Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra T50 05 - Podłączenie komputera 8 bitowego do starego telewizora lampowego

11 Gru 2018 18:26 597 18
  • Poziom 4  
    Cześć,

mam taki motyw, mam sobie jakiś tam 8 bitowy komputerek i chciałbym go podłączyć do telewizora Unitra T50 05 z wejściami VHF i UHF.
    To co wiem, to wiem że muszę kupić tuner dvbt z modulatorem albo sam tuner dvbt i osobno modulator.
    Znajdywałem już posty w tym temacie ale były one leciwe z linkami do ofert ale już nieaktualne, druga sprawa to to że doczytałem dzisiaj apropos innego telewizora Unitry, że potrzebny jest tuner z odpowiednimi częstotliwościami.

Może mi ktoś podpowiedzieć jakiś zestawik do kupienia? Lutownicą umiem się posługiwać ;) ale nie mam żadnych gratów typu magnetowid, żeby coś tam wyciągać, najchętniej bym kupił coś prawie gotowego.

Pozdrawiam i dzięki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    "Jakiś tam" to znaczy jaki? Bo taki np. C64 to ma na pokładzie modulator, który daje sygnał antenowy.
  • Poziom 4  
    W sumie to każdy Atari mam, C64, i ZX Spectrum.
    Atari to wiem, że ma wyjście antenowe, o tym nie pomyślałem i je już można do telewizora podłączać?
    Jeśli tylko TV odbiera kanał na którym "nadaje" modulator komputera...
  • Poziom 4  
    Jeno pytanie, bo z C64 wychodzi RF okrągłę wyjście a w TV mam takie jak w załączniku.
    Mam podłączyć koncentryka sam drut bez ekranu czy jak?
    Zoltharpl napisał:
    ...

To się chyba nazywa symetryzator. Pozwala na przejście z impedancji kabla koncentrycznego 75Ω na impedancję wejścia symetrycznego w TV 300Ω.
    Por. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2565644.html
  • Poziom 4  
    I teraz konia z rzędem, czy potrzebuję kanały 1-12 czy 6-69 :)
    Raczej ten drugi. Por. https://www.c64-wiki.com/wiki/RF_Jack

Unitra T50 05 - Podłączenie komputera 8 bitowego do starego telewizora lampowego

No chyba, że masz wersję NTSC C64.
  • Poziom 31  
    Zoltharpl napisał:

Jak podłączysz nawet bez użycia symetryzatora w ten sposób, że żyłę środkową koncentryka do jednego otworu gniazda TV a ekran do drugiego to też zadziała. Oczywiście trzeba wybrać gniazdo UHF jeśli sygnał z komputera jest na kanałach 21-69. Będzie co prawda niedopasowanie, ale przy tak krótkim kablu i tak dużym poziomie sygnału z modulatora nie będzie widać odbić. Miałem tak kiedyś w zamierzchłych czasach podłączona grę telewizyjną do identycznego telewizora.

Obawiam się jednak, że ostrość obrazu z takiego starego TV będzie na tyle marna, że literki Basic'a będą mocno rozmyte...
  • Poziom 4  
    Ok, to udało mnie się to zrobić, kupiłem w lokalnym sklepie symetryzator jak na zdjęciach tylko jest kilka pytań:

1. to zadziałało mi na VHF a nie na UHF czy to ma znaczenie?
    2. obraz jest faktycznie kiepski (jak na zdjęciach), tak już zostanie czy jest opcja na lepszy obraz?
  • Poziom 31  
    Zoltharpl napisał:

2. obraz jest faktycznie kiepski (jak na zdjęciach), tak już zostanie czy jest opcja na lepszy obraz?

Co to za komputer i na jakim kanale według specyfikacji pracuje modulator? To że obraz jest zawężony w poziomie to może być już wina telewizora (zużytej lampy PL500/PL504). Czy jak jest całkowicie odłączony przewód antenowy to "zaśnieżenie" jest widoczne na całej powierzchni ekranu?

Spróbuj jeszcze podłączyć z pominięciem symetryzatora, tak jak opisałem wyżej.
  • Poziom 4  
    kris8888 napisał:

Co to za komputer i na jakim kanale według specyfikacji pracuje modulator? To że obraz jest zawężony w poziomie to może być już wina telewizora (zużytej lampy PL500/PL504). Czy jak jest całkowicie odłączony przewód antenowy to "zaśnieżenie" jest widoczne na całej powierzchni ekranu?

Spróbuj jeszcze podłączyć z pominięciem symetryzatora, tak jak opisałem wyżej.

Ten ze zdjęcia to Atari 800Xl tak jak wspomniałem działa tylko po VHF,
    jeszcze mała aktualizacja, commodore 64 udało się podłączyć pod UHF i tam obraz jest dużo lepszy, czyżby symetryzator trzeba inny?
    Spróbuję też za niedługo bez symetryzatora.
    Atari to wersja PAL czy NTSC ze Stanów? Bo ta pierwsza ma modulator w paśmie UHF.
  • Poziom 4  
    Hmmmm a jak to sprawdzić?
    Ale to jest atarynka odziedziczona od kuzyna i nie sądzę żeby ją ze stanów sprowadzał, prędzej z niemiec bo tam jego tata pracował.
    No to, według tego co podano na podlinkowanej wcześniej stronie, masz wersję PAL B, która "nadaje" na kanale 4 czyli w paśmie VHF.

• Poziom 4  
    Czyli się zgadza, próbowałęm też bez symetryzatora, udało się na UHF złapać obraz ale jest kiepski.

Jest jakaś opcja, aby tą atarynkę po VHF uzyskać lepszy obraz czy kapota?
  • Poziom 31  
    Kanały od 1 do 5 oraz od 6 do 12 są odbierane przez gniazdo VHF. Natomiast kanały od 21 do 69 przez gniazdo UHF. Jeśli Atari 800XL nadaje w kanałach 1-5 to powinieneś podłączać przez gniazdo VHF. Miałem kiedyś 65XE i pamiętam, że faktycznie nadawało sygnał TV w niskim paśmie. Podejrzewam, że miało ten sam modulator co 800XL, podobnie jak całą resztę układu poza obudową.

Czy uda się uzyskać lepszy obraz to zależy od kondycji telewizora, tego czy przez lata nie rozstroiła się w nim głowica i tor p.cz. Poza tym nawet jak uzyskasz jakiś obraz to będziesz miał problem z fonią, ten stary TV na pewno nie odbiera fonii w standardzie B/G, a w takim wychodzi ona z modulatora.
    Pytanie jeszcze czy jak podepniesz te komputerki do jakiegoś nowszego TV to czy uzyskujesz bardzo dobry obraz i dźwięk i na jakich kanałach? Bo może problem jest z modulatorem, kablem, itp.

Dlaczego wybrałeś akurat tak stary, czarno-biały TV , jeszcze w wersji lampowej?
  • Poziom 4  
    Jeśli chodzi o jakość obrazu na innych monitorach to zależy, bo jak puszczę po kompozycie to idzie ładnie, przez RF nie podłączałem go wcześniej nigdzie ale jeszcze spróbuję z nowszym telewizorem.

Co do wyboru czemu ten telewizor, pytanie rzeka :) od jakiegoś czasu buduję kolekcję retro komputerów ale i udało mi się naprawić parę gramofonów unitry i tak w sumie trochę można powiedzieć zaszalałem pojechałem po ten telewizor, przeleżał 2 miesiące aż znalazłem czas i tak oto się udało.