Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW, Passat B5 - Rozładowywanie akumulatora przez alternator

Iron1987 11 Gru 2018 20:53 237 9
  • #1 11 Gru 2018 20:53
    Iron1987
    Poziom 10  

Witam,
    Chciałem zapytać czy może ktoś miał z was podobny przypadek. Mianowicie mam problem z rozładowującym się akumulatorem. Auto Passat B5 99r. 1.9tdi 90km AHH. Jakieś 3 miesiące temu miałem wymieniany alternator valeo na bosch (valeo skończył swój żywot). Przy obecnych temperaturach auto po około 2 dniach postoju nie odpala, napięcie spada poniżej 12V. Pobór prądu jaki zmierzyłem to 0,78A (odczekałem około minuty podczas pomiaru, oczywiście bez włączonego zapłonu i ewentualnych lampek w drzwiach), sprawdziłem bezpieczniki i pobór był znikomy. Podczas pomiaru na zacisku B+ alternatora prąd był około 0,6A. Po odłączeniu przewodu wzbudzenia prąd przestał płynąć. Stąd moje pytanie jakie powinno być napięcie na D+ wiązki (pomiar od strony licznika,niebieski przewód) przy wyłączonym zapłonie? U mnie jest 1,98V. Czy jest możliwe, że alternator próbuje się wzbudzić i stąd taki pobór? Proszę o jakąś sugestię która mogłaby mi pomóc rozwiązać problem. Pozdrawiam

0 9
  • #2 11 Gru 2018 22:17
    lukasz12345678910
    Poziom 21  

Jeżeli alternator pobiera Ci prąd to masz mostek prostowniczy zepsuty. Któraś dioda złapała zwarcie.

0
  • #3 12 Gru 2018 19:33
    Iron1987
    Poziom 10  

Jeżeli odłączę przewód D+ od wzbudzania to alternator już nie pobiera prądu. W takim wypadku chyba raczej byłoby coś nie tak z regulatorem napięcia, czy się mylę? Alternator ładuje napięciem około 14,4V i się normalnie wzbudza. A czy nie będzie to czasem wina licznika, może ma jakieś zwarcie, że podaje napięcie na zacisk D+?

0
  • #4 12 Gru 2018 19:45
    sanfran
    Poziom 37  

Prąd płynie przez przebitą diodę dodatnią i ucieka przez diody wzbudzenia do wirnika.
    To nie regulator, to diody mocy.
    Wymień i będzie po kłopocie.

0
  • #5 12 Gru 2018 20:38
    Iron1987
    Poziom 10  

Ok zajmę się diodami i dam znać czy pomogło. Czyli napięcie 1,98V od strony licznika w niebieskim przewodzie przy wyłączonym zapłonie jest normalne tak?

0
  • #6 12 Gru 2018 23:26
    sanfran
    Poziom 37  

Przez przewód podlaczony do B+ nie ma prawa płynąc prąd z akumulatora. Tylko z alternatora do baterii. Jeśli płynie w przeciwna stronę to jest problem z diodami.
    Regulator nie jest (a przynajmniej nie powinien) być podłączymy do B+.
    Jeśli oczywiscie przez B+ rozumemy gruby przewód z alternatora do baterii.

0
  • #7 12 Gru 2018 23:35
    robokop
    Moderator Samochody

Regulator napięcia uszkodzony, nie odcina wzbudzenia mości panowie. Gdyby któraś z diod była przebita, to prąd byłby znacznie większy - z efektami cieplno-świetlnymi włącznie.

0
  • #8 13 Gru 2018 08:06
    sanfran
    Poziom 37  

Prąd na wzbudzenie regulator bierze albo przez kontrolkę albo z diod wzbudzenia.
    Przy wyłączonym silniku/zapłonie regulator nie odgrywa żadnej roli.

0
  • #9 13 Gru 2018 10:42
    robokop
    Moderator Samochody

sanfran napisał:
    Prąd na wzbudzenie regulator bierze albo przez kontrolkę albo z diod wzbudzenia.
    Przy wyłączonym silniku/zapłonie regulator nie odgrywa żadnej roli.
    A gdybyś tak więcej poczytał, a mniej dyskutował? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1012704.html https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1670304.html https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3390084.html http://alternatoryirozruszniki.blogspot.com/2014/06/jak-sprawdzic-regulator-napiecia.html
    Regulator prąd wzbudzenia pobiera początkowo z zacisku B+ czyli z akumulatora. Włącza go, gdy wykryje na zacisku "W" przebieg, zaindukowany z magnetyzmu szczątkowego maszyny, świadczący o tym, że wirnik zaczął się kręcić. Lampka służy jako indykator tylko - jest właczana/wyłączana przez regulator - nie płynie przez nią żaden prąd. Żeby było śmieszniej, możesz odczepić wtyczkę od alternatora, pozostawiając przewód B+ tylko, alternator prawidłowo się wzbudzi, pracując w trybie autonomicznym - bez kontroli obciążenia ze strony sterownika silnika.

0
  • #10 13 Gru 2018 14:51
    Hektar Zahler
    Poziom 31  

Zapobiegawczo (ważne) sprawdź czy regulator się nadaje, bo jest możliwość, że nieodpowiedniego typu posiada całkiem inną logikę, niż powinien. Normalnie na wyłączonym silniku oryginał Boscha jest wyłączony zupełnie czyli martwy.

0