlenia jest za pomocą przekaźników bistabilnych - naciśnięcie przycisku sterującego powoduje włączenie, powtórne naciśnięcie wyłączenie.
  Jak dokładnie ma działać po przeróbce?
 • LegrandLegrand
 • Helpful post
  Level 39  
  Po przeróbce ma wyłączyć co jest włączone i nie włączyć co jest wyłączone.
  Trzeba by do każdego obwodu oświetlenia podłączyć cewkę przekaźnika który załączy sygnał sterujący główny. Do tego dać przekaźnik z zestawem styków na każdy obwód który poda impuls tylko na obwody załączone. Na inne nie poda bo będą miały otwarty styk.
  Ale trzeba poszukać opisu włacznika bistabilnego może ma jakieś resetowanie .. konkretny model?
 • Helpful post
  Level 39  
  Przekaźniki bistabilne nie mają resetowania.
  Zostają w ostatnim stanie położeniu styków.
  Żeby zaproponować coś sensownego potrzebny byłby schemat instalacji oświetlenia i plan zasilania oświetlenia (hali).
 • Level 9  
  Niestety nie dysponuję schematem instalacji elektrycznej ponieważ powstała w głowie wykonawcy i tylko on wie jak to zrobił.
  Generalnie hala składa się z 6 modułów i każdy z nich jest oświetlony z osobnego obwodu. Całe sterowanie odbywa się za pomocą przekaźników bistabilnych wlączanych z przycisku na włączniku. A dodatkowo dwa obwody można włączyć z poza rozdzielnicy za pomocą włącznika "dzwonkowego".
  Chciałem dołożyć dodatkową rozdzielnice z przkaznikami i przekaźnikiem czasowym aby dla pewności o ustalonej godzinie wyłączać całe oświetlenie. Bo zdarza się tak,że po zakończeniu pracy zostaje włączonych 60 żarówek po 400W, a pieniążki uciekają.
  Macie pomysł jaki przekaźnik zastosować aby dawał tylko krótki impuls. Całość jest sterowana napięciem 230V.
 • Helpful post
  Level 39  
  jeżeli dobrze zrozumiałem to ja proponuję:
  -z tych 6-ciu obw. oświetleniowych (z za przek. bistab.) wziąć (jeżeli trzeba to poprzez bezpieczniki np. 2A) napięcia na styki NO 6-ciu nowych przekaźników -2 styki NO/NZ, Uc=230V AC,
  - z drugiego styku każdego przekaźnika podać to napięcie na cewki odpowiednich przek. bistabilnych.
  - na cewki sterujące zabudowanych przekaźników podać napięcie sterujące poprzez programowalny zegar np:" Zegar programowalny szkolny PCZ-523 f-my F&F".
  Działać to będzie tak: o określonej godzinie zegar poda impuls na cewki nowych przekaźników. Zadziałają styki NO tych przekaźników, ale podadzą napięcia tylko na cewki przekaźników bistabilnych z obwodów które będą jeszcze załączone. Na przekaźniki bistabilne obwodów wyłączonych impuls napięcia nie będzie podany.
  P.S.
  NO to styk normalnie otwarty styka p podaniu napięcia. NZ - normalnie zwarty, rozwierany po zadziałaniu przekaźnika. Nie wiem czy wszystko jasne?

  Dodano po 15 [godziny] 6 [minuty]:

  Jeżeli dobudowywane przkaźniki mogą być w jednym pudle to nie musi ich być sześć. Mogą być np. dwa klasyczne R-15 z trzema stykami przełącznymi każdy.
 • Electronics specialist
  Jeśli wiadomo, że np. przyciski sterujące powodują załączenie obwodu, to wystarczy równolegle do nich podłączyć styki NO, ale włączane tylko wtedy, gdy sterowany przekaźnik bistabilny jest w stanie włączonym - a więc raczej odrębnymi przekaźnikami, nie odrębnymi stykami jednego przekaźnika.

  Ta "oszczędna" wersja zawiedzie np. w sytuacji, że w stanie wyłączonym całe oświetlenie nie ma napięcia względem ziemi (przewód zerowy ma połączenie, przewód fazy jest rozłączony), a przycisk sterujący ma robić połączenie do przewodu zerowego, cewka sterująca jest między fazą i przyciskiem.

  Pytanie, jaki prąd płynie przez przycisk sterujący - jeśli niewielki, to może do sterowania użyć transoptorów (dwa transoptory na przycisk, jeden równolegle do przycisku, drugi włącza zasilanie dla LED-a w pierwszym, biorąc je z zasilanego obwodu, oczywiście muszą być oporniki ograniczające prąd...).
pcbway logo