Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa starego kowadła 50kg

pawlik722 11 Gru 2018 21:38 7053 28
  • Witam wszystkich, chciał bym się pochwalić efektem mojej pracy, a mianowicie odbudową starego kowadła.
    Kowadło było bardzo wyszczerbione, a róg pęknięty i porowaty w środku.
    Na filmie przedstawiłem stan pierwotny i efekt pracy.

Kowadło wszystkie głębsze ubytki dostało wypełnienie z miękkiego materiału a na lico wybrałem elektrody do napawania ESAB o twardości 45hrc.

Oto film zachęcam do oglądania i komentowania, sub był by mile widziany ;)

Link

Naprawa starego kowadła 50kg Naprawa starego kowadła 50kg Naprawa starego kowadła 50kg Naprawa starego kowadła 50kg

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    pawlik722
    Poziom 22  
    Specjalizuje się w: utrzymanie ruchu
    pawlik722 napisał 557 postów o ocenie 134, pomógł 42 razy. Jest z nami od 2013 roku.
    Galareta
    Poziom 21  
    Te obroty frezarki to dobrane idealnie;) frez wytrzymał?
    SKM 1964
    Poziom 33  
    Przypuszczam, że kowadło było już naprawiane w przeszłości, napawane innym materiałem stąd to rozwarstwienie. Lub spoiny nie były przekuwane i nastąpiły pęknięcia. Przy tak grubych materiałach powinno się wstępnie go podgrzać przed napawaniem. :|
    also
    Poziom 15  
    Mi by było szkoda robić to tym frezem. No ale jak ktoś nie szanuje własnych narzędzi i lubi katować. Napawki nie polecam. Mogłeś to zrobić profesjonalnie.
    elektrolizak
    Poziom 9  
    zackass1 napisał:
    zeszlifować wierzchnią warstwę zamiast napawać

Półka kowadła bywa robiona z twardej stali w przeciwieństwie do reszty ciała. Dla zachowania tych właściwości lepiej uzupełnić ubytek, chyba że po wspomnianym zeszlifowaniu wkuje się na jej miejsce nową twardą płytę, co może wymagać większych nakładów, młota i pieca

also napisał:
    Mi by było szkoda robić to tym frezem

Może był już stary i zmęczony? Metoda adekwatna do celu, ciekawe jak długo spoiny będą się trzymać
    pawlik722
    Poziom 22  
    Tak w pełni profesjonalnie powinno się zakuć półkę na kowadle z tym że jest mały problem, z odpowiednim młotem i prasą, o odpowiedniej wielkości palenisku do nagrzania 50 kg żelastwa nie wspomnę. Co do frezów są to płytki do strugania hardoxu a frezarce nic nie będzie.
    W warunkach amatorskich nie ma innej możliwości aby wykonać to lepiej a przy tym dalej zmieścić się w granicy opłacalności. Jak widać po kowadle nie jest to wzorowy odlew więc nie czepiajmy się szczegółów. :)
    bialy20
    Poziom 21  
    E8600 napisał:
    Jakby ktoś jeszcze nie wiedział to tak powinno wyglądać to profesjonalnie.

Samo kucie mało profesjonalne! Kowal powinien nadawać rytm i wskazywać miejsca uderzeń dla pomocników! A tu widać niezgranie... Sorki, ale przypomniało mi się dzieciństwo, Dziadek kowal i kucie podkowy... Sam naprawa kowadła w porządku, w warunkach domowych (nie licząc frezarki!) jak najbardziej ekonomiczna. Dla własnego użytku kowadło uzyskało drugie życie.
    bearq
    Poziom 36  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Czemu podczas frezowania leciały iskry?

Powodów wiele, materiał, nieodpowiednie płytki, posuw, obroty etc.
    bialy20
    Poziom 21  
    Nie mam pojęcia, czy w Polsce ktoś świadczy takie usługi... Najbardziej ekonomiczne było platerowanie wybuchowe. Na kowadle kładziono płytę ze stali odpowiedniej twardości na na to materiał wybuchowy. Bum i trwałe połączenie bez konieczności grzania dużej masy metalu. Bardzo tania technologia, bo materiały wybuchowe są tanie.
    also
    Poziom 15  
    [quote="pawlik722"] Jak widać po kowadle nie jest to wzorowy odlew więc nie czepiajmy się szczegółów. :)
    Graft555
    Poziom 4  
    A w ogóle czy można w domu odlać sobie coś ze stali, jak ją upłynnić?
    Tak proste to nie będzie, ale filmiki na yt są :)
    bialy20
    Poziom 21  
    A w ogóle czy można w domu odlać sobie coś ze stali, jak ją upłynnić?

Termit, najprostszy sposób na upłynnienie stali...
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    E8600 napisał:
    Dokładnie stosowany przy spawaniu szyn kolejowych.

A kupisz to w ogóle gdziekolwiek, ?????? Bo nigdzie mi nie wpadł w oczy.
    E8600
    Poziom 38  
    Strumien swiadomosc... napisał:

Niestety nie bo ma on także zastosowanie w militariach dlatego jego dystrybucja jest ograniczona. Podobnie kiedyś było z karbidem natomiast obecnie widziałem w jakimś supermarkecie jako środek na krety.
    bialy20
    Poziom 21  
    E8600 napisał:
    Strumien swiadomosc... napisał:

Niestety nie bo ma on także zastosowanie w militariach dlatego jego dystrybucja jest ograniczona. Podobnie kiedyś było z karbidem natomiast obecnie widziałem w jakimś supermarkecie jako środek na krety.

Składniki są dostępne, żaden problem wykonać mieszaninę samemu. Bardziej mnie zastanawia celowość takiej operacji. Co i dlaczego chcesz odlewać ze stali? Nie można tego odkuć, wyfrezować, wyrzeźbić na CNC?
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    bialy20 napisał:
    Nie można tego odkuć, wyfrezować, wyrzeźbić na CNC?

Nie bo mam 100tki t stali złomowej do wyboru, a nowa odkuwka surowa to ok 5zł /kg.+ obróbka.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Kajox
    Poziom 15  
    W sumie pierwszy raz widzę jak ktoś frezuje i to powoduje taki snop iskier. Praca pożarowo niebezpieczna. ;) Fajna alternatywa zamiast zimnych ogni na sylwester.
    rc36
    Poziom 5  
    Jest tyle iskier przy frezowaniu tego kowadła bo 45hrc to spora twardość. Na filmie maszyna toczy jeszcze większego twardziela płytką borazonową.

Link